Koszykarze Asseco zdobyli Słupsk

22 października 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Przemysław Żołnierewicz zdobył w Słupsku 20 punktów i zebrał z tablic 7 piłek. Przemysław Żołnierewicz zdobył w Słupsku 20 punktów i zebrał z tablic 7 piłek.

Przysłowie do trzech razy sztuka doskonale sprawdziło się w przypadku koszykarzy Asseco Gdynia. Podopieczni Przemysława Frasunkiewicza po dwóch porażkach otwierających sezon, wreszcie opuścili parkiet ze zwycięstwem. Wygrali w Słupsku z Energą Czarnymi 81:71 (26:9, 25:25, 17:21, 13:16) głównie dzięki doskonałej pierwszej kwarcie, a gdy trzeba było - trafiali także jak na zawołanie za trzy punkty.

ENERGA CZARNI: Blassingame 17 punktów (2x3, 6 as), Ginyard 15 (3x3, 6 zb.), Cesnauskis 11 (3x3), Dąbrowski 11 (3x3), D. Kravish 6 (5 zb.) Jackson 5 (6 zb.), Burrell 4, Seweryn 2, Wąsowicz, Fuks, Jarmakowicz, Surmacz

ASSECO: Żołnierewicz 20 (1x3, 7 zb.), Matczak 13 (2x3, 8 zb.), Szubarga 12 (4x3), Szczotka 11 (1x3, 6 zb.), Put 8 (2x3), R.Szymański 7, Ponitka 5, Frąckiewicz 5

TREFL POKONAŁ WICEMISTRZA POLSKI

Gdyńscy koszykarze doskonale weszli w mecz, a po wysoko wygranej inauguracyjnej kwarcie ograniczyli się do kontrolowania przewagi. Rejestr punktowy otworzył Filip Matczak, a Krzysztof Szubarga zza łuku poprawił na 5:0. W 4. minucie pierwszą skuteczną akcją popisał się Przemysław Żołnierewicz, który okazał się najskuteczniejszym zawodnikiem całego meczu.

O wysoko wygranej pierwszej kwarcie przez gdynian przesądziło ostatnie, niespełna 3 minuty tej osłony, które przyniosło wynik 12:1! Liderów drużyny w tym okresie wydatnie wspomógł Łukasz Frąckiewicz, który zdobył 5 punktów i zaliczył 2 zbiórki.

Drugą kwartę dwiema udanymi akcjami rozpoczęli miejscowi, ale Asseco szybko odpowiedziało "trójkami". Po tego typu rzutach Matczaka i Filipa Puta przewaga wzrosła do 32:13.

Ta broń została wykorzystała przed przerwą jeszcze raz, gdy zawodnicy Energa Czarni zbliżyli się na 25:37. Wówczas zza łuku znów trafił Matczak, a chwilę wcześniej i Szubarga. Filip ustalił też rezultat do przerwy na 51:34.

Po zmianie stron miejscowi ruszyli do ataku. Zbliżyli się na 42:54, w czym była największa zasługa Marcusa Ginyarda. Amerykanin miał wówczas 12 punktów na koncie. Na szczęście dla gdynian najwyraźniej się wystrzelał, gdyż później dołożył już tylko 2 punkty.

Jednak inni słupscy koszykarze nie dawali za wygraną. Po wolnych Mantasa Cesnauskisa w 26. minucie zrobiło się tylko 52:60. Wówczas kolejną "trójką" rywali skarcił Szubarga, a Żołnierewicz na koniec 3. kwarty poprawił swój indywidualny dorobek do 18 punktów, a wynik spotkania zmienił na 68:55.

W 34. minucie Szubarga jeszcze raz wyprowadził pocisk zza łuku i zrobiło się 74:60. Rywale próbowali kontratakować, ale co najwyżej tylko o połowę zmniejszali różnicę punktową. Ani przez sekundę nie pachniało, że Asseco może wypuścić pierwszą ligową wygraną w tym sezonie z rąk. Gdynianie dograli to spotkanie tylko ósemką zawodników, a połowa z nich w każdej chwili zagrożona była wykluczeniem, gdyż miała na koncie po cztery faule.

Wyniki 3 kolejki

• TREFL SOPOT - Rosa Radom 85:82 ( 17:24, 25:14, 19:27, 24:17)
  • Energa Czarni Słupsk - ASSECO GDYNIA 71:81 (9:26, 25:25, 21:17, 16:13)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Anwil Włocławek 70:56 (19:17, 17:8, 18:11, 16:20)
  • Polfarmex Kutno - AZS Koszalin 57:81 (12:21, 14:21, 15:12, 16:27)
  • Siarka Tarnobrzeg - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 60:69 (20:15, 13:17, 13:16, 14:21)
  • Polpharma Starogard Gdański - Stelmet BC Zielona Góra 64:73 (16:12, 13:21, 21:15, 14:25)
  • Miasto Szkła Krosno - TBV Start Lublin 87:74 (22:20, 16:25, 23:17, 26:12)
  • King Szczecin - PGE Turów Zgorzelec 107:105 (22:19, 23:26, 21:23, 25:23, d: 16:14)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Polski Cukier Toruń 59:65 (19:16, 14:14, 12:18, 14:17)