Lechia Gdańsk - Akademija Pandev 4:1 w 1. rundzie Ligi Konferencji Europy

Jacek Główczyński
7 lipca 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Flavio Paixao strzelił hat-tricka

Lechia Gdańsk pewnie wygrała z macedońskim klubem Akademija Pandev 4:1 (3:0) w pierwszym meczu 1. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji Europy. Rewanż odbędzie się 14 lipca o godzinie 17 w Skopje. W 2. rundzie na zwycięzcę tej rywalizacji czeka już austriacki Rapid Wiedeń. Na własnym stadionie dla biało-zielonych najgroźniejszym przeciwnikiem byli... pseudokibice. Z powodu bijatyki na trybunach gra została wstrzymana na około 40 minut, a wznowiono ją pod groźbą, że każdy kolejny incydent oznaczać będzie karę walkowera dla gospodarzy. Bez sankcji ze strony UEFA i tak się zresztą nie obejdzie.

9 Zwoliński

Rezerwowi: 1 Buchalik, 83 Mikułko, 2 Pietrzak, 6 Kubicki, 10 Diabate, 17 Clemens, 26 Brzęk, 69 Biegański, 72 Koperski, 77 Neugebauer, 79 Sezonienko, 99 Durmus
Sędziowie: Laforge oraz Conotte, Devillers (wszyscy Belgia)

9 Marko Gjorgievski

Rezerwowi: 1 Alchevski, 92 Kupanov, 6 Terziev, 7 Trajkov, 8 Donov, 16 Bosheski, 14 Stojanov, 19 Pandev, 22 Tomovski, 99 Krstevski
  • 71' 20 Conrado Zmiany 17 Clemens
  • 71' 28 Paixao Zmiany 99 Durmus
  • 78' 7 Gajos Zmiany 6 Kubicki
  • 78' 33 Terrazzino Zmiany 79 Sezonienko
  • 90' 29 Stec Zmiany 72 Koperski
  • 65' 17 Martin Gjorgievski Zmiany 22 Tomovski
  • 65' 9 Marko Gjorgievski Zmiany 19 Pandev
  • 78' 21 Mitrovski Zmiany 8 Donov
  • 90' 10 Velinkovski Zmiany 7 Trajkov
  • 90' 11 Marong Zmiany 99 Krstevski
  • 17' Paixao
  • 25' Zwoliński
  • 39' Paixao
  • 66' Paixao
  • 81' Joković
  • 73' Gajos
  • 90+5 Nalepa
  • 12' Joković
  • 25' Iliev
  • 61' Mitrovski

Mecz Lechia Gdańsk - Akademija Pandev zgromadził na trybunach blisko 15 tysięcy kibiców

pierwsze mecze w 1. rundzie kwalifikacji rozgrywane są już od 5 lipca

1. runda Ligi Konferencji Europy - komplet wyników

Dla Lechii to trzeci start w europejskich pucharach, a czwarty w rozgrywkach pod auspicjami UEFA. Tak piłkarze prezentowali się na oficjalnym treningu

Przeczytaj o wcześniejszych występach piłkarzy Lechii Gdańsk w europejskich pucharach

Akademija, klub założony zaledwie w 2010 roku, w Europie zaprezentuje się po raz drugi. W 2019 roku odpadł w pierwszej rundzie eliminacji Ligi Europy, przegrywając ze Zrinjskim Mostar dwukrotnie po 0:3.

Poznaj bliżej rywala Lechii Gdańsk

do 2. rundy kwalifikacji Ligi Konferencji awansuje zwycięzca dwumeczu. Pierwszy mecz dziś w Gdańsku, rewanż 14 lipca o godzinie 17 w Skopje. Na zwycięzcę już czeka austriacki Rapid Wiedeń, który w 1. rundzie ma wolny los

Sprawdź, dlaczego rozlosowano już 2. rundę kwalifikacji Ligi Konferencji Europy

gra w tych rozgrywkach to nie tylko prestiż, ale można wygrać również pieniądze. Za przejście 1. rundy wypłacone zostanie 150 tys. euro

Ile Lechia Gdańsk może zarobić w Lidze Konferencji? Stawki UEFA za pokonanie poszczególnych rund, łącznie z kwalifikacjami

dla kibiców udających się na mecz, bądź kibicujących przed monitorem komputera lub telewizorem przygotowaliśmy najważniejsze rzeczy związane z meczem Lechia - Akademija

Lechia Gdańsk - Akademija Pandev. Wszystko, co warto wiedzieć o meczu w Lidze Konferencji Europy

na 35 minut przed meczem na stadionie jest jeszcze niewielu kibiców, ale ci obecni, gdy piłkarze Lechii wybieli na rozgrzewkę, zgotowali im gorące powitanie
sektor gości pozostanie pusty, na zapytanie Lechii, czy za drużyną Akademija przyjadą "ultrasi", otrzymano odpowiedź, że w tym klubie nie mają takiego ruchu kibiców
Lechia przystąpi do gry - tak jak informowaliśmy - bez Ceesay'a, który ma przenieść się za 300 tys. euro do szwedzkiego Malmoe FF

Zaskakujący transfer w Lechii Gdańsk tuż przed startem Ligi Konferencji Europy

w porównaniu z ostatnim sparingiem trener Kaczmarek dokonał dwóch zmian w "11". Stec zastąpił Ceesey'a, a Kałuziński na środku drugiej linii zagra za Koperskiego

Lechia Gdańsk - Radomiak Radom 2:1. Przeczytaj relację z ostatniego sparingu, sprawdź skład

Lechia zagra zatem w "11" z młodzieżowcem, choć w Lidze Konferencji Europy takiego obowiązku nie ma
mecz poprowadzą Belgowie. Głównym sędzią będzie Nicolas Laforge, na liniach pomagać mu będą: Laurent Conotte i Romain Devillers, a arbitrem technicznym będzie Jasper Vergoote.
Lechia w ustawieniu znanym z końcówki poprzedniego sezonu 1-4-3-1-2. Natomiast Akademija rozpisana jest według schematu 1-3-5-2, choć trener Kaczmarek spodziewa się, że może to być ustawienie, które w ekstraklasie prezentowała na przykład Stal Mielec, czyli z pięcioma obrońcami
kapitanami będą: Paixao (LECHIA Gdańsk) i Dimov (Akademija Pandev)
dobre warunki do gry, temperatura 18 stopni Celsjusza, nie pada, choć dość pochmurno
piłkarze wychodzą na prezentację. Lechia zielone koszulki z białymi rękawkami i białe spodenki, goście w fioletowych kostiumach
na trybunach szale w górę
o frekwencji poinformuje w przerwie meczu, gdyż wówczas na tym obiekcie otrzymuje oficjalne dane o liczbie kibiców na trybunach
1'
mecz od środka rozpoczęła Akademija
1'
Lechia atakuje na bramkę za którą jest sektor, z którego kibice prowadzą doping
1'
wielkie szczęście przy Lechii. Pierwsza akcja gości i Mitrovski (Akademija Pandev) niewiele pomylił się przy strzale z kilku metrów
3'
przed znakomitą szansą Conrado (LECHIA Gdańsk), ale strzelił tuż obok słupka. Brazylijczyk otrzymał piłkę od Zwolińskiego, ale spudłował z piątego metra
4'
pewna interwencja na przedpolu Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
5'
"Hej BKS" - z trybun
5'
Stec (LECHIA Gdańsk) zdobył pierwszy rzut rożny dla Lechii
6'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) zbyt krótko piąstkował piłkę Jovanovski (Akademija Pandev). Conrado (LECHIA Gdańsk) uderzył z woleja sprzed "16", ale posłał futbolówkę nad poprzeczką
7'
jakiś przedmiot poleciał na pole karne gości. Podnosi go Paixao (LECHIA Gdańsk) i idzie w kierunku kibiców apelować o spokój
7'
na trybunach dochodzi do bijatyki między kibicami, spiker apeluje o spokój
8'
sędzia przerwał mecz, na trybunach w użyciu długie pałki, niektóre osoby przeskakują między barierkami
10'
służby medyczne biegną za bramkę gości
12'
piłkarze opuścili boisko
15'
nadal nie ma drużyn na boisku
15'
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z trybun
16'
"Piłka nożna dla kibiców" - to też z trybun
18'
brak oficjalnych komunikatów, co wydarzyło się na trybunach, ani kiedy piłkarze wrócą do gry. Na trybunach już od kilku minut spokój
21'
spiker ogłasza: "czekamy na wznowienie meczu, za kilka minut piłkarze powinni pojawić się na boisku"
22'
"Piłka nożna dla kibiców" - znów skandowanie z trybun
24'
spiker informuje, że mecz będzie wznowiony, ale kolejny incydent spowoduje przerwanie gry, a następnie orzeczenie walkowera i drastyczne kary finansowe dla Lechii
28'
spiker informuje, że piłkarze wrócą na boisko za 15 minut. Przed wznowieniem gry odbędą rozgrzewkę
28'
po komunikacie spikera niektórzy kibice schodzą z trybun
28'
spiker apeluje o kulturalny doping oraz jeszcze raz przypomina, że każdy incydent bez ostrzeżenia będzie oznaczać zakończenie meczu
czas na zegarze został wyzerowane, zapewne wrócimy do minuty, w której przerwany został mecz
nie ma oficjalnego komunikatu od organizatora meczu, z nieoficjalnych informacji wynika, że doszło do bijatyki między kibicami miejscowej drużyny, choć niekoniecznie z Gdańska
"Lechijko, tylko zwycięstwo" - z trybun
piłkarze wrócili na boisko, ma trwać 3-minutowa rozgrzewka
zegar ma zostać cofnięty do 5. minuty i 40. sekundy
6'
gra została wznowiona wybiciem z 5. metra od własnej bramki bramkarza gości
6'
przerwa trwała około 40 minut
7'
od razu atak gości, ale zabrakło im ostatniego, celnego podania w polu karnym Lechii
8'
"W Wolnym Mieście Gdańsku" - z trybun
9'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) z najwyższym trudem wybija piłkę na rzut rożny po strzale Sharkoskiego (Akademija Pandev)
9'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Mitrovskiego (Akademija Pandev)
10'
przerwana akcja Zwolińskiego, był na spalonym
12'
rzut wolny dla Lechii około 20 metrów od bramki po faulu na Zwolińskim
12'
Żółtą kartką został ukarany Joković (Akademija Pandev), gdyż to on faulował napastnika Lechii
13'
strzał z rzutu wolnego Pietrzaka w mur gości
15'
Jovanovski (Akademija Pandev) przejął piłkę, którą nad defensorami przerzucił Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
15'
Maloca (LECHIA Gdańsk) we własnym polu karnym powstrzymał atak Mitrovskiego (Akademija Pandev)
17'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Flavio pakuje z 2-3 metrów piłkę do pustej już bramki, zamykając akcję po kapitalnym podaniu od Conrado. Chwilę wcześniej Brazylijczyk zabrał piłkę rywalowi tuż przed polem karnym, atakując na pograniczu faulu
18'
Iliev (Akademija Pandev), który ucierpiał przy ataku Conrado (LECHIA Gdańsk), potrzebuje pomocy medycznej, ale gol jest uznany
20'
pomocy medycznej potrzebuje Nalepa (LECHIA Gdańsk)
21'
Lechia na razie w "10"
22'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wraca na boisko
23'
nieznacznie pomylił się Marko Gjorgjevski, który uderzył z 20. metra
25'
[2:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zwoliński po doskonałej asyście Paixao. Flavio zagrał prostopadłą piłkę, Łukasz w pojedynku sam na sam z bramkarzem minął go, a potem strzelił do pustej już bramki
25'
Żółtą kartką został ukarany Iliev (Akademija Pandev).
29'
ofiarna interwencja Nalepy (LECHIA Gdańsk) w obronie
31'
tym razem piłka podawana przez Conrado (LECHIA Gdańsk) nie doszła do zamykających akcję Zwolińskiego i Paixao (LECHIA Gdańsk), którzy znów byli bez opieki
33'
niezwykle efektowna akcja, szkoda, że nie została zakończona golem. Terrazzino (LECHIA Gdańsk) uderzył nożycami po dośrodkowaniu Paixao (LECHIA Gdańsk)
33'
i szybka odpowiedź gości, ale na posterunku jest Kuciak (LECHIA Gdańsk). Pewnie złapał piłkę po strzale Velinovskiego
34'
Dimov (Akademija Pandev) ucierpiał w starciu ze Zwolińskim we własnym polu karnym
35'
fizjoterapeuci gości na boisku
36'
obrońca gości może kontynuować grę
39'
Lechia pozornie oddaje inicjatywę rywalom, ale po szybkim doskoku do przeciwnika próbuje odebrać piłkę i uruchomić kolejny atak
39'
[3:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Tym razem nad obrońcami piłkę przerzucił Zwoliński. Flavio nie ścigał się z nadbiegającym Sharkovskim, aby podejśc bliżej bramki, a od razu uderzył z 15. metra
39'
to 86. i 87. gol Paixao (LECHIA Gdańsk) w 235. oficjalnym meczu w barwach Lechii
43'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) spokojnie przejął piłkę po strzale Mitrovskiego (Akademija Pandev)
44'
Paixao (LECHIA Gdańsk) blisko hat-tricka. Tym razem lobował bramkarza, ale nieznacznie przeniósł piłkę też nad poprzeczką
45'
rzut rożny dla Lechii po błędzie Ivanovskiego (Akademija Pandev)
45'
3 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
Nalepa (LECHIA Gdańsk) uprzedził bramkarza, który wyszedł do piąstkowania piłki po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Strzał głową obrońcy Lechii jednak nad poprzeczką
45+3
Velinovskiemu piłka uciekła poza linię końcową boiska
45+3
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - AKADEMIJA PANDEV 3:0
sędzia jeszcze ustnie upomina Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), który kopnął piłkę po gwizdku w kierunku bramki rywali. Kuba był wyraźnie zły, że arbiter akurat w tym momencie przerwał grę, bo Lechia wychodziła z własnej połowy z kontrą
Lechia pewnie prowadzi z Akademiją i jest na najlepszej drodze, aby już po pierwszym meczu praktycznie przypieczętować awans do 2. rundy Ligi Konferencji Europy. Goście nawet odważnie sobie poczynali, ale ich strzały nie stanowiły większego zagrożenia dla dobrze usposobionego Kuciaka (LECHIA Gdańsk), a po kilku szybkich akcjach Lechii wyraźnie byli spóźnieni. O wysokich umiejętnościach snajperskich przypomnieli: Paixao (LECHIA Gdańsk) i Zwoliński.
Jeśli gdańszczanie nadal po przechwytach piłki będą potrafili szybko przetransportować ją pod bramkę rywali, kolejne gole są jak najbardziej możliwe. Goście chyba nie wytrzymują pełnych 45 minut gry, gdyż na przykład wahadłowi, czym dłużej trwał mecz, tym częściej spóźniali się z powrotami.
Cieniem na tym spotkaniu na pewno położyła się bijatyka na trybunach, która miała rozpocząć się w... stadionowym pubie. Lechia nie uniknie kary finansowej, ale najważniejsze, aby ten mecz w drugiej połowie toczył się już bez żadnych niesportowych incydentów.
Oficjalna frekwencja 14 923 kibiców
46'
drugą połowę rozpoczęła od środka boiska Lechia
46'
w obu drużynach bez zmian
48'
kolejne zagranie nad obroną gości. Paixao (LECHIA Gdańsk) tym razem nie opanował piłki. Przejął ją bramkarz
49'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Sharkoskiego (Akademija Pandev)
52'
Dimov (Akademija Pandev) nie pozwolił, aby piłka od Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) doszła do wbiegającego w pole bramkowe Zwolińskiego
54'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) szybszy przy piłce niż Sharkoski (Akademija Pandev)
55'
cały czas pozytywny doping dla Lechii
57'
kapitalna parada Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Seria błędów najpierw Malocy (LECHIA Gdańsk), a potem Pietrzka sprawiła, że Marko Gjorgievski był sam na sam z bramkarzem Lechii
57'
Gjorgievski potrzebuje jeszcze pomocy medycznej
58'
zamieszanie w "16" Lechii po rzucie rożnym gości, ale ostatecznie piłkę przejął Kuciak (LECHIA Gdańsk)
61'
Żółtą kartką został ukarany Mitrovski (Akademija Pandev) po faulu na Zwolińskim
62'
niecelny strzał sprzed pola karnego Zwolińskiego
63'
zamieszanie w "16" gości, ale Conrado (LECHIA Gdańsk) i Terrazzino (LECHIA Gdańsk) nie przebili się przez gąszcz nóg rywali
64'
goście przygotowują podwójną zmianę
65'
Lechia nadal konsekwentnie stara się szukać swoich szans prostopadłymi podaniami do napastników
65'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Martin Gjorgievski, w jego miejsce wchodzi Tomovski.
65'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Marko Gjorgievski, w jego miejsce wchodzi Pandev.
66'
[4:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Flavio posłał piłkę w okienko bramki, a do strzału wyprowadziło go podanie Terrazzino
66'
kibice wiwatują na cześć Flavio
68'
Sharkovski sygnalizował, że Pietrzak (LECHIA Gdańsk) zagrał ręką, a gdy sędzia nie zagwizdał, próbował skończyć akcję strzałem. Kuciak (LECHIA Gdańsk) i Maloca (LECHIA Gdańsk) wspólnie zapobiegli utracie gola
70'
strzał Paixao (LECHIA Gdańsk) w słupek
70'
będzie podwójna zmiana w Lechii
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Clemens.
71'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Durmus.
71'
"Flavio Paixao " - skandują kibice
73'
Żółtą kartką został ukarany Gajos (LECHIA Gdańsk).
73'
faulowany przez Gajosa (LECHIA Gdańsk) - Tomovski (Akademija Pandev) potrzebuje pomocy medycznej
75'
gra wznowiona, goście w komplecie
76'
będą zmiany w obu zespołach
78'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Mitrovski, w jego miejsce wchodzi Donov.
78'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Kubicki.
78'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Terrazzino, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
79'
zablokowany strzał Maronga (Akademija Pandev). Będzie korner dla gości
80'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) z trudem wybił piłkę po dośrodkowaniu Meronga z narożnika boiska
81'
[4:1] Akademija Pandev STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Joković. Obrońca gości głową skierował piłkę do siatki po dośrodkowaniu z narożnika boiska Velinovskiego
86'
goście czekają co zrobi Lechia, a gdańszczanie uważnie rozgrywają piłkę, ale głównie w środkowej strefie boiska
88'
po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk), który wcześniej popisał się efektownym dryblingiem, piłka nie doszła do Clemensa (LECHIA Gdańsk)
89'
Jovanovski (Akademija Pandev) odbił piłkę po strzale Zwolińskiego. Będzie jeszcze rzut rożny
89'
Sezonienko (LECHIA Gdańsk) główkował tuż nad poprzeczką po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
90'
jeszcze będą zmiany z obu stron
90'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Stec, w jego miejsce wchodzi Koperski.
90'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Velinkovski, w jego miejsce wchodzi Trajkov.
90'
Akademija Pandev przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Marong, w jego miejsce wchodzi Krstevski.
90'
5 minut doliczonych do drugiej połowy
90+2
Durmus (LECHIA Gdańsk) przed polem karnym rywali przy przyjęciu piłki pomógł sobie ręką i akcja została przerwana
90+3
szczęście przy Lechii. Trajkovski (Akademija Pandev) doszedł do długiego podania, wyprzedzając Malocę (LECHIA Gdańsk), ale w dobrej okazji strzelił nad bramką
90+4
ze strony Lechii już oczekiwanie na koniec meczu, wolne rozgrywanie piłki
90+5
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk), który po stracie piłki ratował się faulem na Donovie
90+5
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - AKADEMIJA PANDEV 4:1
Flavio Paixao (LECHIA Gdańsk) ustrzelił hat-tricka, a niewiele brakowało mu do 4. gola, gdy posłał piłkę w słupek. Po zejściu Portugalczyka siła ataku Lechii osłabła. Dlatego m.in. skończyło się na 4 golach. Natomiast ambitnie grający o honorową bramkę goście dopięli celi po stałym fragmencie gry, a w końcówce mieli jeszcze dogodną pozycję, aby jeszcze bardziej zmniejszyć rozmiary porażki.
Wynik 4:1 w kontekście rewanżu za tydzień w Skopje w roli zdecydowanego faworyta do rewanżu stawia Lechię.
kibice świętują zwycięstwo razem z piłkarzami, znów jest skandowanie "Flavio Paixao"