Lechia Gdańsk - Stomil Olsztyn 5:0. Ofensywny popis w sparingu

Rafał Sumowski
8 października 2021 (artykuł sprzed 2 lat)

Zobacz bramkę Rafała Pietrzaka z rzutu wolnego na 2:0, po rykoszecie.

Lechia Gdańsk wygrała w sparingu z I-ligowym Stomilem Olsztyn 5:0 (3:0). To i tak niski wymiar kary, bo zwłaszcza po przerwie, biało-zieloni stłamsili rywala. Gola, dwie asysty i wywalczony rzut wolny, po którym padła bramka, zapisał na swoim koncie Bassekou Diabate.

Sezonienko 18, Pietrzak 41, Haydary 44, 57, Diabate 67

LECHIA: Alomerović - Musolitin (63 Kubicki), Nalepa (46 Conrado), Kopacz (73 Koperski), Pietrzak (63 Paixao) - Kryeziu, Makowski - Haydary (63 Durmus), Szczepański (63 Terazzino), Sezonienko (46 Zjawiński) - Diabate

Stomil: Syldatk - Szabaciuk (46 Pawlak), Simba (53 Remisz), Dampc (68 Czajka), Straus - Zych (78 Banul), Reiman (46 Shibata), Tecław, Wójcik (31 Spychała), Moneta (46 Galach) - Mikita (63 Ciechanowski)

Dlaczego tak trudno zdobyć koszulkę piłkarza?

W wyjściowym składzie, za wyjątkiem Michała NalepyKacpra Sezonienko, trener Tomasz Kaczmarek postawił na zmienników. Biało-zieloni dość długo czekali na okazję, aby otworzyć wynik. Jednak, gdy ta nadarzyła się po podaniu Bassekou Diabate do Sezonienki w polu karnym, gol był jedynie formalnością. "Sezon" miał wystarczający dużo czasu, aby spokojnie przyjąć piłkę i posłać ją do siatki przy bliższym słupku.

Lechia "siadła" na rywala, ale w polu karnym brakowało dokładności. Trener Kaczmarek konsekwentnie podbudowywał jednak swoich podopiecznych, nawet po mniej udanych zagraniach, pokrzykując zza linii bocznej: "ok, ok!", "brawo!", "jeszcze raz!", "jedziemy, jedziemy!".

To podejście się sprawdziło. Krótko przed przerwą rzut wolny przed polem karnym wywalczył Diabate. Omran Haydary przebiegł przed piłką, a Pietrzak uderzył po ziemi i po rykoszecie podwyższył na 2:0.

Maciej Gajos, czyli jak Lechia Gdańsk zmieniła Gajowego znów w Pana Piłkarza

Chwilę później Haydary sam podwyższył na 3:0, a kolejną asystą popisał się Diabate. Tym samym, razem z wywalczonym wolnym, Malijczyk zszedł na przerwę mając udział przy wszystkich trzech golach.

Po zmianie stron Lechia dokonała dwóch zmian, a krótko po wznowieniu gry, niecelnie zza pola karnego uderzał Egzon Kryeziu. W odpowiedzi po raz pierwszy umiejętnościami musiał wykazać się w bramce Zlatan Alomerović, który na raty obronił uderzenie w polu karnym. Sytuację na 4:0 miał Diabate, ale po podaniu Haydarego ze skrzydła, w ostatniej chwili uprzedził go obrońca wybijając piłkę na rzut rożny.

Wreszcie po składnej akcji rozpoczętej na własnej połowie, Conrado podał prostopadle do Haydarego. Afgańczyk znalazł się sam na sam z bramkarzem, "zaczarował" i pewnie skierował piłkę do siatki zapisując na swoim koncie drugie trafienie. Chwilę później Omran mógł skompletować hat-tricka, ale zawahał się mając obrońcę "na plecach" i trafił prosto w wybiegającego z bramki Konrada Syldatka.

Piłkarze Lechii w reprezentacjach narodowych

Trener Kaczmarek dołożył ofensywnych zmian. Wśród wchodzących na boisko był Marco Terrazzino. Niemiec włoskiego pochodzenia niemal z miejsca popisał się wrzutką w pole karne do Diabate, a ten po kilku nieudanych próbach wreszcie sam zdobył bramkę.

Coraz częściej cała Lechia za wyjątkiem Alomerovicia, przebywała na połowie rywala. Blisko podwyższenia po podaniu Tomasza Makowskiego był uderzający głową Łukasz Zjawiński, ale tym razem czujny był Syldatk. Pięć goli ewidentnie nie satysfakcjonowało lechistów. Kolejne sytuacje mieli jeszcze Diabate czy Durmus i gdyby tylko dołożyć skuteczności, gdańszczanie mogliby nawet podwoić bramkowy dorobek.

W końcówce Stomil szukał honorowego trafienia i Alomerović miał sporo pracy. Bramkarz biało-zielonych nie dał się zaskoczyć. Mimo naprawdę dogodnych sytuacji gości, zachował czyste konto.

18 Górnik Łęczna 10 1 2 7 8:26 5
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze zespoły zdobędą prawo gry w europejskich pucharach. Gdy Puchar Polski zdobędzie drużyna z pierwszej "3", to na międzynarodowej arenie zagra także 4. zespół tabeli. Natomiast zdegradowane zostaną trzy najsłabsze drużyny.
Tabela wprowadzona: 2021-10-03