Lechia Gdańsk - Zagłębie Lubin 1:2. Przerwana seria

Rafał Sumowski
5 października 2019 (artykuł sprzed 4 lat)

Lechia Gdańsk przegrała u siebie z Zagłębiem Lubin 1:2 (0:1). Samobójcze trafienie zaliczył Błażej Augustyn. W obronie było widać brak pauzującego za kartki Filipa Mladenovicia i kontuzjowanego Michała Nalepy. To pierwsza porażka biało-zielonych na Stadionie Energa od pół roku i pamiętnego meczu z Legią Warszawa 1:3. Jednocześnie przerwana została ich zwycięska seria pięciu meczów z rzędu.

Zagłębie Lubin Zagłębie Lubin
12 Kuciak - 19 Fila, 23 Maloca, 26 Augustyn, 31 Udovicić - 35 Łukasik, 6 Kubicki - 21 Peszko, 7 Gajos, 17 Haraslin - 90 Sobiech
Sędziowie: Lasyk (Bytom) oraz Lekki, Rokosz
Widzów: 8863
30 Hładun - 44 Czerwiński, 2 Kopacz, 33 Guldan, 55 Oko - 99 Slisz , 24 Tosik - 7 Żivec, 18 Starzyński, 39 Bohar - 17 Szysz
  • 65' Haraslin Zmiany Paixao
  • 65' Peszko Zmiany Wolski
  • 77' 23 Maloca Zmiany 9 Lipski
  • 59' Szysz Zmiany 77 Sulić
  • 66' Sobiech
  • 9' Augustyn samobójcza
  • 63' Bohar
  • 21' Sobiech
  • 30' Augustyn
  • 86' Wolski
  • 89' Lipski
  • 19' Starzyński
  • 90+3 Oko

Piłkarze i kibice Lechii po meczu z Zagłębiem.

Lechia gra dziś o piąte z rzędu zwycięstwo w ekstraklasie. Również goście są formie - w ostatnich trzech meczach zdobyli 7 punktów i strzelili 12 goli.
- - Mamy rachunki do wyrównania za zeszły sezon, w którym nie wygraliśmy z nimi żadnego z trzech spotkań - przyznaje Łukasz Smolarow, asystent trenera Lechii Piotra Stokowca, z którym wcześniej razem pracował także w Zagłębiu.

W piątek w Gdańsku mówiło się jednak przede wszystkim nie o meczu, a o zwolnieniu byłego prezesa Janusza Biesiady.

Lechia zwolniła Janusza Biesiadę, choć... zwolniła go już wcześniej

Ławka rezerwowych Zagłębia: 22 Bieszczad - 3 Balić, 5 Dąbrowski, 6 Soszyński, 8 Poręba, 9 Sirk, 11 Tajti, 16 Żyra, 77 Suljić

Ławka rezerwowych Lechii: 1 Alomerović - 4 Chrzanowski, 25 Nalepa, 9 Lipski, 27 Wolski, 36 Makowski, 28 Paixao
W składzie Lechii wymuszone zmiany w stosunku do spotkania z Legią. Z lewego skrzydła na lewą obronę cofnięty Udovicić (LECHIA Gdańsk), który zastępuje pauzujacego za kartki Mladenovicia. Na lewą stronę przesunięty został Haraslin a prawe skrzydło wraca do wyjściowego składu Peszko (LECHIA Gdańsk). Na środku obrony Maloca (LECHIA Gdańsk) za Nalepę, który po złamaniu nosa będzie musiał grać w masce ochronnej, ale jeśli dziś wystąpi to tylko po wejściu z ławki.
- Przetrwaliśmy słabszy okres remisów z początku sezonu. Czuć tę siłę i chcemy iść za ciosem, kontynuować serię. Trzeba być jednak uważnym, bo licho nie śpi. W sobotę gramy z Zagłębiem Lubin i to będzie o wiele cięższy mecz niż ostatni na naszym stadionie, przeciwko Koronie Kielce. Będziemy jednak przygotowani. Pracujemy, a jak widać, praca oddaje - mówił nam przed meczem Sławomir Peszko.

Sławomir Peszko o przemianie z korzyścią dla Lechii

- Miałem słabszy początek sezonu, ale zachowuję spokój, ale wierzę, że dalej będzie dobrze. Zachowując spokój w głowie, zawsze wrócisz na właściwe tory - mówi Lukas Haraslin, który w ostatnich dwóch ligowych meczach Lechii Gdańsk zaliczył bramkę i asystę.

Lukas Haraslin wyrzuca auty w Lechii przez żart na treningu

Mecz poprzedziła minuta ciszy upamiętniająca Alberta Gochniewskiego, zmarłego niedawno zasłużonego na Pomorzu dziennikarza sportowego.

Wspomnienie Alberta Gochniewskiego

1'
Od środka mecz rozpoczęła Lechia
3'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) zza pola karnego w środek bramki. Łapie piłkę Hładun (Zagłębie Lubin).
5'
Na razie dość leniwe tempo gry
5'
Trzy próby dośrodkowań Zagłębia zablokowane przez obrońców Lechii.
7'
Efektowny odbiór piłki Haraslinowi (LECHIA Gdańsk) przez Żivca na połowie Lechii. Zagłębie stosuje wysoki pressing.
9'
[0:1] Zagłębie Lubin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki samobójczej Augustyn.

Zagranie Czerwińskiego w pole karne do Szysza. Niefortunny wślizg obrońcy, który podbił piłkę, a ta przelobowała Kuciaka odbijając się od poprzeczki.
10'
Lechia atakuje. W polu karnym Zagłębia ucierpiał Czerwiński (Zagłębie Lubin), któremu udzielana jest pomoc medyczna.
12'
Bohar (Zagłębie Lubin) z ostrego kąta uderzał na bramkę Kuciaka (LECHIA Gdańsk), ale ten odbił piłkę.
13'
Hładun (Zagłębie Lubin) wypiąstkował piłkę po wrzutce Łukasika (LECHIA Gdańsk), prosto pod nogi Malocy (LECHIA Gdańsk). Obrońca uderzył przewrotką, ale nad bramką.
14'
Zagraną w pole karne piłkę przedłużył Gajos (LECHIA Gdańsk), a Sobiech (LECHIA Gdańsk) skierował ją do bramki. Arbiter odgwizdał jednak spalonego.
16'
Peszko (LECHIA Gdańsk) wrzucał z prawej strony, ale nikt nie zamknął akcji. Lechia w ofensywie.
17'
Faulowany Haraslin (LECHIA Gdańsk) na wysokości pola karnego. Rzut wolny.
18'
Łukasik (LECHIA Gdańsk) uderzał "rogalem" na bramkę, ale nie dokręcił dostatecznie piłki i ta przeleciała nieznacznie nad poprzeczką.
19'
Żółtą kartką został ukarany Starzyński (Zagłębie Lubin) za faul na Peszce.
20'
Fila (LECHIA Gdańsk) z prawej strony wrzucał na głowę Kubickiego (LECHIA Gdańsk). Ten wbiegając w pole karne uderzył na dalszy słupek, ale piłka minęła bramkę.
21'
Żółtą kartką został ukarany Sobiech (LECHIA Gdańsk). To jego trzecie "żółtko" w tym sezonie.
22'
Udovicić (LECHIA Gdańsk) uruchomił lewą stroną Haraslina (LECHIA Gdańsk), ale wślizgiem przerwał akcję Kopacz (Zagłębie Lubin).
25'
Żivec (Zagłębie Lubin) uderzał z lewej strony, ale zablokował to głową Augustyn (LECHIA Gdańsk).
27'
Moment przewagi Zagłębia, które zapuszcza się w pole karne Lechii.
29'
Zdecydowanie za mocna wrzutka Haraslina (LECHIA Gdańsk).
29'
Faul Augustyna (LECHIA Gdańsk) w środku boiska i upomnienie od arbitra.
30'
Żółtą kartką został ukarany Augustyn (LECHIA Gdańsk). Upomnienie nic nie dało. Kolejny faul i tym razem kartka. Trzecia w tym sezonie.
32'
Nietypowy przebieg meczu. Zagłębie i Lechia na zmianę atakują i łatwo przedostają się pod swoje pola karne, ale momenty takiej gry przeplatane są mało efektowną przepychanką w środku boiska.
34'
Rzut wolny dla Lechii.
34'
Kapitalna wrzutka Udovicicia (LECHIA Gdańsk) na dalszy słupek. Zamykał dośrodkowanie Maloca (LECHIA Gdańsk), ale źle ułożył nogę i nie skierował piłki w stronę bramki. Tak czy inaczej, to już druga znakomita sytuacja strzelecka środkowego obrońcy z Chorwacji.
36'
Gra często jest przerywana faulami. Teraz rzut wolny dla Zagłębia.
37'
Niepilnowany Guldan (Zagłębie Lubin) uderzył po wrzutce Starzyńskiego (Zagłębie Lubin), ale odbił piłkę na rzut rożny Kuciak (LECHIA Gdańsk).
40'
Fatalne podanie Peszki (LECHIA Gdańsk) w pole karne do Sobiecha (LECHIA Gdańsk). Zagrał w pięty obrońcy.
42'
Niesamowity rajd Peszki (LECHIA Gdańsk) środkiem boiska. Niestety, na końcu zabrakło chyba mocy, bo uderzył po ziemi prosto w bramkarza.
43'
Fila (LECHIA Gdańsk) uderzał zza pola karnego, ale obok bramki. Dobra decyzja, złe wykonanie.
44'
Dalekie prostopadłe podanie do Bohara (Zagłębie Lubin), ale uprzedził go Kuciak (LECHIA Gdańsk).
45'
Arbiter doliczył 1 minutę gry do pierwszej połowy.
45+1
Wrzutka Starzyńskiego (Zagłębie Lubin) w pole karne z rzutu wolnego. Wyjaśnia sytuację Augustyn (LECHIA Gdańsk) wybijając piłkę głową.
Koniec I połowy. Lechia przegrywa z Zagłębiem 0:1
Otwarty mecz na wysokim tempie z obu stron, choć z momentami przestojów w środku boiska.

Obie drużyny łatwo przedostają się w swoje pola karne i wydaje się, że spokojnie mogliśmy zobaczyć do tej pory co najmniej kilka bramek. Padła tylko jedna, po niefortunnym zagraniu i golu samobójczym Augustyna (LECHIA Gdańsk). Jak przyznał w przerwie przed telewizyjnymi kamerami Udovicić (LECHIA Gdańsk), wyprowadziło do biało-zielonych z równowagi.

W Lechii aż dwie sytuacje na zdobycie gola miał stoper Maloca (LECHIA Gdańsk) a jedną Peszko (LECHIA Gdańsk) po kapitalnym rajdzie środkiem boiska. W Zagłębiu drugą bramkę mógł dołożyć Żivec (Zagłębie Lubin).
Na trybunach 8863 widzów - oficjalne dane od spikera. To najniższa frekwencja w tej rundzie
46'
Rozpoczęła się II połowa. Od środka wznawia grę Zagłębie.
46'
Nad bramką strzelał Szysz (Zagłębie Lubin).
47'
Wrzutka Fili (LECHIA Gdańsk) w pole karne. Nad bramką uderzał Peszko (LECHIA Gdańsk).
47'
Dużo miejsca zostawiają w środku pola gracze Zagłębia.
50'
W polu karnym padł Peszko (LECHIA Gdańsk) i domaga się rzutu karnego. Sędzia nakazuje grać dalej.
53'
Kubicki (LECHIA Gdańsk) wygrał przebitkę podcpolem karnym, za piłką pobiegł Peszko (LECHIA Gdańsk), który wywalczył rzut rożny.
54'
Bez zagrożenia dla Zagłębia po stałym fragmencie gry.
55'
Żivec (Zagłębie Lubin) zatrzymany przed polem karnym. Trzyma się za twarz, ale wygląda na to, że "przyaktorzył". Sędzia nakazuje grać dalej.
56'
Starzyński (Zagłębie Lubin) technicznie zza pola karnego, łapie piłkę Kuciak (LECHIA Gdańsk).
57'
Teraz pod polem karnym leży Szysz (Zagłębie Lubin). Udzielana mu jest pomoc medyczna. Zagłębie przez chwilę w dziesięciu.
59'
Fila (LECHIA Gdańsk) wywalczył aut na wysokości pola karnego.
59'
Zagłębie Lubin przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Szysz, w jego miejsce wchodzi Sulić.
60'
Haraslin (LECHIA Gdańsk) próbował strzelać w polu karnym obstawiony przez dwóch obrońców. Obrócił się, ale został zablokowany.
60'
Zablokowany w podobnej sytuacji Augustyn (LECHIA Gdańsk).
63'
[0:2] Zagłębie Lubin STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Bohar.

Niedokładne zagranie Łukasika do Malocy. Piłkę przejął Żivec, zagrał do Bohara, a ten sam na sam pokonał Kuciaka, któremu podczas interwencji piłka odbiła się od nogi i wpadła do bramki.
64'
Atak Lechii, Peszko (LECHIA Gdańsk) zagrywał wzdłuż pola karnego, ale nikt nie doszedł do piłki.
65'
Kontra gości i piłka w rękach Kuciaka (LECHIA Gdańsk).
65'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Haraslin, w jego miejsce wchodzi Paixao.
65'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Peszko, w jego miejsce wchodzi Wolski.
66'
Wrzutka Fili (LECHIA Gdańsk) na głowę Sobiecha (LECHIA Gdańsk), ale ten uderzył nad bramką.
66'
[1:2] LECHIA Gdańsk STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Sobiech.

Paixao przejął piłkę i wyłożył ją Sobiechowi w pole karne do sytuacji sam na sam. Artur w biegu uderzył po ziemi i pokonał Hładuna.
70'
Slisz (Zagłębie Lubin) z 30. metra trafia w słupek
71'
Udovicić (LECHIA Gdańsk) w pole karne Zagłębia, ale wybijają piłkę obrońcy
72'
Groźnie po rzucie wolnym Starzyńskiego (Zagłębie Lubin), ale pewnie chwyta piłkę Kuciak (LECHIA Gdańsk).
77'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Maloca, w jego miejsce wchodzi Lipski. Środkowy pomocnik za stopera.
77'
Nieudane próby Lechii w polu karnym Zagłębia. Goście bardzo dużo miejsca zostawiają Fili (LECHIA Gdańsk).
77'
Rzut rożny dla Zagłębia.
78'
Kibice Lechii zorganizowanym "dopingiem" wyzywają sędziego. "Ślepy" to najlżejsze określenie pod jego adresem.
79'
Błąd obrońców Lechii, Kuciak (LECHIA Gdańsk) obronił uderzenie Slisza (Zagłębie Lubin), ale i tak zawodnik gości był na spalonym.
81'
Straty Lechii w środku boiska.
82'
Wolski (LECHIA Gdańsk) uderzył zza pola karnego po ziemi, ale obok słupka.
83'
Zamieszanie pod bramką Zagłębia po akcji Łukasika (LECHIA Gdańsk) i Gajosa (LECHIA Gdańsk). W polu karnym próbowali uderzać Paixao (LECHIA Gdańsk), Sobiech (LECHIA Gdańsk) i Lipski (LECHIA Gdańsk). Jakiś cudem Hładun (Zagłębie Lubin) z pomocą obrońców wyszedł z tego obronną ręką.
86'
Lechia rzuca całe siły do ataku, ale musi uważać na kontry.
86'
Żółtą kartką został ukarany Wolski (LECHIA Gdańsk).
87'
Rzut wolny po faulu na Paixao (LECHIA Gdańsk).
88'
Wrzutka Udovicicia (LECHIA Gdańsk) w pole karne, ale faulowany jeden z graczy Zagłębia.
89'
Żółtą kartką został ukarany Lipski (LECHIA Gdańsk).
90'
Sędzia doliczył minimum 4 minuty gry do drugiej połowy.
90+1
Żivec (Zagłębie Lubin) zabawił się z Łukasikiem (LECHIA Gdańsk) pod bramką Lechii. Skończyło się na rzucie rożnym dla gości.
90+2
Faulowany w narożniku boiska Żivec (Zagłębie Lubin).
90+3
Żółtą kartką został ukarany Oko (Zagłębie Lubin).
90+4
Rzut wolny dla Lechii na ok. 30. metrze. W pole karne gości wbiega nawet Kuciak (LECHIA Gdańsk).
90+4
Koniec meczu. Lechia przegrała z Zagłębiem 1:2 (0:1).
90'
Obie drużyny stworzyły w Gdańsku dobre widowisko tocząc otwarty, ofensywny mecz. Zarówno Lechia jak i Zagłębie miały sporo sytuacji bramkowych i niewiele brakowało, a kibice zobaczyliby więcej bramek. Gdańszczan z rytmu wybił pechowy, samobójczy gol Augustyna (LECHIA Gdańsk) w pierwszej połowie. Po drugiej straconej bramce gospodarze zdobyli bramkę kontaktową i szukali wyrównania, ale tym razem losów spotkania nie udało się odwrócić.

• Wisła Płock - ARKA GDYNIA 4:1 (2:0)
  • LECHIA GDAŃSK - Zagłębie Lubin 1:2 (0:1)
  • Śląsk Wrocław - Jagiellonia Białystok 1:1 (0:0)
  • Pogoń Szczecin - Raków Częstochowa 1:2 (1:2)
  • Lech Poznań - Wisła Kraków 4:0 (1:0)
  • ŁKS Łódź - Korona Kielce 4:1 (2:1)
  • Cracovia - Górnik Zabrze 1:1 (1:1)
  • Piast Gliwice - Legia Warszawa 2:0 (0:0)