• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Którzy żużlowcy dają awans do ekstraligi? Jaki skład zbierze Zdunek Wybrzeże Gdańsk?

jag.
16 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 

Energa Wybrzeże Gdańsk

Których Polaków uda się ostatecznie zakontraktować Zdunkowi Wybrzeże Gdańsk na sezon 2023? Na zdjęciu: Wiktor Trofimow, Krystian Pieszczek, Adrian Gała, Grzegorz Zengota. Których Polaków uda się ostatecznie zakontraktować Zdunkowi Wybrzeże Gdańsk na sezon 2023? Na zdjęciu: Wiktor Trofimow, Krystian Pieszczek, Adrian Gała, Grzegorz Zengota.

Zdunek Wybrzeże Gdańsk już kilkakrotnie musiał zmieniać koncepcję budowy drużyny na sezon 2023. Ta ostatnia, zakładająca postawienie na duński tercet, uzależniona jest m.in. od zatrzymania: Adriana GałyWiktora Trofimowa, by zgadzała się liczba żużlowców z polskim obywatelstwem. Jak pokazuje historia nie ma jednak ani zawodników, ani koncepcji zawsze gwarantującej awans do ekstraligi. Sprawdziliśmy pod tym kątem pięć ostatnich sezonów, czyli od 2018 roku, gdy promocję do elity zdobył Motor Lublin obecny mistrz Polski.Przeczytaj, jak Rasmus Jensen odpowiadał na pytania czytelników Trojmiasto.plCo w drużynie żużlowej gwarantuje lepszy wynik w 1. Lidze?

Zdunek Wybrzeże Gdańsk po raz kolejny zmienia koncepcje budowania drużyny dostosowując ją do możliwości finansowych oraz rynkowych. Jeśli klub zamierza postawić na duńskie trio: Michael Jepsen Jensen, Mads Hansen, Nicolai Klindt, to musi zabezpieczyć również odpowiednio liczbę żużlowców z polskim paszportem.

W tej sytuacji najprostszym rozwiązaniem byłoby osiągnięcia porozumienia z zawodnikami, którzy jeździli w tym roku: Adrianem GałąWiktorem Trofimowem. Ten pierwszy jest jednak w podobnej sytuacji jak Rasmus JensenTimo Lahti, czyli uzgodnił ustnie warunki kontraktu z Wybrzeżem i negocjuje z innymi klubami. Natomiast drugi w pierwotnej koncepcji budowania składu był jedynie opcją alternatywną.

Sprawdź, którzy żużlowcy mogą być nowymi liderami Zdunek Wybrzeża Gdańsk?Jak widać obecnie Zdunek Wybrzeże nie przymierza się do żadnego żużlowca z TOP-10 z ostatniego sezonu eWinner 1. Ligi Żużlowej, jeśli chodzi o średnie biegowe. Natomiast, jak pokazuje historia, posiadanie zawodników, którzy na koniec roku będą takim gronie, jest niezbędne, aby włączyć się do walki o awans do ekstraligi, choć nawet i to takiej gwarancji nie daje.

Pod tym kątem sprawdziliśmy pięć ostatnich sezonów, czyli od 2018 roku, gdy najlepszy okazał się Motor Lubin, który teraz jest już mistrzem Polski.

Przeczytaj wywiad z prezesem i tytularnym sponsorem żużlowców Wybrzeża Gdańsk, Tadeuszem ZdunkiemMotor, gdy triumfował w 1. Lidze, miał najlepszego zawodnika sezonu. Andreas Jonsson, który wykręcił średnią 2,389. Tak też było w 2020 i 2022 roku. Jack Holder z Apatorem Toruń wjechał do elity jako najlepszy I-ligowiec ze średnią 2,625. Natomiast indywidualnym liderem ostatniego sezonu był Andrzej Lebiediew (2,374), który świętował awans z Cellfastem Wilkiami Krosno.

Jednak o tym, że nawet bez takiego asa nie stoi się na straconej pozycji, udowodniła drużyna Arged Malesa Ostrów Wielkopolski. Jej najlepszy zawodnik - Grzegorz Walasek był w tym zestawieniu dopiero 9. (2,103), nieznacznie wyprzedzając przymierzanego do Wybrzeża - Jepsena Jensena (2,094).

Sprawdź, jaki budżet musiałby mieć klub, by realnie walczyć o awans do PGE EkstraligiRównież w 2019 roku ROW Rybnik nie miał indywidualnie najlepszego żużlowca 1. Ligi, gdyż Kacper Woryna (2,385) uplasował się za Wiktor Kułakowem (2,411), wtedy startującym w Unii Tarnów, a w 2021 roku reprezentujący barwy gdańskiego klubu.

Jednak ROW dysponował drugim atutem, który bardzo przybliża do awansu, choć nie zawsze go gwarantuje. Jest nim posiadanie w TOP-10 sezonu trzech żużlowcy.

W 2019 rybniczanie poza Woryną (2. miejsce) mieli: Troya Batchelora (5) i Siergieja Łogaczowa (9).

Przeczytaj, jak wyglądało porozumienie z żużlowcami Wybrzeża Gdańsk, które zostało zawarte w sierpniuRównież w tym sezonie jedyną drużyną, która mogła wylegitymować się taką liczbą zawodników w czołówce, był najlepszy Cellfast. Poza Lebiediewem byli nimi: Vaclav Milik (8) i Tobiasz Musielak (10).

Jeszcze bardziej to zestawienie w 2020 roku zdominował Apator. Poza najlepszym J.Holderem torunianie mieli jeszcze trzech zawodników w najlepszej "7" rozgrywek. Drugi był Kułakow, czwarty Chris Holder, a siódmy Musielak. Tuż przed tym ostatnim był wówczas Klindt w barwach Ostrowa.

Jednak, że jest to niezawodna metoda na awans, zaprzeczyło w 2018 roku... Wybrzeże. Wówczas to gdańszczanie jako jedyny klub mieli trzech żużlowców w TOP-10, a sezon ukończyli dopiero na 6. miejscu. Indywidualnie Anders Thomsen wykręcił trzecią, Mikkel Michelsen czwartą, a Mikkel Bech dziesiątą średnią biegową.

Jak widać wówczas też postawiono na trzech Duńczyków...
jag.

Kluby sportowe

Zobacz także

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (275)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Wybrzeża

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Filippo Xyz 16 35 81.3%
2 Baltyk Gdynia 16 34 81.3%
3 Adam Markuszewski 16 34 81.3%
4 Krzysztof Walaszek 16 34 75%
5 Janusz Ciopcinski 16 33 75%

Tabela końcowa

1. Liga Żużlowa
M Z R P Bilans Pkt.
1 Enea Falubaz Zielona Góra
2 ROW Rybnik
3 Abramczyk Polonia Bydgoszcz
4 Arged Malesa Ostrów Wlkp.
5 Trans MF Landshut Devils
6 Zdunek Wybrzeże Gdańsk
7 H.Skrzydlewska Orzeł Łóź
8 InvestHousePlus PSŻ
 • Play off-off dla zespołów z miejsc 1-6 po sezonie zasadniczym
 • ćwierćfinały:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK 59:31 (pierwszy mecz 60:30)
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - Trans MF Landshut Devils 53:37 (45:44)
 • Arged Malesa Ostrów - ROW Rybnik 50:40 (39:51)
 • półfinały:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - Arged Malesa Ostrów Wielkopolski 55:35 (47:42)
 • Abramczyk Polonia Bydgoszcz - ROW Rybnik 46:44 (41:49)
 • finał:
 • Enea Falubaz Zielona Góra - ROW Rybnik 58:32 (50:40)
 • awans do ekstraligi: Enea Falubaz Zielona Góra
 • Zespoły na miejscach 7-8 sklasyfikowane zostały na podstawie wyników sezonu zasadniczego.
 • Po zakończeniu sezonu decyzję o wycofaniu się z rozgrywek I ligi w kolejny sezonie ogłosił Trans MF Landshut Devils, co zapewne pozwoli na tym poziomie pozostać InvestHousePlus PSŻ Poznań, który to jako najsłabszy zespół I ligi miał być zdegradowany.

Playoff

Półfinały

Enea Falubaz Zielona Góra 102
Arged Malesa Ostrów Wlkp. 77
Abramczyk Polonia Bydgoszcz 87
ROW Rybnik 93

Finał

Enea Falubaz Zielona Góra
ROW Rybnik

Ostatnie wyniki Wybrzeża

Enea Falubaz Zielona Góra
26 sierpnia 2023, godz. 16:30
96% Enea Falubaz Zielona Góra
0% REMIS
4% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
Enea Falubaz Zielona Góra
9% ZDUNEK WYBRZEŻE Gdańsk
1% REMIS
90% Enea Falubaz Zielona Góra

Relacje LIVE

Najczęściej czytane