Koszykarze Asseco na 13. miejscu

30 kwietnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat)

Pożegnalne zdjęcie Asseco Gdynia, 13. drużyny PLK sezonu 2016/17. Pożegnalne zdjęcie Asseco Gdynia, 13. drużyny PLK sezonu 2016/17.

10 zwycięstw i 22 porażki to bilans sezonu koszykarzy Asseco Gdynia, który ukończyli na 13. miejscu. Na pożegnanie rozgrywek podopieczni Przemysława Frasunkiewicza przegrali we własnej hali z Polpharmą Starogard Gdański 69:86 (16:24, 21:21, 20:20, 12:21). Tym samym to zwycięzcy, a nie Trefl Sopot zagrają w play-off.

ASSECO: Żołnierewicz 18 (2x3, 7 zb.), Szubarga 12 (3x3, 6 st, 5 zb.), Szczotka 5, Witliński 4 (8 zb.), Czerlonko 2 oraz Ponitka 10 (1x3), Put 10 (2x3, 5 as.), Jankowski 6 (2x3), Konopatzki 2, Szymański, Kamiński, Kołodziej

POLPHARMA: Mirković 19 (4x3, 6 zb.), Flieger 19 (4x3), Miles 16 (3x3, 5 zb.), Diduszko 11 (1x3), Sajus 4 (5 zb.), Davis 4 oraz Paliukenas 9 (1x3, 10 zb.), Schenk 4, Długosz

By ograniczyć jakiekolwiek układy, mecze 30. kolejki wyznaczono o tej samej porze. Kilka drużyn mogło bowiem jeszcze zmienić swoje pozycje w tabeli. Koszykarze Asseco w ostatniej serii gier toczyli korespondencyjny pojedynek z AZS Koszalin o 13. miejsce w tabeli. Żadnej z tych drużyn u siebie nie udało się wygrać, a zatem kolejność nie uległa zmianie. Inaczej byłoby, gdy akademicy zrównaliby się punktami, gdyż mieli nieznacznie lepszy bilans bezpośrednich spotkań z gdynianami. Na wyjeździe wygrali bowiem 103:100, gdy u siebie ulegli 69:72. Liczyła się zatem większa liczba punktów rzuconych na wyjeździe. Ten parametr nie był jedna potrzebny.

SPRAWDŹ, JAKIE BYŁY MOŻLIWE WARIANTY WYNIKÓW W OSTATNIEJ KOLEJCE SEZONU ZASADNICZEGO

Asseco grało także dla lokalnego rywala. Gdyby bowiem o 8. miejscu miał decydować bilans bezpośrednich meczów między Treflem a Polpharmą to w play-off zagraliby sopocianie. Ale i takiej sytuacji nie było. Po porażce, można powiedzieć planowej z liderem we Włocławku, żółto-czarni nie otrzymali pomocy z Gdyni. Tylko w przypadku wygranej Asseco, Trefl wszedłby do play-off.

Ekipa Przemysława Frasunkiewicza walczyła o jak najlepszy wynik, ale przeważyła większa determinacja, a także umiejętności sportowe Polpharmy. Czynnikiem, który przeważył w Gdynia Arena szalę zwycięstwa na korzyść gości, była skuteczność, a także mniejsza liczba strat (13:19). W tej sytuacji miejscowym nie pomogła już nawet wygrana walka na tablicach (35:30).

Gdynianie z gry mieli poniżej 40 procent skuteczności, gdy ta rywali dochodziła do 50. Asseco miało nawet problemy, by umieszczać regularnie piłkę w koszu z wolnych (niewiele ponad 72 procent skuteczności w tym elemencie.

Goście lepiej weszli w mecz. Rozpoczęli już w w pierwszej minucie "trójkami": Marcin FliegerAnthony Miles, na co Asseco odpowiedziało tylko wolnymi Przemysława Żołnierewicza. Gdyby nie ten koszykarz, gospodarze zostaliby pobici już na początku gry.

Jednak Żołnierewicz starał się w ofensywie walczyć i w pojedynkę. Najpierw doprowadził do wyrównania na 6:6, a w 4. minucie po rzucie zza łuku dał swojej drużynie prowadzenie 14:11. Jednak kwarta została przegrana, bo ostatnie punkty, po akcji Marcela Ponitki trafiło na konto gdynian w 6. minucie na 16:16. Potem w tej odsłonie rzucali już tylko "farmaceuci".

W drugiej kwarcie Asseco zerwało się do walki, mimo że nadal miało problemy z powstrzymanie zwłaszcza Urosa Mirkovicia i Milesa. Żołnierewicz dobił do 11 punktów, ale przede wszystkim otrzymał rzutowe wsparcie kolegów. Dlatego udało się zmienić rezultat 22:32 na remis 34:34.

Niestety, wówczas Polpharma odwołała się do rzutów dystansowych. Dwa razy z rzędu za trzy trafił Flieger, poprawił Mirković. Tym samym goście na przerwę zeszli z prowadzeniem 45:37.

Drugą połowę "trójką" otworzył Żołnierewicz, ale tym razem Polpharma nie pozwoliła sobie na taki przestój jak w poprzedniej kwarcie. Goście byli skoncentrowani. W 26. minucie odskoczyli na 59:43.

Gospodarzy spróbował poderwać jeszcze Filip Put. Głównie jego punkty zniwelowały straty do 57:61. Jednak końcówka kwarty znów należała do rywali, którzy dorzucili 4 punkty, a Thomas Davis popisał się wsadem.

Jeszcze gorzej Asseco rozegrało ostatnie minuty meczu. W 35. przegrywało "tylko" 64:69. Potem szybko próbowało przerywać akcje rywali. Gospodarze faulowali, ale goście nie mylili się z wolnych i spokojnie śrubowali wynik, zmierzając do play-off. Natomiast po piątych przewinieniach przedwcześnie grę zakończyli: Piotr Szczotka i Put.

17 Polfarmex Kutno 32 5 27 2170:2463 37
Mecz Polfarmex Kutno - Stelmet Zielona Góra zweryfikowany jako walkower 20:0, ponieważ goście nie mieli wpisanych do protokołu co najmniej 6 zawodników z polskim paszportem.
Po sezonie zasadniczym awans do play-off uzyskało osiem najlepszych drużyn. Dla pozostałych zespołów rozgrywki się skończyły.
Tabela wprowadzona: 2017-04-30

Wyniki 30 kolejki

• ASSECO GDYNIA - Polpharma Starogard Gdański 69:86 (16:24, 21:21, 20:20, 12:21)
  • Anwil Włocławek - TREFL SOPOT 102:89 (26:28, 25:21, 25:21, 26:19)
  • Energa Czarni Słupsk - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 82:77 (22:17, 23:17, 21:23, 16:20)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Rosa Radom 85:86 (24:27, 25:24, 20:15, 16:20)
  • PGE Turów Zgorzelec - Polski Cukier Toruń 86:89 (13:16, 20:20, 25:31, 28:22)
  • TBV Start Lublin - Siarka Tarnobrzeg 79:88 (25:14, 15:24, 19:25, 20:25)
  • AZS Koszalin - King Szczecin 81:111 (21:23, 16:26, 27:23, 17:39)
  • Polfarmex Kutno - MKS Dąbrowa Górnicza 76:85 (28:25, 15:23, 10:24, 23:13)
  • Energa Czarni Słupsk - Miasto Szkła Krosno 89:70 (23:13, 25:18, 15:15, 26:24)

Opinie (17) 2 zablokowane

• co winne Asseco że Trefl nie zagra w play off ? (1)

• 22 3

• Zawsze winne jest Asseco,

a konkretnie Szczurek.

Nie wiedziałes/-aś?

• 1 0

• Niestety (1)

Asseco cieńkie jak Polsilver w tym sezonie.
    Potrzeba gruntownych zmian w tym klubie, zresztą za jakiś czas i tak się okaże, że zabierze prezes zabawki zamknie oddział w Gdyni i będzie po firmie w Gdyni jak i po koszykówce.
    Ciekawe kto odejdzie z zespołu a kto zostanie.
    Bardzo źle to wszystko wygląda

• 27 1

• Szubiego i Żołnierza widziałeś wczoraj raczej po raz ostatni

• 2 0

• ciekawe, czy w przyszłym sezonie Asseco Gdynia wystawi drużynę?? (1)

kibiców starogardu było więcej niż trefla w derbach! Ten mecz to był po prostu smutny widok. Kto zostanie w drużynie? R. Szymański i kto jeszcze?

• 20 0

• W SZCZUREK

zostanie - kapitan wynalazku schodzi z pokładu ostatni

• 3 1

• Czy R. Szymański duzo zarabia na kontrakcie? Ktoś coś wie? Bo ja za taki sam wkład w grę wezmę 2 tys mniej.

• 17 1

• koniec męki (4)

Już na początku sezonu było wiadomo, że z tym składem węgla i papy
    można powalczyć co najwyżej o zachowanie ekstraklasy w Gdyni.
    Udało się . I cieszyć się wypada, że przy ubóstwie klubowym spotkamy się w eklasie w październiku. Szacunek dla trenera za ogrom pracy z młodzieżą.
    Oby jak najwięcej wychowanków pozostało na następny sezon.
    Gratulacje dla całego zespołu .

• 16 5

• Jak to ma byc klub młodzieży (1)

to powinien grać w lidze regionalnej, albo międzywojewódzkiej a nie w ekstraklasie.