Lechia Gdańsk bez specjalnych treningów strzeleckich. Powtórka z grudnia 2020?

Jacek Główczyński
20 kwietnia 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (78)

20 listopada 2020 roku Łukasz Zwoliński (nr 9) ustalił wynik meczu ze Śląskiem na 3:2, potem były cztery mecze przegrane bez zdobytego gola, a przełamanie nastąpiło 19 grudnia w Krakowie, gdy Rafał Pietrzak (nr 2) otworzy mecz z Cracovią, który zakończył się wygraną 3:0. 20 listopada 2020 roku Łukasz Zwoliński (nr 9) ustalił wynik meczu ze Śląskiem na 3:2, potem były cztery mecze przegrane bez zdobytego gola, a przełamanie nastąpiło 19 grudnia w Krakowie, gdy Rafał Pietrzak (nr 2) otworzy mecz z Cracovią, który zakończył się wygraną 3:0.

Lechia Gdańsk po raz ostatni w taką niemoc strzelecką jak obecnie popadła u schyłku 2020 roku. Wówczas na gola czekała aż 385 minut, przegrywając cztery mecze z rzędu. Złą passę przełamał Rafał Pietrzak, otwierając wynik meczu z... Cracovią, który ostatecznie zakończył się wygraną 3:0. Czy w sobotę, 22 kwietnia dojdzie do powtórki, mimo że tym razem drużyny zmierzą się nie w Krakowie, ale na Letnicy? David Badii w treningach nie zastosował niczego specjalnego, aby pobudzić skuteczność.

Sprawdź, dlaczego kibice gości nie wejdą na mecz Lechia Gdańsk - Cracovia oraz jaką promocję przygotował klub dla sympatyków biało-zielonych? Sprawdź, dlaczego kibice gości nie wejdą na mecz Lechia Gdańsk - Cracovia oraz jaką promocję przygotował klub dla sympatyków biało-zielonych?

Kto strzeli gola na przełamanie dla Lechii Gdańsk w meczu z Cracovią?

Flavio Paixao, strzelając gola w 4. minucie doliczonego czasu gry meczu z Miedzią Legnica (4:0), wciąż jest ostatnim autorem gola dla Lechii Gdańsk w ekstraklasie. Rzecz miała miejsce 10 marca. Od tamtego czasu biało-zieloni ani razu nie posłali piłki do właściwej bramki. Po porażce wyjazdowej z Wartą Poznań 0:2 była zmiana trenera, a potem remis u siebie ze Śląskiem Wrocław 0:0 oraz przegrane po 0:1 z Jagiellonią w Białymstoku oraz z Pogonią Szczecin w Gdańsku.

Mimo tej niemocy David Badia nie zaplanował jakiś nadzwyczajnych środków, aby pobudzić skuteczność.

Jacek Grembocki do piłkarzy Lechii Gdańsk: Spadek będzie ciągnął się jak smród Jacek Grembocki do piłkarzy Lechii Gdańsk: Spadek będzie ciągnął się jak smród

- W planie mikrocyklu przygotowawczego do meczu z Cracovią mamy pracę nad finalizacją akcji. Jednak pracujemy nad wieloma rzeczami, także nad niskim czy wysokim pressingiem. Wszystkie te elementy, które ćwiczymy, chcemy następnie przenieść na sobotnie spotkanie. Wszystko będzie się bowiem liczyło. Wszystko trzeba systematycznie poprawiać, choć już teraz wiele rzeczy udało nam się poprawić. Przecież już w meczu z Pogonią to bramkarz był najlepszym piłkarzem rywali. Uważam, że jesteśmy na dobrej drodze. Potrzebujemy tylko tej bramki, a potem punktów. By to osiągnąć musimy być dobrze przygotowani w każdym elemencie - podkreśla hiszpański szkoleniowiec biało-zielonych.

Jeszcze dłużej na gola niż obecnie Lechia czekała na przełomie sezonów, ale tylko dlatego, że była przerwa wakacyjna. Od 8 maja 2022 roku i bramki Łukasza Zwolińskiego w 2. minucie doliczonego czasu gry meczu u siebie ze Stalą Mielec na 3:2 ligowa abstynencja strzelecka trwała do 31 lipca i trafienia Macieja Gajosa w zwycięskim meczu 3:2 w Łodzi nad Widzew.

Lechia Gdańsk może zapłacić nawet milion złotych kary. Brakuje minut młodzieżowców Lechia Gdańsk może zapłacić nawet milion złotych kary. Brakuje minut młodzieżowców

Jednak w ekstraklasie minut strzeleckiej niemocy było "tylko" 275, gdyż poprzedni sezon został zakończony: 0:0 u siebie z Pogonią i 0:3 na wyjeździe z Rakowem Częstochowa, a obecny zainaugurowany od 0:3 z Wisłą w Płocku.

Lechia Gdańsk - sezon 2020/21

Natomiast, by znaleźć dłuższy niż obecnie okres minut ligowych bez gola, trzeba cofnąć się do schyłku 2020 roku. Wówczas Lechia dobrze weszła w opóźniony przez pandemię sezon. Po 9 meczach miała 16 punktów, co dawało jej 4. miejsce w tabeli. Wszystko zacięło się po 3:2 ze Śląskiem Wrocław w Gdańsku. 20 listopada 2020 roku zwycięskiego gola strzelił... Zwoliński.

Czy to on kupi Lechię Gdańsk? Poprzednio zainwestował w Stomil Olsztyn Czy to on kupi Lechię Gdańsk? Poprzednio zainwestował w Stomil Olsztyn

Potem Lechia, prowadzona wówczas przez Piotra Stokowca, którego asystentem był Łukasz Smolarow, obecny dyrektor ds. sportu w gdańskim klubie, przegrała cztery mecze z rzędu, nie zdobywając gola. W tabeli spadła na 10. miejsce.

Przełamanie przyszło 19 grudnia w Krakowie. Wówczas po kwadransie gry Rafał Pietrzak otworzył wynik spotkania z Cracovią, które ostatecznie zostało wygrane 3:0. Poza Rafałem z piłkarzy, którzy mogą wystąpił w sobotę, grali wtedy także w "11": Zwoliński, Gajos (strzelił gola na 2:0), Dusan KuciakKristers Tobers, a z ławki weszli: Paixao i Jakub Kałuziński.

Bramkarz Lechii Gdańsk rozmawiał z prezesem po: Bramkarz Lechii Gdańsk rozmawiał z prezesem po: "Macie napisać, niech spierd...

Wówczas strzelecka niemoc trwała dokładnie 383 minuty. By teraz Lechia "nie przebiła" tamtego wyniku, powinna skierować piłkę do bramki Cracovii nim minie 23. minuta gry.

Szukając piłkarza, który mógłby teraz odmienić ofensywę Lechii, kibice często wskazują na Bassekou Diabate. Szkopuł tylko w tym, że choć 6-krotny reprezentant Mali jest widoczny na boisku i często przebojowy, to i on nie potrafi strzelać goli. Jego bilans w Lechii to 39 oficjalnych meczów i 0 bramek. Czy "40" stanie się dla niego przełomowa?

Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:1. Przeczytaj relacje, zobaczy foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:1. Przeczytaj relacje, zobaczy foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

- Diabate to dla nas bardzo ważny zawodnik. Znając jego umiejętności, szukamy mu optymalnej pozycji, na której mógłby być najbardziej efektywny. Na pewno jest szybki, lubi podejmować walkę, w 2-3 sekundy potrafi znaleźć się w sytuacji sam na sam. Wydaje się kwestią czasu, kiedy wejdzie na jeszcze wyższy poziom - ocenił trener Badia.

18 Miedź Legnica 28 4 9 15 28:44 21
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-04-17