Lechia Gdańsk - Łudogorec Razgrac 1:0. Mateusz Żukowski zaskoczył mistrza Bułgarii

25 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Mateusz Żukowski (nr 29) na razie w tureckich sparingach jest najlepszym snajperem Lechii Gdańsk. Mateusz Żukowski (nr 29) na razie w tureckich sparingach jest najlepszym snajperem Lechii Gdańsk.

Lechia Gdańsk pokonała Łudogorec Razgrac 1:0 (0:0) w drugim sparingu podczas tureckiego zgrupowania. Gola na wagę zwycięstwa nad mistrzem Bułgarii strzelił Mateusz Żukowski, który pod koniec listopada skończył dopiero 17 lat. w zimowych przygotowaniach to on stał się najlepszym snajperem biało-zielonych.

Bramka:
Żukowski 73

LECHIA (do 65. minuty): Kuciak - Fila, Nalepa, Augustyn, Mladenović - Łukasik (60 Sopoćko) - Paixao, Kubicki, Makowski, Mak - Sobiech

LECHIA (od 66. minuty): Kuciak - Cegiełka, Dymerski, Vitoria, Petk - Lipski - Michalak, Sopoćko, Vikri, Żukowski - Arak

Sławomir Peszko poleciał do Turcji. Sprawdź, do jakiego klubu dołączy

Mecz z siedmiokrotny z rzędu mistrzem Bułgarii Lechia rozpoczęła w najsilniejszym obecnie składzie. Miejsce kontuzjowanego Lukasa Haraslina na lewym skrzydle zajął Michał Mak. W porównaniu z żelazną "11" z jesieni były jeszcze dwie roszady. Do ataku wszedł Artur Sobiech, przesuwając tym samym Flavio Paixao na prawe skrzydło. Natomiast za Portugalczykiem ustawiony był Karol Fila, który z lewej strony defensywy zmienił Joao Nunesa, nieobecnego w tym sparingu.

Po wyrównanym początku optyczną przewagę uzyskał Ługogorec. Lechia mogła zagrać tak jak większość meczów jesienią w ekstraklasie - uważnie w defensywie, ustawiając pressing w środkowej strefie boiska i po przechwycie szukając kontr. Udało się wyprowadzić kilka groźnych akcji po skrzydłach.

Przeczytaj, jak Lechia została ukarana po ostatnim meczu roku z Górnikiem w Gdańsku

W 18. minucie dośrodkował Filip Mladenović, ale niecelnie główkował Flavio Paixao. Po pół godzinie gry Anton Nedyalkov dotknął piłki ręką, blokując dośrodkowanie Karola Fili. Rzut wolny był kilka metrów od linii bocznej pola karnego. Mladenović zdecydował się na strzał, ale przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Serb miał jeszcze lepszą okazję w 38. minucie. Tym razem Nedyalkov faulował Paixao tuż przed "16", za co zobaczył żółtą kartkę. Mladenović przymierzył celnie z wolnego, ale piłkę pewnie złapał bramkarz rywali, Plamen Iliev.

Jacek Grembocki ocenia protest piłkarzy Lechii i sytuację w gdańskim klubie

Do przerwy gole nie padły także dlatego, że dobrze dysponowany był Dusan Kuciak. Słowak pewnie grał na przedpolu, a gdy trzeba było to bronił także strzały najbardziej aktywnego w drugiej linii rywali - Marcelinho. 34-letniemu Brazylijczykowi tak się w Bułgarii spodobało, że w reprezentacji tego kraju rozegrał 7 meczów, strzelając 2 gole.

Na początku drugiej połowy aktywny był Mak. Pierwszy jego atak został nieprzepisowo zatrzymany. Rumun Cosmin Moti był trzecim piłkarzem Łudogorca, który otrzymał żółtą kartkę. Po chwili Michał spróbował jeszcze raz. Tym razem udało mu się dorzucić piłkę na głowę Sobiecha. Uderzenie napastnika było jednak nieskuteczne.

Kolejny klub zainteresowany Lukasem Haraslinem, mimo że skrzydłowy jest obecnie kontuzjowany

Po godzinie spotkania na boisko wszedł Jacek Góralski. Reprezentant Polski był aktywny, starał się napędzać akcje Łudogorca, ale krzywdy gdańskiej drużynie nie zrobił.

Po 65. minutach gry Piotr Stokowiec wymienił 9 piłkarzy z pola, a nieco wcześniej wprowadził 10. zawodnika ze świeżym zapasem sił. Szczególnie w eksperymentalnym zestawieniu grała defensywa.

Wśród tych, którzy weszli na boisko był Filip Dymerski. Przed sparingiem dowiedział się on, że został powołany do reprezentacji Polski do lat 17 na turniej w Hiszpanii. Biało-czerwoni zagrają kolejno z: Irlandią (13 lutego) i Słowacją (16 lutego).

Zwycięstwo Lechii zapewnił inny nastolatek, reprezentant Polski do lat 18. Mateusz Żukowski zdobył gola w drugim sparingu z rzędu. Tym razem w 73. minucie wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Konrada Michalaka, który prawym skrzydłem popisał się rajdem przez pół boiska. Żukowski, ustawiony na lewym skrzydle, wbiegł w pole karne i wystarczyło mu dostawić tylko odpowiednio nogę, aby piłka wpadła do siatki.

W 81. minucie doskonałą okazję na poprawienie wyniku miał Jakub Arak, ale nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem.

Pod koniec spotkania po raz drugi w tym meczu ostro "zaiskrzyło" między piłkarzami. Były długie przepychanki. Jednak wynik nie uległ już zmianie.

Przeczytaj relację z pierwszego sparingu Lechii w Turcji i dowiedz się dlaczego został przerwany

ZIMOWE SPARINGI LECHII GDAŃSK
Bilans: 3 mecze, 2 zwycięstwa, 1 remis, bramki 7:5

15.01 Gdańsk - Bytovia 4:4 (gra zamknięta dla kibiców i mediów)
21.01 Belek (Turcja) - Viitorul Konstanca (Rumunia) 2:1 (sparing przerwany w 49. minucie)

25.01 Belek (Turcja) - Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 1:0
28.01, godz. 15 Belek (Turcja) - Odense (Dania)
1.02 Belek (Turcja) - Viktoria Koeln (Niemcy)

Opinie (38) ponad 10 zablokowanych

• 1:0 (3)

Niewykorzystane setki przez Sobiecha i Araka. Żukowski duży plus. Dobrze że nie było kontuzji, ponieważ Bułgarzy cieli niczym drwale. Brawa dla zawodników i sztabu szkoleniowego.

• sobiech i arak nadaja sie

do 1ligii... zaslabi sa nawet na lawke w Lechii... ale to prezes rzadzi w klubie...

• 18 4

• Nie 2:0, a dwie setki wyborowej Peszki..

• Szczery do bulu (6)

Panowie nie zaklinajmy rzeczywistosci. Pierwsza połowa ok ale druga to totalna katastrofa. Jedynie Żukowoski i Michalak grali fajnie. Te lewy obrońca Petk to dramat ... O mistrzu i pucharach przy jakiś odpukać kontuzjach możemy zapomnieć przy tak słabej ławce rezerwowych.

• 14 35

• Szyderca

Proszę nie krytykować młodych zawodników wytypowanych prze parę Wojciech Czaja z grupy Webster przecież to są wnikliwe i uczciwie analizy sześćosobowego sztabu szkoleniowego rezerw. Dzisiaj byli tacy co pokazali wielki potencjał buhhhhaa

• 2 8

• Odpowiedź (2)

Akurat sparingi mają to do tego, że najważniejsi zawodnicy często odpoczywają, a ci którzy grają w rezerwach dostają szansę. Petk to jest talent, ale póki co na IV ligę i ekstraklasa mu nie grozi, ale jest w zespole Lechii to doataje szanse w sparingu.

• 8 0

• Kibic (1)

Jeżeli talent to jest Petk to proszę zgacie światło w akademi bo szkoda prądu.

• 3 9

• I jeszcze jedno jeżeli Petk to talent to taki Kałachur na lewej obronie to był prze talent. Prawda jest taka że cześć tych celowo wytypowanych zawodników daleko nie zajdzie bo opowiadać można wszystko tylko później boisko weryfikuje

• 3 5

• e tam to te gwiazdy wyszkolone w tej wspaniałej akademii, hahahhaha

• 1 7

• Kibic

Czy rezerwy Lechii jadą dwoma autokarami na mecz bo przy tak rozbudowanym sztabie szkoleniowy w jeden się nie zmieszczą

• 8 9

• Po sezonie spotkamy się w el LM

• 18 9

• (2)

Zobaczymy co pokaze Peszko w sparingach Spadającej Gwiazdy i czy faktycznie za darmo będzie w niej gral. Pewnie za jakies drobne 2tys.zl bo więcej nie maja bo ich nie stać. Jak nie będzie rozrabial w meczach ale on ma słabą psychikę i szybko rywale wyprowadź go z rownowagi

• 17 17

• Akurat Peszki szkoda bo zapierdzielal jako jedyny kiedy Lechia miała kryzys i grał na poziomie obecnego Haraslina

• 8 3

• To akurat Lechia będzie przede wszystkim dalej płacić za jego kontrakt..

• 0 0

• To teraz Lechia mistrzem Bułgari

• 24 0

• DNo

Bez sensu z takim skladem mistrza nie zdo będziemy zenada po co takie durne sparingi jak i tal w takim skladzie nie zagraja wiosna Ech.....nie bedzie Mistrza nie bedzie pucharu polski stokowiec ogarnij sie szkoda czasu