Bilans piłkarzy Lechii Gdańsk i Arki Gdynia w reprezentacjach narodowych

ras., jag.
6 września 2019 (artykuł sprzed 4 lat)
aktualizacja: godz. 22:40 (7 września 2019)
Lukas Haraslin (z lewej) i Pavels Steinbors (z prawej) nie będą dobrze wspominali pierwszych meczów podczas tej przerwy reprezentacyjnej. Lukas Haraslin (z lewej) i Pavels Steinbors (z prawej) nie będą dobrze wspominali pierwszych meczów podczas tej przerwy reprezentacyjnej.

Czterech piłkarzy Lechii Gdańsk i jeden Arki Gdynia zaprezentowało się 5 i 6 września na międzynarodowej arenie. Najbardziej zadowolony wśród nich jest Karol Fila, która zagrał cały mecz w eliminacjach młodzieżowych mistrzostw Europy, a Polska pokonała na wyjeździe Łotwę 1:0. Najczarniejszy piątek miał Pavels Steinbors. Bramkarz wyciągał aż 6 razy piłkę z siatki w wyjazdowym meczu z Austrią, a jeden gol zapisano mu jako samobójczy.

Arka Gdynia - Olimpia Grudziądz 2:0. Przeczytaj relację ze sparingu oraz o transferze kolejnego Hiszpana

Polscy piłkarze doznali pierwszej porażki oraz stracili pierwsze gole w eliminacjach do mistrzostw Europy 2020. W Lublanie ulegli Słowenii 0:2 (0:1). Biało-czerwoni na półmetku
rywalizacji przewodzą jednak grupie G. 1. miejsca podopieczni Jerzego Brzęczka bronić będą w poniedziałek 9 września o godz. 20:45, gdy na Stadionie Narodowym w Warszawie zmierzą się z Austrią.

Ta reprezentacja zbliżyła się do naszej na odległość 3 punktów, a w dodatku ma korzystniejszy bilans bramkowy, dzięki "rozstrzelaniu" na Red Bull Arena Łotwy. To był czarny piątek m.in. dla Pavelsa Steinborsa. Bramkarz Arki Gdynia w 5. występie w narodowych barwach aż 6 razy sięgał do siatki, a na 0:4 zapisano mu bramkę samobójczą.

Gorycz wysokiej porażki w eliminacjach mistrzostw Europy 2020 musiał przełknąć także Lukas Haraslin. Słowacja przegrała w Trnavie z Chorwacją aż 0:4 (0:2) i spadła z 2. na 4. miejsce w grupie E. Skrzydłowy Lechii Gdańsk możliwość zagrania 3. raz w reprezentacji otrzymał od 63. minuty. Zmienił Juraja Kuckę, gdy wicemistrzowie świata prowadzili 2:0.

Natomiast Filip Mladenović nie miał okazji skonfrontować się m.in. z Cristiano Ronaldo, który w sobotni wieczór strzelił kolejnego gola. Serbia przegrała w Belgradzie z Portugalią 2:4 (0:1). Lewy obrońca Lechii całe spotkanie obejrzał z ławki rezerwowych. Po tej porażce jego reprezentacja spadła na 4. miejsce w grupie B, a do lidera - Ukrainy - traci już 9 punktów.

Przeczytaj więcej o trójmiejskich piłkarzach w kadrach narodowych

Słowenia - Polska 2:0 (1:0)
Aljaz Struna 34, Andraz Sporar 65

POLSKA: Fabiański - Kędziora, Bednarek, Pazdan, Bereszyński - Zieliński, Klich (70 Bielik), Krychowiak, Grosicki (70 Błaszczykowski) - Piątek (76 Kownacki), Lewandowski

Austria - Łotwa 6:0 (2:0)
Bramki: Marko Arnautović 7, 53 karny, Marcel Sabitzer 13, Pavels Steinbors 76 samobójcza, Konrad Laimer 80, Michael Gregoritsch 84

ŁOTWA: Steinbors - Maksimenko, Dubra, Cernomordijs, Pētersons - Bogdaskins, Laizans (82 Uldriķis), Cigaņiks (66 Savaļnieks), Tobers (77 Rugins), Kamess - Gutkovskis

Czy w Lechii będą jeszcze transfery? Przeczytaj o planach biało-zielonych

Powody do zadowolenia po piątkowych meczach ma tylko gdańska młodzież, a zwłaszcza Karol Fila. Prawy obrońca Lechii w drużynie narodowej U-21 wystąpił po raz szósty. Na inaugurację eliminacji młodzieżowych mistrzostw Europy 2021 grał przez pełne 90 minut. Polska pokonała w Jełgawie Łotwę 1:0 (1:0).

Przypomnijmy, że selekcjonerem tej reprezentacji jest Czesław Michniewicz, na co dzień mieszkający w Gdyni, a w jego sztabie pracują związani z Arką Gdynia: Grzegorz Witt jako trener przygotowania fizycznego i Marek Gaduła w roli fizjoterapeuty.

W tej grupie są jeszcze: Estonia, Rosja, Serbia i Bułgaria. Do rozegraniu meczów i rewanżów systemem każdy z każdym zwycięzca awansuje do turnieju finałowego, a 2. drużyna, jeśli znajdzie się wśród tych z najlepszym bilansem eliminacji, zagra w barażach.

U-21: Łotwa - Polska 0:1 (0:1)
Bramka:
Patryk Klimala 27

POLSKA U-21: Grabara - Fila, Walukiewicz, Sobociński, Pestka - Bida (79 Milewski), Ambrosiewicz, Dziczek, Jóźwiak - Tomczyk (46 Szysz), Klimala (67 Bednarczyk)

Ze zwycięstwa cieszyli się też polscy 19-latkowie. Biało-czerwoni pokonali w towarzyskim meczu w Erewaniu Armenię 2:0 (1:0). Z dwóch powołanych do kadry trójmiejskich piłkarzy na boisku zaprezentował się tylko jeden. Debiut w kadrze zaliczył Filip Dymerski. Obrońca Lechii wszedł do gry w 83. minucie. Natomiast szansy nie doczekał się Mateusz Młyński, w ostatnich kolejkach podstawowy piłkarz Arki.

U-19: Armenia - Polska 0:2 (0:1)

Javier Ajenjo Hyjek 18, Michał Karbownik 75

POLSKA U-19: Grobelny - Smajdor (61 Kamiński), Bejger, Łopata (83 Dymerski), Mruk, Zalewski (60 Wędrychowski) - Hyjek, Czyż (46 Szpakowski), Karbownik (83 Radkowski) - Białek (46 Kocyła), Marchwiński (72 Bogacz)

Pomocnik Lechii Tomasz Makowski rozegrał pełne 90 minut w reprezentacji Polski U-20 meczu otwierającym Puchar Ośmiu Narodów edycji 2019/2020. Biało-czerwoni przegrali na wyjeździe w Caldiero z Włochami 0:2 po golach Christiana CaponeGiacomo Raspadoriego .

• Cienkie bolki (2)

Brzęczek już w lechi pokazał jaki z niego "trener" skończył się fart .