Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze 2:1. Dar losu na śniegu. Zima nad strefą spadkową

Jacek Główczyński
18 listopada 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (142)

Odśnieżanie boiska podczas przerwy w meczu Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze

Lechia Gdańsk pokonała u siebie Górnika Zabrze 2:1 (0:1) w ostatnim meczu tego roku w PKO BP Ekstraklasie. Dzięki temu zimować będzie nas strefą spadkową w tabeli, na 14. miejscu. Biało-zieloni otrzymali dar od losu, gdyż pod względem piłkarskim byli tego wieczora słabszym zespołem. Jednak w przerwie boisko pokrył śnieg, a na nim nie decydowały już tylko umiejętności, ale także szczęście oraz charakter. Ekipie Marcina Kaczmarka nie zabrakło ani jednego, ani drugiego. W tym spotkaniu dobiła się tylko po dwóch rzutów rożnych i do dwóch celnych strzałów, ale właśnie po nich zapewniła sobie zwycięstwo. Gole strzelili: Mario Maloca w 84. i Łukasz Zwoliński w 96. minucie.

Paixao

Rezerwowi: 1 Buchalik, 3 Castegren, 4 Tobers, 9 Zwoliński, 10 Diabate, 11 Piła, 17 Clemens, 29 Stec

10 Podolski

Rezerwowi: 32 Broll, 4 Paluszek, 8 Vrhovec, 11 Cholewiak, 16 Olkowski, 17 Kamber, 21 Krawczyk, 96 Dadok
  • 46' 72 Koperski Zmiany 29 Stec
  • 56' 28 Paixao Zmiany 9 Zwoliński
  • 56' 99 Durmus Zmiany 10 Diabate
  • 67' 88 Kałuziński Zmiany 11 Piła
  • 64' 20 Włodarczyk Zmiany 21 Krawczyk
  • 76' 10 Podolski Zmiany 11 Cholewiak
  • 76' 7 Pacheco Zmiany 8 Vrhovec
  • 90+1 3 Jensen Zmiany 4 Paluszek
  • 90+1 33 Okunuki Zmiany 96 Dadok
  • 84' Maloca
  • 90+6 Zwoliński
  • 45+1 Bergstroem
  • 35' Kalkowski asystent trenera
  • 52' Terrazzino
  • 73' Kuciak
  • 57' Jensen
  • 88' Janża
  • 90+4 Dadok

Oprawa kibiców Lechii Gdańsk podczas meczu z Górnikiem Zabrze

Lechia Gdańsk oddała dwa celne strzały i w końcówce przechyliła szalę wygranej w meczu z Górnikiem Zabrze na swoją korzyść, zdobywając oba gole po rzutach rożnych. Lechia Gdańsk oddała dwa celne strzały i w końcówce przechyliła szalę wygranej w meczu z Górnikiem Zabrze na swoją korzyść, zdobywając oba gole po rzutach rożnych.

Mecz Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze cały czas toczył się przy padającym śniegu. Zobacz, jak murawa wyglądała na początku gry

Lechia po przegranej z Piastem 1:3 ponownie znalazła się w strefie spadkowej

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 1:3. Przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

aby się z niej wydostać musi wygrać z Górnikiem. Trener Kaczmarek dokonał trzech zmian personalnych, stawiając na: Koperskiego, Kałuzińskiego i Terrazzino

Przeczytaj, co Marcin Kaczmarek mówił przed meczem Lechia Gdańsk - Górnik Zabrze

z powodu śmierci ojca nie zagra dziś Gajos. Piłkarze Lechii w geście solidarności ze swoim kapitanem wyjdą na mecz z czarnymi paskami

Przeczytaj, czego potrzeba Lechii Gdańsk według Macieja Gajosa. To aż 6 elementów

bez zmian w bramce. Kuciak wyleczył uraz dłoni, którego nabawił się przy próbie obrony rzutu karnego w meczu z Piastem

Dusan Kuciak: Może lepiej wykąpać się w gów... Przeczytaj, co jeszcze mówił bramkarz Lechii Gdańsk

trener Kaczmarek przyznaje, że ma ocenę już każdego z piłkarzy, ale być może któryś z nich jeszcze rzutem na taśmę zmieni zdanie szkoleniowca na swój temat grą przeciwko Górnikowi

Lechia Gdańsk nie zatrudni dyrektora sportowego, ale jest już pierwszy konkret transferowy na zimę

Górnik w przypadku wygranej zimować będzie na 10. miejscu. Mógł być wyżej, ale w ostatniej kolejce przegrał niespodziewanie u siebie z Miedzią 0:3. Mimo tamtego niepowodzenia na Lechię wychodzi ta sama "11" co na spotkanie z outsiderem tabeli
zimowa aura, piłkarze wychodzą na prezentację przy padającym śniegu
minuta ciszy na cześć Jacka Gajosa, zmarłego ojca kapitana Lechii - Macieja
Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki, Górnik czerwone koszulki, czarne spodenki. Kapitanem gospodarzy dziś Nalepa
na stadionie tylko najwierniejsi kibice, są też sympatycy gości
frekwencje tradycyjnie podamy w przerwie meczu, gdyż wówczas na tym obiekcie otrzymujemy oficjalne dane
1'
od środka mecz rozpoczęli goście
1'
z trybun wulgarnie pod adresem byłego i aktualnego prezesa Lechii, spiker apeluje o kulturalny doping
2'
zablokowany strzał Włodarczyka (Górnik Zabrze). Rzut rożny dla gości
3'
i jeszcze jeden korner, tym razem zablokowany strzał Jensena (Górnik Zabrze)
3'
po kolejny dośrodkowaniu z narożnika boiska Janży pewnie główkuje Nalepa (LECHIA Gdańsk)
3'
kolejny atak gości w polu karnym Lechii, ale tym razem bez strzału
5'
na razie gra głównie na połowie Lechii
6'
zablokowany strzał Podolskiego
6'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbija piłkę do boku po strzale z około 20 metrów Mvondo (Górnik Zabrze)
7'
Durmus (LECHIA Gdańsk) przedzierał się prawym skrzydłem, upadł przy linii bocznej pola karnego gości, ale sędzia nie reaguje
8'
teraz Durmus (LECHIA Gdańsk) oddał piłkę do Piaxao, ale Flavio stracił ją przed polem karnym
9'
fizjoterapeuci przygotowani, aby pomóc Kuciakowi (LECHIA Gdańsk), który ma kłopoty z nogą. Jednak bramkarz na razie doszedł do siebie o własnych siłach
11'
Conrado (LECHIA Gdańsk) zagrał wzdłuż pola bramkowego, ale Terrazzino (LECHIA Gdańsk) nie zdążył do piłki
12'
"Tylko zwycięstwo" - przypominają kibice Lechii
12'
Bielica (Górnik Zabrze) pewnie łapie piłkę po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Pada na boisko Paixao i sygnalizuje arbitrowi, że był faulowany. Na razie gramy dalej
13'
teraz jest czas na sprawdzenie VAR. Piłkarze (LECHIA Gdańsk) są przekonani, że należy im się karny, Paixao idzie w kierunku bramki gości
13'
trener Kaczmarek wykorzystuje tę przerwę, aby porozmawiać przy linii z obrońcami
14'
sędzia biegnie do monitora, aby ocenić tę sytuację
14'
Paixao trzyma już piłkę pod pachą
14'
arbiter wraca na murawę i pokazuje, że był... spalony
14'
przy systemie VAR na tym meczu pracują arbitrzy: Pskit i Boniek
17'
po początkowym szturmie Górnika, z minuty na minuty Lechia coraz częściej stara się atakować, ale na razie ma tylko 39 procent posiadania piłki
18'
Koperski (LECHIA Gdańsk) przedarł się prawym skrzydłem, ale do jego dośrodkowania w pole karne nie doszedł żaden z kolegów
19'
dobry powrót Mvondo (Górnik Zabrze) we własne pole karne. To on przejął piłkę, którą Conrado (LECHIA Gdańsk) próbował dograć do Paixao
21'
Lechia nadal bez strzału w kierunku bramki Górnika
22'
Pacheco (Górnik Zabrze) mógł zapytać Kuciaka (LECHIA Gdańsk), w który róg ma strzelać, bo miał tyle czasu i miejsca 15. metrów od bramki. Na szczęście dla Lechii kopnął wysoko nad poprzeczką
24'
Górnik preferuje ataki lewym skrzydłem, gdzie mają przed sobą Durmusa (LECHIA Gdańsk) i Koperskiego (LECHIA Gdańsk). Stamtąd są następnie dogrania w pole karne Lechii
25'
w drużynie Górnika już trzech piłkarzy na rozgrzewce
26'
śnieg cały czas pada, ale murawa dobrze przygotowana, nadal zielona trawa
27'
rzut wolny niewiele ponad 20 metrów od bramki Lechii, a na boisku leży Nalepa (LECHIA Gdańsk)
28'
sędzia nie zezwala, by weszła pomoc medyczna na boisko
29'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) podnosi się, ale fizjoterapeuci przechodzą za bramkę Lechii, jeśli jednak ich pomoc byłaby potrzebna
30'
doskonała parada Kuciaka (LECHIA Gdańsk). Odbił piłkę do boku po strzale z rzutu wolnego Podolskiego
31'
to 4. strzał Górnika, a 3. celny. Lechia nadal bez próby uderzenia na bramkę gości
32'
biało-zielone flagi na trybunie dopingowej
33'
niecelnie sprzed pola karnego uderzał Okunuki (Górnik Zabrze)
34'
strzał sprzed pola karnego Podolskiego. Piłka (LECHIA Gdańsk) poszybowała nad poprzeczką
34'
gdy tylko Górnik przyspieszy akcję, Lechia ma duże kłopoty. Natomiast w atakach gospodarzy brak właśnie takiej dynamiki
35'
rzut rożny dla Górnika
35'
Żółtą kartką został ukarany Kalkowski asystent trenera (LECHIA Gdańsk).
36'
szybka kontra Lechii. Conrado wyłożył piłkę na strzał Durmusowi (LECHIA Gdańsk), ale Ilkay zamiast uderzyć od razu, zaczął dryblować, a w efekcie wycofał piłkę
36'
jeszcze dośrodkowanie Koperskiego (LECHIA Gdańsk) i niecelny strzał głową Nalepy (LECHIA Gdańsk)
38'
poprawiło się posiadanie piłki Lechii - 43 procent, ale w strzałach 6:1 na korzyść gości, w rzutach rożnych 3:0
39'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) staranował w polu karnym rywali zarówno bramkarza jak i obrońcę
39'
sędzia przerwał grę i pozwala Jensenowi (Górnik Zabrze), by spokojnie pozbierał się z murawy
39'
i już Górnik znów atakuje. Dobry powrót Kubickiego (LECHIA Gdańsk). Wybił piłkę głową po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze)
40'
teraz Janża (Górnik Zabrze) sam kończył akcję. Piłka (LECHIA Gdańsk) po jego strzale odbiła się od nogi Koperskiego (LECHIA Gdańsk) i wyszła poza bramkę
40'
Janża (Górnik Zabrze) z rzutu rożnego zagrał półgórną piłkę w pole bramkowe Lechii. Poradzili sobie defensorzy biało-zielonych
42'
Mvondo (Górnik Zabrze) się dziwi, ale to jego faul na Conrado (LECHIA Gdańsk) odgwizdał arbiter. Rzut wolny dla gospodarzy z 26-27 metrów
43'
Kałuziński (LECHIA Gdańsk) z rzutu wolnego uderzył wysoko nad bramką
44'
Koperski (LECHIA Gdańsk) tym razem na tyle dobrze powstrzymał Janżę (Górnik Zabrze), że po wyjściu piłki poza boisko, od bramki może zacząć Kuciak (LECHIA Gdańsk)
45'
niecelny strzał Włodarczyka (Górnik Zabrze) z ostrego kąta. Piłka (LECHIA Gdańsk) tak została uderzona, że nie wyszła poza bramkę, a na aut
45'
co najmniej 2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+1
[0:1] Górnik Zabrze STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bergstroem. Precyzyjny strzał głową Szweda z 7. metra w lewy róg bramki Kuciaka. Bramkarz rzucił się, ale nie sięgnął piłki skierowanej do siatki tuż przy słupku. Asystę zaliczył Janża, który tym razem dośrodkował z prawej strony boiska
45+1
kibice gola kwitują wulgaryzmami pod adresem prezesa Lechii
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - GÓRNIK ZABRZE 0:1
Zasłużone prowadzenie Górnika. Goście byli częściej przy piłce (58 procent), a przede wszystkim mają się czym pochwalić w ofensywie. Oddali 8 strzałów, z tego połowę celnych i w doliczonym czasie gry dopięli swego. Lechia, podobnie jak w pierwszej połowie ostatniego meczu z Piastem, bezzębna w ofensywie. Nie oddała żadnego celnego strzału, a obok bramki skierowała tylko dwie piłki, w tym jedną z rzutu wolnego.
coraz mocniejszy śnieg. Murawa już nie zielona, a w większości biała
Oficjalna frekwencja. Spiker ogłosił, że na trybunach jest 5297 kibiców
śnieg mocno sypie. Młodzi chłopcy mają problem, aby zrzucić go z oficjalnych emblematów ekstraklasy
jedyne zielone skrawki boiska to te, gdzie leżały emblematy patronów rozgrywek
piłkarze na boisko, ale trwa jeszcze odśnieżanie. Sędzia zmienił piłkę na pomarańczową, aby lepiej była widoczna na białej murawie
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Koperski, w jego miejsce wchodzi Stec.
46'
drugą połowę rozpoczęła od środka boiska Lechia
46'
zmiana na prawej obronie, czyli z tej strony defensywy, którą najczęściej atakował Górnik przed przerwą
47'
goście bez zmian w składzie
47'
na trybunie dopingowej sektorówka w kształcie koszulki "12 zawodnik"
47'
Terrazzino (LECHIA Gdańsk) dość ryzykownie w takich warunkach, gdyż sprzed własnej "16" zagrał do Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który był ustawiony w świetle bramki. Dobrze, że bramkarz się nie pomylił przy wykopie piłki
49'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) łapie piłkę po strzale Włodarczyka (Górnik Zabrze) sprzed pola karnego, choć Podolski pokazuje młodszemu koledze, że był lepiej ustawiony w polu karnym i powinien dostać podanie
50'
Podolski wyszedł sam na sam z Kuciakiem (LECHIA Gdańsk), ale miał ostry kąt do strzału i spudłował
52'
Żółtą kartką został ukarany Terrazzino (LECHIA Gdańsk).
52'
dwaj piłkarze Lechii kończą rozgrzewkę
54'
było w tej akcji, którą rozpoczął na prawym skrzydle Durmus, trochę przypadku i ślizgania się piłkarzy w polu karnym, ale Kałuziński (LECHIA Gdańsk) miał idealną pozycję do wyrównania. Strzelił jednak obok bramki
56'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przejął piłkę, ale Janża (Górnik Zabrze) i tak był na spalonym
56'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Paixao, w jego miejsce wchodzi Zwoliński.
56'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Diabate.
57'
zmiany w ataku i na prawym skrzydle Lechii
57'
Żółtą kartką został ukarany Jensen (Górnik Zabrze).
58'
"Lechia grać, kur... mać" - z trybun
59'
Diabate (LECHIA Gdańsk) w pierwszej akcji faulowany na wysokości pola karnego. Z podobnego miejsca dośrodkowywał Janża (Górnik Zabrze), gdy Górnik zdobył gola
59'
odpalone race na sektorze Lechii
59'
po rzucie wolnym Lechii Terrazzino (LECHIA Gdańsk) podał do Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk), ale strzał Jakuba został zablokowany
62'
pomoc medyczna dla piłkarzy obu drużyn
62'
głowami zderzyli się Włodarczyk (Górnik Zabrze) i Kałuziński (LECHIA Gdańsk)
64'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Włodarczyk, w jego miejsce wchodzi Krawczyk.
64'
Lechia na razie w "10". Kałuziński (LECHIA Gdańsk) poza boiskiem
64'
Lechia w komplecie, Kałuziński (LECHIA Gdańsk) kontynuuje grę
65'
Kałuziński (LECHIA Gdańsk) znów wymaga pomocy medycznej
66'
znów Lechia w "10". Już widać, że będzie potrzebna zmiana
66'
dość niespodziewane rozwiązanie, bo rozgrzewkę kończy Piła (LECHIA Gdańsk), który grał mało i jest skrzydłowym, a trzeba zastąpić piłkarza ze środka drugiej linii
67'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Na boisko nie wraca Kałuziński, w jego miejsce wchodzi Piła.
67'
już widać, co wymyślił trener Kaczmarek. Piła (LECHIA Gdańsk) wszedł na prawe skrzydło, a Diabate (LECHIA Gdańsk) ustawiony teraz za Zwolińskim (LECHIA Gdańsk) jako tzw. podwieszony napastnik
67'
w asekuracji drugiej linii zostaje teraz tylko Kubicki (LECHIA Gdańsk), ustawienie Lechii to teraz 1-4-1-4-1
68'
Górnik od początku meczu konsekwentnie w schemacie 1-3-5-2
72'
Lechia w tym meczu nadal bez celnego strzału
73'
akcja Podolskiego i Janży (Górnik Zabrze) kończy się rzutem rożnym
73'
Żółtą kartką został ukarany Kuciak (LECHIA Gdańsk).
74'
Maloca (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę głową po dośrodkowaniu Janży (Górnik Zabrze) z narożnika boiska
74'
w rzutach rożnych 6:0 dla Górnika
75'
Okunuki (Górnik Zabrze) powstrzymany w polu karnym Lechii
75'
posiadanie piłki 55:45 na korzyść Górnika, Lechia nadal nie potrafi narzucić swojego stylu gry. Na pewno zadania nie ułatwia ośnieżone boisko, ale w pierwszej połowie murawa nie przeszkadzała
75'
goście przygotowują podwójną zmianę
76'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Podolski, w jego miejsce wchodzi Cholewiak.
76'
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Pacheco, w jego miejsce wchodzi Vrhovec.
77'
"Tak się bawią ludzie..." - z trybun
77'
nieustający doping dla Lechii, biało-zielone flagi w użyciu
78'
zablokowany strzał Cholewiaka (Górnik Zabrze), a kontra Górnika ruszyła po stracie Steca (LECHIA Gdańsk)
79'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) z trudem odbił piłkę po uderzeniu sprzed pola karnego Okunuki (Górnik Zabrze)
80'
trener Kaczmarek ma jeszcze jedną zmianę, a na ławce z ofensywnych piłkarzy tylko Clemensa (LECHIA Gdańsk)
82'
właśnie niemiecki skrzydłowy coraz intensywniej się rozgrzewa
82'
Górnik może wymienić jeszcze dwóch piłkarzy. W rozgrzewce uczestniczy trzech
83'
nieznacznie niecelny strzał sprzed pola karnego Krawczyka (Górnik Zabrze)
83'
także w drugiej połowie Górnik jest lepszą drużyną, ale w takich warunkach niczego jeszcze nie można wykluczać, ani nikogo przekreślać. O wyniku może zdecydować przypadek
84'
i jest pierwszy rzut rożny dla Lechii po interwencji Szcześniaka (Górnik Zabrze)
84'
[1:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Maloca. Z narożnika boiska dośrodkował Pietrzak, do piłki wyskoczyli bramkarz i Diabate, rezerwowy Lechii zdołał ją zgrać głową, a zamykający akcję Maloca popisał się strzałem w samo okienko bramki gości
85'
przypomnijmy, że Lechia musi wygrać, aby opuścić strefę spadkową
87'
Maloca (LECHIA Gdańsk) tym razem sprzed pola karnego. Uderzenie wysoko nad poprzeczką
88'
Żółtą kartką został ukarany Janża (Górnik Zabrze) po faulu na Stecu
88'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) przebiegł pół boiska, aby popędzić Terrazzino (LECHIA Gdańsk) przy wykonywaniu rzutu wolnego
89'
jednak chyba nie pomógł, bo po dośrodkowaniu Terrazzino (LECHIA Gdańsk) piłkę przejął Bielica (Górnik Zabrze)
89'
"Lechia gol" - trybun
90'
nieporozumienie w defensywie Górnika. Dość chaotycznie uratowała się wybiciem w aut
90'
co najmniej 5 minut doliczonych do drugiej połowy
90+1
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Jensen, w jego miejsce wchodzi Paluszek.
90+1
Górnik Zabrze przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Okunuki, w jego miejsce wchodzi Dadok.