Lech Poznań - Lechia Gdańsk 5:0. Pogrom i bezradność

3 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (407)

Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z Lechem Poznań 0:5. Czy po takim pogromie podniesie się? Na zdjęciu Dusan Kuciak i Joel Abu Hanna. Lechia Gdańsk przegrała na wyjeździe z Lechem Poznań 0:5. Czy po takim pogromie podniesie się? Na zdjęciu Dusan Kuciak i Joel Abu Hanna.

Lechia Gdańsk została rozgromiona na wyjeździe przez Lecha Poznań aż 0:5 (0:2) w 23. kolejce PKO BP Ekstraklasy. Biało-zieloni zapowiadali walkę o sprawienie niespodzianki, a poddali się praktycznie bez większego oporu, a często byli bezradni. Tego dnia nie mieli atutów ani w defensywie, ani w ofensywie, a sami sobie jeszcze podcinali skrzydła po prostych błędach. Po meczu sami piłkarze przyznawali, że tak nie można grać o utrzymanie, a strata do bezpiecznego miejsca w tabeli jeszcze wzrosła. Marcin Kaczmarek za to wszystko zapewne zapłaci dymisją.

Ishak

Rezerwowi: 77 Holec, 3 Douglas, 11. Marchwiński, 14 Tsitaishvili, 18 Salomon, 23 Velde, 24 Amaral, 44 Czerwiński, 90 Sobiech

Zwoliński

Rezerwowi: 1 Buchalik, 3 Castegren, 4 Tobers, 28 Paixao, 30 Friesenbichler, 33 Terrazzino, 72 Koperski, 79 Sezonienko, 88 Kałuziński
  • 46' 16 Milić Zmiany 18 Salomon
  • 71' 21 Skóraś Zmiany 23 Velde
  • 71' 9 Ishak Zmiany 90 Sobiech
  • 71' 7 Sousa Zmiany 11 Marchwiński
  • 77' 6 Karlstroem Zmiany 24 Amaral
  • 59' 7 Gajos Zmiany 88 Kałuziński
  • 59' 10 Diabate Zmiany 30 Friesenbichler
  • 59' 99 Durmus Zmiany 79 Sezonienko
  • 79' 9 Zwoliński Zmiany 33 Terrazzino
  • 79' 5 Bartkowski Zmiany 72 Koperski
  • 25' Milić
  • 44' Skóraś
  • 67' Ishak
  • 82' Velde
  • 88' Velde
  • 48' Kwekweskiri
  • 57' Ba Loua
  • 49' Diabate

mimo że Lechia znalazła się w strefie spadkowej ekstraklasy, a Lech awansował do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy to kapitan biało-zielony wierzy, że w Poznaniu może być niespodzianka

Przeczytaj, co Maciej Gajos mówił przed meczem Lech Poznań - Lechia Gdańsk

swoją receptę na to, co teraz należy zrobić, ma napastnik Lechii

Co zapowiada Łukasz Zwoliński wobec kryzysu w Lechii Gdańsk?

dwa dni przed meczem trener Kaczmarek rozmawiał o występie jego podopiecznych w Poznaniu, a w Lechii trwały przymiarki do zaangażowania El Maestro

Nestor El Maestro kandydatem na nowego trenera Lechii Gdańsk. Co na to Marcin Kaczmarek?

wcześniej spekulowano o piłkarski mistrzu Europy z 1984 roku, który od kilku lat jest poza zawodem trenerskim

Był trenerem PSG. Czy poprowadzi Lechię Gdańsk?

w porównaniu z "11" z ostatniego meczu trener Kaczmarek dokonał 4 zmian, w tym 3 w drugiej linii. Jedna roszada wymuszona Abu Hanna za kontuzjowanego Nalepę. Po pauzie za kartki wraca Kubicki, a pierwszy raz tej wiosny w wyjściowym składzie: Diabate i Piła

Lechia Gdańsk - Radomiak Radom 1:3 - przeczytaj relację, zobacz video i foto oraz wystaw oceny trenerowi i piłkarzom

Skład Lecha na Lechię porównajmy z tym, który zaczął mecz z norweskim Bodø/Glimt o awans do 1/8 finału Ligi Konferencji Europy. Są dwie zmiany, a zatem bardzo mocny skład wciąż aktualnego mistrza Polski. Do gry weszli: Dagerstal (Lech Poznań) i Kwekweskiri (Lech Poznań)
na ławce Lecha były napastnik Lechii - Sobiech (Lech Poznań). Natomiast w gdańskiej drużynie kapitanem jest Gajos (LECHIA Gdańsk), który do biało-zielonych przeniósł się z Poznania
po pierwszym piątkowym meczu zwiększyła się strata Lechii do bezpiecznego miejsca, bo wygrał Piast w Mielce 2:0, który przed tą kolejką miał punkt przewagi nad biało-zielonymi
piłkarze na prezentacji. Lechia na czerwono, Lech niebieskie koszulki, białe spodenki
losowanie kapitanów: Gajosa (LECHIA Gdańsk) i Ishaka nie zmienia stron boisk, które zajęły drużyny
na meczu licznie są obecni kibice gości
1'
od środka mecz rozpoczął Lech
1'
już w 19. sekundzie Lech powinien objąć prowadzenie. Sousa (Lech Poznań) rozprowadzić akcję, a Karlstroem (Lech Poznań) z kilku metrów od bramki trafił w... Ishaka
2'
rzut rożny wykonany przez gospodarzy nie sprawił problemów Lechii
3'
pewna interwencja Kuciaka (LECHIA Gdańsk) tym razem po dośrodkowaniu Lecha z rzutu wolnego
4'
Bednarek (Lech Poznań) złapał piłkę po dośrodkowaniu Bartkowskiego (LECHIA Gdańsk)
6'
Karlstroem (Lech Poznań) zagrał wzdłuż pola bramkowego Lechii, ale nikt nie dołożył nogi
6'
niecelny strzał zza pola karnego Skórasia (Lech Poznań)
9'
gra na razie głównie na połowie Lechii
11'
Zwoliński zbyt mocno do Durmusa (LECHIA Gdańsk) w polu karnym. Od bramki rozpocznie Bednarek (Lech Poznań)
15'
posiadanie piłki 68:32 na korzyść Lecha
15'
po dośrodkowaniu Pereiry (Lech Poznań) z rzutu wolnego Kuciak nie dał się pokonać Ishakowi, a poprawka Kwekweskiriego (Lech Poznań) wysoko nad bramką
16'
kolejny atak Lecha przynosi rzut rożny
17'
po dośrodkowaniu z narożnika boiska Kwekweskiriego (Lech Poznań) mocno nieudany strzał Pereiry (Lech Poznań). Piłka (LECHIA Gdańsk) wyszła po nim w aut
18'
kontra Lechii. Durmus (LECHIA Gdańsk) szukał podania przed bramkę, ale później okazało się, że był na spalonym. Zwolińskiego zaś ubiegł Rebocho (Lech Poznań) i on wybił piłkę zagrywaną przez Ilkaya
21'
po przechwycie Kubickiego (LECHIA Gdańsk) Lechia miała kontrę 4 na 3. Diabate (LECHIA Gdańsk) jednak zagrał zbyt egoistycznie. Nie podawał, a uderzył nad bramką
23'
Kuciak (LECHIA Gdańsk) łapie piłkę po dośrodkowaniu Pereiry (Lech Poznań)
24'
Pietrzak (LECHIA Gdańsk) zablokował dośrodkowanie Sousy (Lech Poznań). Rzut rożny dla miejscowych
25'
[1:0] Lech Poznań STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Milić. Lechia zaskoczona po stałym fragmencie gry. Rebocho z narożnika boiska zagrał przed pole karne do Pereiry, a ten odegrał mu piłkę. I wówczas Rebocho dośrodkował na 5. metr od bramki, gdzie lot piłki zmienił Milić i wpadła ona tuż przy prawym słupku bramki Kuciaka
27'
5 strzałów Lecha, w tym 2 celne, 1 gol. Lechia odpowiedziała tylko 1 niecelnym uderzeniem
28'
zderzenie w walce o górną piłkę Abu Hanny (LECHIA Gdańsk) i Ba Loua (Lech Poznań). Srzydłowy Lecha potrzebuje pomocy medycznej
29'
Bartkowski (LECHIA Gdańsk) przywołany do ławki rezerwowych, gdzie udzielane są mu wskazówki
30'
gra wznowiona, Lech w komplecie
30'
Bednarek (Lech Poznań) złapał piłkę po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk)
32'
próby dośrodkowań Gajosa (LECHIA Gdańsk) w pole karne Lecha, ale bez zagrożenia dla Bednarka
33'
Diabate (LECHIA Gdańsk) potrzebuje pomocy medycznej po starciu z Ishakiem
35'
niecelny strzał z dystansu Kwekweskiriego (Lech Poznań)
37'
Rebocho (Lech Poznań) zagrał przed bramkę Lechii, gdzie Abu Hanna (LECHIA Gdańsk) zablokował strzał Ba Loua (Lech Poznań)
39'
Pereira (Lech Poznań) zmienił lot piłki po dośrodkowaniu Durmusa (LECHIA Gdańsk) i zmusił do interwencji Bednarka, który wybił piłkę poza bramkę
39'
niecelnie główkował Bartkowiak po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska
41'
nieudane zagranie Durmusa (LECHIA Gdańsk), który próbował dograć do Zwolińskiego. Od bramki rozpocznie Bednarek (Lech Poznań)
42'
Sousa (Lech Poznań) wywalczył rzut rożny, gdyż Bartowski dobrze asekurował Malocę, nad którym została przerzucona piłka
43'
Rebocho (Lech Poznań) z rzutu rożnego przed pole karne do Kwekweskiriego (Lech Poznań). Uderzenie pomocnika znów niecelne
44'
[2:0] Lech Poznań STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Skóraś. Gol stracony na własne życzenie przez Lechię. Kubicki podał do Kuciaka, a gdy bramkarz wybijał piłkę trafił w... Skórasia. Piłka po odbiciu od skrzydłowego wpadła do siatki
45'
co najmniej 60 sekund doliczonych do pierwszej połowy
45+2
czas minął, ale jeszcze będzie rzut wolny dla Lechii
45+2
Gajos (LECHIA Gdańsk) posłał piłkę między obronę a bramkarza, czyli teoretycznie najtrudniejszą dla broniących, ale nikt z jego kolegów nie wyskoczył do tego korytarza i piłka wyszła poza boisko
45+2
KONIEC PIERWSZEJ POŁOWY. LECH POZNAŃ - LECHIA GDAŃSK 2:0
Nie ma przełomu w grze Lechii, a skrzydła drużynie ponownie podcinają proste błędy i łatwo tracone bramki. Gdańszczanie w Poznaniu dali się zaskoczyć po rzucie rożnym, a drugiego gola praktycznie strzelili sobie sami. Kubicki (LECHIA Gdańsk) "wsadził na konia" Kuciaka (LECHIA Gdańsk), zagrywając do niego piłkę w światło bramki, a że noga zawiodła bramkarza i kopnął prosto w Skórasia (Lech Poznań), to skrzydłowy został strzelcem gola po tym, gdy został nabity futbolówką.
Jednak bez względu na to, w jakich okolicznościach padły gola, to z przebiegu gry wynik jest zasłużony. Lech dominował bowiem od początku gry. W Lechii w ofensywie najbardziej aktywny był Durmus (LECHIA Gdańsk), a w najlepszej kontrze zawiódł Diabate (LECHIA Gdańsk).
46'
Lech Poznań przeprowadza jedną zmianę w przerwie. Boisko opuszcza Milić, w jego miejsce wchodzi Salomon.
46'
drugą połowę rozpoczęła Lechia
46'
Lechia bez żadnej zmiany w składzie
48'
Żółtą kartką został ukarany Kwekweskiri (Lech Poznań) po faulu na Abu Hannie
49'
Żółtą kartką został ukarany Diabate (LECHIA Gdańsk), który faulował Kwekweskiriego
50'
sporo fauli po przerwie, to dziwne, gdyż przed przerwą było niewiele przewinień
50'
Salamon zablokował dośrodkowanie Pietrzaka (LECHIA Gdańsk) i piłka spadła na górną siatkę bramki Lecha
51'
zamieszanie w polu karnym Lecha po dośrodkowaniu Gajosa (LECHIA Gdańsk) z narożnika boiska, ale Bednarek (Lech Poznań) wyszedł obronną ręką z opresji
52'
blisko przechwytu Diabate (LECHIA Gdańsk)
52'
Maloca (LECHIA Gdańsk) zablokował piłkę po strzale Rebocho (Lech Poznań), a Kuciak (LECHIA Gdańsk) bez kłopotu złapał piłkę po słabej dobitce Ishaka
55'
Sousa (Lech Poznań) uderzył z woleja nad poprzeczką bramki Lechii
57'
6. rzut rożny dla Lecha
57'
przez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Pereiry (Lech Poznań) z narożnika boiska
57'
Żółtą kartką został ukarany Ba Loua (Lech Poznań) po faulu taktycznym na Zwolińskim, by uniemożliwić kontry
57'
trener Kaczmarek przygotowuje potrójną zmianę
58'
Gajos (LECHIA Gdańsk) przerwał kontrę Ba Loua (Lech Poznań)
58'
bez zagrożenia dla Lechii po dośrodkowaniu Pereiry (Lech Poznań) z narożnika boiska
59'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Gajos, w jego miejsce wchodzi Kałuziński.
59'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Diabate, w jego miejsce wchodzi Friesenbichler.
59'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Durmus, w jego miejsce wchodzi Sezonienko.
61'
Skóraś (Lech Poznań) potrzebuje pomocy medycznej. Ucierpiał w pojedynku z Kubickim
62'
skrzydłowy Lecha może kontynuować grę
62'
po potrójnej zmianie przemeblowana druga linia. Sezonienko (LECHIA Gdańsk) na prawym, Piła (LECHIA Gdańsk) na lewym skrzydle. Friesenbichler (LECHIA Gdańsk) i Kałuziński (LECHIA Gdańsk) grają w środku rozegrania, a za nimi Kubicki. Natomiast opaskę kapitana przejął Pietrzak
64'
posiadanie piłki 57:43 na korzyść Lecha
65'
Ishak na spalonym
66'
Piłka (LECHIA Gdańsk) ruszył z piłką naprzeciw dwóch rywali i na rzecz tego drugiego stracił piłkę
67'
kolejny rzut rożny dla Lecha
67'
[3:0] Lech Poznań STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Ishak. Dośrodkował Pereira, po strzale Sousy Kuciak odbił piłkę, ale Ishak opanował ją na 5. metrze i ponowił uderzenie. Kuciak złapał piłkę, ale uczynił to już za linią bramkową
69'
niecelny strzał z dystansu Kałuzińskiego (LECHIA Gdańsk)
69'
Lech przygotowuje potrójną zmianę
71'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Skóraś, w jego miejsce wchodzi Velde.
71'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Ishak, w jego miejsce wchodzi Sobiech.
71'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Sousa, w jego miejsce wchodzi Marchwiński.
73'
Lechia dziś tylko 1 celny strzał, Lech 5 razy w światło bramki i aż 3 gole
74'
niecelny strzał Sobiecha (Lech Poznań)
77'
Lech Poznań przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Karlstroem, w jego miejsce wchodzi Amaral.
77'
Lech wykorzystał limit zmian, Lechia może wymienić jeszcze dwóch zawodników
78'
celny strzał Sezonienki po szybkiej kontrze, Bednarek (Lech Poznań) odbił piłkę
79'
na spalonym Piła (LECHIA Gdańsk)
79'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Zwoliński, w jego miejsce wchodzi Terrazzino.
79'
LECHIA Gdańsk przeprowadza zmianę. Boisko opuszcza Bartkowski, w jego miejsce wchodzi Koperski.
79'
po zejściu z boiska Zwolińskiego wyściskał się z nim trener Kaczmarek. Wyglądało to jak pożegnanie
82'
[4:0] Lech Poznań STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Velde. Akcja rezerwowych. Marchwiński do Velde, a ten mierzony w strzale w tzw. długi róg pokonał Kuciaka
84'
"W Wolnym Mieście..." - śpiewają kibice Lechii
86'
niecelny strzał Ba Loua (Lech Poznań)
88'
[5:0] Lech Poznań STRZELA GOLA! Zdobywcą bramki Velde. Rebco zabrał piłkę Sezonience, który się poślizgnął. Velde wpadł z nią w pole karne z lewego skrzydła, a następnie "złamał" do środka i niemal na wprost bramki zdecydował się na strzał. Piłka jeszcze odbiła się od Abu Hanny i myląc Kuciaka wpadła do siatki
91'
KONIEC MECZU. LECH POZNAŃ - LECHIA GDAŃSK 5:0
Lechia w drugiej połowie była jeszcze bardziej bezradna niż w pierwszej. Zmiany dokonywane przez trenera Kaczmarka niemal jak tradycyjnie wcześniej nic nie dawały. Natomiast Lech wprowadził Velde (Lech Poznań), który sprawił, że biało-zieloni zostali rozgromieni. Tego dnia nie było gdańszczan ani w defensywie, ani w ofensywie. Lech poprawił sobie nastrój przed walką o ćwierćfinał Ligi Konferencji Europy, a Lechia pozostała w strefie spadowej i jej strata do bezpiecznego miejsca w ekstraklasie jeszcze wzrosła.

18 Miedź Legnica 23 4 7 12 25:35 19
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-03-09