Lechia Gdańsk - Greuther Furth 3:0 w pierwszym sparingu na zgrupowaniu w Turcji

20 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat)

Lukas Haraslin i Flavio Paixao sprawili, że już po 11  minutach gry w sparingu z Greuther Furth Lechia Gdańsk prowadziła 2:0. Lukas Haraslin i Flavio Paixao sprawili, że już po 11  minutach gry w sparingu z Greuther Furth Lechia Gdańsk prowadziła 2:0.

Lechia Gdańsk pokonała niemiecki Greuther Furth 3:0 (2:0) w pierwszym sparingu podczas zgrupowania w Turcji. Na boisku w Belek zaprezentowało się 23 piłkarzy. Już 21 stycznia, we wtorek podopieczni Piotra Stokowca wyjdą do kolejnego sprawdzianu. O godzinie 13 czasu polskiego zmierzą się z rosyjskim Rubinem Kazań.

8. Plebiscyt na Najlepszego Ligowca Roku 2019 w Trójmieście - trwa głosowanie, przedstawiciele Lechii Gdańsk na razie na miejscach 4-5

Haraslin 7, Paixao 11, Gajos 59 (karny)

LECHIA (pierwsza połowa): Kuciak - Fila, Tobers, Maloca, Mladenović - Łukasik - Haraslin, Makowski, Lipski, Udovicić - Paixao

(druga połowa): Kuciak - Żuk, Dymerski, Kobryń, Conrado - Mihalik, Urbański (70 Kałuziński), Gajos, Vikri, Wszołek - Sezonienko (71 Rugowski)

Trójmiejscy piłkarze, którzy najbardziej zyskali na wartości transferowej. Jest wzrost nawet o 100 procent, do 1,5 mln euro

W pierwszym sparingu podczas zgrupowania w Turcji Lechia Gdańsk zmierzyła się z Greuther Furth, 8. obecnie drużyną 2.Bundesligi. Klub z Bawarii chlubi się jednak trzema tytułami mistrza Niemiec (1914, 1926 i 1929). Z Lechią łączy go Mario Maloca, który grał tam w latach 2017-19 oraz biało-zielone barwy.

Piotr Stokowiec w porównaniu z "11", którą rozpoczynał w Gdańsku grę z I-ligową Chojniczanką, dokonał pięciu roszad w wyjściowym składzie. Na środku obrony debiutował 19-letni Łotysz Kristers Tobers. Dzięki temu Daniel Łukasik, który w ostatnim sparingu był sprawdzany w centrum defensywy, wrócił na swoją nominalną pozycję defensywnego pomocnika.

Również Patryk Lipski, który w ostatnim sprawdzianie był fałszywym skrzydłowym, tym razem mógł się wykazać w swojej typowej roli na środku rozegrania. Coraz więcej wskazuje na to, że ten piłkarz pozostanie w Lechii. Do Piasta Gliwice, gdzie miał trafić, przymierzany jest teraz... Rafał Wolski, czyli jeden z trzech piłkarzy, z których przed rozpoczęciem przygotowań biało-zieloni zrezygnowali.

W tym gronie był także Artur Sobiech. Napastnik zdążył już zadebiutować w nowym klubie - Fatih Karagumruk SK, ale meczu z Bursaspor nie będzie dobrze wspominał. Z boiska zszedł w 43. minucie na skutek kontuzji.

Kadra Lechii Gdańsk na zgrupowanie w Turcji wraz z nowym obrońcą

O transferze ciągle myśli Lukas Haraslin. To właśnie on był najaktywniejszym piłkarzem początku sparingu. Słowak z łatwością przedzierał się przez defensywę rywali. W 5. minucie jego strzał sprawdził jeszcze wytrzymałość poprzeczki, ale w kolejnej akcji skrzydłowy przymierzył już nie do obrony.

W 11. minucie było już 2:0. Tym razem Lechia na gola zamieniła rzut rożny. Po dośrodkowaniu Filipa Mladenovicia piłkę do siatki skierował Flavio Paixao.

Przed przerwą gdańszczanie mieli jeszcze jedną dogodną okazję na poprawę wyniku, ale strzał głową Łukasika obronił bramkarz.

Na drugą połowę wyszło 10 nowych piłkarzy w polu, a miejsce w składzie zachował tylko w bramce Dusan Kuciak. I to on dowodził defensywą, która grała w kompletnie eksperymentalnym zestawieniu. Natomiast młodszymi kolegami w ofensywie dyrygował Maciej Gajos.

Patryk Lipski: Nie wiem, jak będzie

Warto podkreślić, że trener Stokowiec posłał na boisko w drugiej połowie aż 6 młodzieżowców, a następnie dokonał 2 zmian, wprowadzając kolejnych juniorów. Łącznie w tym sparingu wystąpiło 23 piłkarzy z 28, którzy przyjechali na zgrupowanie. Odpoczywało trzech bramkarzy oraz borykający się z dolegliwościami zdrowotnymi: Michał NalepaJarosław Kubicki.

Po przerwie Greuther miał dwie dobre okazje na wyrównanie, a że niewykorzystane sytuacje się mszczą, przekonał się w 59. minucie. Rafała Kobryń wywalczył rzut karny, a na 3:0 podwyższył Gajos.

Pod koniec spotkania niemiecka drużyna jeszcze dwukrotnie zagroziła bramce Lechii, ale świetnie interweniował Kuciak.

Już 21 stycznia, we wtorek gdańscy piłkarze wyjdą do kolejnego sprawdzianu. O godzinie 13 czasu polskiego zmierzą się z o wiele trudniejszym rywalem. Rubin Kazań to obecnie 13. drużyna rosyjskiej elity, ale w kolekcji ma m.in. dwa mistrzostwa kraju (2008-09) oraz Puchar Rosji (2012).

Lechia Gdańsk - Chojniczanka 2:3 - relacja, galeria foto z pierwszego sparingu

Zimowe sparingi Lechii Gdańsk

Bilans: 1 zwycięstwo, 1 porażka, bramki 5:3

16 stycznia, Gdańsk - Chojniczanka 2:3
Bramki dla Lechii: Flavio Paixao, Jaroslav Mihalik

20 stycznia, Belek, Turcja - Greuther Furth (Niemcy) 3:0
Lukas Haraslin, Paixao, Maciej Gajos (karny)

21 stycznia, Belek, Turcja - Rubin Kazań (Rosja)
24 stycznia, Belek, Turcja - Beroe Stara Zagora (Bułgaria)
28 stycznia, Belek, Turcja - Dynamo Moskwa (Rosja)
31 stycznia, Belek, Turcja - 1.FC Slovacko (Słowacja)

• Kibic (4)

Brawo Lechia. Oby tak w lidze. Brawo młodziežy.

• 54 13

• chyba w lidze niemieckiej, bo z polskim pierwszoligowcem było w plecy

• 3 7

• Kto to jest Sezonienko ?

Ktoś coś?

• 1 3

• Brawo brawo super gra i super emocje. Jaraj się dzieciaku dalej hahahaha (1)

• 2 2

• Twoja arka tonie

To wyładowujesz swoje frustracje tutaj. I jeszcze to "hahahaha" potwierdza że to twój śmiech przez łzy.

• 0 1

• Mistrz sprzed kilkudziesięciu lat....łoł pokłony śle...hehe

• 10 30

• Brawa dla trenera Stokowca i młodzieży w drugiej połowie. Mówiłem, że w tej drewnianej ekstraklasie można będzie grać juniorami.

• 44 11

• Hochsztapler won z Lechii (5)

• 42 15

• (3)

Patole i trolle won od prezesa który mimo wielu wad jest odpowiedzialny za największe sukcesy Lechii !

• 5 14

• Najleprzy bylby szejk.

Te patole chciałyby turnowieckiego, jenka albo Ochudzkiego z misia.