Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna 2:0. Wyciągnięte wnioski z błędów sprzed 2 tygodni

19 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Kibice i piłkarze. Radość po meczu Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna 2:0

Lechia Gdańsk pokonała u siebie Górnika Łęczna 2:0 (1:0) w 26. kolejce PKO BP Ekstraklasa. Był to bardzo podobny mecz do tego sprzed dwóch tygodni. Biało-zieloni najwyraźniej wyciągnęli właściwe wnioski z tamtego remisu z Wisłą Kraków i po przerwie nie pozwolili rywalom na gola, a sami poprawili rezultat, choć ich przewaga nie była już tak duża jak przed przerwą. Warto zauważyć, że goście wykonali aż 11 rzutów rożnych, a także jako pierwsi mogli objąć prowadzenie, ale Dusan Kuciak nie pozwolił się pokonać w pojedynku sam na sam Bartoszowi Śpiączce.

Zwoliński

Rezerwowi: 1 Buchalik, 2 Pietrzak, 7 Gajos, 8 Kryeziu, 22 Ceesay, 28 Paixao, 36 Makowski, 72 Koperski, 79 Sezonienko

18 Śpiączka

Rezerwowi: 44 Kostrzewski, 13 Wędrychowski, 17 Szramowski, 19 Banaszak, 22 Krykun, 23 Kalinkowski, 27 Mak, 32 De Amo, 35 Gerson
  • 70' 76 Clemens Zmiany 7 Gajos
  • 70' 88 Kałuziński Zmiany 79 Sezonienko
  • 70' 99 Durmus Zmiany 2 Pietrzak
  • 78' 9 Zwoliński Zmiany 28 Paixao
  • 86' 33 Terrazzino Zmiany 8 Kryeziu
  • 61' 24 Goliński Zmiany 22 Krykun
  • 61' 29 Dziwniel Zmiany 19 Banaszak
  • 73' 88 Serrano Zmiany 27 Mak
  • 83' 77 Gąska Zmiany 17 Szramowski
  • 83' 3 Leandro Zmiany 35 Gerson
  • 45+1 Clemens
  • 77' Zwoliński
  • 37' Clemens
  • 39' Kubicki
  • 83' Szcześniak

Christian Clemens strzelił pierwszego gola w polskiej ekstraklasie. Na zdjęciu w pojedynkiem z Danielem Dziwnielem (nr 29). Christian Clemens strzelił pierwszego gola w polskiej ekstraklasie. Na zdjęciu w pojedynkiem z Danielem Dziwnielem (nr 29).

Lechia przestaje rozprawiać o co grać w tym sezonie, a wraca do koncentracji na najbliższym meczu

Przeczytaj, co Michał Nalepa mówił przed meczem Lechia Gdańsk - Górnik Łęczna

trener Kaczmarek przyznaje, że jego drużyna nie jest w najwyższej formie

Przeczytaj o tym, co jest złe i dobre według trenera Lechii Gdańsk

natomiast były trener m.in. Lechii - Bogusław Kaczmarek, że gdańszczanie powinni wykorzystać... słabość ekstraklasy

Bogusława Kaczmarek ocenia Tomasza Kaczmarka i Lechię Gdańsk. Przeczytaj komentarz

Lechia zadowolona jest z nastolatków, o czym świadczy kontrakt do 2026 roku dla Koperskiego. Co więcej inwestycja w młodzież już się zwraca

Na czym lub na kim Lechia Gdańsk może jeszcze w tym sezonie zarobić 750 tys. zł, a może i więcej?

z drugiej strony ma być cierpliwość wobec tych, którzy odbudowują formę. Clemes dostaje szanse po raz drugi w "11"

Ile czasu na odbudowanie formy daje Lechia Gdańsk Christianowi Clemensowi?

jednak cierpliwość wyczerpuje się dla strat punktów w takich okolicznościach jak w Gliwice

Przeczytaj, jak trener i bramkarz komentują przegraną Lechii Gdańsk z Piastem Gliwice

w porównaniu z ostatnim meczem aż 5 zmian. Zupełnie przemeblowana druga linia, w której miejsce zachował tylko Terrazzino. W obronie za kontuzjowanego Malocę - Tobers

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Górnik w ostatniej kolejce przegrał u siebie z Legią 0:1. W porównaniu z tamtym meczem trener Kiereś dokonał 5 zmian. Przemeblowania w obronie i drugiej linii
na ławce w Górniku m.in. byli piłkarze Lechii: Gerson (Górnik Łęczna) i Mak
piłkarze na prezentacji. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Goście czarne stroje
od razu też doping dla Lechii, choć na trybunach dużo wolnych miejsc. O dokładnej frekwencji tradycyjnie poinformujemy w przerwie
1'
od środka mecz rozpoczęła Lechia
1'
pierwsza akcja Steca (LECHIA Gdańsk) przyniosła wrzut z autu niedaleko linii końcowej
1'
wycofana piłka na własną połowę i trzeba zaczynać kolejny atak pozycyjny
4'
Lechia cały czas w ataku pozycyjnym. Na moment przerwał go tylko Śpiączka, który był na spalonym
5'
miał być rzut rożny dla Lechii, ale sędzia odgwizdał spalonego
6'
Durmusowi (LECHIA Gdańsk) odskoczyła piłka i wracający Goliński (Górnik Łęczna) podał ją do swojego bramkarza
7'
pierwszy atak gości i od razu Śpiączka sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk) po prostopadłym podaniu Gola. Kapitalnie obronił Dusan
8'
jeszcze rzut rożny dla Górnika
8'
krótko rozegrany korner przez gości nie zaskoczył Lechii
9'
wchodzą na trybuny kibice z flagami Lechii
10'
Gostomski (Górnik Łęczna) odbił piłkę po strzale sprzed pola karnego Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), a po chwili obronił i dobitkę Zwolińskiego z najbliższej odległości. Po tych interwencjach sędzia odgwizdał spalonego na Zwolińskim
12'
posiadanie piłki 64:36 na korzyść Lechii, w strzałach celnych 1:1, bo ten Zwolińskiego ze spalonego do statystyki nie trafił
13'
lekkie uderzenie z dystansu Terrazzino (LECHIA Gdańsk). Gostomski (Górnik Łęczna) pewnie łapie piłkę
14'
Gostomski (Górnik Łęczna) przejął piłkę po dośrodkowaniu Steca (LECHIA Gdańsk), choć skakało do niej też dwóch piłkarzy Lechii
14'
i odpowiedź Górnika przynosi gościom rzut rożny
15'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głowa po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Gąski
16'
Celny, ale lekki i w środek bramki strzał Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk) z około 20. metra. Broni Gostomski (Górnik Łęczna)
17'
Durmus (LECHIA Gdańsk) rozpędził się, ale sfaulował Golińskiego (Górnik Łęczna)
18'
na spalonym Śpiączka
18'
napastnik Górnika poluje na podania zza linię obrony Lechii
20'
co ciekawe na razie w kierunku bramki skierowano 4 strzały i wszystkie były celne. W tej statystyce 3:1 dla Lechii
21'
cały czas doping dla Lechii, kilkunastoosobowa grupka kibiców w sektorze gości nawet nie próbuje żadnych okrzyków
22'
po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Durmusa (LECHIA Gdańsk) niecelnie główkował Zwoliński
22'
czyli to pierwszy niecelny strzał w tym meczu
23'
faule: Lechia - 3, Górnik - 4
24'
długa akcja Lechii, dużo podań przed i w polu karnym, ale ta akcja nie skończyła się strzałem
25'
posiadanie piłki 62:38 na korzyść Lechii
26'
Durmus (LECHIA Gdańsk) strzelił w boczną siatkę. Piłkę otarła się jeszcze o nogę rywala, który próbował blokować i jest rzut rożny
26'
po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska Terrazzino (LECHIA Gdańsk) głową zgrywał piłkę, ale najszybciej przy niej znalazł się Gostomski (Górnik Łęczna)
26'
przypomnijmy, że Gostomski (Górnik Łęczna) jest wychowankiem Cartusii. W bogatej karierze grał w jednym trójmiejskim klubie, Bałtyku Gdynia, gdy ten występował jeszcze w II lidze
28'
"W Wolnym Mieście..." - z trybun
29'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) wrzucił w pole karne, ale Clemensowi (LECHIA Gdańsk) zabrakło do niej z metr lub dwa. Piłkę złapał Gostomski (Górnik Łęczna), który wyszedł z bramki
31'
cały niemal czas Lechia w ataku, ale brakuje ostatniego, celnego podania lub dobrego strzały pod bramką przeciwnika
31'
tak jak i teraz, kiedy znów akcja kończy się, gdyż piłkę przejął Gostomski (Górnik Łęczna)
32'
po dośrodkowaniu Gąski (Górnik Łęczna) z lewej strony boiska piłka przeszła wzdłuż pola bramkowego Lechii
33'
rzut rożny dla gości, którzy teraz dość odważnie pograli w ataku pozycyjnym
34'
Śpiączka niecelnie główkował po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Dziwniela (Górnik Łęczna)
35'
"Lechia Gdańsk" - skandowanie z trybun
35'
Zwoliński pada w polu karnym rywali. Sędzia nie przerwał gry. Przypomnijmy, że jest VAR, a zatem można cofnąć do tej sytuacji
36'
jednak gramy, sędzia nie odwołał się do VAR, gdy piłka wyszła poza boisko
36'
Gostomski (Górnik Łęczna) pewnie złapał piłkę po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk)
37'
Żółtą kartką został ukarany Clemens (LECHIA Gdańsk).
37'
pomoc medyczna Górnika na boisku. Ucierpiał Dziwniel, którego faulował Clemens
38'
Dziwniel (Górnik Łęczna) może kontynuować grę
39'
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk) po faulu 3 metry od narożnika własnego pola karnego
40'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Gąski (Górnik Łęczna) z rzutu wolnego
41'
na spalonym Dziwniel (Górnik Łęczna)
42'
najlepsza akcja Lechii i okazja na gola. Zwoliński z bliska główkuje jednak w środek bramki i Gostomski (Górnik Łęczna) zdołał wybić piłkę poza bramkę. Bardzo dobre dośrodkowaniu z prawego skrzydła Kałuzińskiego
42'
jeszcze pomoc medyczna Górnika na boisku, leży w polu karnym Szcześniak
43'
Szcześniak (Górnik Łęczna) na razie poza boiskiem
43'
jednak po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk), gdy Lechia była 11 na 10, nie zagroziła rywalom
43'
Szcześniak (Górnik Łęczna) wrócił do gry
44'
niecelny strzał Steca (LECHIA Gdańsk)
45'
2 minuty doliczone
45+1
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Clemens. Mierzony strzał w prawy róg bramki z okolic linii 16. metra. Do Niemca piłkę podał Kałuziński, który popisał się indywidualną akcją, z łatwością mijał rywali, a jak wbiegł w pole karne umiejętnie wycofał piłkę do kolegi
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ŁĘCZNA 1:0
Lechia konsekwentnie dążyła do zdobycia prowadzenia i udało jej się to tuż przed zejściem na przerwę. Nie musimy dodawać, że jest to debiutancki gol w ekstraklasie Clemensa (LECHIA Gdańsk), który w polskiej lidze gra po raz drugi w "11". Ale i wcześniej okazji na gole dla gospodarzy nie brakowało. Oddali oni aż 6 celnych strzałów. Najlepsze okazje miał Zwoliński. Starał się w ofensywie brać na siebie ciężar gry nastoletni Kałuziński (LECHIA Gdańsk) i to on zaliczył asystę przy golu.
Po przerwie Lechia musi pójść do przodu, aby podwyższyć rezultat, aby nie powtórzyła się historia sprzed dwóch tygodni. Śpiączka szuka piłki pod bramką Lechii i raz był już w doskonałej sytuacji, kiedy świetnie obronił Kuciak (LECHIA Gdańsk).
Oficjalna frekwencja 4817 kibiców
spiker do obecnych na stadionie kibiców: "dziękuję, że jesteście z Lechią. Lechia was potrzebuje"
46'
drugą połowę od środka rozpoczął Górnik
46'
obie drużyny bez zmian w składach
46'
i od razu groźnie pod bramką Lechii. Tobers (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Śpiączki
47'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Gąski (Górnik Łęczna)
47'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) nie sięgnął piłki, choć starał się to zrobić na wślizgu, po prostopadłym podaniu Terrazzino (LECHIA Gdańsk)
48'
z trybun wulgarnie o Putnie
48'
Gostomski (Górnik Łęczna) przejął piłkę po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk)
49'
kolejny atak Górnika i znów korner
49'
tym razem krótko rozegrany rzut rożny przez Górnika. Nie zaskoczył Lechii
50'
niecelny strzał z dystansu Serrano (Górnik Łęczna)
52'
po akcji Conrado (LECHIA Gdańsk) rzut rożny dla Lechii
52'
w rzutach rożnych 3:5
52'
po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) z kornera zamieszanie w polu brakowym Górnika. Gostomski (Górnik Łęczna) odbił piłkę, nikogo nie było na dobitkę
53'
po przerwie na razie gra na rzuty rożne. Teraz dla Górnika znów
54'
i jeszcze jeden, gdyż strzał Rymaniaka (Górnik Łęczna) zablokowany
54'
teraz bez zagrożenia dla Lechii, a po przejęciu piłki jeszcze szansa na kontrę
55'
niecelne podanie Steca (LECHIA Gdańsk) w pole karne rywali kończy ten atak
56'
"Lechijko, jesteśmy z wami" - skandowanie z trybun
57'
Zwoliński pada przed polem karny, sędzia nakazał grać dalej
57'
Gostomski (Górnik Łęczna) odbił piłkę po strzale Kubickiego (LECHIA Gdańsk), którego dobrym podaniem w polu karnym znalazł Clemens (LECHIA Gdańsk)
58'
warto podkreślić już 8 celnych strzałów w tym meczu
59'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) włączył się do ataku i został sfaulowany około 25 metrów od bramki
60'
strzał nad poprzeczką z rzutu wolnego Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
60'
odważna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk), wślizgiem przed własnym polem karnym wybił piłkę przed dwoma nadbiegającymi rywalami
61'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Śpiączka, w jego miejsce wchodzi Krykun.
61'
w pierwszej akcji Krykun (Górnik Łęczna) poślizgnął się i piłka uciekła mu poza linię końcową
61'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Dziwniel, w jego miejsce wchodzi Banaszak.
64'
zablokowany strzał Gola, a po chwili piłki w boisku nie utrzymał Krykun (Górnik Łęczna). Od bramki rozpocznie Kuciak (LECHIA Gdańsk)
66'
Lechia w ostatnich minutach oddaje inicjatywę, czekając najwyraźniej na kontrę
67'
i był szybki atak, ale w dobrej sytuacji zakończony niecelny strzałem Durmusa (LECHIA Gdańsk)
68'
o wiele groźniejsza odpowiedź Górnika, ale Kuciak (LECHIA Gdańsk) doskonale broni po strzale Banaszaka
68'
gest Kuciaka (LECHIA Gdańsk) w stronę ławki jakby sugerujący potrzebę zmian
68'
do gry przygotowują się: Gajos (LECHIA Gdańsk) i Sezonienko (LECHIA Gdańsk)
70'
na boisku leży Nalepa (LECHIA Gdańsk), ale sędzia nie zezwala na wejście pomocy medycznej
70'
ostatecznie będzie potrójna zmiana w Lechii
70'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Clemens, w jego miejsce wchodzi Gajos.
70'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kałuziński, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
70'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Pietrzak.
71'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) może kontynuować grę
72'
Śpiączka na spalonym
72'
ochotę Górnika na odrobienie strat widać w posiadaniu piłki. Procentowy udział Lechii spadł już do 53 procent, gdy w pierwszej połowie przekraczał 60
73'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Serrano, w jego miejsce wchodzi Mak, który w przeszłości grał m.in. w Lechii
74'
po zmianach w Lechii Sezonienki (LECHIA Gdańsk) i Pietrzak (LECHIA Gdańsk) w roli skrzydłowych, a Gajos (LECHIA Gdańsk) na pozycji nr 8
75'
Górnik stara się atakować. Zbyt mocne dośrodkowanie Krykuna (Górnik Łęczna). Piłki w boisku nie utrzymał Lokilo (Górnik Łęczna)
76'
Gol (Górnik Łęczna) fauluje około 25 metrów od własnej bramki
77'
niecelnie główkował Zwoliński po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
77'
[2:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zwoliński. Pietrzak dośrodkował z lewego skrzydła, Szczesniak odbił piłkę do góry, a najwyżej w polu bramkowym wyskoczył Zwoliński i głową wepchnął piłkę do siatki
78'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Paixao.
78'
sędzia czeka jeszcze na konsultację VAR
79'
gra wznowiona, gol uznany, Lechia prowadzi 2:0
80'
Gajos (LECHIA Gdańsk) strzelił w słupek
82'
poprawa wyniki najwyraźniej napędza Lechię i podłamała Górnika
83'
wygrana pozwoli Lechii wrócić na 4. miejsce, przynajmniej do niedzieli, kiedy swój mecz rozegra Radomiak ze Stalą
83'
będzie podwójna zmiana Górnika, czyli limit został wykonany
83'
Żółtą kartką został ukarany Szcześniak (Górnik Łęczna).
83'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gąska, w jego miejsce wchodzi Szramowski.
83'
Górnik Łęczna przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Leandro, w jego miejsce wchodzi Gerson, który w przeszłości grał także w Lechii
85'
jeszcze korner dla Górnika, a Lechia przygotowuje zmianę
86'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Terrazzino, w jego miejsce wchodzi Kryeziu.
86'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) piąstkuje piłkę po dośrodkowaniu z kornera rywali
87'
kibice Lechii na trybunach głośnymi śpiewami już świętują zwycięstwo
87'
po akcji Paixao (LECHIA Gdańsk) zablokowany strzał Sezonienki (LECHIA Gdańsk)
89'
celny, ale lekki strzał Krykuna (Górnik Łęczna). Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie złapał piłkę
89'
bardzo ładna akcja Lechii. Pietrzak (LECHIA Gdańsk) dośrodkował w pole karne, a Kubicki (LECHIA Gdańsk) strzelił w poprzeczkę. Jednak gola by nie było, bo był spalony
90'
4 minuty doliczone do drugiej połowy
90+1
"Tak się bawią ludzie, kiedy Lechia gra" - z trybun
90+2
Kuciak (LECHIA Gdańsk) łapie piłkę po dośrodkowaniu Krykuna (Górnik Łęczna), który po wejściu na boisku jest bardzo widoczny w roli lewego wahadłowego
90+3
jeszcze rzut rożny dla Górnika, ale ponownie bez zagrożenia dla Lechii. Łącznie goście mieli aż 11 rzutów rożnych
90+4
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ŁĘCZNA 2:0
Lechia wyciągnęła wnioski z tego co wydarzyło się przed 2 tygodniami w Gdańsku. W drugiej połowie, choć goście ruszyli po remis, biało-zieloni przetrwali tę ataki, a potem wyprowadzili skuteczną odpowiedź. Poprawienie wyniku na 2:0 przez Zwolińską pozwoliło na spokojną grę do końca, a nawet jeszcze na kolejne sytuację na podwyższenie rezultatu

18 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 26 5 8 13 27:46 23
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.

Na koniec sezonu przy równej liczbie punktów dwóch lub więcej drużyn decyduje bilans bezpośrednich meczów. W trakcie rozgrywek ten przepis jest uwzględniany, jeśli drużyny rozegrały ze sobą oba spotkania. Jeśli jeszcze nie rozegrały, decyduje bilans bramek z całych rozgrywek.
Tabela wprowadzona: 2022-03-25