Wiadomości

stat

Kto trenerem żużlowców Zdunek Wybrzeże Gdańsk w nowym sezonie?

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Mirosław Berliński (z lewej) prowadząc Wybrzeże nie zbliżył się do wyniku, jaki osiągnął z gdańszczanami Mirosław Kowalik (z prawej). Czy przed nowym sezonem dojdzie do kolejnej w ostatnich latach zmiany szkoleniowca?
Mirosław Berliński (z lewej) prowadząc Wybrzeże nie zbliżył się do wyniku, jaki osiągnął z gdańszczanami Mirosław Kowalik (z prawej). Czy przed nowym sezonem dojdzie do kolejnej w ostatnich latach zmiany szkoleniowca? fot. Arkadiusz Buczyński/Trojmiasto.pl

Nie ma jednoznacznej decyzji, kto będzie trenerem drużyny Zdunek Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2020. Mirosław Berliński może wrócić do poprzedniej roli - kierownika zespołu, ale tylko wówczas, jeśli klubowi uda się znaleźć charyzmatycznego szkoleniowca. Problem w tym, że takich na rynku brakuje lub są obecnie nieosiągalni z powodów finansowych bądź sportowych. Dlatego rozważana jest również koncepcja zatrudnienia żużlowca, który właśnie kończyć będzie karierę lub zawiesił ją niedawno.Skład Zdunek Wybrzeża Gdańsk na sezon 2020. Sprawdź jakie są koncepcjeCzy Zdunek Wybrzeże Gdańsk powinien zmienić trenera?

tak, gdyż wyniki tego sezonu to porażka 38%
raczej tak, ale tylko na doświadczego i uznanego trenera 30%
mogłaby być zmiana, jeśli rzeczywiście kończący karierę żużlowiec wziąłby drużynę 6%
nie, Mirosław Berliński zasłużył na kolejną szansę 26%
zakończona Łącznie głosów: 482
Mirosław Berliński funkcję pierwszego szkoleniowca pełni od 30 maja ubiegłego roku po tym jak z funkcji zwolniono Lecha Kędziorę. Będący klubową legendą Berliński (jako zawodnik zdobywca największej liczby punktów w historii ligowego żużla w Gdańsku), regulaminy ma w małym palcu i przez lata był niezastąpiony w roli kierownika zespołu. Jako trener nie zdołał jednak wprowadzić Wybrzeża do play-off ani w sezonie, w którym zastąpił Kędziorę, ani w tegorocznym, w którym prowadził zespół od początku do końca.

Niewykluczone, że w kolejnych rozgrywkach Berliński wróci do pełnienia tylko jednej, pierwotnej funkcji. W Gdańsku zakiełkował bowiem pomysł, aby postawić na charyzmatycznego menadżera, który przede wszystkim zapanuje nad żużlowcami w trakcie zawodów. Takich jest jednak niewielu, a najlepsi są nie do ruszenia

Niedzielny memoriał Henryka Żyto w Gdańsku mógłby być idealną okazją, aby negocjować na ten temat z synem klubowej legendy, Piotrem Żyto. Ten w przeszłości w Gdańsku pełnił zarówno rolę zawodnika jak i szkoleniowca. Sercem byłoby może i blisko, ale Żyto właśnie wprowadził PGG ROW Rybnik do ekstraligi i raczej nie zamierza się cofać na jej zaplecze.

Zdunek Wybrzeże sprawdzi Davida Bellego. Zobacz listę startową II Memoriału Henryka ŻytoNie pomogą także rodzinne więzi prezesa Tadeusza Zdunka. Już w 2016 roku myślał nad tym, aby sprowadzić nad morze trenera, który jest mężem córki jego ciotecznej siostry. Piotr Baron prowadzi właśnie Unię Leszno po kolejny tytuł mistrzów Polski w finale ekstraligi przeciwko Betard Sparcie Wrocław. Nawet gdyby się nie udało sięgnąć po złoto, "Byków" raczej nie opuści.

Robert Kościecha (w środku) od kilku sezonów jest brany przez działaczy Wybrzeża pod uwagę w roli pierwszego szkoleniowca. Obecnie pracuje jednak z młodzieżą w Grudziądzu.
Robert Kościecha (w środku) od kilku sezonów jest brany przez działaczy Wybrzeża pod uwagę w roli pierwszego szkoleniowca. Obecnie pracuje jednak z młodzieżą w Grudziądzu. fot. Arkadiusz Buczyński/Trojmiasto.pl
Pod uwagę można wziąć za to Mirosława Kowalika, który obecnie pełni rolę eksperta telewizyjnego. Na początku sezonu rozstał się z Polonią Piła, gdzie zarzucono mu, że nie ma wystarczająco dużo czasu na prowadzenie młodzieży ze względu na drugą pracę zarobkową. Ponadto to za kadencji Kowalika, choć pod jego nieobecność, doszło do wybryku żużlowców Wybrzeża, którzy zbyt hucznie świętowali w parku maszyn zakończenie sezonu. Z drugiej strony to właśnie Kowalik o mało nie wprowadził Wybrzeża do ekstraligi, ulegając w barażach zespołowi z Torunia.

Żużlowcy jeździli po alkoholu. Przeczytaj co stało się po przegranych barażach w 2017 rokuW przeszłości w Gdańsku był temat zatrudnienia Rafała Dobruckiego, który cieszy się dużym szacunkiem wśród młodszych żużlowców. Indywidualny wicemistrz świata juniorów z 1997 roku pracuje jednak z kadrą młodzieżową i niewiele wskazuje na to, aby szukał dla siebie innego miejsca.

Wybrzeże ma w swoich szeregach kogoś kto znakomicie czuje żużel i niuanse taktyczne. To Krystian Plech, który w parku maszyn pomagał Berlińskiemu, a poza tym świetnie sprawdzał się w kwestiach logistycznych i organizacyjnych. Problem w tym, że sam nie był żużlowcem i jest za młody, aby mówić o autorytecie wśród zawodników.

Gdańscy działacze sondowali "wyciągnięcie" Roberta Kościechy z GKM Grudziądz, gdzie ten pełni rolę trenera pracującego z młodzieżą. Takiej opcji przynajmniej na razie, nie ma, choć ściągnięcie "Kostka" (z powodzeniem jeździł dla Wybrzeża w latach 2003-2005) chodzi im po głowie od kilku sezonów.

Rynek szkoleniowców i menedżerów jest przebrany. W związku z tym pojawił się pomysł wykreowania menedżera z któregoś z zawodników, którzy zakończyli lub kończą ściganie. Na liście znalazły się nazwiska: Tomasza Chrzanowskiego, Sebastiana Ułamka czy Dawida Stachyry, ale żadne konkretny nie padły.

Przypomnijmy, że w przeszłości również Magnus Zetterstroem nie wykluczał, że wróci do Wybrzeża w roli trenera. Szwed po zakończeniu kariery wielokrotnie bywał w Gdańsku, gdyż ma tutaj mieszkanie i spędza tutaj urlopy. Jednak nie wiadomo, czy oferta klubu byłaby dla niego satysfakcjonująca. W ojczyźnie jest bowiem związany z firmą z branży motoryzacyjnej.

Najbliższe spotkanie Wybrzeża

data meczu: 04.04.2020

ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
:
Unia Tarnów
mecz ligowy

Najwyżej ocenieni zawodnicy Wybrzeża

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

imię i nazwisko typowań pkt. skuteczność
1. Emil P. 12 33 91.7%
2. Jerzy Giernatowski 12 33 91.7%
3. Ryszard Kupidura 12 33 91.7%
4. Robert Jaworski 12 33 91.7%
5. Stefan Radlicki 12 33 91.7%

Tabela końcowa

Nice 1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 PGG ROW Rybnik
2 Arged Malesa Ostrovia
3 Car Gwarant Start Gniezno
4 Unia Tarnów
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK
6 Lokomotiv Daugavpils
7 Orzeł Łódź
  • Awans do ekstraligi: PGG ROW Rybnik
  • udział w barażach o awans: Ostrovia
  • udział w barażach o utrzymanie: Orzeł Łódź
  • awans z II ligi: Polonia Bydgoszcz

Playoff

Półfinały
PGG ROW Rybnik
1 miejsce po rundzie zasadniczej
94
Agred Malesa TŻ Ostrovia
2 miejsce po rundzie zasadniczej
90
Unia Tarnów
4 miejsce po rundzie zasadniczej
76
Car Gwarant Start Gniezno
3 miejsce po rundzie zasadniczej
89
Finał
PGG ROW Rybnik
zwycięzca półfinału 1
93
Agred Malesa TŻ Ostrovia
zwycięzca półfinału 2
87

Terminarz

04.04 (sob) ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk Unia Tarnów
03.08 (sob) godz.16:15 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 48:42 Car Gwarant Start Gniezno LIVE!
27.07 (sob) godz.20:15 Unia Tarnów 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!
30.06 (nd) godz.14:30 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk 47:43 Lokomotiv Daugavpils LIVE!
15.06 (sob) godz.16:15 Arged Malesa Ostrovia 49:41 ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk LIVE!

Najczęściej czytane