Koszykarze Arki wygrali w hali mistrza Polski. Festiwal rzutów za trzy punkty

Karol Żebrowski
19 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

James Florence po raz kolejny był najlepiej punktującym zawodnikiem Arki. W meczu z Anwilem zdobył 23 oczka. James Florence po raz kolejny był najlepiej punktującym zawodnikiem Arki. W meczu z Anwilem zdobył 23 oczka.

Na parkiecie aktualnych mistrzów Polski koszykarze Arki Gdynia pokonali Anwil Włocławek 83:66 (19:24, 22:17, 20:10, 22:15). Spotkanie obfitowało w wiele rzutów za trzy punkty, których łącznie było aż 72. Mnogość nie przełożyła się jednak na skuteczność, gdyż Arka trafiła 11 z nich, zaś Anwil tylko 7.

Anwil: Kostrzewski 11 (1x3), Lichodiej 8 (1x3), Sobin 6, Simon 5, Łączyński 2 (9 as.) oraz Mihailović 14 (2x3), Michalak 10 (2x3), Marković 5 (1x3), Broussard 5, Zyskowski 0, Szewczyk 0

ARKA: Florence 23 (4x3), Bostic 20 (3x3), Dulkys 5 (1x3), Łapeta 0, Dylewicz 0 oraz Szubarga 13 (2x3), Ponitka 11 (1x3), Wyka 11 (9 zb.), Garbacz 0, Kamiński 0, Leszczyński 0

Hit 16 kolejki spotkań rozpoczął się od niecelnego rzutu za trzy punkty Deividasa Dulkysa. Wynik otworzył trafieniem za dwa związany z Trójmiastem, lecz grający obecnie dla Anwilu Mateusz Kostrzewski, ale po chwili zreflektował się Dulkys i Arka po raz pierwszy znalazła się na prowadzeniu.

W OSTATNIEJ KOLEJCE KOSZYKARZE ARKI PO TRUDNYM SPOTKANIU POKONALI SPÓJNIĘ STARGARD

Gospodarze dzięki dobrej grze Kostrzewskiego szybko odrobili nieznaczną stratę i odzyskali przewagę punktową. O ile gdynianie w kolejnych minutach trafiali osobiste oraz zza linii 6.75 m., tak podopieczni Przemysława Frasunkiewcza mieli problem z rzutami za dwa. W pierwszej kwarcie tylko dwukrotnie udała im się ta sztuka. Taki stan rzeczy nie pozwalał dogonić aktualnych mistrzów Polski, którzy po dziesięciu minutach gry prowadzili 24:19.

Na początku drugiej kwarty gra stała się strasznie szarpana. Sędziowie często używali gwizdków sygnalizując raz po raz faule kolejnych zawodników, a do tego koszykarze obu zespołów notowali niepotrzebne straty. Lepiej w tym chaosie odnajdował się Anwil, który za sprawą celnych rzutów Vladimira Mihailovicia budował swoją przewagę. Gracze Arki potrafili odpowiedzieć tylko skutecznymi rzutami wolnymi Jamesa FlorencaJosha Bosticia.

Jałową grę ożywił niezawodny Florence, który popisał się celną trójką. Po chwilę udaną akcję zanotował Marcel Ponitka i przewaga Anwilu wynosiła już tylko cztery punkty przy wyniku 32:28. Widząc co dzieje się na parkiecie z reakcją nie czekał trener drużyny z Włocławka Igor Milicic, który poprosił o przerwę na żądanie.

Z PIERWSZEJ RYWALIZACJI GDYŃSKO-WŁOCŁAWSKIEJ W TYM SEZONIE ZWYCIĘSKO WYSZŁA ARKA

Końcówka pierwszej połowy mogła wynagrodzić kibicom początek kwarty. Zawodnicy obu zespołów celnie trafiali za trzy punkty, a do tego popisywali się przechwytami, które stwarzały okazje na szybkie kontry. Nie zabrakło w nich bloków, ale także efektownych wsadów. Jednym z nich popisał się Dariusz Wyka. Z wymiany ognia zwycięsko wyszli gdynianie, którzy w całości odrobili stratę punktową. Na przerwę drużyny schodziły przy remisie 41:41. Nie był to jednak ostateczny wynik pierwszej części spotkania. Przed rozpoczęciem trzeciej kwarty sędziowie odgwizdali przewinienie oraz przyznali jeden rzut wolny dla Arki, który wykorzystał Bostic. Gdynianie ponownie znaleźli się na prowadzeniu.

Korzystny rezultat pozytywnie wpłynął na grę podopiecznych trenera Frasunkiewicza. Gospodarze nie mogli znaleźć sposobu na duet Florence/Bostic, a dodatkowo swoje trafienia dołożyli Ponitka i Wyka. Po nieco ponad trzech minutach drugiej połowy Arka prowadziła 53:45 i o przerwę poprosił trener Milicic. Nie zdało się to na wiele, gdyż pierwsze punkty po czasie i to od razu trzy, zdobył Krzysztof Szubarga. Odpowiedział Mihailović, ale ponownie celnie zza linii 6.75 m. rzucał Szubarga. Dało to gdynianom prowadzenie różnicą aż 12 punktów. Do końca kwarty przewaga stopniała o dwa oczka, ale to nie zmieniało bardzo dobrej sytuacji Arki przed ostatnimi dziesięcioma minutami meczu.

Ostatnia część meczu rozpoczęła się od celnych rzutów osobistych Aarona Broussarda, ale w kolejnych minutach punktowali tylko zawodnicy Arki, którzy powiększali swoją przewagę. Gospodarze przełamali się dopiero na pięć minut przed ostatnią syreną, lecz przewaga Arki wynosiła już wtedy szesnaście punktów. O czas ponownie poprosił Milicic i zarządził obronę na całym parkiecie. Nie zmieniło to obrazu gry. Zawodnicy Arki wciąż byli uważni w obronie i konsekwentnie punktowali. Kiedy na nieco ponad minutę do końca spotkania Bostic trafił za trzy punkty na 78:62 stało się pewne, że Arka będzie mogła cieszyć się ze zwycięstwa. Drużyna z Gdyni rozegrała świetną drugą połowę. Na słowa uznania zasługiwała przede wszystkim postawa obrony, która skutecznie radziła sobie z każdym ofensywnym argumentem Anwilu.

Wyniki 16 kolejki

• Anwil Włocławek - ARKA GDYNIA 66:83 (24:19, 17:22, 10:20, 15:22)
  • Polski Cukier Toruń - TREFL SOPOT 90:83 (23:22, 27:27, 20:15, 20:19)
  • Legia Warszawa - Start Lublin 83:78 (23:8, 14:28, 26:20, 20:22)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - GTK Gliwice 79:86 (19:19, 16:28, 24:15, 20:24)
  • Miasto Szkła Krasno - Polpharma Starogard Gdański 100:92 (21:26, 25:18, 23:27, 31:21)
  • King Szczecin - Spójnia Stargard 91:62 (30:11, 24:13, 23:24, 14:14)
  • HydroTruck Radom - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 80:84 (17:20, 29:22, 18:17, 16:25)
  • AZS Koszalin - Stelmet Enea BC Zielona Góra 72:81 (16:22, 21:35, 25:10, 10:14)

Opinie (57) 7 zablokowanych

• Nasza gdynia jest wielka i wspaniała!!!!!!!!!!!!! (5)

• 4 1

• Taki z Ciebie kibic,że nie potrafisz napisać Arka z dużej litery? Żenada! Brawo Areczka i oby tak dalej!

• 15 3

• Tak oczywiście
      Gdynia czy gdynia?

• 1 3

• Kluczowym graczem był Ponitka. (3)

Trener ma z nim jakiś konflikt, dobrze że potrafił o tym konflikcie zapomnieć dziś . Wpuścił go w końcówce 2 kwarty i od tego czasu mecz się odmienił.

Brawo dla drużyny, dla trenera-wygrana we Włocławku to zawsze duża sprawa i prestiż. Ale mam nadzieje że Marcel z trenerem się dogadają bo dzisiejszy mecz udowodnił że ten zawodnik jest bardzo potrzebny drużynie-również trenerowi który dzisiejszą wygraną umocnił swoją pozycję w klubie a przecież już różne głosy się pojawiały.

• 39 5

• Hmmm (1)

Skąd wiesz, że jest konflikt? Masz na to jakieś dowody?

• 1 1

• Skoro ze Spójnią wszedł dopiero w 3 kwarcie a we Włocławku pod koniec drugiej to wygląda to na jakiś konflikt faktycznie..

Marcel nie grał aż tak słabo żeby mogło chodzić tylko o względy sportowe.

• 4 0

• A jakie głosy się pojawiały ? Nic nie było słychać .

• 1 1

• I co ?!?! (3)

Gdzie ci wszyscy przyłączę teraz są co wolała że Arka-20dostanie

• 43 2

• Brawo

Wygrali ale to nieczęsto zespół i taktyka. Przyfarciło, ze 3 wpadały. Zobacz sobie statystyki. A Anwil zaliczył padaczkę ze skutecznością.

• 4 10

• Tak tylko akurat te 3 nie zrobiły tej roznicynw wyniku końcowym a fakt faktem że keczupy się dziś pogubiły mocno Ale to też dzięki naszej obronie

• 11 1

• z anwilem im się po prostu chciało.
      chcieli udowodnić (też) że kibice widząc ich tak jak ich widzą się mylą. i częściowo im się to udało - częściowo bo jeszcze "tylko" PP, pół sezonu i p-o. we włocławku było nieźle a co dalej zobaczymy. to dopiero początek walki o respect bo na forach panują wpisy że to anwil przegrał a nie asseco wygrało