Lechia Gdańsk - Łudogorec Razgrac 1:0. Mateusz Żukowski zaskoczył mistrza Bułgarii

25 stycznia 2019 (artykuł sprzed 5 lat)

Mateusz Żukowski (nr 29) na razie w tureckich sparingach jest najlepszym snajperem Lechii Gdańsk. Mateusz Żukowski (nr 29) na razie w tureckich sparingach jest najlepszym snajperem Lechii Gdańsk.

Lechia Gdańsk pokonała Łudogorec Razgrac 1:0 (0:0) w drugim sparingu podczas tureckiego zgrupowania. Gola na wagę zwycięstwa nad mistrzem Bułgarii strzelił Mateusz Żukowski, który pod koniec listopada skończył dopiero 17 lat. w zimowych przygotowaniach to on stał się najlepszym snajperem biało-zielonych.

Bramka:
Żukowski 73

LECHIA (do 65. minuty): Kuciak - Fila, Nalepa, Augustyn, Mladenović - Łukasik (60 Sopoćko) - Paixao, Kubicki, Makowski, Mak - Sobiech

LECHIA (od 66. minuty): Kuciak - Cegiełka, Dymerski, Vitoria, Petk - Lipski - Michalak, Sopoćko, Vikri, Żukowski - Arak

Sławomir Peszko poleciał do Turcji. Sprawdź, do jakiego klubu dołączy

Mecz z siedmiokrotny z rzędu mistrzem Bułgarii Lechia rozpoczęła w najsilniejszym obecnie składzie. Miejsce kontuzjowanego Lukasa Haraslina na lewym skrzydle zajął Michał Mak. W porównaniu z żelazną "11" z jesieni były jeszcze dwie roszady. Do ataku wszedł Artur Sobiech, przesuwając tym samym Flavio Paixao na prawe skrzydło. Natomiast za Portugalczykiem ustawiony był Karol Fila, który z lewej strony defensywy zmienił Joao Nunesa, nieobecnego w tym sparingu.

Po wyrównanym początku optyczną przewagę uzyskał Ługogorec. Lechia mogła zagrać tak jak większość meczów jesienią w ekstraklasie - uważnie w defensywie, ustawiając pressing w środkowej strefie boiska i po przechwycie szukając kontr. Udało się wyprowadzić kilka groźnych akcji po skrzydłach.

Przeczytaj, jak Lechia została ukarana po ostatnim meczu roku z Górnikiem w Gdańsku

W 18. minucie dośrodkował Filip Mladenović, ale niecelnie główkował Flavio Paixao. Po pół godzinie gry Anton Nedyalkov dotknął piłki ręką, blokując dośrodkowanie Karola Fili. Rzut wolny był kilka metrów od linii bocznej pola karnego. Mladenović zdecydował się na strzał, ale przeniósł futbolówkę nad poprzeczką.

Serb miał jeszcze lepszą okazję w 38. minucie. Tym razem Nedyalkov faulował Paixao tuż przed "16", za co zobaczył żółtą kartkę. Mladenović przymierzył celnie z wolnego, ale piłkę pewnie złapał bramkarz rywali, Plamen Iliev.

Jacek Grembocki ocenia protest piłkarzy Lechii i sytuację w gdańskim klubie

Do przerwy gole nie padły także dlatego, że dobrze dysponowany był Dusan Kuciak. Słowak pewnie grał na przedpolu, a gdy trzeba było to bronił także strzały najbardziej aktywnego w drugiej linii rywali - Marcelinho. 34-letniemu Brazylijczykowi tak się w Bułgarii spodobało, że w reprezentacji tego kraju rozegrał 7 meczów, strzelając 2 gole.

Na początku drugiej połowy aktywny był Mak. Pierwszy jego atak został nieprzepisowo zatrzymany. Rumun Cosmin Moti był trzecim piłkarzem Łudogorca, który otrzymał żółtą kartkę. Po chwili Michał spróbował jeszcze raz. Tym razem udało mu się dorzucić piłkę na głowę Sobiecha. Uderzenie napastnika było jednak nieskuteczne.

Kolejny klub zainteresowany Lukasem Haraslinem, mimo że skrzydłowy jest obecnie kontuzjowany

Po godzinie spotkania na boisko wszedł Jacek Góralski. Reprezentant Polski był aktywny, starał się napędzać akcje Łudogorca, ale krzywdy gdańskiej drużynie nie zrobił.

Po 65. minutach gry Piotr Stokowiec wymienił 9 piłkarzy z pola, a nieco wcześniej wprowadził 10. zawodnika ze świeżym zapasem sił. Szczególnie w eksperymentalnym zestawieniu grała defensywa.

Wśród tych, którzy weszli na boisko był Filip Dymerski. Przed sparingiem dowiedział się on, że został powołany do reprezentacji Polski do lat 17 na turniej w Hiszpanii. Biało-czerwoni zagrają kolejno z: Irlandią (13 lutego) i Słowacją (16 lutego).

Zwycięstwo Lechii zapewnił inny nastolatek, reprezentant Polski do lat 18. Mateusz Żukowski zdobył gola w drugim sparingu z rzędu. Tym razem w 73. minucie wykorzystał precyzyjne dośrodkowanie Konrada Michalaka, który prawym skrzydłem popisał się rajdem przez pół boiska. Żukowski, ustawiony na lewym skrzydle, wbiegł w pole karne i wystarczyło mu dostawić tylko odpowiednio nogę, aby piłka wpadła do siatki.

W 81. minucie doskonałą okazję na poprawienie wyniku miał Jakub Arak, ale nie wykorzystał sytuacji sam na sam z bramkarzem.

Pod koniec spotkania po raz drugi w tym meczu ostro "zaiskrzyło" między piłkarzami. Były długie przepychanki. Jednak wynik nie uległ już zmianie.

Przeczytaj relację z pierwszego sparingu Lechii w Turcji i dowiedz się dlaczego został przerwany

ZIMOWE SPARINGI LECHII GDAŃSK
Bilans: 3 mecze, 2 zwycięstwa, 1 remis, bramki 7:5

15.01 Gdańsk - Bytovia 4:4 (gra zamknięta dla kibiców i mediów)
21.01 Belek (Turcja) - Viitorul Konstanca (Rumunia) 2:1 (sparing przerwany w 49. minucie)

25.01 Belek (Turcja) - Łudogorec Razgrad (Bułgaria) 1:0
28.01, godz. 15 Belek (Turcja) - Odense (Dania)
1.02 Belek (Turcja) - Viktoria Koeln (Niemcy)

Opinie (38) ponad 10 zablokowanych

• szkoda , ze peszko nie zagra wiosna. (2)

Uwazam , ze nalezalo z Peszka sie "dogadac". Nawet z jego brakiem rownowagi emocjonalnej w tej slabej lidze on ze swoim "ciagiem na bramke" , szybkoscia i ambicja jest wstanie ograc kazdego obronce i dosrodkowac lub strzelic na bramke. Nie wiem jak mial "skonstruowany" kontrakt ale za 120 000 pln/m-c mozna sie dogadac z kazdym. Bo jezeli np. Haraslin odejdzie (znajac "filozofie transferow" prezia jest to mozliwe) , pojawia sie kontuzje i kartki (a ze sie pojawia to pewne) a "mlodzi zdolni" to mimo wszystko melodia przyszlosci to taki "joker" jak Peszko na 100 % jest potrzebny. Ile w historii Lechii bylo takich "Peszkow" ? Prosze bardzo:1/ Miroslaw Pekala . Balowal zawsze i wszedzie. Na boisku w srodku pola kreowal gra jak malo kto. Uwazany przez wielu fachowcow za super-talent.Trener -selekcjoner reprezentacji Polski Wojciech Lazarek (pseudonim "Baryla") trenujac Lechie w czasach gdy gral Pekala mowil, ze woli wystawic
    do gry"skacowanego" Pekale jak jakiegos "porzadnego" kopacza ktory Pekali nie dorasta do piet jezeli chodzi o umiejetnosci. 2/ S.p. Rysiu Polak. Tu nawet nie bede nic pisal . Chyba wszyscy wiedza, ze Rysiu zapisal sie w historii Lechii "zlotymi zgloskami" 3/Jacek Bak . Balowal zawsze i wszedzie . Potrafil dzien przed meczem wziac dwie top-dziewuchy do sauny w Posejdonie i w oparach szampana zrobic im tzw. masaz hormonalny. Wiem bo bywalem z Jackiem Bakiem w tej saunie (razem z top-dziewuchami) i tez ten masaz hormonalny uskutecznialem. Rezultat przygotowania sie do meczu w wykonaniu Jacka Baka byl taki , ze z obroncami "robil co chcial". Po prostu polski George Best. Starsi kibice wiedza o kogo chodzi. 4/ Stefan Delega i Janusz Orczykowski (w Lechii od 1972 do 1974.) Ten duet mial bardzo podobny system przygotowania sie do meczu. Na petli w Brzeznie byl lokal o nazwie bodaj "Paradis" (ale moge sie mylic co do nazwy). I tam w sobote wieczorem ten duet Delega-Orczykowski zasiadal za stolem i mowic wprost spozywal alkohol w ilosciach mocno ponad norme. "Grzali" do rana. A w niedziele o godzinie 11.00 na Traugutta wychodzili na boisko i wygrywali mecze. I na koniec dwaj pilkarze ktorzy stosowali powyzsze "metody" przygotowania sie do meczu, a o ktorych do dzisiaj mowi o
    czasu do czasu (ale tylko starsze pokolenie kibicow) cala futbolowa Polska i Brazylia. 1/ Ernest Pohl. Cytuje za redaktorem Tomaszm Wolkiem ( jego ksiazka pt. "Futbol-historie prawdziwe" to prawdziwa kopalnia wiedzy o polskim i swiatowym futbolu. Polecam.) .." Pilkarz wybitny , ale jeden z tych "za wczesnie urodzonych" . Mial wlasciwie wszystko : znakomita technike uzytkowa, fenomenalnie mocny , celny strzal,wizje, byl charyzmatycznym liderem i strategiem wielkiego Gornika (Zabrze). To u jego boku dojrzewal talent Lubanskiego. Widzieli go u siebie klubowi potentaci , madrycki Real i wloska Roma , lecz wtedy z przyczyn ideologicznych nie wchodzilo to w ogole w rachube"... . I kolejny cytat z tej niezwyklej ksiazki (polecam Allegro. Mozna kupic za 5 pln). ..."Gdy do dzialaczy splywaly skargi na jego niezbyt higieniczny tryb zycia , padala wymijajaca, streotypowa , choc w istocie prawdziwa odpowiedz : "Ernest pije, ale Ernest gra".. ! ! ! 2/ "Mane" Garrincha (Manoel Francisco dos Santos). Cytuje za redaktorem Tomaszem Wolkiem (ksiazka j.w.) . ..." Brazylijczyk , najlepszy prawoskrzydlowy wszechczasow, dwukrotny mistrz swiata (1958 ; 1962 ) , krzywonogi demon dryblingu, zwany "Alegria do Povo" - Radosc Ludu. Potomek Indian, nieskomplikowany psychicznie , byl alkoholikiem od wczesnej mlodosci."... . I kolejny cytat: .." Podczas tournee w Hiszpanii nie rozstawal sie z butelka coca-coli. Rychlo okazalo sie , ze to kompozycja Cuba Libre, bowiem cole pilkarz obficie podlewal rumem."... A jeszcze Diego Armando Maradona. Cpun , pijak ale ..... fenomen futbolu ! ! ! Tekst ten polecam trenerowi Piotrowi Stokowcowi. Jest trenerem wzglednie mlodym i jeszcze wiele moze sie nauczyc. Dla mnie szkoda , ze Slawomir Peszko ne zagra w tej rundzie w Lechii. Bo moim zdaniem bardzo by sie przydal.

• 3 8

• Za długie-nie czytam. Dłuższe niż streszczanie moich lektur.

• 0 0

• Pomijajac tracenie glowy przez Peszke na boisku,nie zapominaj ze on ma juz 33 lata.

Na pilkarza w polskiej lidze to duzo.Wiem,ze na swiecie graja dobrze pilkarze w tym wieku,ale tu jest Polska.Tu pilkarz ktoremu uda sie podac celnie trzy razy pod rzad zostaje gwiazda i objawieniem.

• Opinia została zablokowana przez moderatora

• Nie 2:0, a dwie setki wyborowej Peszki..

Taki chochlik dziennikarski..

• 10 4

• bedzie miał zakaz gry przeciwko Lechii i bedzie 0:2

• 18 4

• (2)

Zobaczymy co pokaze Peszko w sparingach Spadającej Gwiazdy i czy faktycznie za darmo będzie w niej gral. Pewnie za jakies drobne 2tys.zl bo więcej nie maja bo ich nie stać. Jak nie będzie rozrabial w meczach ale on ma słabą psychikę i szybko rywale wyprowadź go z rownowagi

• 17 17

• To akurat Lechia będzie przede wszystkim dalej płacić za jego kontrakt..

• 0 0

• Akurat Peszki szkoda bo zapierdzielal jako jedyny kiedy Lechia miała kryzys i grał na poziomie obecnego Haraslina

• 8 3

• Wielka Lechia

Bravissimo. Szlifujemy formę na PP i MP.

• 1 2

• 1:0 (3)

Niewykorzystane setki przez Sobiecha i Araka. Żukowski duży plus. Dobrze że nie było kontuzji, ponieważ Bułgarzy cieli niczym drwale. Brawa dla zawodników i sztabu szkoleniowego.