Koszykarze Arki Gdynia pokonali AZS Koszalin 77:72. Niespodziewanie zacięta końcówka

22 grudnia 2018 (artykuł sprzed 5 lat)

Koszykarze Arki Gdynia cieszący się z kolejnego zwycięstwa w Energa Basket Lidze. Koszykarze Arki Gdynia cieszący się z kolejnego zwycięstwa w Energa Basket Lidze.

Zgodnie z oczekiwaniami koszykarze Arki Gdynia pokonali na własnym parkiecie AZS Koszalin 77:72 (19:13, 18:27, 21:12, 19:20). Niespodziewanie mecz był zacięty do ostatniej minuty. W niej James Florence pewnie wykonał rzuty wolne, żółto-niebiescy wzmocnili defensywę i odnieśli piąte z rzędu zwycięstwo w Energa Basket Lidze.

W NIEDZIELĘ TREFL SOPOT PODEJMIE TBV START LUBLIN. PRZECZYTAJ ZAPOWIEDŹ TEGO MECZU

ARKA: Bostic 19 (2x3, 6 zb.), Florence 17 (1x3, 5 zb.), Dylewicz 8 (2x3, 5 zb.), Dulkys 3 (1x3), Łapeta 2 oraz Upshaw 14 (7 zb.), Wyka 9 (1x3), Garbacz 3 (1x3), Ponitka 2 (6 zb., 9 as.), Szubarga 0, Leszczyński 0

AZS: Surmacz 19 (4x3, 13 zb.), Brandon 16 (1x3, 6 zb., 5 as.), Tejić 9 (6 zb.), Jarecki 3 (1x3), Bochno 0 oraz Jakóbczyk 8 (2x3), Zywert 8 (2x3), Kucharek 6 (5 zb.), Papuć 2, Czujkowski 1

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia koszykarze Arki Gdynia zmierzyli się z jednym z najsłabszych zespołów Energa Basket Ligi, czyi AZS Koszalin. Rywale zaczęli jednak ostatnio grać lepiej, a wpływ na to miała m.in. zmiana trenera. Nowym szkoleniowcem został Marek Łukomski.

Wzrost formy przyjezdni potwierdzili w Gdyni, choć z drugiej strony Arka, przez większość meczu nie była tą ofensywną drużyną, którą pamiętaliśmy z wcześniejszych meczów. Zaczęło się jednak pozytywnie, gdyż po dwóch i pół minuty gry, po punktach Filipa Dylewicza oraz Josha Bostica gdynianie prowadzili 6:2. Później jednak mieliśmy trochę niedokładnej gry, przez co AZS zbliżył się do zespołu Przemysława Frasunkiewicza. Z lekkiego marazmu Arkę wyciągnęli ponownie Dylewicz i Bostic, tym razem do spółki z Robertem Upshawem (13:5). Ostatni z nich, wsadem ustalił wynik kwarty (19:13).

Początek drugiej należał do gości. Serię 8 pkt z rzędu zaliczył dla nich Greg Surmacz i zrobiło się 24:22 dla AZS. Z tym koszykarzem defensywa Arki miała spore problemy. Choć gdynianie szybko odzyskali prowadzenie, to kolejne trzy punkty Surmacza przywróciły je gościom (26:27). Na to odpowiedź zza łuku znalazł Bostic (29:27). Choć później uruchomili się w ataku także Dariusz Wyka oraz James Florence, to kwartę trójką zakończył nie kto inny jak Surmacz, a AZS wygrywał 40:37.

W 22. min. Arka przegrywała 39:46. Dwa trafienia Bostica, po jednym Florence'a oraz Upshawa - ostatni z rzutu wolnego - i mieliśmy remis 46:46. W drugiej części trzeciej kwarty gdynianie wreszcie postawili na obronę. Arka dała rzucił rywalom tylko 6 pkt, sama zdobyła ich 12 i prowadziła 58:52.

To jednak nie złamało gości. Choć w 33. min, po trójce Deividasa Dulkysa Arka prowadziła 63:56, to 3 min. później Drew Brandon, także trójką dał remis 67:67. Gdynianie ponownie wzmocnili obronę. Do tego punkty z linii rzutów wolnych dołożył Florence, za trzy trafił Bostic, a spod kosza Upshaw i na początku ostatniej minuty kwarty ich drużyna prowadziła 75:69. Brandon oraz Maciej Kucharek sprawili, że końcówka była jednak zacięta (75:72). W niej dwa wolne trafił Florence, goście popełnili błąd 5 sekund i nie było niespodzianki w Gdynia Arenie.

Wyniki 11 kolejki

• ARKA GDYNIA - AZS Koszalin 77:72 (19:13, 18:27, 21:12, 19:20)
  • TREFL SOPOT - TBV Start Lublin 77:75 (24:19, 20:21, 16:25, 17:10)
  • King Szczecin - BM Slam Stal Ostrów Wlkp. 76:86 (5:14, 14:19, 21:25, 26:28)
  • Legia Warszawa - Miasto Szkła Krosno 86:78 (23:11, 15:20, 26:26, 22:21)
  • Polski Cukier Toruń - Polpharma Starogard Gd. 96:87 (20:25, 30:19, 25:28, 21:15)
  • Spójnia Stargard - GTK Gliwice 89:83 (23:30, 20:13, 17:20, 18:15, d. 11:5)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Rosa Radom 82:74 (24:14, 19:26, 22:13, 17:21)
  • Anwil Włocławek - Stelmet Enea BC Zielona Góra 93:85 (20:25, 26:17, 30:24, 17:18)

Opinie (30)

• (9)

Przydałoby się reaktywować KK, bo w takiej ciszy jaka panuje na niektórych meczach, to można co najwyżej w domu siedzieć. Pozdrawiam.