Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 2:1 na otwarcie rundy wiosennej

Rafał Sumowski
9 lutego 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Minuta ciszy ku pamięci Pawła Adamowicza.

Lechia Gdańsk pokonała Pogoń Szczecin 2:1 (1:0) na otwarcie piłkarskiej wiosny i nadal lideruje ekstraklasie. Co prawda gospodarze grali mniej efektownie, ale o wiele bardziej efektywnie od rywali. Wszystkie bramki padły po stałych fragmentach gry. Wynik otworzył Filip Mladenović, a zamknął Flavio Paixao. Uczczono pamięć zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Pogoń Szczecin Pogoń Szczecin
12 Kuciak - 19 Fila, 25 Nalepa, 26 Augustyn, 22 Mladenović - 35 Łukasik - 28 Paixao, 9 Lipski, 6 Kubicki, 29 Żukowski - 90 Sobiech
Sędziowie: Marciniak (Płock) oraz Sokolnicki, Gajda
Widzów: 13184
1 Załuska - 22 Stec, 40 Walukiewicz, 33 Malec, 15 Matynia - 7 Delev, 14 Drygas, 28 Podstawski, 10 Majewski, 34 Guarrotxena - 18 Buksa
  • 46' 29 Żukowski Zmiany 11 Michalak
  • 56' 9 Lipski Zmiany 36 Makowski
  • 85' 19 Fila Zmiany 3 Nunes
  • 74' Delev Zmiany Kowalczyk
  • 80' Majewski Zmiany Żyro
  • 85' Podstawski Zmiany Kozulj
  • 8' Mladenović
  • 75' Paixao
  • 55' Drygas karny
  • 31' 29 Żukowski
  • 35' Fila
  • 42' Nalepa
  • 66' Makowski
  • 8' Drygas

Brat Pawła Adamowicza odebrał symboliczną koszulkę z numerem 1.

Lechia zimą nie dokonała do tej pory ani jednego transferu przychodzącego. Mało tego, gdańszczanie do końca sezonu z powodu kontuzji stracili Wolskiego, a z urazem zmaga się również Haraslin. Mimo tego, trener Stokowiec jest optymistą.

Przeczytaj co mówił trener Lechii na finiszu przygotowań do wiosny
Jednym z tych, którzy liczą na swoją szansę w nowej rundzie jest Mateusz Żukowski. 17-latek błysnął formą podczas zgrupowania w Turcji i stał się kandydatem do gry na skrzydle pod nieobecność Haraslina. Żukowski zagra dziś od pierwszej minuty.

Przeczytaj wywiad z Mateuszem Żukowskim
Na nowe rozdanie liczy też Artur Sobiech. Napastnik jesienią miał u trenera Stokowca parasol ochronny, gdyż nie przepracował z drużyną okresu przygotowawczego. Zimą było inaczej i teraz szkoleniowiec liczy na to, że napastnik będzie postrachem obrońców innych drużyn.

Ile bramek strzeli wiosną Artur Sobiech dla Lechii? Zagłosuj tutaj
Lechia zagra dzisiaj w specjalnie przygotowanych na mecz z Pogonią, czarnych strojach. To na znak żałoby po tragicznej śmierci prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza.

Lechia na czarno przeciwko Pogoni

Ławka Lechii: 1 Alomerović - 3 Nunes, 5 Vitoria, 8 Mak, 36 Makowski, 11 Michalak, 18 Arak

Ławka Pogoni: 26 Bursztyn - 2 Bartkowski, 17 Kozulj, 19 Żyro, 23 Fojut, 27 Kowalczyk, 59 Benedyczak
Na trybunach pojawiła się liczna i głośna grupa kibiców Pogoni
Ogólna frekwencja na trybunach wygląda kiepsko. Oficjalne dane przedstawimy tradycyjnie w przerwie po ogłoszeniu ich przez spikera.
Przed meczem zgodnie z zapowiedzią brat Pawła Adamowicza odebrał pamiątkową koszulkę z nr 1. Natomiast w szatni zawisła ta z numerem 53 odnoszącym się do wieku prezydenta. Nie zabrakło również minuty ciszy. Nie uszanowała jej część kibiców ze Szczecina.
Na trybunach gości dziś selekcjoner reprezentacji Polski Jerzy Brzęczek.
1'
Rozpoczęła się I połowa
Na filmie minuta ciszy
4'
Od początku głośny doping dla Lechii. Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił uderzenie Majewskiego (Pogoń Szczecin).
6'
Z prawej strony groźnie zagrywał Żukowski (LECHIA Gdańsk), ale Mladenović (LECHIA Gdańsk) w asyście rywala nie sięgnął piłki.
8'
Żółtą kartką został ukarany Drygas (Pogoń Szczecin). Rzut wolny dla Lechii na 20. metrze
8'
[1:0] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Mladenović. Bezpośrednie uderzenie z rzutu wolnego niemal dokładnie w prawe okno bramki! Znakomicie przymierzył obrońca Lechii. Załuska nie miał szans.
10'
Składna gra Pogoni, która rwie się do wyrównania. Zresztą przed stratą gola szczecinianie wydawali się być stroną wykazującą więcej inicjatywy
14'
Lechia skutecznie odpiera ataki Pogoni i nie forsuje tempa.
17'
Rzut rożny dla Pogoni
17'
Daleka wrzutka Majewskiego (Pogoń Szczecin), nieudana
19'
Indywidualny rajd Buksy (Pogoń Szczecin) szybko skasowany przed szesnatką.
19'
Szanuje piłkę Lechia. Dużo dyscypliny w zespole trenera Stokowca. Pogoń gra ładniej dla oka, ale to gdańszczanie kontrolują sytuację
21'
Kiepski rzut wolny w wykonaniu Majewskiego (Pogoń Szczecin) spod linii bocznej
21'
Kibice Pogoni wyzywają Lechię, spiker apeluje o kulturalny doping
24'
Pogoń cały czas naciska na Lechię, co nie podoba się gdańskim kibicom
25'
Leży w polu karnym Lechii Augustyn (LECHIA Gdańsk)
26'
Dobra akcja prawą stroną Paixao (LECHIA Gdańsk) i Żukowskiego (LECHIA Gdańsk). Podanie w pole karne tego drugiego przecinają jednak obrońcy
27'
Za daleko wypuścił sobie piłkę na lewej stronie Żukowski (LECHIA Gdańsk)
29'
Dalekie prostopadłe podanie w pole karne. Do piłki na czystą pozycję wybiegał Delev (Pogoń Szczecin), ale Kuciak (LECHIA Gdańsk) był czujny
29'
Dużo przerw w grze. Co chwilę dochodzi do starć, po których piłkarze leżą na boisku. Sędzia Marciniak pokazał jednak na razie tylko jedną żółtą kartkę
30'
Wrzutka Sobiecha (LECHIA Gdańsk) w pole karne, przecięta przez obrońcę
31'
Żółtą kartką został ukarany Żukowski (LECHIA Gdańsk).
32'
Spięcie w polu karnym Lechii. Sędzia rozdziela piłkarzy. Rzut karny dla Pogoni. Arbiter korzysta z weryfikacji VAR. Sprawdza czy faulu nie było przed szesnastką
34'
Zmiana decyzji i rzut wolny dla Pogoni
35'
Żółtą kartką został ukarany Fila (LECHIA Gdańsk).
35'
Fatalnie z rzutu wolnego przestrzelił Delev (Pogoń Szczecin)
36'
Sobiech (LECHIA Gdańsk) minimalnie minął się z piłką po wrzutce na głowę w pole karne
40'
Dobrze zapowiadający się atak Pogoni przerwała strata i faul na Fili (LECHIA Gdańsk)
42'
Żółtą kartką został ukarany Nalepa (LECHIA Gdańsk).
42'
Rzut wolny dla gości na ok. 30 metrze. Uderzenie prosto w ręce Kuciaka (LECHIA Gdańsk)
43'
Cały czas atakuje Pogoń
43'
Sobiech (LECHIA Gdańsk) sam z przodu, ale musiał wycofać piłkę do Lipskiego (LECHIA Gdańsk). Gdańszczanie budują akcję od bramki
44'
Zachowawcza gra Lechii, ale skuteczna
44'
Nie opanował piłki przed polem karnym Żukowski (LECHIA Gdańsk)
45'
Znakomicie Łukasik (LECHIA Gdańsk) wypuścił Sobiecha (LECHIA Gdańsk), ale z bramki wybiegł Załuska (Pogoń Szczecin) i uprzedził napastnika
45'
Sędzia doliczył minimum 3 minuty do czasu gry I połowy
45+2
Delev (Pogoń Szczecin) leży przed polem karnym po starciu z Nalepą (LECHIA Gdańsk). Sędzia nakazuje grać dalej
45+3
Dobry powrót do defensywy i odbiór Żukowskiego (LECHIA Gdańsk) przy linii końcowej
45+3
Koniec I połowy. Lechia prowadzi z Pogonią 1:0
To Pogoń zrobiła lepsze wrażenie w pierwszych 45 minutach meczu w Gdańsku. To szczecinianie mieli więcej inicjatywy w ataku, gdy Lechia dość wyrachowanie broniła się i czekała na błędy gości. Biało-zieloni prowadzą dzięki znakomitemu uderzeniu Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) bezpośrednio z rzutu wolnego.
Statystyki do przerwy. Posiadanie piłki 63-37 proc. dla Pogoni. Strzały 3-2 dla Pogoni, strzały celne 2-1 dla Pogoni. Rzuty rożne 12-5 dla Lechii.
Oficjalna frekwencja na trybunach: 13184 widzów.
46'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Żukowski, w jego miejsce wchodzi Michalak.
46'
Rozpoczęła się II połowa
46'
Buksa (Pogoń Szczecin) uderzał na bramkę, odbił piłkę Kuciak (LECHIA Gdańsk)
47'
Tak jak przed przerwą, aktywna w ofensywie Pogoń
49'
Wysoko wyszedł Łukasik (LECHIA Gdańsk), który naciskał aż do pola karnego rywali i nawet miał okazję do strzału, ale został zablokowany
50'
Rzut wolny. Celnie Mladenović (LECHIA Gdańsk), ale Załuska (Pogoń Szczecin) odbił piłkę. Po dobitce futbolówka w rękach golkipera gości
51'
Leży na środku boiska Delev (Pogoń Szczecin). Gra przerwana
53'
Rzut wolny dla gości
rzut karny
53'
Lipski (LECHIA Gdańsk) faulował Majewskiego (Pogoń Szczecin) w polu karnym. Będzie jedenastka!
54'
Kibice Pogoni odpalili środki pirotechniczne. Spiker apeluje o zaprzestanie tego pokazu
55'
[1:1] Pogoń Szczecin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Drygas z rzutu karnego. Posłał piłkę pod poprzeczkę.
56'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Lipski, w jego miejsce wchodzi Makowski.
58'
Guarrotxena (Pogoń Szczecin) po ziemi, łapie Kuciak (LECHIA Gdańsk). Gorąco pod bramką Lechii
62'
Za mocna wrzutka Mladenovicia (LECHIA Gdańsk) w pole karne
64'
Daleka wrzutka do Deleva (Pogoń Szczecin), ten obrócił się do piłki, ale nie złożył się dobrze do strzału
66'
Lechia atakuje górnymi piłkami, pewnie łapie Załuska (Pogoń Szczecin)
66'
Żółtą kartką został ukarany Makowski (LECHIA Gdańsk).
67'
Dobry przerzut na lewą stroną i dośrodkowanie w pole karne, ale minął się z piłką Buksa (Pogoń Szczecin)
71'
Majewski (Pogoń Szczecin) wrzucał z kornera, ale wybijają piłkę lechiści. Cały czas w ataku jednak Pogoń
72'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) do przodu, ale Paixao (LECHIA Gdańsk) wzięty w kleszcze między obrońców
74'
Długo wyprowadza piłkę Lechia
74'
Faulowany Mladenović (LECHIA Gdańsk)
74'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Delev, w jego miejsce wchodzi Kowalczyk.
75'
[2:1] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Paixao. Łukasik dośrodkował z rzutu wolnego idealnie na głowę wbiegającego Flavio. Druga bramka Lechii po stałym fragmencie gry.
78'
Pogoń rzuca wszystkie siły do ataku, odpierają go gdańszczanie
78'
Nalepa (LECHIA Gdańsk) wślizgiem przerywa kontrę
79'
Błąd Lechii w obronie i z obrotu uderzał Buksa (Pogoń Szczecin), rzut rożny
79'
Kontra Lechii, ale zabrakło zdecydowania Makowskiemu (LECHIA Gdańsk). Lechia wywalczyła jednak kornera
80'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Majewski, w jego miejsce wchodzi Żyro.
81'
Paixao (LECHIA Gdańsk) niedokładnie górą w pole karne
81'
Nieporozumienie pomiędzy Załuską (Pogoń Szczecin) a obrońcami, ale bez konsekwencji dla gości
84'
Sobiech (LECHIA Gdańsk) niemal sam na sam z Załuską (Pogoń Szczecin), ale bramkarz nieco szybszy
85'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Fila, w jego miejsce wchodzi Nunes.
85'
Pogoń Szczecin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Podstawski, w jego miejsce wchodzi Kozulj.
88'
"Wszyscy wstają i śpiewają" z trybun
89'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) uruchomił Michalaka (LECHIA Gdańsk), a ten po indywidualnym rajdzie uderzył prosto w Załuskę (Pogoń Szczecin)
90'
Lechia atakuje
90'
Wrzutka z prawej strony od Michalaka (LECHIA Gdańsk), Kubicki (LECHIA Gdańsk) trącił piłkę, a ta minęła słupek!
90'
Kontra gości, Łukasik (LECHIA Gdańsk) wybija piłkę na rzut rożny
90'

16 Zagłębie Sosnowiec 21 2 6 13 24:47 12
Po rozegraniu 30 kolejek, nastąpi podział na grupę mistrzowską (pozycje 1-8) oraz spadkową (9-15). Drużyny zagrają w grupach każdy z każdym bez rewanżów z zachowaniem całego dotychczas zdobytego dorobku punktowego.
Tabela wprowadzona: 2019-02-11

Wyniki 21 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Pogoń Szczecin 2:1 (1:0)
  • ARKA GDYNIA - Korona Kielce 1:2 (0:2)
  • Lech Poznań - Zagłębie Lubin 1:2 (0:0)
  • Miedź Legnica - Jagiellonia Białystok 0:3 (0:2)
  • Cracovia - Piast Gliwice 2:1 (1:1)
  • Śląsk Wrocław - Zagłębie Sosnowiec 2:0 (1:0)
  • Wisła Płock - Legia Warszawa 0:1 (0:0)
  • Górnik Zabrze - Wisła Kraków 2:0 (2:0)

Opinie (258) ponad 20 zablokowanych

• (4)

No i cacy wynik. Bo to się liczy.

• 250 16

• Utrzymają się jakoś!

• 9 9

• Sobiech to niestety słabizna. Jak wróci Haraslin to Flavio do ataku. (1)

Oby Haraslin wrócił jak najszybciej i zeby Lipski się rozkręcił tak jak za dobrych meczów jeseni bo jesteśmy bezzębni w ataku.

• 21 2

• Dobrą stroną kontuzji Haraslina jest to, że pewnie nikt go nie będzie chciał kupić w tym okienku transferowym. Zbyt duże ryzyko by było dla kupujących klubów. Haraslin zostanie i będzie grał w Lechii.