Lechia Gdańsk - Edach Budowlani Lublin 28:32. Wygrana oddana w doliczonym czasie

29 października 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Wraca ekstraliga rugby. Grają: Arka Gdynia i Ogniwo Sopot. Transfer do USA
Lechia Gdańsk "nie dowiozła" prowadzenia w meczu z Edach Budowlanymi Lublin. Lechia Gdańsk "nie dowiozła" prowadzenia w meczu z Edach Budowlanymi Lublin.

Lechia Gdańsk przegrała z drużyną Edach Budowlani Lublin 28:32 (19:10) w 8. kolejce ekstraligi rugby. Po dobrej pierwszej połowie biało-zieloni pogubili się po przerwie, a zwłaszcza w doliczonym czasie gry. Gdy żółtą kartkę otrzymał Grzegorz Buczek, broniąc się 14 na 15 gospodarze stracili aż 10 punktów i prowadzenie. Na pocieszenie podopiecznym Pawła Lipkowskiego pozostał tylko defensywny bonus.

Punkty dla Lechii:
Paweł Boczulak 10, Torning Sachin 8, Zavien Klaasen 5, Krzysztof Smoliński 5

Punkty Edach Budowlani:
Nkululeko Ndlovu 17, Panashe Dube 5, Piotr Wiśniewski 5, Marzuq Maarman 5

LECHIA: Olszewski, Buczek, Ngonyama (71 Wojnicz) - Kossakowski, Krużycki (68 Kwiatkowski) - Płonka, Nyaoda, Smoliński - Boczulak - Sachin - Kruszczyński, Klaasen, Wójtowicz, Górniewicz (69 Romanowicz) - Xolela

Lechia Gdańsk w doliczonym czasie meczu straciła wszystko na co ciężko pracowała przez 80 minut. Biało-zieloni zagrali dobrze zwłaszcza w pierwszej połowie. Nie tylko "ustali" w młynie, o co przed meczem były największe obawy, a narzuciła w dużej mierze swoje warunki gry. Tym większe słowa uznania dla podopiecznych Pawła Lipkowskiego, gdyż mecz nie układał się po ich myśli od początku.

Przeczytaj, którzy jeszcze rugbiści przerwali reprezentacyjne zgrupowanie, aby zagrać w ekstralidze

Już w 45. sekundzie goście zdobyli rzut karny. Celnie kopnął Nkululeko Ndlovu. Natomiast w 14. minucie ten zawodnik popisał się dalekim przekopem. Zawodnik Lechii zdecydował się poczekać aż piłka odbije się od murawy, zamiast ją łapać w powietrzu. Jajo tak się odbiło, że trafiło wprost w ręce nabiegającego Panashe Dube, który na pełnej szybkości wbiegł z nią po chwili na pole punktowe zmieniając wynik na 10:5.

Poza tymi punktowanymi sytuacjami przed przerwą Budowlani zagrozili biało-zielonym tylko raz. Marek Płonka był sam naprzeciw dwóch rywali, a mimo to udało mu się powstrzymać kontrę Grzegorza Szczepańskiego.

Przez resztę pierwszej połowy przeważała Lechia, co zaowocowało m.in. trzema przyłożeniami. Gdańszczanie z upodobaniem grali zwłaszcza do autu kilka metrów od pola punktowego w aut na lewym skrzydle, aby następnie zaskoczyć rywali po maulu.

Lechia Gdańsk - Edach Budowlani Lublin 28:32 - transmisja live video

Raz ta sztuka im się udała. Po wrzucie Grzegorza Buczka najwyżej w "korytarzu" wyskoczył Michał Krużycki. Następnie piłka została przekazana do formacji ataku, a na pole punktowe przedarł się Zavien Klaasen.

Po tej akcji Paweł Boczulak celnym kopem z podwyższenia ustalił wynik po 40 minutach gry na 19:10. Gdyby wcześniej nie zawodziła go noga, to rezultat mógł być nawet o 6-8 punktów okazalszy. Przełamał się dopiero przy wyniku 10:10.

Najwyraźniej w przerwie Stanisław Więciorek, w przeszłości także zawodnik m.in. Lechii, udzielił ostrej reprymendy swojej drużynie. Budowlani przyspieszyli grę, czego efektem było przyłożenie w 44. minucie na 15:19.

Gospodarze mogli odpowiedzieć punktami z karnego, ale Boczulak znów przypomniał, że w tym elemencie to nie jest jego dzień. Być może odczuwał skutki urazu łydki, którego nabawił się jeszcze na rozgrzewce.

Dlatego w 56. minucie do kolejnego karnego podszedł Torning Sachin, a co najważniejsze się nie pomylił, kopiąc celnie z około 30 metrów na wprost słupów.

Po chwili na pole punktowe przedarł się Michał Krużycki, ale przyłożenie nie zostało uznane, gdyż sędzia uznał, że piłka została podniesiona z pozycji spalonej. Była i tak duża korzyść, gdyż żółtą kartę otrzymał Wojciech Brzezicki, a to oznaczało, że przez 10 minut Lechia mogła grać 15 na 14.

Gospodarze próbowali przebić się po przyłożenie, ale gdy to nie wychodziło, a był kolejny karny blisko słupów, Sachin kopnął znów z karnego, tym razem na 25:15.

W 63. minucie Lechia chyba za bardzo się uspokoiła. Goście rozegrali aut w środkowych rejonach boiska, po którym jak torpeda do przodu "wystrzelił" Michał Węzka, a akcję punktami skończył Ndlovu.

Gdy siły się wyrównały, Lechia trafiła na 28:22, a karnego wykorzystał Boczulak, mimo że już wówczas grał z opatrunkiem na kontuzjowanej łydce.

Goście już do końca nacierali. Gdańszczanie się bronili, czasami w dość niekonwencjonalny sposób, jak w 79. minucie podejmując grę ręką na własnym polu punktowym. Było to proszenie się o kłopoty. W doliczonym czasie gry Budowlani zdobyli rzut karny 10 metrów od przyłożenia. Nie kopali, a pojęli grę o zdobycie 7 punktów i tym samym zwycięstwa.

W 83. minucie żółtą kartkę otrzyma kapitan gospodarzy - Buczek. Nie mógł im już też pomóc inny kadrowicz - Krużycki, który przedwcześnie opuścił boisko z kontuzją. Młyn lublinian mocno nacisnął i przebił się blisko słupów. Z podwyższenia kopnął Ndlovu.

Sędzia pozwolił jeszcze Lechii na rozegrania akcji, ale piłka została stracona środku boiska, a za "gadanie" był jeszcze karny dla rywali i żółta kartka dla Roberta Kwiatkowskiego. Niespodziewanie dla wszystkich Ndlovu kopnął z 50 metrów na 32:28 dla przyjezdnych, którzy tym samym wygrali mecz za 5 punktów. Lechii pozostał bonus defensywny, za porażkę niższą niż 7-punktowa.

10 Posnania Poznań 8 1 0 7 129:537 5
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2022-11-05

Wyniki 8 kolejki

• LECHIA GDAŃSK - Edach Budowlani Lublin 28:22 (19:10)
  • OGNIWO SOPOT - ARKA GDYNIA (przełożony na 13.11, godz. 16)
  • Orkan Sochaczew - Juvenia Kraków 52:19 (33:12)
  • UP Fitness Skra Warszawa - Master Pharm Rugby Łódź 30:29 (17:17)
  • Posnania Poznań - Awenta Pogoń Siedlce 10:36 (10:22)
  • Mecz z 7. kolejki zweryfikowany jako walkower
  • Edach Budowlani Lublin - UP Fitness Skra Warszawa 25:0 - walkower, za grę w drużynie gości nieuprawnionego zawodnika Bercho Bothy, na boisku 24:24 (9:6)