• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Krzysztof Sobieraj o objęciu Arki Gdynia: Nie pchałem się, podałem rękę klubowi

Jacek Główczyński
16 marca 2020 (artykuł sprzed 3 lat) 

Arka Gdynia

Krzysztof Sobieraj zapowiada ofensywną grę Arki Gdynia z dwoma napastnikami w "11". Krzysztof Sobieraj zapowiada ofensywną grę Arki Gdynia z dwoma napastnikami w "11".

Piłkarze Arki Gdynia 16 marca pojedynczo stawiali się w klubie. Od sztabu trenerskiego każdy z nich otrzymał wytyczne co do treningów indywidualnych, które mają organizować we własnym zakresie do środy włącznie. Wszyscy mają zakaz opuszczania Trójmiasta. Krzysztof Sobieraj, który wciąż czeka na debiut w roli pierwszego trenera żółto-niebieskich, opowiedział nam m.in. o kulisach nominacji oraz swoim pomyśle na prowadzenie zespołu. Na razie ma pozwolenie od ekstraklasy na pracę przez trzy kolejki ligowe.Ekstraklasa, finał Ligi Europy, Euro 2020. Co przełożyć, co dokończyć? - ankietaJacek Główczyński: Czy mógłby pan zdradzić kulisy decyzji o objęciu przez pana stanowiska pierwszego trenera Arki Gdynia?

Krzysztof Sobieraj: Wieczorem w dniu, w którym Aleksandar Rogić podał się do dymisji, dostałem telefon od prezesa Radomira Sobczaka z informacją, że to ja mam prowadzić drużynę jako pierwszy trener. Poprosiłem o dzień do namysłu. Sam nigdzie się nie pchałem. Uznałem, że podam rękę klubowi, bo jest w trudnej sytuacji. Wiemy już przecież, że toczą się rozmowy o sprzedaży klubu, więc ta decyzja jest jak najbardziej logiczna, by klub nie musiał ponosić dodatkowych kosztów. Natomiast na gruncie sportowym nie boję się tego wyzwania. Mam swoje ambicje i marzenia.

Minęło już kilka dni od nominacji. Czy w tym czasie otrzymywał pan więcej gratulacji, czy też zapytań - po co to panu?

Zdania są podzielone. Jedni gratulowali, inni rzeczywiście mówili, po ci to? Słyszałem też rozmaite złośliwości. Ale ja z natury jestem odważnym człowiekiem i lubię się mierzyć z podejmowaniem trudnych zadań.

Arka Gdynia ograniczyła wypłaty dla piłkarzy. Czeka na nowego właścicielaWielu się wydaje, że przyszedł pan przed chwilą do klubu i od razu został pierwszym trenerem. Nie wiedzą zapewne, ile lat przygotowywał się pan do tej roli?

Chciałbym przypomnieć, że tak naprawdę z Arką jest związany od 2004 roku. Powiem może nieskromnie, ale uczciwie, czy komuś się to podoba, czy nie, ale w ostatniej dekadzie wszystkie sukcesy Arki mocno łączą się z Krzysztofem Sobierajem. Nic chyba nikomu nie muszę udowadniać. Nikt do tej pory nie dał mi nic za darmo nie tylko jako piłkarzowi, ale również też trenerowi. Pierwszy kurs ukończyłem 12 lat temu. Przeszedłem wszystkie szczeble aż do uzyskania licencji UEFA A. Obecnie aspiruję, aby znaleźć się w gronie kandydatów na kurs UEFA Pro. Można powiedzieć, że do tej roli przygotowywałem się przez całe piłkarskie życie. Gdy tylko miałem kontuzje lub dłuższy rozbrat z piłką, robiłem kurs trenerskie. Po skończeniu zawodniczej kariery także cały czas się dokształcam. Jeszcze w  grudniu zaliczyłem 20 godzin szkolenia.

Co pan powiem tym, którzy twierdzą: "Sobieraj niczego nie prowadził"?

Powiem, że nie wyskoczyłem do tego zawodu jak Filip z konopi. Nigdy się nie bałem wyzwań. Do Sopotu, mimo że Ogniwo grało w A klasie, nie obawiałem się wnieść swojego nazwiska. Potem wraz z Leszkiem Ojrzyńskim przejęliśmy Wisłę Płock w trudnym położeniu, a mimo to udało się obronić miejsce dla tego klubu w ekstraklasie. Co prawda nastawiałem się, że u boku bardziej doświadczonych trenerów, będę zdobywał kolejne szczeble wtajemniczenia w zawodzie, ale skoro stało się tak, że powierzono mi drużynę, to podjąłem wyzwanie. Nie czuję obaw.

Za co Oskar Zawada chce odwdzięczyć się trenerowi Sobierajowi? - wywiadCzy w sztabie trenerskim zamierza wprowadzić pan zmiany?

Na razie wszyscy zostają. Być może dojdzie jeszcze jeden trener, który jest już w klubie, ale obecnie pracuję w innej drużynie.

Niektórzy trenerzy mówią, że nie chcą prowadzić klubu z miasta, w którym mieszkają. Co pan myśli o tej zasadzie?

Nie podzielam jej. Wręcz przeciwnie, zgodnie z przysłowiem, uważam, że w domu jest zawsze najlepiej. Nie ukrywam, że chciałem być trenerem Arki, ale dopiero za kilka lat. Dostałem szansę znacznie wcześniej i zrobię wszystko, aby ją wykorzystać.

Ekstraklasa w każdej chwili może zakończyć sezon. Ile drużyn w takiej sytuacji powinno zostać zdegradowanych? - ankietaNa jakim trenerze, który pana prowadził jako piłkarza, zamierza się pan wzorować, a może zupełnie gdzie indziej szuka pan inspiracji?

Od każdego trenera starałem się czegoś nauczyć, czerpać inspirację, coś zapisywać i zapamiętywać. Jednak jedną rzeczą jest mieć wizję szkoleniową, a drugą potrafić zarządzać grupą. Lata, które spędziłem w piłce w roli kapitana, pokazały, że w tej drugiej roli się sprawdziłem. Jako kapitan, z każdym z trenerem w tygodniu poprzedzającym mecz dyskutowałem, coś sugerowałem. I w wielu przypadkach to moje zdanie znajdowało potem odbicie w taktyce, czy decyzjach personalnych.

Mówi się, że są trenerzy motywatorzy i analitycy. Do którego typu bliżej panu?

W mojej opinii najlepiej jakby trener posiadł te cechy, a także wiele innych. Na przykład szkoleniowiec powinien być dobrym strategiem. Na pewno będę stawiał na dyscyplinę, przestrzeganie zasad, które przyjęliśmy. W mojej drużynie nikt nie ma statusu gwiazdy, wszyscy są tak samo traktowani. Natomiast, jeśli chodzi o styl gry, to Choć byłem piłkarzem defensywnym to jako trener chcę grać ofensywnie, z dwójką napastników.

Żal, że nie zadebiutował pan jako pierwszy trener Arki w derbach Trójmiasta?

Oczywiście, że żal. Ja chciałem grać, chcieli też zawodnicy. Bardzo żałuję, że ten mecz trzeba było odwołać. Natomiast doskonale zdajemy sobie sprawę, że są rzeczy ważne i jeszcze ważniejsze. W tym przypadku liczy się najbardziej zdrowie i życie.

15 marca derby Trójmiasta odbyły się, ale na wirtualnym boisku. Kto wygrał?Nie podłamała was decyzja zarządu PZPN, że jeśli rozgrywki nie zostaną dokończone, to trzy ostatnie drużyny, w tym Arka, zostaną zdegradowane?

To są niepokojące wieści. Rozmawialiśmy o tym. Wszyscy zdają sobie sprawę z tego, co nam zagraża. Jednak jestem bardzo zbudowany postawą drużyny w tym trudnym momencie, gdyż patrzę jak się zachowuje wobec epidemii koronawirusa oraz wobec problemów, które zaczęły się pojawiać w klubie.

Gdyby nie doszło do zmian właścicielskich, a obecny większościowy akcjonariusz nie był zainteresowany dalszym prowadzeniem klubu, czy może dojść do upadku Arki?

Na razie nie biorę takiego scenariusza pod uwagę, ale jeżeli doszłoby do takiej tragedii, to jestem przekonany, że Arka nigdy z piłkarskiej mapy nie zniknie. Klub ma rzesze oddany ludzi, którzy okazywali jej w przeszłości wierność nawet wówczas, gdy grała na niższych szczeblach rozgrywek.

Czego nie można robić trójmiejskim piłkarzom?Zawodnik

Krzysztof Sobieraj

Krzysztof Sobieraj

ur.
1981
Średnie oceny w kolejnych meczach sezonu

Kluby sportowe

Opinie (98) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • zabawny (2)

  Pomnik mu w Gdyni wybudujcie hahahaha

  • 38 31

  • i po cholerę się trolu błaźnisz (1)

   • 12 15

   • blaznisz

    kiedy ten karny panie sedzio;)

    • 14 12

 • Danziger (1)

  Powodzenia w spadaniu do B- klasy Panie Piłkarzu vel "gdzie ten karny "

  • 35 46

  • Gdingen Gotenhafen

   Leci nasza Arka do pierwszej ligi albo do B klasy.

   • 8 12

 • Rękę to podał Siemaszko.

  • 34 25

 • Brawo Krzysztof Arkowiec z krwi i kości choć chyba z Kielc (1)

  na ciężkiej i dobre czasy taki sam

  • 41 18

  • Krzysiek ma serce dla Arki,

   ale piłkarzem był bardzo kiepskim, a trenerem jest żadnym.

   • 14 7

 • Powodzenia Sobi.

  • 41 16

 • Sobieraj jest kojarzony ze zdaniem"panie sędzio, kiedy ten karny" a prawie nikt nie zna kontekstu tych słów (26)

  A kontekst był taki że sędzia w meczu z Mławą kręcił lody na korzyść rywali, nie podyktował dwóch ewidentnych karnych dla Arki w meczu w którym miała przygniatającą przewagę praktycznie nie schodząc z połowy rywala.Wtedy właśnie Sobieraj wypowiedział te zdanie które tak naprawdę znaczyło:Co musi się jeszcze wydarzyć aby pan podyktował karnego?Ile razy mają nas faulować żeby pan zauważył?W końcu karny został podyktowany za ewidentne przewinienie-zagranie ręką w polu karnym co potwierdziła komisja PZPN pod przewodnictwem Andrzeja Strejlaua która badała ten mecz .
  Arka nie kupowała meczów, była ofiarą mafii sedziowskiej która szantażowała kluby z ambicjami i kasą. To nie Arka zgłosiła się do Fryzjera-to Fryzjer zgłosił się do Arki z propozycją-płacicie albo będziemy was kręcić.
  Owszem-Arka płaciła sędziom-ale haracz za uczciwe sędziowanie .To nie było kupowanie meczów.
  Mimo tego że Arka była ofiarą to jako jeden z nielicznych klubów poniosła karę za korupcję.Została zdegradowana z Ekstraklasy, wyrzucona z ćwierćfinału PP a sezon 1ligowy zaczynała z -5 pkt.Wiele innych klubów które robiły wałki nie poniosło żadnej kary.
  Dlatego zawsze chce mi się śmiać gdy inni wspominają o korupcji w kontekście Arki.Arka była ofiarą sędziowskiej mafii , a nawet jeżeli byłaby choć trochę winna-to i tak poniosła karę która ją oczyściła.
  A Sobieraj to legenda klubu-jako kapitan wprowadził Arkę do Ekstraklasy i zdobył 3 trofea.

  • 97 67

  • Yyy

   I się rozpłakałem...

   • 17 12

  • To tak jak w dowcipie o góralu i ciupadze

   Uderzył przypadkowo, niechcący, i tak 44 razy

   • 15 5

  • Ofiarą powiadasz ??? (7)

   Arka była uczciwa a to inne kluby kręciły wałki, tak ??? Akta z Wrocka mówią coś innego biedaku, kibicu pokrzywdzonego klubu...

   • 15 7

   • Akta z Wrocka mówią tylko to że Arka płaciła sędziom. (6)

    Bo płaciła.Tylko nikogo nie interesowało dlaczego płaciła.Arka płaciła sędziom-więc była zamieszana w korupcje-więc karzemy.Nikogo nie obchodziło że płaciła nie dlatego aby jej sędziowie pomagali-to nawet nie było konieczne bo miała wtedy bardzo silny zespół ale dlatego żeby jej krzywdzili. To się zaczęło w pierwszym meczu barażowym ze Sląskiem o utrzymanie-padł tekst-płacicie albo was spuścimy. Nie zapłacili to w pierwszym meczu we Wrocławiu arbiter nie uznał prawidłowego gola, było 0-0 i w rewanżu prezes Milewski już zmiękł i zapłacił.

    Arka została ukarana za korupcję-korupcja była i z tym nikt nie dyskutuje.Ale to sędziowska mafia szantażowała Arkę i kilka innych klubów a nie Arka zwracała się o pomoc do sędziów.To są po prostu suche fakty.Dla ludzi korupcja jest tożsama z ustawianiem meczów, kupowaniem meczów.A to były klasyczne haracze-zapłacicie to was zostawimy w spokoju.Mafia Fryzjera wtedy na zapleczu Ekstraklasy szalała okrutnie-każdy z kasą i ambicjami awansu był szantażowany-było wiele meczów gdzie sędzia brał od obu drużyn.

    Czasami trzeba odłożyć międzyklubowe animozje i zainteresować się prawdą.Trzeba umieć docenić rywala-ja np doceniam klasę Flavio Paixao prawdziwego derbowego kata Arki.Nie będę go dyskredytował tylko dlatego że gra w drużynie która jest odwiecznym rywalem.

    Ja napisałem tego posta bo wiem jaka była prawda, a już wręcz irytujące jest czytanie tej historyjki z Sobierajem która urosła do miana legendy.Zresztą ten mecz z Mławą był specyficzny. Działacze Arki nie chcieli płacić haraczu uznając że różnica miedzy zespołami jest tak duża że sędzia nic nie zrobi, w końcu się ugieli ale sędzia i tak zrobił popisówkę nie dyktując dwóch karnych żeby pokazać żeby nie fikali na przyszłość-po drugiej takiej sytuacji gdzie należał się karny właśnie padły te słynne już słowa.

    • 18 13

    • Jest epidemia, a nie czas na spory czy Arka jest Mistrzem Świata w korupcji czy tylko Mistrzem Europy.

     Na pewno Arka ma najwięcej stron w aktach prokuratorskich w Polsce i najwięcej zarzutów, ale to teraz nie ma znaczenia.

     • 9 4

    • urzekła mnie twoja historia wyssana z palca śledziu (4)

     14 grudnia 2007 rozpoczął się przewód sądowy ws. domniemanej korupcji w Arce Gdynia. Na ławie oskarżonych zasiadły 34 osoby, z których 17 poddało się dobrowolnie karze.

     I "mafia sędziowska" szantażowała 34 osoby? ty chyba sam w to nie wierzysz, albo jesteś kretynem

     • 11 8

     • (1)

      przecież wśród tych 34 osób to w większości sędziowie, którzy wołali kasę

      • 6 3

      • 3 osoby zminusowały FAKT

       Betoniarstwo to stan umysłu. Jak można nie dopuszczać do siebie faktów?Oni poważnie myślą że 34 osoby z Arki dostały zarzuty?Przecież te 34 osoby to Fryzjer wraz z sędziami i obserwatorami plus kilka osób z Arki które o tym wiedziały. To są proste fakty które łatwo sprawdzić.

       • 5 3

     • Jesteś tak głupi czy udajesz?

      te 34 osoby to w większości sędziowie, obserwatorzy i sam Fryzjer-czyli przedstawiciele sędziowskiej mafii która szantażowała Arkę Z klubu oskarżonych było kilka osób które brały w tym udział-czyli dały się zastraszyć i zamiast powiadomić odpowiednie służby to przykładały rękę do przekazywania pieniędzy.Sprawa dotyczyła korupcji-czyli przekazywania korzyści majątkowych. Nikt nigdy nie udowodnił Arce ustawienia meczu-bo mecze nie były ustawiane.Sędziowie brali haracz za uczciwe sędziowanie.
      Każda osoba która w jakikolwiek sposób była zamieszana w korupcję była karana. Przykładem jest Łukasz Piszczek który dostał wyrok za to że brał udział w zrzutce na mecz w którym nawet nie zagrał.

      • 4 4

     • ten rybi łeb jest kretynem

      • 0 0

  • Szkoda długopisu (3)

   żeby beton zrozumiał pewne sprawy .Jak Nikoś kupił im puchar to jakoś cisza.No bo wszyscy są be,tylko my cacy zadając się z bandziorstwem.Taka ich mentalność.

   • 18 11

   • wybielanie korupcji w arce (2)

    nic się nie zmieniło, kiedy oni się uderzą w pierś i przeproszą?

    • 11 11

    • to prawda.

     • 0 1

    • Nigdy , oni kłamstwo mają we krwi i w herbie z ejsmonda.

     • 0 0

  • Kiedy ten karny ? (2)

   Obawiam się że kontekst nie dotrze do betonowych orłów !!!

   • 11 10

   • Słowo Arka, w Polsce kojarzy się z korupcją na mega skalę, (1)

    wulgarnym wrzaskiem z sektora dopingowego i racami na stadionie Narodowym.

    • 6 5

    • i wielką ucieczką z własnego stadionu 1984

     • 11 5

  • Tez tak myśle ,

   • 3 2

  • Ale historia

   Stanisław Lem by się nie powstydził. Fajnie napisane.

   • 3 1

  • Myślę że z tym karnym chodziło bardziej jako wyraz frustracji i sarkazmu, P. Sędzio to kiedy ten karny dla Mławy? że aż tak do tego stopnia kalosz drukował

   • 5 3

  • To znaczy że jak złodziej wyjdzie z więzienia to już nie jest złodziejem?

   Zostaje oczyszczony? I już nie można go tak nazywać?

   • 5 2

  • Kiedy ten karny

   Wierzysz w to co piszesz? Pewnie tez wierzysz ze w samolocie była bomba .. zamiast brzozy ...

   • 7 2

  • Dzban roku (1)

   "arka była ofiarą" to jest szczyt chamstwa żeby tak kłamać. Graliście pierwsze skrzypce wespół z fryzjerem w tym procederze.

   • 3 2

   • Dzbanem to jest osoba która nie ma wiedzy a się wypowiada.

    Napisałem jak było, oczywiście zdaje sobie sprawę z tego że większość kiboli-szczególnie tych z Gdańska to ameby umysłowe które coś sobie w tych główkach zakodowały i nikt ich nie przekona że białe jest białe a czarne jest czarne.Arka była ofiarą bo nie ustawiała meczów. Płaciła sędziom-i była ukarana za korupcję.Polskie prawo jest jakie jest-korupcja jest przestępstwem bez względu na to skąd się wzięła.Nie wolno dawać, nie wolno brać.I nikogo nie obchodzi że dajesz bo ci grożą i chcesz mieć święty spokój.

    • 1 1

  • Udam się w okolice stadionu, bo mnie łzy wzruszenia zalały oczy.

   Czyli taki paser to nie złodziej. On tylko handlował. A że ktoś chciał kupić taniej .to już nie jego problem.

   • 0 0

  • Sobieraj się kiedyś wypowiedział na temat tego okrzyku

   A mecz z Mławą? Podobno biegał pan za sędzią i krzyczał: "Panie sędzio, to kiedy ten umówiony karny!"?

   - Bzdura. Oskarżali mnie o to piłkarze z Mławy, którzy potem pojechali we trójkę do sądu i temu zaprzeczyli. Bałem się, że nagadają głupot i mnie czymś obciążą, ale oni powiedzieli tylko, że karny, po którym wygraliśmy 1:0, był ewidentny. Często krzyczałem do sędziów, zwłaszcza kiedy byłem kapitanem, także w sprawie rzutów karnych. Ale były to okrzyki w stylu: "K..., dlaczego nie gwiżdżesz, przecież powinieneś pokazać na wapno!".

   • 1 0

 • Oj Krzysiu Krzysiu!!! (2)

  • 10 3

  • Oj Krzysztof Krzysztof (1)

   8 miesięcy więzienia w zawieszeniu na 4 lata, za udział w aferze korupcyjnej, a potem u szehtera skomlał, wstyd.

   • 6 3

   • Panie sędzio kiedy ten karny !

    • 0 0

 • Karma wraca (3)

  Śledzie śmiały się z Lechii, że bankrut i spadamy, a tu bankrut i spadek ale u sąsiadek zza między

  • 36 36

  • Obiektywny (2)

   Lechia na 100% ma długu pomiędzy 60 a 100 mln złotych. Nie śmiałbym się za bardzo

   • 7 3

   • 60 mln złotych to budżet arki,

    od momentu powstania w 1952 roku do teraz.

    • 3 3

   • Lechia na 100% ma długu pomiędzy 60 a 100 mln złotych.

    a Ty co księgowym Lechii jesteś????

    Idąc twoim tokiem rozumowania oraz sianiem propagandy napisałbym, że Lechia ma 300 mln długu co zrobi z ciebie większego kretyna niż jesteś

    • 2 4

 • W sumie dobrze

  klub teraz nie placi jakis wielkich pieniedzy,pilkarze nie trenuja teraz,bez zobowiazan.

  • 11 5

 • Agent Tomek tez mówił że sie nie pchał a został kozłem ofiarnym:)

  I Krzysiu Ciebie tez to czeka.... taka piękna kariera zawodnicza i taka plama na start:) Wstyd:)

  • 17 25

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
11 grudnia 2023, godz. 18:00
40% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
30% REMIS
30% ARKA Gdynia

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Arka Gdynia 17 10 3 4 27:18 33
2 Lechia Gdańsk 18 9 5 4 26:16 32
3 GKS Tychy 17 10 1 6 23:20 31
4 Odra Opole 17 9 3 5 21:15 30
5 Motor Lublin 17 9 2 6 25:22 29
6 Miedź Legnica 17 7 6 4 26:17 27
7 Górnik Łęczna 16 6 8 2 18:14 26
8 Wisła Płock 17 7 5 5 23:22 26
9 Wisła Kraków 17 6 7 4 32:21 25
10 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 17 6 5 6 29:23 23
11 Znicz Pruszków 18 7 2 9 15:21 23
12 Stal Rzeszów 17 6 4 7 25:26 22
13 GKS Katowice 17 5 6 6 22:21 21
14 Polonia Warszawa 18 5 4 9 23:26 19
15 Chrobry Głogów 17 5 3 9 16:27 18
16 Resovia 17 4 2 11 16:32 14
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 17 2 7 8 12:25 13
18 Zagłębie Sosnowiec 17 2 5 10 13:26 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 18 kolejki

 • Bruk-Bet Termalica Nieciecza - ARKA GDYNIA (poniedziałek, godz. 18)
 • LECHIA GDAŃSK - Chrobry Głogów 1:0 (1:0)
 • GKS Tychy - Polonia Warszawa 1:0 (1:0)
 • Zagłębie Sosnowiec - Motor Lublin 0:4 (0:1)
 • Wisła Płock - Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:1 (1:0)
 • Resovia - Znicz Pruszków 1:2 (0:0)
 • niedziela
 • Wisła Kraków - Górnik Łęczna
 • Odra Opole - Stal Rzeszów
 • GKS Katowice - Miedź Legnica (odwołany z powodu złego stanu boiska)

Ostatnie wyniki

20% ARKA Gdynia
13% REMIS
67% Lech Poznań
2 grudnia 2023, godz. 15:00
25% GKS Katowice
19% REMIS
56% ARKA Gdynia

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Arki

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Sławek Surkont 20 38 65%
2 Mirosław Radka 19 36 63.2%
3 Marcin Chylonia 20 36 55%
4 Artur Wielkopolski 18 35 66.7%
5 Radosław Dymkowski 20 35 60%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane