Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 0:2. Nowy rok, stara niemoc domowa

Jacek Główczyński
30 stycznia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Do ostatnich chwil przed meczem Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok śnieg był uprzątany z boiska

Lechia Gdańsk przegrała z Jagiellonią Białystok 0:2 (0:1) w pierwszy swoim meczu ekstraklasy w 2021`roku. Nowy rok nie zmienił domowej niemocy, która ciągnie się od końca listopada. Dla biało-zielonych to już trzecia z rzędu przegrana u siebie i w dodatku bez żadnego strzelonego gola. W sobotę, 30 stycznia w dużej mierze nadzieje na przełamanie zniweczył Jakub Kałuziński, który już w 36. minucie dostał czerwoną kartkę i to na... własne życzenie. Natomiast jednym piłkarzem, który zmusił do wysiłku bramkarza gości, był Rafał Pietrzak, strzelający groźnie na kwadrans przed końcem gry z rzutu wolnego.

Puljić
  • 46' 20 Conrado Zmiany 15 Saief
  • 46' 19 Fila Zmiany 5 Kopacz
  • 72' 8 Haydary Zmiany 22 Ceesay
  • 76' 7 Gajos Zmiany 18 Arak
  • 88' 6 Kubicki Zmiany 69 Biegański
  • 59' 13 Cernych Zmiany 23 Lopez
  • 59' 10 Makuszewski Zmiany 28 Wojtkowski
  • 86' 26 Pospisil Zmiany 16 Borysiuk
  • 86' 21 Puljić Zmiany 15 Twardek
  • 89' 11 Imaz Zmiany 36 Bortniczuk
  • 3' Imaz
  • 85' Puljić
  • 12' Fila
  • 29' Paixao
  • 36' Kałuziński
  • 90+1 Nalepa
  • 23' Puljić
  • 77' Augustyn

Jakub Kałuziński został odesłany przez sędziego do szatni już w 36. minucie. Jakub Kałuziński został odesłany przez sędziego do szatni już w 36. minucie.

Zimowe przygotowania najwyraźniej niewiele zmieniły w hierarchii Lechii. Przynajmniej wskazują na to ustawienia, które proponował w zimowych sparingach trener Stokowiec

Zima nie zmieniła hierarchii w składzie Lechii Gdańsk. Transferu Japończyka nie będzie

okno transferowe jest wciąż otwarte, a zatem są możliwe zarówno odejścia, jak i pozyskanie nowych zawodników

Zimowe okno transferowe w polskiej piłce nożnej otwarte, ale nie dla wszystkich lig

podobnie jak 4 lata temu Lechia w pierwszym meczu roku w Gdańsku zmierzy się z Jagiellonią. Wówczas wygrała 3:0

12.02.2017 Lechia - Jagiellonia 3:0 - relacja, oceny, foto, video

jednak nigdy wcześniej Lechia nie rozpoczynała w roku ligowej rywalizacji tak wcześnie, ani nie miała tak krótkiej przerwy między ostatnim spotkaniem w ubiegłym, a pierwszym w tym roku. To było tylko 42 dni

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok. Zapowiedź meczu

w ramach przygotowań do rozgrywek Lechia rozegrała trzy sparingi. Wszystkie wygrała, osiągając bilans bramkowy 14:1

Lechia Gdańsk - bilans sparingów

zapowiada się na grę w zimowych warunkach. Arena Gdańsk Operator, który zarządza stadionem, zapewniał, że boisko będzie odpowiednio przygotowane

Zima i śnieg mają nie przeszkadzać. Jak przygotowywana jest do gry murawa?

w ostatnim meczu za czerwoną kartkę pauzuje Makowski, a zatem podstawowym młodzieżowcem ponownie Kałuziński

Jakub Kałuziński, podstawowy młodzieżowiec Lechii Gdańsk: Wykorzystuje szansę

pozyskany zimą Szwed Ceesay zaczyna na ławce, a w "11" ponownie Conrado

Co obiecuje Conrado?

Ambitne cele przed sobą i drużyną stawia Kuciak, któremu przydzieliliście 3. miejsce w 9. Plebiscycie na Najlepszego Ligowca Roku 2020 w Trójmieście

Dusan Kuciak: Lechia zasługuje na więcej

o Lechii możesz codziennie czytać na Trojmiasto.pl

Lechia Gdańsk - artykuły, wyniki, skład, relacje z meczów, foto, video

wygrana pozwoli Lechii zbliżyć się na 9 punktów do lidera, którym od piątku jest Pogoń po wygranej nad Rakowem 1:0
w kadrze meczowej nie ma dziś Zwolińskiego. Klub twierdzi, że z powodu urazu drobnego, który nie wyklucza napastnika z następnej kolejki
ławka rezerwowych Lechii: 39 Mirus - 5 Kopacz, 15 Saief, 17 Żukowski, 32 Vikri, 78 Musolitin, 22 Ceesay, 18 Arak, 69 Biegański
w "11" Jagiellonii dwóch byłych piłkarzy Lechii: Augustyn (Jagiellonia Białystok) i Makuszewski (Jagiellonia Białystok), a na ławce były bramkarz Arki - Steinbors i były piłkarz Lechii - Borysiuk
ławka rezerwowych Jagiellonii: 1 Steinbors - 8 Mystkowski, 15 Twardek, 16 Borysiuk, 23 Lopez, 28 Wojtkowski, 30 Matysiuk, 36 Bortniczuk, 41 Lutostański
w Gdańsku przez kilka godzin intensywnie padał śnieg. O godz. 16 murawa była jeszcze pokryta białym puchem. Jednak służby uporały się z nim, choć prace trwały nawet tuż przed wyjściem drużyn do gry. Miejscami leży jeszcze śnieg
Lechia w domowych biało-zielonych strojach. Jagiellonia na czerwono-żółto
1'
do środka mecz rozpoczęła Jagiellonia. Gra prowadzona jest pomarańczową piłką, a zatem w barwach zimowych
1'
pierwszy atak gości zakończony niecelnym strzałem Cernycha (Jagiellonia Białystok)
3'
[0:1] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Imaz. Piłkarz gości otrzymał piłkę przed polem karnym po podaniu Makuszewskiego z prawego skrzydła, a akcję długim podaniem rozpoczął Pospisil. Hiszpan znalazł się sam na sam z Kuciakiem. Strzelił obok wychodzącego bramkarza Lechii, a starający się jeszcze interweniować Nalepa nie zdążył ze wślizgiem
3'
VAR w akcji. Sprawdzanie zapewne, czy nie było pozycji spalonej
4'
sędzia zezwolił na wznowienie gry od środka, oznacza to, że goście prowadzą 1:0, a VAR nie zmienił rezultatu
6'
Kałuziński (LECHIA Gdańsk) ucierpiał w zderzeniu z Makuszewskim
8'
po stracie gola zaczęła przeważać Lechia
9'
rzut rożny dla gospodarzy
10'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
10'
niecelny strzał sprzed pola karnego Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
12'
Żółtą kartką został ukarany Fila (LECHIA Gdańsk).
14'
strzał Paixao (LECHIA Gdańsk) wysoko nad poprzeczką
15'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbija piłkę po strzale sprzed pola karnego Makuszewskiego (Jagiellonia Białystok)
16'
z dystansu niecelnie Romanczuk
17'
posiadanie piłki 58:42 na korzyść Lechii, ale gospodarze jeszcze bez celnego strzału
18'
dobre zagranie Gajosa (LECHIA Gdańsk) wzdłuż pola karnego, Tiru (Jagiellonia Białystok) w ostatniej chwili, wślizgiem nabił nadbiegającego Paixao (LECHIA Gdańsk) i piłka nieznacznie minęła słupek
20'
po dośrodkowaniu Conrado (LECHIA Gdańsk) na spalonym Paixao (LECHIA Gdańsk)
21'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę
22'
i drugi z rzędu korner dla gości
22'
po rozegraniu rzutu rożnego przez gości niecelnie główkował Romanczuk
23'
Żółtą kartką został ukarany Puljić (Jagiellonia Białystok).
26'
Romanczuk tak ofiarnie blokował dośrodkowanie Gajosa (LECHIA Gdańsk), że wpadł w pryzmę śniegu za linią boczną boiska
27'
obaj trenerzy na stojąco oglądają mecz, strefy szkoleniowców dobrze odśnieżone
29'
Żółtą kartką został ukarany Paixao (LECHIA Gdańsk).
29'
sędzia odczekał aż kapitan Lechii podniesie się z boiska i wręczył mu kartonik, mimo że Paixao (LECHIA Gdańsk) głośno okazał niezadowolenie
30'
zamieszanie w "16" Lechii. Kończy się rzutem rożnym, gdyż piłka po strzale Cernycha i rykoszecie nieznacznie mija słupek bramki Kuciaka
30'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbija piłkę po strzale z woleja Cernycha (Jagiellonia Białystok)
31'
to trzeci celny strzał gości, Lechia nadal bez uderzenie w światło bramki rywali
34'
niezbyt czyste uderzenie Conrado (LECHIA Gdańsk), który w dobrej sytuacji znalazł się dość przypadkowo
36'
Żółtą kartką został ukarany Kałuziński (LECHIA Gdańsk), który w walce o piłkę niedaleko "16" gości uderzył w twarz Imaza, ale nie było w tym złośliwości, a więcej przypadku
żółta i czerwona
36'
Drugą żółtą i w rezultacie czerwoną kartką został ukarany Kałuziński (LECHIA Gdańsk). Po otrzymaniu pierwszej kartki za faul, Kałuziński ze złością rzucił piłkę w murawę. Za to sędzia ukarał go po raz drugi żółtą kartką, a w konsekwencji odesłał do szatni
36'
Lechia w "10"
37'
Kałuziński (LECHIA Gdańsk) będzie pauzował w następnej kolejce, gdyż to jego 3 i 4 kartka w tym sezonie
39'
sędzia w rozmowie ze sztabem trenerskim Lechii
40'
Haydary (LECHIA Gdańsk) zagrał wzdłuż bramki, ale nikt nie dołożył nogi
40'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) pewnie łapie piłkę po strzale, który zakończył kontrę gości. Uderzał Makuszewski
41'
zablokowane dośrodkowanie Pietrzaka (LECHIA Gdańsk). Będzie rzut rożny
42'
po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska zablokowany strzał Paixao (LECHIA Gdańsk), a dogranie Nalepy (LECHIA Gdańsk) piętą niecelne
45'
Jagiellonia szybko organizuje kontrataki. Teraz zablokowany Cernych (Jagiellonia Białystok)
45'
2 minuty doliczone do pierwszej połowy
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 0:1
Jagiellonia Białystok bardzo dobrze weszła w mecz. Szybko zdobyte prowadzenie pozwoliło jej na kontrolowanie meczu. Lechia po stracie bramki atakowała, ale brakowało jej celnego strzału. Wszystko zmieniło głupie zachowanie Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk). na własne życzenie dostał czerwoną kartkę i od 36 minuty gospodarze grają w "10". Do końca połowy już nie odzyskali właściwego rytmu i Jagiellonia znów dała o sobie znać w kontrach. Widać, że goście tak chcą grać. Mimo liczebnej przewagi nie kwapili się ruszyć do ataku pozycyjnego.
zobaczymy, czy i jakie zmiany w przerwie dokona trener Stokowiec. Nie musi on już zwracać uwagi na obecność w składzie młodzieżowca. Regulamin mówi, że jeśli młodzieżowiec dostał czerwoną kartkę, a takim piłkarzem był Kałuziński (LECHIA Gdańsk), nie ma obowiązku wprowadzania do gry innego młodzieżowca
już widzimy na wzmożonej rozgrzewce Saiefa i Kopacz
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Saief.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Fila, w jego miejsce wchodzi Kopacz.
46'
Lechia rozpoczęła drugą połowę
47'
Po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Pospisila (Jagiellonia Białystok) główkował z 6. metra Cernych (Jagiellonia Białystok). Piłka po poprzeczce wyszła poza boisko
49'
Lechia stara się atakować. Jagiellonia czeka na własnej połowie
54'
kilka minut mniej składnej gry z obu stron, choć inicjatywa nadal po stronie Lechii
56'
odskoczyła piłka od nogi Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) i będzie rzut rożny
56'
sędzia przerwał rozgrywanie krótkie piłki z narożnika boiska przez Jagiellonię, gdyż w polu karny w walce o pozycje faulował Augustyn (Jagiellonia Białystok)
58'
dobrze wślizgiem Pietrzak (LECHIA Gdańsk) przerwał kontrę rywali
58'
Paixao (LECHIA Gdańsk) przy opanowaniu piłki przed polem karnym gości pomógł sobie ręką
58'
podwójna zmiana przygotowywana w Jagiellonii
59'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Cernych, w jego miejsce wchodzi Lopez.
59'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Makuszewski, w jego miejsce wchodzi Wojtkowski.
61'
Lechia wyszła do wysokiego pressingi i Augustyn (Jagiellonia Białystok), ryzykownie zdecydował się na zwód we własnej "16", ale wyszedł z opresji
62'
Tobers (LECHIA Gdańsk) głową podał do Kuciak (LECHIA Gdańsk) po długim przerzucie rywali
63'
rzut rożny dla Lechii po wybiciu piłki poza bramkę Augustyna
63'
bez zagrożenia dla Jagiellonii po dośrodkowaniu z narożnika boiska Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
65'
obraz gry po przerwie nadal bez zmian. Lechia w ataku pozycyjnym. Jagiellonia czeka na okazje do kontry
66'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po ostrym dośrodkowaniu Olszewskiego (Jagiellonia Białystok). Na szczęście dla gospodarzy nie było nikogo na dobitkę
68'
Lechia gra w "10", a nadal ma przewagę w posiadaniu piłki. Obecnie 56:44
69'
Paixao (LECHIA Gdańsk) dobrze opanował piłkę po długim przerzucie, ale Gajos (LECHIA Gdańsk) nie doszedł do strzału
69'
rozgrzewa się Ceesay, dla którego będzie to debiut w Lechii
71'
Tobers (LECHIA Gdańsk) minął się z piłką, ale jego błąd naprawił Kubicki (LECHIA Gdańsk) i nie było ataku Jagiellonii
72'
murawa daje się we znaki piłkarzom. Coraz więcej upadków
72'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haydary, w jego miejsce wchodzi Ceesay.
73'
trener Stkowiec naradza się ze swoimi asystentami, ma jeszcze dwie zmiany
74'
Pospisil (Jagiellonia Białystok) próbował skorzystać z prezentu Tobersa (LECHIA Gdańsk), który źle wybił piłkę, ale jego strzał został zablokowany
75'
Lechia musi wyzbywać się takich strat, gdyż jak ma piłkę zostawia tylko trzech obrońców, a Pietrzak (LECHIA Gdańsk) włącza się do atakowania
75'
rzut rożny dla Lechii
76'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu Saiefa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
76'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Arak.
77'
Żółtą kartką został ukarany Augustyn (Jagiellonia Białystok) po faulu na Ceeseyu około 22 metrów od bramki
78'
bardzo dobry strzał z rzutu wolnego Pietrzaka (LECHIA Gdańsk), ale Dziekoński (Jagiellonia Białystok) zdołał wybić piłkę poza bramkę
78'
seria stałych fragmentów dla Lechii. Teraz znów rzut wolny sprzed pola karnego
79'
z rzutu wolnego Kubicki (LECHIA Gdańsk) strzelił nad poprzeczką
80'
Lechia cały czas przeważa. Augustyn (Jagiellonia Białystok) wybija piłkę z własnego pola karnego po kolejnym ataku gospodarzy
82'
sędzia boczny sygnalizował spalonego w zespole gości, arbiter główny pokazał, że widzi, ale gry nie przerwał, bo piłkę przejęła Lechia
83'
zderzenie głowami Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) i Olszewskiego (Jagiellonia Białystok). Ucierpiał obrońca Jagiellonii
84'
Olszewski (Jagiellonia Białystok) może kontynuować grę
85'
[0:2] Jagiellonia Białystok STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Puljić. Po szybkiej kontrze Imaz z prawego skrzydła wyłożył piłkę Puljiciowi, który z pierwszej piłki, mocnym strzałem z ok. 13 metra umieścił ją w siatce
85'
i jeszcze będą dwie zmiany w drużynie gości
86'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Puljić, w jego miejsce wchodzi Borysiuk.
86'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Puljić, w jego miejsce wchodzi Twardek.
88'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Kubicki, w jego miejsce wchodzi Biegański.
88'
dla Biegańskiego (LECHIA Gdańsk) to debiut w Lechii. 18-latek został pozyskany zimą z GKS Tychy
89'
Jagiellonia Białystok przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Imaz, w jego miejsce wchodzi Bortniczuk.
90'
4 minuty doliczone
90+1
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
90+2
Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni strzał z dystansu
90+4
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - JAGIELLONIA BIAŁYSTOK 0:2 (0:1)
Lechia, mimo gry w "10", w drugiej połowie starała się atakować. Jednak poza strzałem z rzutu wolnego Pietrzaka (LECHIA Gdańsk), przy którym doskonałą paradą popisał się 17-letni bramkarz Dziekoński (Jagiellonia Białystok), nie miała szans na wyrównanie.
Taki obraz gry wynikał również z taktyki przyjętej przez Jagiellonię. Przy korzystnym wyniku czekała ona na kontry. I doczekała się w 85. minucie. Drugi gol zamknął ten mecz, a goście cieszyli się z pierwszej wygranej w Gdańsku od sezonu 2012/13.
Dla Lechii to już trzecia porażka z rzędu na własnym stadionie i trzecia bez strzelonego gola. Przygotowania zimowe nie pozwoliły przełamać złej passy u siebie, zapoczątkowanej w poprzednim roku przegranymi z Lechem Poznań i Wisłą Płock po 0:1.

16 Podbeskidzie Bielsko-Biała 15 3 3 9 14:38 12
Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-02-01