Koszykarze Arki Gdynia w finale Pucharu Polski. W niedzielę mecz z Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski

16 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Deividas Dulkys (z lewej) oraz James Florence (z prawej) ponownie nie zawiedli i poprowadzili Arkę do finału Pucharu Polski. Deividas Dulkys (z lewej) oraz James Florence (z prawej) ponownie nie zawiedli i poprowadzili Arkę do finału Pucharu Polski.

Choć zaczęli nico słabiej, to i tak koszykarze Arki Gdynia byli w stanie pokazać moc w czwartej kwarcie półfinału Pucharu Polski i pokonać MKS Dąbrowa Górnicza 81:78 (15:16, 12:18, 24:20, 30:24). Dzięki temu awansowali do niedzielnego finału. W nim, w hali na warszawskim Ursynowie zmierzą się o godz. 18 z Arged BMSlam Stal Ostrów Wielkopolski, który w drugim półfinale pokonał Polpharmę Starogard Gdański 76:66.

W ćwierćfinale Pucharu Polski Arka pokonała Anwil 84:80. Przeczytaj relację z meczu

MKS: De Leon 18 (2x3, 5 zb., 7 as.), Wojciechowski 10 (2x3, 10 zb.), Melvin 10 (2x3, 6 zb.), Łukasik 8 (5 zb.), Richardson 3 (1x3) oraz Zębski 17 (4x3, 8 zb.), Gabiński 7 (1x3, 6 zb.), Kobel 5 (1x3)

ARKA: Florence 18 (3x3, 8 as.), Dulkys 14 (4x3, 11 zb.), Wołoszyn 12 (5 zb.), Łapeta 9 (7 zb.), Ginyard 9 (7 zb.) oraz Garbacz 15 (4x3, 7 zb.), Wyka 2, Upshaw 2

Grając ośmioma wartościowymi koszykarzami dzień po dniu bardzo trudno utrzymać wysoką intensywność. Zwłaszcza, gdy w perspektywie jest jeszcze jedno, niedzielne spotkanie. W takiej sytuacji znalazła się Arka Gdynia. I choć do gry został włączony w sobotę Robert Upshaw, to trener Przemysław Frasunkiewicz nie mógł skorzystać z Marcela Ponitki, który w piątkowym, wygranym spotkaniu z Anwilem Włocławek 84:80 pogłębił wcześniejszy uraz i nie był w stanie zagrać w sobotę.

Choć mecz zaczął się dla żółto-niebieskich bardzo dobrze - od prowadzenia 7:0 - to gdynianie nie byli już tak skuteczni jak dzień wcześniej w rzutach za trzy punkty. W pierwszej kwarcie ani razu nie trafili zza linii 6,75 m. MKS Dąbrowa Górnicza na pierwsze trafienie w półfinale Pucharu Polski czekał niemal pięć minut. Fatalną serię drużyny przerwał celną trójką Mateusz Zębski (3:7). Ten sam koszykarz zakończył serię 9:0 dla MKS, który już w 6. min prowadził 9:7. Szybko 4 pkt z rzędu odpowiedział Bartłomiej Wołoszyn, ale Zębski ponownie trafił za trzy (12:11). Także on zamknął punktowanie w pierwszej kwarcie (16:15)

W drugiej gdynianie mieli jeszcze większe problemy z atakiem. Nie mogli trafić do kosza pomiędzy 13. a 16. min. a to sprawiło, że przegrywali 19:28. MKS zatrzymał dopiero celny rzut Wołoszyna. Tuż przed ostatnią minutą pierwszej połowy Arka przegrywała już 21:32. Na szczęście dla niej, zza łuku w końcu odblokował się Jakub Garbacz. Trafił dwie trójki z rzędu więc w połowie żółto-niebiescy przegrywali 27:34.

Początek drugiej połowy przyniósł powiększenie straty Arki do 27:37. Gdynianom udało się jednak podkręcić tempo gry, do tego MKS stracił skuteczność. A gdy do zdobywania punktów dołączył Dariusz Wyka, żółto-niebiescy zaczęli skuteczną pogoń. Trójka Deividasa Dulkysa, 4 pkt Marcusa Ginyarda i w 29. min. zrobiło się 46:44 dla Arki. Zębski oraz Mathieu Wojciechowski zadbali jednak o to, że na początku czwartej kwarty to MKS prowadził 54:51.

Gdynianom udało się odblokować w rzutach za trzy punkty w najważniejszym momencie meczu. W ostatniej kwarcie trafili zza linii 6,75 m aż siedmiokrotnie. Zaczął Dulkys, następnie James Florence doprowadził do remisu 59:59. Kolejna trójka Amerykanina i Arka była na prowadzeniu 64:62. Następnie dwie trójki z rzędu dołożył Garbacz więc zrobiło się 71:66 dla żółto-niebieskich. Tuż przed ostatnią minutą kolejne dwa takie rzuty trafił Dulkys (71:77) i choć MKS starał się za wszelką cenę wyrwać gdynianom zwycięstwo, to mu się to nie udało.

Brawo trenerze.
    Jak 3ki zaczną wchodzić od 1kwarty ...to będzie dobrze w finale.

• 36 0

• fajnie, że jest finał PP

i fajnie że Jakub Garbacz się rozstrzelał, te minuty bardzo mu się przydały.

• 34 0

• Brawo.
    Takie mecze jak dzisiejszy też się muszą zdarzać, ale szkoda że na jutro nie ma chociaż jednego albo dwóch więcej do rotacji.
    A rewanż z MKS-em już za dwa tygodnie

• 15 0

• Poziom sportowy PP tragiczny.
    Hala na Ursynowie tragedia.
    8 drużyn zagrało bardzo słabą koszykówkę, Ekipa z Gdyni również.Detale w dniu dzisiejszym zadecydowały o zwycięstwie w tym lepsza skuteczność za 3 w czwartej odsłonie.
    Trzeba mieć nadzieję, że finał będzie na lepszym poziomie i zapomnimy o byłych spotkaniach.
    Arka ma szansę na wygraną pod warunkiem , że będzie skoncentrowana przez całe zawody.

• Les

Widzę niezła desperację skoro aż tutaj zawitali :)

16 Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 28 5 23 2263:2459 33

1 października 2023 Suzuki Arka Gdynia zmieniła nazwę na Krajowa Grupa Spożywcza Arka Gdynia.

Wyniki 28 kolejki

• KRAJOWA GRUPA SPOŻYWCZA ARKA GDYNIA - Dziki Warszawa 69:94 (19:21, 17:26, 16:24, 17:23)
  • Tauron GTK Gliwice - TREFL SOPOT 79:80 (21:22, 18:19, 19:18, 21:21)
  • Enea Stelmet Zastal Zielona Góra - Icon Sea Czarni Słupsk 89:80 (26:21, 22:18, 25:17, 16:24)
  • Polski Cukier Start Lublin - PGE Spójnia Stargard 110:108 (36:27, 22:37, 26:17, 26:27)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Muszynianka Domelo Sokół Łańcut 100:90 (20:22, 24:22, 26:22, 30:24)
  • Śląsk Wrocław - Arriva Polski Cukier Toruń 78:69 (21:17, 20:22, 18:20, 19:10)
  • King Szczecin - Legia Warszawa 84:85 (15:26, 25:16, 12:22, 32:21)
  • Arged BM Stal Ostrów Wielkopolski - Anwil Włocławek 89:87 (18:14, 23:24, 12:27, 21:19, d: 15:13)