Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:2. Punkt po upadkach i wzlotach

Jacek Główczyński
17 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice 2:2

Lechia Gdańsk zremisowała z Piastem Gliwice 2:2 (0:1) w spotkaniu, którego stawką było 4. miejsce po 25. kolejce ekstraklasy. Były upadki i wzloty. Jeszcze w 87. minucie nic nie wskazywało, że gospodarze zdobędą punkt, bo przegrywali dwiema bramkami, a rywale atakowali. Biało-zielonych w "meczu utrzymał" Dusan Kuciak, który kapitalnymi interwencjami, w tym obroną rzutu karnego, zrehabilitował się za interwencję przy gola na 0:2, który obciąża jego konto. W doliczonym czasie do wyrównania doprowadził Flavio Paixao, który pokazał m.in. Tomaszowi Jodłowcowi, jak należy strzelać z jedenastek.

Świerczok
  • 46' 69 Biegański Zmiany 88 Kałuziński
  • 64' 31 Udovicić Zmiany 2 Pietrzak
  • 64' 7 Gajos Zmiany 22 Ceesay
  • 73' 20 Conrado Zmiany 17 Żukowski
  • 78' 19 Fila Zmiany 78 Musolitin
  • 10' 28 Rymaniak Zmiany 20 Konczkowski
  • 57' 6 Chrapek Zmiany 3 Jodłowiec
  • 57' 21 Badia Zmiany 10 Vida
  • 79' 70 Świerczok Zmiany 11 Żyro
  • 87' Zwoliński
  • 90+5 Paixao karny
  • 29' Steczyk
  • 48' Sokołowski
  • 72' Kopacz
  • 83' Kubicki
  • 73' Lipski

Flavio Paixao po golu na 2:2 w meczu Lechia Gdańsk - Piast Gliwice. Flavio Paixao po golu na 2:2 w meczu Lechia Gdańsk - Piast Gliwice.

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice. Minuta ciszy przed meczem.

Trener Stokowiec starcie Lechia - Piast zapowiada jako mecz 25. kolejki ekstraklasy

Lechia Gdańsk - Piast Gliwice. Czy kluczowi będą napastnicy?

Czy Zwoliński okaże się lepszy od najlepszego snajpera gości - Świerczoka?

Dlaczego Łukasz Zwoliński jest mniej skuteczny niż przed rokiem?

a może obaj znajdą się w cieniu Paixao, który ostatnio włączył się do akcji rozpoczętej w Realu Madryt?

Gdańskie kluby w #mismapasion

Flavio jest też liderem klasyfikacji obecnych piłkarzy Lechii, którzy w biało-zielonych barwach rozegrali najwięcej meczów. Przybywa w niej tych, co mają 100 i więcej spotkań

Rośnie liczba piłkarzy, którzy w Lechii Gdańsk rozegrali 100 meczów i więcej - ranking

tak wysoko nie patrzy na razie Haydary, dla którego celem jest w ogóle powrót do gry

Omran Haydary przestrzega Ramadanu, ale nie grał z innego powodu

Lechia w porównaniu z meczem we Wrocławiu dokonała dwóch zmian w składzie. Wracają do "11" Gajos (LECHIA Gdańsk) i Fila (LECHIA Gdańsk).

Śląsk Wrocław - Lechia Gdańsk 1:1 - relacja, możliwość wystawienia ocen piłkarzom i trenerowi

poza kadrą meczową strzelec jedynego gola dla Lechii we Wrocławiu - Makowski. On, podobnie jak Tobers i Saief, rozchorował się. Natomiast na ławce usiadł rekonwalescent - Ceesay

Lechii Gdańsk potrzeba większej pazerności na zwycięstwa

Ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović - 2 Pietrzak, 8 Haydary, 17 Żukowski, 22 Ceesay, 32 Vikri, 78 Musolitin, 80 Kreyziu, 88 Kałuziński
Piast w ostatniej kolejce wygrał z Górnikiem 2:0. W porównaniu z "11", która rozpoczynała tamten mecz, trener Fornalik dokonał jednej zmiany. W miejsce kapitana Czerwińskiego zagra Malarczyk
w "11" Piasta dwaj byli piłkarze m.in. Lechii: Lipski i Chrapek
ławka rezerwowych Piasta: 1 Szmatuła - 3 Jodłowiec, 7 Alves, 10 Vida, 11 Żyro, 15 Winciersz, 19 Milewski, 20 Konczkowski, 77 Pyrka
piłkarze na murawie. Lechia biało-zielone koszulki, białe spodenki. Piast niebieskie stroje
minuta ciszy na cześć Ryszarda Grzesika, pracownika i kibica Lechii
1'
od środka mecz rozpoczął Piast
1'
bardzo dobre dziś warunki do gry, słonecznie, ok. 9 stopni Celsjusza
3'
pierwsza akcja Lechii przynosi rzut rożny
3'
bez zagrożenia dla gości po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk)
4'
zdecydowanie, a co najważniejsze skutecznie Biegański (LECHIA Gdańsk) w obronie. Zabrał piłkę Steczykowi (Piast Gliwice)
6'
Chrapek (Piast Gliwice) strzelał z pola karnego. Piłka odbita od nóg Conrado (LECHIA Gdańsk) wyszła poza bramkę
6'
Rymaniak (Piast Gliwice) nie sięgnął piłki po dośrodkowaniu Lipskiego (Piast Gliwice) z narożnika boiska
7'
szybka kontra Lechii, ale zakończona niecelnym podaniem Udovicicia (LECHIA Gdańsk)
7'
pomocy medycznej potrzebuje Rymaniak (Piast Gliwice)
8'
będzie potrzebna zmiana, Piast na razie w "10"
9'
kończy rozgrzewkę Konczkowski
10'
Plach (Piast Gliwice) przejął piłkę, którą Kubicki (LECHIA Gdańsk) zagrywał wzdłuż pola bramkowego
10'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Na boisko nie wraca kontuzjowany Rymaniak, w jego miejsce wchodzi Konczkowski.
11'
na razie niezbyt wysokie tempo gry
12'
Sokołowski (Piast Gliwice) przerwał atak Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk) przed polem karnym
14'
mocny strzał Gajosa (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego. Plach (Piast Gliwice) odbił piłkę
16'
Fila (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Steczyka (Piast Gliwice)
18'
widać, że drużyny mają przed sobą respekt, a stawka meczu sprawia, że nikt nie decyduje się na otwartą grę, są ostrożne akcje, by nie nadziać się na stratę i kontrę
18'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę poza bramkę po indywidualnej akcji i celnym strzale Badii (Piast Gliwice)
19'
Chrapek (Piast Gliwice) niecelnie sprzed pola karnego. A było to dobre rozegranie rzutu rożnego przez gościu. Po dośrodkowaniu Lipskiego (Piast Gliwice) zagranie głową Malarczyka (Piast Gliwice) na strzał
20'
Paixao (LECHIA Gdańsk) wrzucił piłkę w pole karne, szukając podaniem Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk). Łukasz w ostatniej chwili uprzedzony przez Huka
21'
chwila przerwy, gdyż Huk (Piast Gliwice) po tej interwencji chyba uderzył w słupek własnej bramki
21'
Huk (Piast Gliwice) może kontynuować grę
21'
na spalonym Steczyk (Piast Gliwice) po długim przerzucie Piasta
23'
rzut wolny, a po chwili i rożny dla gości
24'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) złapał piłkę dośrodkowaną z rzutu rożnego przez Badię (Piast Gliwice)
25'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) głośnymi okrzykami zachęca kolegów do pressingu już na połowie rywali
25'
posiadanie piłki: Piast 57, Lechia 43
26'
Piast jeszcze bez faulu, Lechia dwukrotnie przewiniła
26'
nieco zbyt mocne podanie Kubickiego (LECHIA Gdańsk) w pole karne. Piłki nie sięgnęli: Paixao (LECHIA Gdańsk) i Udovicić (LECHIA Gdańsk)
28'
Conrado (LECHIA Gdańsk) dobrze blokował Chrapka we własnym polu karnym. Piłkarz gości nie opanował piłki i przewrócił się
29'
[0:1] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Steczyk, Lechia zaskoczana po własnym wrzucie z... autu. Kopacza, który nie opanował piłki od Conrado, minął Badia i biegł sam na sam z Kuciakiem. Jednak zamiast strzelać, zagrał piłkę wzdłuż pola bramkowego. Nie wybił jej Maloca, który następnie wspólnie z Filą, blokował Świerczoka. Futbolówka trafiła jednak pod nogi Steczyka. Ten strzelał dwa razy. Pierwsze uderzenie odbił Kuciak, przy dobitce był bezradny
31'
słupek ratuje Lechię po strzale Świerczoka (Piast Gliwice) sprzed pola karnego
32'
gol podłamał Lechię. Kuciak (LECHIA Gdańsk) głośnymi okrzykami próbuje pobudzić kolegów i ożywić do lepszej gry
33'
poprzeczka uratowała Piasta. Po akcji Fili (LECHIA Gdańsk) strzelał Paixao (LECHIA Gdańsk). Dobitki próbował Kubicki (LECHIA Gdańsk), ale nie trafił w piłkę
34'
Otworzył się mecz, jeśli chodzi o bramkowe sytuacje. W ostatnich pięciu minutach piłkarze pod tym względem zrobili więcej niż przez blisko pół godziny od rozpoczęcia meczu
35'
rzut rożny dla Lechii
36'
po dośrodkowaniu Udovicicia (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska Maloca (LECHIA Gdańsk) nie zdołał głową skierować piłki w kierunku bramki, a Biegański (LECHIA Gdańsk) uderzył ją wysoko nad bramką
39'
Lechia atakuje. Po raz drugi zamieszanie w "16" Piasta, ale piłka jest wybijana
39'
"Przestań" - to okrzyk sędziego Frankowskiego do Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który cały czas głośno instruuje kolegów, co mają robić, nawet jak akcja toczy się pod bramką Piasta
40'
po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Gajosa (LECHIA Gdańsk) będzie rzut rożny po wybiciu Steczyka
40'
bez zgrożenia dla Piasta po dośrodkowaniu z narożnika boiska Udovicicia (LECHIA Gdańsk)
41'
Plach (Piast Gliwice) kapitalnie broni po główce Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk), którego doskonałym podaniem obsłużył Gajos (LECHIA Gdańsk)
43'
zablokowany strzał Gajosa (LECHIA Gdańsk) sprzed "16"
44'
po dośrodkowaniu Udovicicia (LECHIA Gdańsk) Kubicki (LECHIA Gdańsk) już składał się do uderzenia z woleja, gdy piłkę strącił Steczyk (Piast Gliwice)
45'
minuta doliczona do pierwszej połowy
45+1`
Świerczok (Piast Gliwice) wślizgnął się między Kopacza (LECHIA Gdańsk) i Biegańskiego (LECHIA Gdańsk). Faulowany na wysokości pola karnego
45+2
Fila (LECHIA Gdańsk) wybił piłkę po dośrodkowaniu z rzutu wolnego Lipskiego (Piast Gliwice)
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECHIA GDAŃSK - PIAST GLIWICE 0:1
Mecz otworzył się od zdobycia przez Piasta prowadzenia. Wcześniej oba zespoły miały przed sobą duży respekt i niewiele było spięć podbramkowych.
Po straconym golu, Lechia o mało nie dostała drugiego, ale uratował ją słupek po strzale Świerczoka (Piast Gliwice).
Najwyraźniej kolegów ożywiły dopiero głośne okrzyki Kuciaka (LECHIA Gdańsk), choć nie zawsze podobały się sędziemu. Gdańszczanie ruszyli do ataku i byli blisko gola. Paixao (LECHIA Gdańsk) posłał piłkę w poprzeczkę, a po główce Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk) tylko Plach (Piast Gliwice) wie, jak odbił tę piłkę.
Biało-zielonych, co najmniej z taką grą jak w ostatnim kwadransie przed przerwą, z pewnością stać, by odwrócić losy tego meczu. Trzeba jednak skruszyć defensywę Piasta, która jest niepokonana w lidze i pucharze już przez 607 minut gry.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Biegański, w jego miejsce wchodzi Kałuziński.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
Zwoliński (LECHIA Gdańsk) wywalczył rzut rożny
47'
celny strzał Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk) po dośrodkowaniu z narożnika boiska Udovicicia (LECHIA Gdańsk). Pewnie łapie piłkę Plach (Piast Gliwice)
48'
Paixao (LECHIA Gdańsk) padał przed polem karnym, ale sędzia nie zareagował
48'
[0:2] Piast Gliwice STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sokołowski. Wydawało się, że Kuciak spokojnie złapie piłkę uderzoną z dystansu przez Sokołowskiego, ale piłka skozłowała przed bramkarzem i wpadła do siatki między jego nogami
51'
nieznacznie pomylił się Kałuziński (LECHIA Gdańsk). Piłka minęła spojenie słupka z poprzeczką
52'
celny, po ziemi strzał Zwolińskiego (LECHIA Gdańsk) sprzed pola karnego. Jednak zbyt lekki, by zmusić do błędu Placha (Piast Gliwice)
54'
ostry faul Lipskiego (Piast Gliwice) na Fili (LECHIA Gdańsk). Piłkarze Lechii domagają się kartki. Sędzia jest innego zdania
54'
fizjoterapeuci Lechii przy linii bocznej, ale Karol pozbierał się o własnych siłach
54'
Piast przygotowuje podwójną zmianę
57'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Chrapek, w jego miejsce wchodzi Jodłowiec.
57'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Badia, w jego miejsce wchodzi Vida.
57'
roszady gości na środku i z prawej strony drugiej linii
60'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) odbił piłkę do boku po strzale Świerczoka (Piast Gliwice). Było to zdecydowanie trudniejsze uderzenie do obrony niż to, po którym padł drugi gol
60'
fizjoterapeuci wykorzystali moment, gdy Fila (LECHIA Gdańsk) zszedł po piłkę do wyrzucenia autu i szybko udzielili mu pomocy medycznej
62'
strzał Jodłowca nad poprzeczką
62'
szykuje się podwójna zmiana w Lechii
64'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Udovicić, w jego miejsce wchodzi Pietrzak.
64'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Ceesay.
65'
niecelny strzał Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
65'
zmiany w ustawieniu Lechii. Pietrzak (LECHIA Gdańsk) na lewej obronie, a Conrado (LECHIA Gdańsk) na lewym skrzydle. Z prawej strony pomocy Ceesay, Zwoliński przeszedł na pozycję nr 9, a za nim ustawiony Paixao
66'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wybił poza boisko piłkę po strzale Świerczoka (Piast Gliwice)
67'
niecelnie główkował Jodłowiec (Piast Gliwice) po dośrodkowaniu z rzutu rożnego Lipskiego (Piast Gliwice)
67'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) broni w pojedynku sam na sam ze Świerczokiem (Piast Gliwice)
68'
rykoszet po strzale Sokołowskiego (Piast Gliwice) i kolejny korner
68'
Huk (Piast Gliwice) nie doszedł do strzału po dośrodkowaniu Lipskiego (Piast Gliwice) z narożnika boiska
70'
Piast zdominował środek boiska, stąd od kilku minut przeważa
70'
niecelny strzał Świerczoka (Piast Gliwice), który miał już kilka szans na poprawienie wyniku na 3:0
71'
kończy rozgrzewkę Żukowski
72'
Ceesay (LECHIA Gdańsk) za długo prowadził piłkę w kontrze, nie zważając na okrzyki Conrado (LECHIA Gdańsk), który był na czystej pozycji. Skończyło się stratą piłki
72'
Żółtą kartką został ukarany Kopacz (LECHIA Gdańsk) po faulu na Świerczoku
73'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Conrado, w jego miejsce wchodzi Żukowski.
73'
Żółtą kartką został ukarany Lipski (Piast Gliwice), który faulował Ceesay'a
74'
o mały włos byłby samobójczy gol Piasta. Huk (Piast Gliwice) kopnął piłkę w Sokołowskiego (Piast Gliwice), a ta zmierzała w kierunku bramki. Plach (Piast Gliwice) nie dał się zaskoczyć
76'
Maloca (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Świerczoka (Piast Gliwice)
76'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) wypiąstkował piłkę po dośrodkowaniu z narożnika boiska Lipskiego (Piast Gliwice). Strzał sprzed pola karnego Sokołowskiego (Piast Gliwice) nad bramką
78'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Fila, w jego miejsce wchodzi Musolitin.
78'
dla Ukraińca Musolitina (LECHIA Gdańsk) to debiut w Lechii w oficjalnym meczu. Przypomnijmy, że piłkarz w kolekcji ma tytuł mistrza świata do lat 20
79'
Piast Gliwice przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Świerczok, w jego miejsce wchodzi Żyro.
80'
Plach (Piast Gliwice) złapał piłkę po akcji Musolitina (LECHIA Gdańsk)
82'
aktywny w ofensywie Musolitin (LECHIA Gdańsk). Teraz stracił piłkę w narożniku "16" Piasta
83'
Żółtą kartką został ukarany Kubicki (LECHIA Gdańsk), który faulem przerwał kontrę Piasta, a rozpoczęła się ona od dośrodkowania z rzutu wolnego... Pietrzaka
83'
8. żółta kartka Kubickiego (LECHIA Gdańsk). W następnej kolejce nie zagra
84'
Lipski (Piast Gliwice) z rzutu wolnego wrzucił piłkę w pole bramkowe. Kilku jego kolegów próbowało dostawić stopę, ale od bramki zacznie Kuciak (LECHIA Gdańsk), bo Jodłowiec nie zdołał skierować futbolówki do siatki
86'
dobra interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk), który wybił piłkę wrzucaną przez Żyrę (Piast Gliwice), do której bliski dojścia był Vida (Piast Gliwice)
87'
[1:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Zwoliński. Zwoliński z bliska umieścił piłkę pod poprzeczką bramki Piasta, dobijając piłkę, która najpierw uderzyła w słupek po strzale Kałuzińskiego. A akcje napędził lewym skrzydłem i dostarczył piłkę pod bramkę inny młodzieżowiec, który wszedł po przerwie - Żukowski
88'
jeszcze sędzia czeka na analizę VAR
88'
gramy. 1:2
88'
Plach (Piast Gliwice) pokonany po 650 minutach gry z czystym kontem
89'
Plach (Piast Gliwice) łapie piłkę po dośrodkowaniu Pietrzaka (LECHIA Gdańsk)
90'
rzut karny dla Piasta. Zdaniem sędziego Musolitin faulował Żyrę
90'
piłkarze Lechii nie zgadzają się z tą decyzją, Kuciak (LECHIA Gdańsk) zabrał piłkę i dyskutuje z arbitrem
90'
5 minut doliczone do drugiej połowy
90'
trwa analiza VAR
90+2
Jodłowiec (Piast Gliwice) ustawia piłkę na "wapnie"
90+2
Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił rzut karny! Piłkę po strzale Jodłowca w środek bramki odbił kolanem! Próbujący dobijać Steczek skiksował z woleja i posłał piłkę daleko obok słupka
90+3
Plach (Piast Gliwice) złapał piłkę po akcji Żukowskiego (LECHIA Gdańsk)
90+4
rzut karny dla Lechii. Faulowany Paixao przez Huka
90+5
[2:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao z rzutu karnego. Mocny strzał w lewy róg bramki. Rzucił się tam Plach, ale piłki nie sięgnął
90+5
dla Flavio to siódmy sezon z rzędu z dwucyfrowym wynikiem strzelonych goli w ekstraklasie
90+5
KONIEC MECZU. LECHIA GDAŃSK - PIAST GLIWICE 2:2
przed chwilą była nerwowa walka, dramatyczna końcówka, a po gwizdku sędziego są koleżeńskie uściski i przyjacielskie pogadanki między obiema drużynami. Kuciak przyjmuje gratulacje m.in. od Jarosława Baki, trenera bramkarzy Lechii
Kwiecień w Trójmieście Piastowi będzie kojarzył się z koszmarem rzutów karnych. W Gdyni po takiej próbie gliwiczanie odpadli w półfinale Pucharu Polski, a w Gdańsku zamiast poprawić wynik na 3:1, zremisowali 2:2, gdyż sami nie wykorzystali jedenastki, a w doliczonym czasie stracili z niej gola i punkty.
A i wcześniej, głównie Świerczok (Piast Gliwice) miał kilka okazji, by zamknąć ten mecz z wysoką wygraną gości.
Kuciak (LECHIA Gdańsk) doskonałymi interwencjami w pełni zrehabilitował się za gola na 0:2, który obciąża jego konto.
Remis zapewnił Paixao (LECHIA Gdańsk), dla którego to siódmy sezon z rzędu w ekstraklasie z dwucyfrowym wynikiem strzelonych goli.

16 Stal Mielec 24 4 8 12 24:41 20
Rozgrywki trwać będą przez 30 kolejek systemem każdy z każdym mecz i rewanż. Nie będzie rywalizacji w drugiej fazie, w grupach. Zdegradowana zostanie tylko najsłabsza drużyna, bo od kolejnego sezonu ekstraklasa zostanie powiększona do 18 zespołów.
Cracovia rozpoczęła sezon z pięcioma ujemnymi punktami.
Tabela wprowadzona: 2021-04-18