• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Kto trenerem żużlowców Zdunek Wybrzeże Gdańsk w nowym sezonie?

Rafał Sumowski
19 września 2019 (artykuł sprzed 3 lat) 

Zdunek Wybrzeże Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Zdunek Wybrzeże Gdańsk Zdunek Wybrzeże Gdańsk czeka na diagnozę przed meczem o utrzymanie
Mirosław Berliński (z lewej) prowadząc Wybrzeże nie zbliżył się do wyniku, jaki osiągnął z gdańszczanami Mirosław Kowalik (z prawej). Czy przed nowym sezonem dojdzie do kolejnej w ostatnich latach zmiany szkoleniowca? Mirosław Berliński (z lewej) prowadząc Wybrzeże nie zbliżył się do wyniku, jaki osiągnął z gdańszczanami Mirosław Kowalik (z prawej). Czy przed nowym sezonem dojdzie do kolejnej w ostatnich latach zmiany szkoleniowca?

Nie ma jednoznacznej decyzji, kto będzie trenerem drużyny Zdunek Wybrzeże Gdańsk w sezonie 2020. Mirosław Berliński może wrócić do poprzedniej roli - kierownika zespołu, ale tylko wówczas, jeśli klubowi uda się znaleźć charyzmatycznego szkoleniowca. Problem w tym, że takich na rynku brakuje lub są obecnie nieosiągalni z powodów finansowych bądź sportowych. Dlatego rozważana jest również koncepcja zatrudnienia żużlowca, który właśnie kończyć będzie karierę lub zawiesił ją niedawno.Skład Zdunek Wybrzeża Gdańsk na sezon 2020. Sprawdź jakie są koncepcjeCzy Zdunek Wybrzeże Gdańsk powinien zmienić trenera?

Mirosław Berliński funkcję pierwszego szkoleniowca pełni od 30 maja ubiegłego roku po tym jak z funkcji zwolniono Lecha Kędziorę. Będący klubową legendą Berliński (jako zawodnik zdobywca największej liczby punktów w historii ligowego żużla w Gdańsku), regulaminy ma w małym palcu i przez lata był niezastąpiony w roli kierownika zespołu. Jako trener nie zdołał jednak wprowadzić Wybrzeża do play-off ani w sezonie, w którym zastąpił Kędziorę, ani w tegorocznym, w którym prowadził zespół od początku do końca.

Niewykluczone, że w kolejnych rozgrywkach Berliński wróci do pełnienia tylko jednej, pierwotnej funkcji. W Gdańsku zakiełkował bowiem pomysł, aby postawić na charyzmatycznego menadżera, który przede wszystkim zapanuje nad żużlowcami w trakcie zawodów. Takich jest jednak niewielu, a najlepsi są nie do ruszenia

Niedzielny memoriał Henryka Żyto w Gdańsku mógłby być idealną okazją, aby negocjować na ten temat z synem klubowej legendy, Piotrem Żyto. Ten w przeszłości w Gdańsku pełnił zarówno rolę zawodnika jak i szkoleniowca. Sercem byłoby może i blisko, ale Żyto właśnie wprowadził PGG ROW Rybnik do ekstraligi i raczej nie zamierza się cofać na jej zaplecze.

Zdunek Wybrzeże sprawdzi Davida Bellego. Zobacz listę startową II Memoriału Henryka ŻytoNie pomogą także rodzinne więzi prezesa Tadeusza Zdunka. Już w 2016 roku myślał nad tym, aby sprowadzić nad morze trenera, który jest mężem córki jego ciotecznej siostry. Piotr Baron prowadzi właśnie Unię Leszno po kolejny tytuł mistrzów Polski w finale ekstraligi przeciwko Betard Sparcie Wrocław. Nawet gdyby się nie udało sięgnąć po złoto, "Byków" raczej nie opuści.

Robert Kościecha (w środku) od kilku sezonów jest brany przez działaczy Wybrzeża pod uwagę w roli pierwszego szkoleniowca. Obecnie pracuje jednak z młodzieżą w Grudziądzu. Robert Kościecha (w środku) od kilku sezonów jest brany przez działaczy Wybrzeża pod uwagę w roli pierwszego szkoleniowca. Obecnie pracuje jednak z młodzieżą w Grudziądzu.
Pod uwagę można wziąć za to Mirosława Kowalika, który obecnie pełni rolę eksperta telewizyjnego. Na początku sezonu rozstał się z Polonią Piła, gdzie zarzucono mu, że nie ma wystarczająco dużo czasu na prowadzenie młodzieży ze względu na drugą pracę zarobkową. Ponadto to za kadencji Kowalika, choć pod jego nieobecność, doszło do wybryku żużlowców Wybrzeża, którzy zbyt hucznie świętowali w parku maszyn zakończenie sezonu. Z drugiej strony to właśnie Kowalik o mało nie wprowadził Wybrzeża do ekstraligi, ulegając w barażach zespołowi z Torunia.

Żużlowcy jeździli po alkoholu. Przeczytaj co stało się po przegranych barażach w 2017 rokuW przeszłości w Gdańsku był temat zatrudnienia Rafała Dobruckiego, który cieszy się dużym szacunkiem wśród młodszych żużlowców. Indywidualny wicemistrz świata juniorów z 1997 roku pracuje jednak z kadrą młodzieżową i niewiele wskazuje na to, aby szukał dla siebie innego miejsca.

Wybrzeże ma w swoich szeregach kogoś kto znakomicie czuje żużel i niuanse taktyczne. To Krystian Plech, który w parku maszyn pomagał Berlińskiemu, a poza tym świetnie sprawdzał się w kwestiach logistycznych i organizacyjnych. Problem w tym, że sam nie był żużlowcem i jest za młody, aby mówić o autorytecie wśród zawodników.

Gdańscy działacze sondowali "wyciągnięcie" Roberta Kościechy z GKM Grudziądz, gdzie ten pełni rolę trenera pracującego z młodzieżą. Takiej opcji przynajmniej na razie, nie ma, choć ściągnięcie "Kostka" (z powodzeniem jeździł dla Wybrzeża w latach 2003-2005) chodzi im po głowie od kilku sezonów.

Rynek szkoleniowców i menedżerów jest przebrany. W związku z tym pojawił się pomysł wykreowania menedżera z któregoś z zawodników, którzy zakończyli lub kończą ściganie. Na liście znalazły się nazwiska: Tomasza Chrzanowskiego, Sebastiana Ułamka czy Dawida Stachyry, ale żadne konkretny nie padły.

Przypomnijmy, że w przeszłości również Magnus Zetterstroem nie wykluczał, że wróci do Wybrzeża w roli trenera. Szwed po zakończeniu kariery wielokrotnie bywał w Gdańsku, gdyż ma tutaj mieszkanie i spędza tutaj urlopy. Jednak nie wiadomo, czy oferta klubu byłaby dla niego satysfakcjonująca. W ojczyźnie jest bowiem związany z firmą z branży motoryzacyjnej.

Kluby sportowe

Opinie (91) ponad 10 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • O nieeeeeee

  Za trzech muszkieterów z końca artykułu serdecznie dziękuję, nie popieram tych kandydatów.

  • 40 2

 • Tylko nie Ci trenerzy

  Panie Zdunek. Jest Pan niezłym biznesmenem w trudnej i nie znającej kompromisów branży motoryzacyjnej.Jednak nie czuje Pan "bluesa" w sporcie żużlowym. Tu nie ma półśrodków.,nie ma - i chcę i boję się. Albo idzie Pan poważnie w świat żużlowców z poważnymi pieniędzmi i ma Pan profesjonalny ch żużlowców ,trenera i zaplecze albo co roku topi Pan spore sumy pieniędzy /nawet na Pańskie warunki/Tylko po co .Ludzie się wku....i mają rację a Pan zamiast reklamy dla firmy ,traci autorytet.Za darmo nigdy nie będzie dobrego trenera.To cop się wymienia w artykule to są gorsi ludzie od Dzika. Więc zamiana na gorsze.Określ się Pan albo idze Pan na całość albo powiedz Pan po męsku -Pasuje. Nie mam /lub nie chcę mieć /na żużel tyle kasy ile trzeba a na innych poważnych sponsorów nie masz Pan co liczyć.

  • 37 2

 • uulala dzieje sie .zdunek w koncu przejrzal na oczy. (3)

  kowalik zrobil dobra robote chociaż miał sredni sklad,pochylił bym sie nad nim ,ewentualnie Gajewski ? podstawa u nas jest TOR.

  • 34 1

  • (2)

   A Gajewski po co ? - chyba żeby sam zżarł cały stół szwedzki na spotkaniach...

   • 20 1

   • (1)

    Tego czego nie zżera na miejscu zabiera do plecaka. To jest cała tajemnica zawartości Jego plecaka.

    • 5 0

    • Podobno jak się kiedyś schylil zawiązać sznurówki to mu sztućce wypadły z tornistera..

     • 1 1

 • Zorro

  zorro na trenera zawsze był dobrym duchem zespołu.

  • 45 1

 • Charyzmatyczny w pewnym sensie (1)

  to jest Jarek Olszewski :-)))

  • 55 3

  • Dawac go

   Pamietam go za czasow jazdy, to dobry i doswiadczony zuzlowiec

   • 0 0

 • zorro (1)

  Chyba ma wciąż mieszkanie w Gdańsku i zna ludzi z całej Europy , którzy są w grze .. Mirek dobry chłopina , ale chyba zbyt daleko od nowoczesnego żużla

  • 33 0

  • ZORRO super gość ale żyje już swoim życiem swoją pracą. Nie wierzę, że będzie miał czas i chęć na poświęcenie się i pracę od rana do wieczora 7 dni w tygodniu.

   • 10 0

 • Trener w żużlu nie ma wielkiego znaczenia (1)

  Zawodnicy jeżdżą w wielu ligach wpadają przed meczem jadą,)po meczu do kasy i dalej w drogę.Zrobić RT,ustalić skład to żadna filozofia,o formę zawodnicy sami dbają.

  • 20 9

  • Ma. W dzisiejszym żużlu decydują niuanse, każdy element, który może na to wpłynąć jest ważny.

   • 1 1

 • Charyzmatycznego szkoleniowca??

  A mi się wydawało że klub powinien być zainteresowany doświadczonym szkoleniowcem...
  Charyzmatycznych to już mieliśmy od "X" lat.
  Czy przyjdzie normalność do GKS wybrzeże jeszcze???

  • 10 5

 • Opinia wyróżniona

  Trener (1)

  Żużlowcy to profesjonalisty z własnymi timami, robiący po kilka lig w tygodniu. Trener jeśli chodzi o pierwszy zespół to cudów nie zadziała. Dla mnie liczy się to żeby był w stanie przygotować tor do walki dla kibiców oraz stanowiący atut gospodarzy. Z obiema kwestiami od x lat jest problem. Poza tym trener powinien być w stanie ciągnąć szkolenie juniorów. Z tym też od x lat szału nie ma. Ani sztuk ani, poza Karolem, jakości. Większość nazwisk z tego artykułu nie daje gwarancji że będzie lepiej. Potrzebny byłby ktoś kto zna nasz patologiczny tor i zdyscyplinuje dzieciaki. Tylko Zorro dawałby pewne nadzieje ale to pewnie logistycznie trudne. Tak czy inaczej wielki szacun dla Pana Mirka - chyba nikt nie kocha Wybrzeża jak on. Od lat 70-tych na posterunku.

  • 32 2

  • Uwierz, że nikt lepiej nie zna toru od Berlińskiego i nie poświęci tyle czasu na przygotowanie go do jazdy. I nie chodzi tu o teorie tylko praktykę, wiele razy widziałem jak sam jeździł traktorem albo latał z grabiami. Ale struktury toru nikt nie zmieni.

   • 12 0

 • Jak juz !

  To tylko ZORRO !!!!

  • 25 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Wybrzeża

ebebe PSŻ Poznań
w trakcie
28 maja 2023, godz. 14:00
24% ebebe PSŻ Poznań
0% REMIS
76% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Grzegorz Szlachcikowski 5 15 100%
2. Janusz Zabiega 5 12 80%
3. Mirosław Radka 5 11 80%
4. Robert Godniewicz 5 11 80%
5. W T 4 11 75%

Tabela

1. Liga Żużlowa
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra 5 5 0 0 254:196 10
2 H.Skrzydlewska Orzeł Łódź 6 3 0 3 249:248 6
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz 5 3 0 2 228:232 6
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp. 5 3 0 2 207:187 6
5 ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 5 2 0 3 173:186 4
6 Trans MF Landshut Devils 6 2 0 4 216:234 4
7 ROW Rybnik 6 2 0 4 257:281 4
8 ebebe PSŻ Poznań 6 2 0 4 257:282 4

Wyniki 7 kolejki

 • ebebe PSŻ Poznań - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK (niedziela, godz. 14)
 • niedziela
 • Trans MF Landshut Devils - ROW Rybnik
 • H.Skrzydlewska Orzeł Łódź - Enea Falubaz Zielona Góra
 • Arged Malesa Ostrów Wlkp. - Abramczyk Polonia Bydgoszcz (przełożony na 01.07)

Ostatnie wyniki Wybrzeża

98% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
0% REMIS
2% Landshut Devils
12 maja 2023, godz. 18:00
58% ROW Rybnik
0% REMIS
42% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane