Koszykarze Arki Gdynia rozbili Miasto Szkła Krosno

Asseco Arka Gdynia

Marcel Ponitka był jednym z liderów Arki w meczu z Miastem Szkła.
Marcel Ponitka był jednym z liderów Arki w meczu z Miastem Szkła. fot. Maciej Czarniak/Trojmiasto.pl

Koszykarze Arki Gdynia nie mieli problemów z pokonaniem w Gdynia Arenie Miasta Szkła Krosno 91:78 (21:22, 29:26, 23:13, 18:17). Choć w pierwszej połowie dali nadzieję gościom na pierwszą wygraną w sezonie, to po zmianie stron nie było wątpliwości, która drużyna jest lepsza. Dzięki temu na boisku mogli dłużej przebywać m.in. młodzi zawodnicy, Filip Stryjewski i Grzegorz Kamiński.

ARKA: Garbacz 12 (3x3), Florence 11 (3x3, 7 as.), Łapeta 10, Dulkys 7 (1x3), Wyka 2 (6 zb.) oraz Ponitka 13 (2x3), Bostic 12 (2x3), Szubarga 11 (1x3, 5 st.), Witliński 9 (1x3), Upshaw 4, Kamiński 0, Stryjewski 0

Miasto Szkła: Hinds 14, Sekulović 11, Westbrook 10 (2x3), Put 10 (1x3), Bojanowski 3 (1x3) oraz Frefft 9 (1x3), Oczkowicz 7 (1x3), Loveridge 5 (1x3), Grochowski 5 (5 as.), Bogucki 4

W Gdyni spotkały się drużyny z przeciwnych końców tabeli. Arka Gdynia w trzech wcześniejszych meczach odniosła komplet zwycięstw, natomiast Miasto Szkła Krosno zaliczyło tylko porażki. Faworyt starcia był więc jeden, a patrząc na grę drużyny Przemysława Frasunkiewicza można było odnieść wrażenie, że traktuje to starcie nieco treningowo.

Taka postawa dała nadzieję przyjezdnym na pierwszą wygraną w sezonie, choć z drugiej strony wydawało się, że Arka cały czas ma mecz pod kontrolą. Kiedy w 6. minucie punkty zdobył Jabarie Hinds Miasto Szkła prowadziło 16:10. Dobra postawa Marcela Ponitki, trójki Krzysztofa Szubargi oraz Mikołaja Witlińskigo i na koniec kwarty gdynianie przegrywali już tylko 21:22.

W 14. min. Charlie Westbrook sprawił, że przyjezdni mieli 8-punktowe prowadzenie (27:35). Arka potrzebowała 4 min., aby ponownie zniwelować straty. Tym razem pozwoliły na to dwa celne rzuty za trzy punkty Jakuba Garbacza oraz trójka Jamesa Florence'a (41:43). A pod koniec drugiej kwarty, po trafieniach Adama Łapety oraz Szubargi gospodarze objęli prowadzenie (50:48).

Po zmianie stron gdynianie dalej grali niemrawo, aż do momentu, gdy na boisku pojawili się w żółtych koszulkach tylko polscy koszykarze. I tym razem w głównej mierze decydowały rzuty za trzy punkty. Trafiali je kolejno Ponitka, Witliński oraz dwa z trzech osobistych, po faulu przy próbie zza linii 6,75 m, wykorzystał Garbacz. Następnie spod kosza punkty dołożył Łapeta i zrobiło się 69:57. Goście grali dużo indywidualnie, a to przynosiło im jedynie wymuszone rzuty, które nie wpadały do kosza.

Ostatnia karta to już tylko popis Arki. W ataku uruchomił się lider gdynian Josh Bostic, a po jego dwóch trafieniach z rzędu zrobiło się 80:62. Kolejne dwa celne rzuty pod rząd zaliczył Deividas Dulkys, wsadem akcję skończył w końcu Robert Upshaw, a po punktach Witlińskiego mieliśmy 20 punktów przewagi. W ostatnich 3 min. trener Frasunkiewicz mógł spokojnie ogrywać Filipa StryjewskiegoGrzegorza Kamińskiego.

Wyniki 4 kolejki:

• ARKA GDYNIA - Miasto Szkła Krosno 91:78 (21:22, 29:26, 23:13, 18:17)
  • Rosa Radom - TREFL SOPOT 75:68 (16:20, 22:15, 14:15, 23:18)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 94:82 (25:26, 34:14, 19:19, 16:23)
  • Anwil Włocławek - Polski Cukier Toruń 76:79 (25:23, 19:10, 8:16, 17:20, d. 7:10)
  • AZS Koszalin - Spójnia Stargard 68:74 (13:16, 15:21, 16:20, 24:17)
  • GTK Gliwice - Polpharma Starogard Gd. 82:85 (14:17, 15:24, 30:19, 23:25)
  • Legia Warszawa - King Szczecin 75:70 (21:16, 12:20, 22:17, 20:17)
  • Stelmet Enea BC Zielona Góra - TBV Start Lublin 92:70 (15:23, 23:18, 27:19, 27:10)