Lechia Gdańsk. Kuciak i Tobers z punktami w eliminacjach Katar 2022

30 marca 2021 (artykuł sprzed 3 lat)

Dusan Kuciak (z lewej) i reprezentacja Słowacji pokonali w eliminacjach do mistrzostw świata Rosję. Kristers Tobers (z prawej) w barwach Łotwy zremisował z Turcją, ale na sumieniu ma rzut karny. Dusan Kuciak (z lewej) i reprezentacja Słowacji pokonali w eliminacjach do mistrzostw świata Rosję. Kristers Tobers (z prawej) w barwach Łotwy zremisował z Turcją, ale na sumieniu ma rzut karny.

Piłkarze Lechii Gdańsk zakończyli występy w kadrach narodowych podczas obecnej przerwy na mecze eliminacji do mistrzostw świata 2022. Kristers Tobers zaliczył trzeci z rzędu pełny występ dla reprezentacji Łotwy i choć sprokurował rzut karny, jego zespół zremisował z Turcją 3:3. Natomiast Dusan Kuciak zagrał cały mecz w bramce Słowacji i mógł świętować zwycięstwo nad niepokonaną dotychczas Rosją 2:1. W towarzyskim meczu młodzieżowej kadry Polski wystąpił Jan Biegański.

Lechia Gdańsk. Pechowy Joseph Ceesay. Najpierw koronawirus, później kontuzja

Kristers Tobers z przerwy reprezentacyjnej wróci do Gdańska mając "w nogach" 270 minut. Po tym jak w eliminacjach mistrzostw świata rozegrał dla reprezentacji Łotwy całe mecze z Czarnogórą i Holandią, zaliczył także pełne spotkanie przeciwko Turcji.

Etatowy ostatnio stoper Lechii, ponownie wystąpił w kadrze na pozycji defensywnego pomocnika. Łotysze w Stambule po pełnym dramaturgii starciu zremisowali 3:3 (1:2). Rozgrywający swój dwunasty mecz dla pierwszej reprezentacji "Tobi" sprokurował rzut karny przy stanie 1:2. Sędziujący ten mecz Daniel Stefański nie pokazał mu za to kartki, ale "jedenastkę" na bramkę zamienił Burak Yilmaz. Po trzech meczach Łotysze zajmują przedostatnie miejsce w grupie G wyprzedzając jedynie Gibraltar.

Lechia Gdańsk. Kuciak, Tobers i Biegański - poprzednie występy w reprezentacjach

Po przesiedzeniu na ławce meczu z Cyprem i występie w zremisowanym meczu z Maltą, drugie z rzędu spotkanie między słupkami reprezentacji Słowacji zagrał Dusan Kuciak. Dla bramkarza Lechii był to trzynasty raz w pierwszej reprezentacji, z którą przypomnijmy, w 2010 roku był na mundialu w RPA.

Tym razem za zadanie miał zatrzymać mających komplet punktów Rosjan. Czyste konto zachował do 71. minuty. Wówczas Słowacy prowadzili 1:0 po bramce Milana Skriniara. Wyrównał Mario Fernandes, który Kuciaka pokonał dopiero po dobitce. Trzynastka ostatecznie okazała się szczęśliwa dla Dusana. Zaraz po utracie prowadzenia kapitalną indywidualną akcją odpowiedział Robert MakSłowacy wygrali 2:1 (1:0) i awansowali na 3. miejsce w grupie H.

Przypomnijmy, że do turnieju finałowego Katar 2022 bezpośrednio z Europy awansują tylko zwycięzcy grup. Drużyny z drugich miejsc w grupach oraz dwóch najlepszych zwycięzców grup w Lidze Narodów 2020/21 (łącznie 12 drużyn) zagra w dwurundowych barażach o trzy ostatnie przepustki na mundial. Gra piłkarza w kwalifikacjach to nie tylko prestiż, ale i wymierne korzyści dla klubu. Na zakończenie cyklu FIFA wypłaci bowiem klubom pieniądze na występy piłkarzy w narodowych barwach.

Lechia Gdańsk. Michał Nalepa o kontuzji i reprezentacji Polski

Na razie w meczach towarzyskich, drugi występ dla reprezentacji Polski U-21 zaliczył Jan Biegański. Pomocnik Lechii rozegrał 45 minut w przegranym 0:2 (0:2) meczu rówieśnikami z Austrii. Po przerwie zmienił go Mateusz Praszelik. Podczas rozgrywanego w San Pedro del Pinatar spotkania obie bramki dla rywali zdobył Junior Adamu.

Do ligowej rywalizacji w ekstraklasie piłkarze Lechii wrócą w poniedziałek 5 kwietnia. O godzinie 20 zagrają na stadionie w Letnicy z Zagłębiem Lubin.

Piłkarze Lechii Gdańsk w drużynach narodowych - marzec 2021

30 marca

Dusan Kuciak, pierwsza reprezentacja Słowacji - 90 minut z Rosją w Trnavie, mecz eliminacyjny do mistrzostw świata 2022, 2:1 (1:0)

Kristers Tobers, pierwsza reprezentacja Łotwy - 90 minut z Turcją w Stambule, mecz eliminacyjny do mistrzostw świata 2022, 3:3 (1:2)

29 marca

Jan Biegański, młodzieżowa reprezentacja Polski - 45 minut z Austrią U-21 w San Pedro del Pinatar (Hiszpania), mecz towarzyski, 0:2 (0:2)

27 marca

Kristers Tobers, pierwsza reprezentacja Łotwy - 90 minut z Holandią w Amsterdamie, mecz eliminacyjny do mistrzostw świata 2022, 0:2 (0:1)

Dusan Kuciak, pierwsza reprezentacja Słowacji - 90 minut z Maltą w Trnavie, mecz eliminacyjny do mistrzostw świata 2022, 2:2 (0:2)

26 marca

Jan Biegański, młodzieżowa reprezentacja Polski - 22 minuty z Arabią Saudyjską U-20 w San Pedro del Pinatar (Hiszpania), mecz towarzyski 7:0 (2:0)

24 marca
Kristers Tobers, pierwsza reprezentacja Łotwy - 90 minut z Czarnogórą w Rydze, mecz eliminacyjny do mistrzostw świata 2022, 1:2 (1:1)