Lechia Gdańsk - Rubin Kazań 0:1. Pierwszy sparing bez strzelonego gola

21 stycznia 2020 (artykuł sprzed 4 lat)

Mario Maloca był najbliżej zdobycia gola dla Lechii Gdańsk w meczu z Rubinem Kazań. Po strzale obrońcy piłka została wybita z linii bramkowej. Mario Maloca był najbliżej zdobycia gola dla Lechii Gdańsk w meczu z Rubinem Kazań. Po strzale obrońcy piłka została wybita z linii bramkowej.

Lechia Gdańsk przegrała z rosyjskim Rubinem Kazań 0:1 (0:1) w trzecim tegorocznym sparingu, a drugim rozegranym podczas zgrupowania w Turcji. Piotr Stokowiec sprawdził 23 piłkarzy. Po raz pierwszy w trakcie przygotowań jego podopieczni nie strzelili gola. Kolejnym rywalem biało-zielonych będzie bułgarski klub - Beroe Stara Zagora. Spotkanie zaplanowane jest na 24 stycznia na godzinę 15 czasu polskiego. Z klubem definitywnie rozstał się obrońca Adam Chrzanowski.

Link do video całego meczu Lechia Gdańsk - Rubin Kazań 0:1 - jedyny gol 29:02

Bramka:
Podbereżkin 34

LECHIA (pierwsza połowa): Alomerović - Fila, Tobers, Maloca, Mladenović - Łukasik - Haraslin, Makowski, Gajos, Mihalik - Paixao

(druga połowa): Alomerović - Żuk, Dymerski, Kobryń, Conrado - Wszołek, Vikri (72 Rugowski), Kałuziński (77 Urbański), Lipski, Udovicić - Sezonienko

8. Plebiscyt na Najlepszego Ligowca Roku 2019 w Trójmieście - trwa głosowanie, przedstawiciele Lechii Gdańsk na razie na miejscach 4-5

Lechia Gdańsk zdecydowała się rozgrywać pierwsze sparingi w Turcji dzień po dniu. Po zwycięstwie nad niemieckim Greuther Furth z 2.Bundesligi 3:0, rywal był o wiele trudniejszy.

Rubin Kazań to obecnie 13. drużyna rosyjskiej elity, ale w kolekcji ma m.in. dwa mistrzostwa kraju (2008-09) oraz Puchar Rosji (2012). Portal transfermarkt.de wycenia piłkarzy tego klubu na blisko 48 milionów euro, gdy wartość zawodników Lechii szacuje ok. 4 razy mniej. Dla rosyjskiej drużyny był to pierwszy sparing w tym roku.

Piotr Stokowiec w "11", które rozpoczynała poniedziałkowy mecz, dokonał tylko trzy zmiany. Po raz pierwszy w tym roku w teoretycznie silniejszym składzie zagrali: Zlatan Alomerović, Maciej GajosJaroslaw Mihalik.

Trójmiejscy piłkarze, którzy najbardziej zyskali na wartości transferowej. Jest wzrost nawet o 100 procent, do 1,5 mln euro

Od początku zarysowała się przewaga rywali. Biało-zieloni próbowali zagrażać głównie po rzutach rożnych. W 41. minucie piłki po dośrodkowaniu Filipa Mladenovicia nie złapał Yuri DjupinMario Maloca był blisko wyrównania. Jego strzał z linii bramkowej wybił jeden z obrońców.

Rubin prowadził od 34. minuty. Wówczas kapitan rosyjskiej drużyny - Wjaczesław Podbereżkin spokojnie podbiegł z piłką pod pole karne Lechii. Nikt go nie atakował, a i próba bloku Gajosa zbytnio nie utrudnił zadania pomocnikowi. 27-latek uderzył mocno po ziemi w prawy róg bramki Alomerovicia.

Bramkarz Lechii nawet nie próbował interweniować i tylko wzrokiem odprowadził piłkę do siatki. Wcześniej jednak Zlatan trzykrotnie dobrze interweniował, broniąc groźne strzały rywali.

Kadra Lechii Gdańsk na zgrupowanie w Turcji wraz z nowym obrońcą

Po zmianie stron, podobnie jak w poprzednich sparingach, zaprezentowała się znacznie odmłodzona Lechia. Trener Stokowiec wymienił wszystkich piłkarzy z pola, a wśród tych którzy weszli było siedmiu piłkarzy poniżej 21 lat.

Obraz gry nie uległ zmianie. Nadal stroną atakującą był Rubin. W 60. minucie Alomerović dobrze obronił w sytuacji sam na sam z Aleksandrem Taszajewem. Natomiast w samej końcówce popisał się świetną paradą, odbijając piłkę po strzale Aleksandra Zujewa. W dwóch innych dogodnych sytuacjach rosyjscy piłkarze pudłowali.

Lechia po przerwie bramce rywali zagroziła tylko raz. W niezłej sytuacji Egy Maulana Vikri strzelił jednak wprost w bramkarza - Ilję Samosznikowa.

Patryk Lipski: Nie wiem, jak będzie

Zimowe sparingi Lechii Gdańsk

Bilans: 1 zwycięstwo, 2 porażki, bramki 5:4

16 stycznia, Gdańsk - Chojniczanka 2:3
Bramki dla Lechii: Flavio Paixao, Jaroslav Mihalik

20 stycznia, Belek, Turcja - Greuther Furth (Niemcy) 3:0
Lukas Haraslin, Paixao, Maciej Gajos (karny)

21 stycznia, Belek, Turcja - Rubin Kazań (Rosja) 0:1

24 stycznia, Belek, Turcja - Beroe Stara Zagora (Bułgaria)
28 stycznia, Belek, Turcja - Dynamo Moskwa (Rosja)
31 stycznia, Belek, Turcja - 1.FC Slovacko (Słowacja)

Z Lechią definitywnie rozstał się zimą drugi piłkarz. Adam Chrzanowski. 0d 1 lipca będzie zawodnikiem drugoligowego włoskiego Pordenone Calcio, a rundę wiosenną spędzi na wypożyczeniu do I-ligowej Miedzi Legnica.

Chrzanowski trafił do Gdańska latem 2015 roku. W pierwszej drużynie Lechii rozegrał 18 meczów, strzelił 2 gole. Już wcześniej był wypożyczany z Lechii. Wiosnę 2019 spędził w I-ligowym Wigrach Suwałki, a sezon 2016/17 w młodzieżowej drużynie Fiorentiny.

Ruchy transferowe Lechii Gdańsk w zimowym oknie transferowym

Przyszli: Kristers Tobers (paszport Łotwa, pozycja obrońca, poprzedni klub FK Lipawa, Łotwa, wypożyczenie do 30.06.2020 z opcją transfery definitywnego), Conrado Buchanelli Holz (Brazylia, obrońca, Figueirense, Brazylia kontrakt w Lechii do 30.06.2021 z opcją przedłużenia o 2 sezony)

Odeszli: Adam Chrzanowski (obrońca, Miedź Legnica wypożyczenie do 30.06, od 1 lipca Pordenone, Włochy, transfer definitywny), Artur Sobiech (napastnik, Fatih Karagumruk, Turcja, transfer definitywny)

Mogą odejść: Patryk Lipski (pomocnik), Karol Fila (obrońca) - transfery definitywne lub wypożyczenia, Rafał Wolski (pomocnik), Sławomir Peszko (pomocnik) - obaj otrzymali wolną rękę w poszukiwaniu nowego klubu

Lechia Gdańsk - pełna kadra pierwszej drużyny

Opinie (82) ponad 20 zablokowanych

• (3)

A gdzie Michał Nalepa?czyżby już "sprzedany"?

• 22 22

• Ma drobną kontuzję.

• 16 2

• bez kasy nie gra (1)

• 9 8

• W piątek Pan Michał Nalepa będzie już gral,

a ty jak zaczniesz chodzić do pracy to pamiętaj nie obijaj się w niej, bo nie dostaniesz kasy tylko śledzia

• 0 2

• Lechia - Rubin (10)

Bardzo wartościowy sparing. Gra na dużej intensywności. Po raz kolejny młodzież pokazała, że warto na nią stawiać. Brawa dla trenera Stokowca, że pomimo rzucanych mu kłód pod nogi, potrafi zmotywować zespół. Po dwóch sparingach widoczny jest brak drugiego napastnika. Generalnie sparing z wymagającym przeciwnikiem, jakim jest drużyna z Kazania oglądało się z przyjemnością. Oby tak dalej Panowie.

• 56 17

• Kibc (3)

Zgadzam sie w 100 %. Brawo młodzi Kałuziński Wszołek bendzie Lechia miała z nich pocieche.