Asseco bez litości dla drużyny z Wrocławia

21 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Jakub Parzeński trafił we Wrocławiu 7 z 12 rzutów z gry. Dołożył do tego 7 zbiórek, a gdy był na boisku jego zespół zdobył 12 punktów więcej niż Śląsk. Jakub Parzeński trafił we Wrocławiu 7 z 12 rzutów z gry. Dołożył do tego 7 zbiórek, a gdy był na boisku jego zespół zdobył 12 punktów więcej niż Śląsk.

Kolejny dobry mecz w wykonaniu Asseco. Zespół Tane Spaseva pokonał na wyjeździe Śląsk Wrocław 82:60 (19:15, 17:13, 25:18, 21:14) pokazując świetną, zespołową koszykówkę. Każdy zawodnik, który był na boisku wniósł coś pozytywnego do wyniku. A rywale od 28. minuty musieli radzić sobie bez trenera Emila Rajkovicia, który został wyrzucony przez sędziego, którego chwilę wcześniej popchnął. Asseco kolejny mecz rozegra już w środę, o godz. 19, na wyjeździe ze Stelmetem Zielona Góra.

Śląsk: Williams 22 (12 zb.), N. Kulon 9 (2x3), Jankowski 8 (1x3, 5 zb.), Jarmakowicz 7, Chanas 0 oraz Kowalenko 13 (1x3, 7 zb.), M. Kulon 1, Jakubiak 0, Stawiak 0

ASSECO: Parzeński 15 (1x3, 7 zb.), Żołnierewicz 13 (1x3, 8 zb.), Hickey 8 (1x3), Matczak 7 (1x3), Frasunkiewicz 7 (1x3, 7 as.) oraz Kowalczyk 11 (2x3, 5 zb.), Kaplanović 9, Szczotka 5 (1x3), Kobylinskii 3 (1x3), Czerlonko 2, Ahmedović 2, Morozov 0

Asseco rozpoczęło we Wrocławiu serię świąteczno-noworocznych meczów. Po starciu w stolicy Dolnego Śląska obrało kierunek Zielona Góra. Następnie w niedzielę podejmie King Wilki Morskie Szczecin, 30 grudnia zagra na wyjeździe z Polpharmą Starogard Gdański, a 3 stycznia zmierzy się w Gdynia Arenie z Energą Czarnymi Słupsk. Taka seria sprawia, że zespół Tane Spaseva nie może myśleć o wolnym.

Wcześniejszy mecz z AZS Koszalin pokazał, że gdyńscy koszykarze złapali swój styl. Pokonali zespół Davida Dedka 71:63 i pokazali różnorodną grę. Najpierw ogrywali Jakuba Parzeńskiego. Podobnie było we Wrocławiu. Z pierwszych 7 punktów Asseco 4 padło łupem środkowego. Świetnie zachowywał się po zasłonach dla kolegów, przy zagraniach pick&roll. Ciekawie wyglądały także jego pojedynki podkoszowe z Jarvisem Williamsem.

Asseco dobrze prezentowało się w grze zespołowej, choć po pierwszej połowie miało 9 strat - przy 6 rywali. Właśnie zespołowa akcja dała łatwe punkty wsadem w wykonaniu Djordje Kaplanovicia. Na czystą pozycję wyprowadził go Anthony Hickey. Dzięki temu gdynianie prowadzili 19:15.

Powrót w drugiej kwarcie na boisko Parzeńskiego i jego celny rzut za trzy przyniósł Asseco w 14. min. prowadzenie 27:17. Środkowy ponownie zaczął dominować na boisku. Kończył akcje wsadami i w 16. min. miał już 11 pkt. Celny wolny Przemysława Żołnierewicza, a następnie jego skuteczny rzut z półdystansu i zrobiło się 34:22 dla przyjezdnych. Po tym jednak gdynianie stracili koncentrację. Nieco wyhamowała ich agresywna obrona Śląska. Na koniec połowy prowadzili 36:28, po punktach równo z syreną końcową, które zdobył Wojciech Czerlonko.

Śląsk przed meczem z Asseco miał w tym sezonie komplet sześciu porażek na własnym boisku. We Wrocławiu doszło już do zmiany trenera, Mihailo Uvalina zastąpił Emil Rajković. Do tego ostatnio zwolniono tam grupę Amerykanów. Z pięciu ostał się tylko Williams. W starciu z Asseco był moment, że na boisku w barwach gospodarzy znajdowało się dwóch 19-latków: Wojciech Jakubiak oraz Mateusz Stawiak, który ostatnio grał w Politechnice Gdańskiej.

Na początku drugiej połowy obie drużyny miały problem z poukładaniem gry. Asseco szybko dołożyło trzy kolejne straty, Williams męczył rywali pod ich koszem i po punktach Amerykanina zrobiło się w 24 min. 38:32 dla Asseco. Trójki Przemysława Frasunkiewicza, Piotra SzczotkiFilipa Matczaka przywróciły gdynian na właściwe tory (36:47).

Za chwilę akcję zakończoną celnym rzutem spod kosza zakończył Żołnierewicz. Trener Rajković miał jednak ogromne pretensje do sędziów. Dostał za to przewinienie techniczne i... wbiegł na boisko. Zaczął przepychać jednego z arbitrów, co oznaczało wyrzucenie z boiska. Od 28. min. Śląsk prowadził więc były zawodnik, a obecnie asystent trenera Radosław Hyży.

Co ciekawe rozkojarzyło to na chwilę koszykarzy Asseco. Zmieniły to trójka Sebastiana Kowalczyka oraz trafienie Żołnierewicza (40:56). W ostatniej minucie kwarty prowadzenie powiększył jeszcze pierwszy z nich, po raz kolejny trafiając za trzy (41:59).

Gdynianie ponownie dali się zbliżyć gospodarzom na początku czwartej kwarty. Trójka Norberta Kulona zniwelowały straty Śląska do 51:63. Ich pogoń przerwał trefieniem spod kosza Parzeński. Od tego momentu gdynianie grali już na luzie, podaniami rozbijali wysoką obronę rywali i spokojnie sięgnęli po zwycięstwo. W ostatnich dwóch minutach debiut w barwach Asseco zaliczył 21-letni Rosjanin, Anton Kobylinskii - trafił rzut za trzy na koniec meczu, szansę na grę dostał także Emir Ahemdović.

Wyniki 11 kolejki

• TREFL SOPOT - Start Lublin 72:66 (16:22, 19:22, 20:9, 17:13)
  • Śląsk Wrocław - ASSECO GDYNIA 60:82 (15:19, 13:17, 18:25, 14:21)
  • Siarka Tarnobrzeg - AZS Koszalin 73:81 (13:16, 22:18, 14:28, 24:19)
  • Polfarmex Kutno - Polski Cukier Toruń 67:74 (18:14, 16:21, 19:17, 14:22)
  • King Wilki Morskie Szczecin - MKS Dąbrowa Górnicza 71:69 (19:15, 22:15, 13:17, 17:22)
  • Polpharma Starogard Gdański - PGE Turów Zgorzelec 74:81 (15:5, 19:21, 21:26, 19:29)
  • Energa Czarni Słupsk - BM Slam Stal Ostrów Wielkopolski 83:77 (30:16, 19:22, 17:20, 17:19)
  • Siarka Tarnobrzeg - Rosa Radom 73:86 (15:12, 16:27, 18:23, 24:24)
  • Stelmet BC Zielona Góra - Anwil Włocławek 91:64 (24:17, 32:15, 20:15, 15:17)

• Brawo,

Mecz wygrany na wyjeździe smakuje! ! Choć WKS to cień zespołu sprzed roku to Asseco grało zespołowo ,odwaznie i z pomysłami dzieląc się piłka-bardzo dobra obrona!
    Fajnie jest ogladac w TV taki wygrany mecz.
    Brawo Zespół i Trener

danziger

• 34 2

• Asseco Asseco sila brawo!!!

Gratulacje piekny mecz super gra i te wsady gratulacje Asseco mistrzem jest!!!

• 37 2

• (3)

Najdziwniejszy mecz Asseco jaki widziałem.
    Pomijając że komentatorzy nie kryli swoich sympati dla Śląska, poprzez obrazek pt "trenerowi WKS-u wolno w Orbicie wszystko" aż do horroru na Filipie (najcieńszy włosek łonowy od poważnej kontuzji)... bez faulu i co najweselsze to poszkodowany dostał technika. Dużo do naprawy mają decydujący o pracy sędziów w PLK.
    A Asseco? Najlepsze jest!!!

• 37 2

• (1)

Niestety Sędzia Dyscyplinarny Polskiej Ligi Koszykówki w większkości takich przypadków nie reaguje. Inaczej Tomaszek z Anwilu byłby wykluczany regularnie z kolejnych meczów po swoich uderzeniach łokciami w głowę w co drugiej akcji "obronnej".
      Ktoś będzie miał mniej szczęścia niż Filip i dopiero wtedy Liga zwróci uwagę na zagrania niebezpieczne i intencjonalne. Komentarz p. Romańskiego po faulu Kulona na Filipie Matczaku również nie pomaga w zauważaniu tak niebezpiecznych zagrań. Niestety czy sędzia czy komentator pracują znacznie lepiej jeżeli w przeszłości uprawiali daną dyscyplinę sportu.

• 9 1

• wszystko już pisieje - brak zasad i moralności przechodzi na sport

• 7 3

• Po wczorajszej wygranej "z przygodami" marzy mi się jutro w Asseco dzień konia:)