Lechia Gdańsk - Orkan Sochaczew 0:49. Brutalnie zatrzaśnięte wrota do play-off

8 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (38)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Lechia Gdańsk zdecydowanie przegrała z Orkanem Sochaczew i zapewne pożegnała się definitywnie z marzeniami o medalu w tym sezonie w ekstralidze rugby. Z piłką Marek Płonka. Lechia Gdańsk zdecydowanie przegrała z Orkanem Sochaczew i zapewne pożegnała się definitywnie z marzeniami o medalu w tym sezonie w ekstralidze rugby. Z piłką Marek Płonka.

Lechia Gdańsk przegrała z Orkanem Sochaczew aż 0:49`(0:21) w 13. kolejce ekstralidze rugby, ustępując rywalom przede wszystkim siłą w młynie. Mimo że do zakończenia sezonu zasadniczego pozostało jeszcze 2 miesiące, już w Wielką Sobotę mistrz Polski brutalnie zatrzasnął przed biało-zielonymi wrota do play-off. W dalszej części rozgrywek podopiecznym Pawła Lipkowskiego trudno będzie poprawić, ale też i stracić 5. miejsce w tabeli.

Arka Gdynia - Posnania 94:7. Przeczytaj relację z drugiego sobotniego meczu, wystaw oceny rugbistom i trenerowi

Punkty dla Orkana:
Peter Steenkamp 19, Artem Zarownyj 10, Michał Kempa 5, Krystian Olejek 5, Mateusz Pawłowski 5, Jonathan O'Neill 5

LECHIA: Olszewski (60 Kamoń), Buczek (60 Beśka), Nel (28 Szymanowski) - Dabkiewicz (60 Mabaso), Krużycki - Płonka (70 Rokicki), Kossakowski, Smoliński - Boczulak (57 Janeczko) - Tofa - Niespodziany (47 Kruszczyński), Klaasen, K.Bracik, Kolas (70 Czerniak) - Wójtowicz

- Jeżeli nadzieja zdobycia medalu ma żyć nadal w naszych głowach i serca to musimy wygrać. Presja jest, ale nie powinna ona nas paraliżować - podkreślał Paweł Lipkowski przed meczem z aktualnym mistrzem Polski, który miał nad jego podopiecznymi 9 punktów przewagi, ale i jedno spotkanie rozegrane więcej.

Sprawdź, co mówili trenerzy trójmiejskich drużyn przed meczami 13. kolejki ekstraligi

Szkoleniowiec Lechii postawił na sprawdzony skład. W "15", która wygrała w ostatniej kolejce w Siedlcach 30:17, zaszła tylko jedna miana. W pierwszej linii młyna, na pozycji filara Igor Olszewski zmienił Karola Szymanowskiego.

Niestety, gospodarze stracili punkty już w 4. minucie i to wówczas, gdy oni próbowali atakować. Piłkę na połowie rywali stracił Michał Krużycki. Dwukrotnie sporo terenu zyskał rugbista drugiej linii Orkana - Artem Zarownyj. Gdy piłka trafiła do ataku, po punkty pobiegł center - Michał Kempa. Na 7:0 podwyższył Peter Steenkamp.

Przeczytaj relację z ostatniego meczu Lechii Gdańsk oraz wystaw oceny rugbistom i trenerowi

Lechia nadal miała optyczną przewagę, ale w rozegraniu ręką zdarzały jej się duże błędy. Jak na przykład w 21. minucie. Stennkamp przechwycił podanie w poprzek boiska Valentino Tofy w kierunku Krużyckiego. Gdyby nie ofiarna i twarda szarża Kewina Bracika, byłaby zapewne kolejna strata punktów.

Natomiast była strata zawodnika. W 28. minucie kontuzji doznał Marcel Nel. Rugbistę z RPA, pozyskanego zimą, na filarze zastąpił Szymanowski. Od tego momenty zaczęła się rysować przewaga gości w młynie.

Zadaj pytanie Grzegorzowi Buczkowi, który został Ligowcem Marca 2023

Znalazło to też wyraz w 36. minucie. "Robotę" rozpoczął młyn, potem dla lechistów był nie do zatrzymania Jonathan O'Neill, a przyłożeniem tę akcję zwieńczył Krystian Olejek.

Natomiast w ostatniej akcji pierwszej połowie trzecią piątkę dla Orkana zapisał były zawodnik... Lechii. Po przełożeniu Mateusza Pawłowskiego Stennkamp po raz trzeci tego dnia trafił z podwyższenia i druży zeszły do szatni przy wyniku 0:21.

Lechia Gdańsk - Orkan Sochaczew. Transmisja video z meczu

Na początku drugiej połowy po młynie dyktowanym na własnej połowie dla Orkana piłka trafiła do Stennkampa. Reprezentant Namibii, który ma szansę na występ w tegorocznym Pucharze Świata, popisał się przekopem tuż przed pole punktowe Lechii. Olaf Niespodziany miał problemy z opanowaniem piłki. Gdy zobaczył, że nabiegają rywale, ratował się przyłożeniem obronnym.

W 49. minucie Orkan już cieszył się z punktu bonusowego za cztery przyłożenia. Tym razem karny kilkanaście metrów przed polem punktowym został rozegrany ręką, a "piątkę" zaliczył Zarownyj.

Dziesięć minut później Lechia z powodu kontuzji straciła Pawła Boczulak, a po żółtej kartce Milana Kossakowskiego musiała grać w "14". Mimo że trener Lipkowski natychmiast zareagował czterema zmianami, w tym trzema w pierwszej i drugiej linii młyna, to gdańszczanie nie obronili się przed kolejnym atakiem Zarownyja.

A o tym, że w młynie Lechii są braki kadrowe, przekonaliśmy się także w 70. minucie. Z ataku do trzeciej linii trzeba było przesunąć Zaviena Klaasena, gdy z boiska zszedł jeden z najbardziej doświadczonych zawodników miejscowych - Marek Płonka.

Natomiast Orkan nie zwalniał tempa do końca. Siódme przyłożenie dla tej drużyny już w doliczonym czasie mecz zdobył Stennkamp, a zarazem miał on 100-procetową skuteczność z podwyższeń, a zatem goście triumfowali w Gdańsku aż 49:0.

10 Up Fitness Skra Warszawa 13 6 0 7 367:234 -22
* W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż.
* Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
* Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
* Up Fitness Skra Warszawa w 10. kolejce otrzymała trzeciego walkowera. W związku z tym drużyna otrzymała karę -10 punktów, została wykluczona z dalszych rozgrywek, jej kolejne mecze weryfikowane będą jako walkowery 25:0 na korzyść rywali, a jednocześnie klub został przesunięty na ostatnie miejsce w tabeli bez prawa gry w meczu barażowym o utrzymanie.