• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Lechia Gdańsk ma nowy sztab trenerski. Kogo skreślił, kogo dodał Marcin Kaczmarek?

Jacek Główczyński
20 września 2022, godz. 18:15 
Opinie (76)

Lechia Gdańsk

Najnowszy artykuł o klubie Lechia Gdańsk Lechia Gdańsk. Drużyna wybrała kapitana i radę drużyny

Paweł Żelem, prezes Lechii Gdańsk prezentuje nowego trenera - Marcina Kaczmarka.


Marcin Kaczmarek, nowy trener Lechii Gdańsk, dokonał zmian w sztabie. Do obowiązków asystenta wrócił Maciej Kalkowski. Stanowisko stracił m.in. Sławomir Wojciechowski, który był koordynatorem ds. planowania kadr. Nowym analitykiem został Maciej Patyk, który w Jagiellonii Białystok odpowiadał m.in. za stałe fragmenty gry, a pod względem motorycznym drużynę będzie przygotowywać Maciej Bagrowski. Już pierwszego dnia przerwy na reprezentację drużyną przeszła testy fizyczne, a po czwartkowym sparingu z Gedanią 1922 Gdańsk ma udać się na trzydniowe zgrupowanie.Czterech kadrowiczów w Lechii Gdańsk. Z kim i o co zagrają na międzynarodowej arenie?Paweł Żelem, prezes Lechii Gdańsk najpierw przedstawił Marcina Kaczmarka jako pierwszego trenera Lechii Gdańsk piłkarzom, a następnie dziennikarzom. Padła jednocześnie deklaracja, że pion sportowy klubu tworzyć będzie szkoleniowiec oraz dyrektor sportowy. Ten ostatni miał zostać już wyłoniony, a pracę podejmie, gdy wypełni swoje obowiązki w swoim dotychczasowym miejscu pracy.

Według tych zapowiedzi już pojęto decyzje kadrowe odnośnie obsady nowego sztabu pierwszej drużyny. Jak zapowiedział prezes Żelem nie będzie w nim pracować Sławomir Wojciechowski, który od połowy czerwca był koordynatorem ds. planowania kadr. Pod tym enigmatycznym określeniem przepisywano mu de facto uprawnienia dyrektora sportowego. Jednak zamiast ze wzmocnień Lechii były reprezentant Polski i piłkarz Bayernu Monachium zapamiętany został raczej z anegdotycznej obecnie brzmiącej diagnozy podczas meczu Lechii w Wiedniu, że trudno wzmocnić tak mocny zespół.

Czy Marcin Kaczmarek to dobry wybór Lechii Gdańsk. Zagłosuj, sprawdź, co sądzą inni?Według naszych informacji Marcin Kaczmarek został zaproszony na rozmowy dotyczące objęcia stanowiska pierwszego trenera Lechii dopiero w niedzielę, czyli po zremisowany meczu z Jagiellonią Białystok.

- Dłużej zajęło nam wypicie kawy niż uzgodnienie warunków pracy - przyznał prezes Żelem, określając ten wybór jako zaskakujący, a przynajmniej nieoczywisty dla większości mediów.

Przeczytaj, jak Maciej Kalkowski podsumował pracę z Lechią Gdańsk jako pierwszy trenerMarcin Kaczmarek był piłkarzem Lechii w latach 1990-94 oraz trenerem w latach 2004-06. I choć nie krył swojego przywiązania do biało-zielonych barw, to szczerze nie kreował się na osobę, która jedynie ze względu na historię postanowiła pomóc klubowi. Szkoleniowiec przyznał, że tak on był potrzebny klubowi, jak i ta propozycja była potrzebna jemu.

- Przez 16 lat funkcjonowałem na zewnątrz Lechii. Historia zatoczyła koło. Ja będę lechistą niezależnie od tego, gdzie będę pracować. Jednak teraz nie będę mówić banałów w stylu, że Lechii się nie odmawia. Uznałem, że nie stać mnie, aby odmówić Lechii. Wystarczająco długo odpoczywałem od zawodu trenera, aby ponownie chcieć zasmakować adrenaliny z tym związanej. Bardzo się cieszę, że ta przerwa już się skończyła i możemy ruszyć z kopyta do pracy. Mam nadzieję, że za jakiś czas ocenimy, że to była dobra decyzja. Teraz moim celem jest to, aby jak najszybciej zadziałać - przyznał trener Kaczmarek, który przez ostatni rok był komentatorem telewizyjnym Polsat Sport i już na najbliższy tydzień był uwzględniony do komentowania meczów Ligi Narodów. To oczywiście już nie jest aktualne

Lechia Gdańsk - Jagiellonia Białystok 2:2 - przeczytaj relację, zobacz foto i video oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowiMarcin Kaczmarek dokonał zmian we wcześniej nakreślonym harmonogramie przygotowań piłkarzy. Drużyna we wtorek miała mieć dwa treningi. Natomiast dzień rozpoczęła od testów wydolnościowych. Ponadto po czwartkowym sparingu z Gedanią 1922 Gdańsk (godz. 17, stadion przy ul. Traugutta) zaplanowane jest trzydniowe zgrupowanie. Jeśli będą wolne miejsca, drużyna ma pojechać do OPO Cetniewo we Władysławowie.

Poprzedni szkoleniowiec Tomasz Kaczmarek, jak i tymczasowy trener Maciej Kalkowski zapewniali, że pod względem fizycznym drużyna jest dobrze przygotowana. Jednak nowy szkoleniowiec chce w tym zakresie mieć własne zdanie.

- To będzie pod tym względem bilans otwarcia. Jednak wyłącznie dla mojej wiedzy, aby wiedzieć, jakie środki zaordynować, by poprawić sytuację. Być może trzeba będzie robić treningi krótsze pod względem objętościowym, ale bardziej intensywne. Bez względu na to, jakie będę wyniki, nie będę publicznie krytykować moich poprzedników - zapewnił Marcin Kaczmarek.

Kto z kim pogodził się w drużynie Lechii Gdańsk, a kto i w jakiej kwestii "prostował" wiceprezes klubuNowy szkoleniowiec nie zamierza ubiegać się specjalnie o spotkanie ze swoim poprzednikiem i imiennikiem, ale bez więzów rodzinnych - Tomaszem Kaczmarkiem. Wiedzę na temat dotychczasowej pracy ma przekazać Marcinowi... rówieśnik, kolega z boiska Maciej Kalkowski. 48-letni szkoleniowiec, który tymczasowo prowadził Lechię w trzech ostatnich spotkaniach, wraca na posadę asystenta pierwszego trenera.

Przypomnijmy, że Kalkowski to stanowisko pełnił już u boku siedmiu trenerów Lechii. Zaczynał w 2012 roku u boku Bogusław Kaczmarka, ojca - Marcina Kaczmarka.

Maciej Kalkowski w sztabie pierwszej drużyny Lechii Gdańsk - 340 oficjalnych meczów
 • od 20 września - ?, asystent Marcina Kaczmarka
 • od 1 września - 18 września 2022, pierwszy trener (3 mecze)
 • 7 września 2021 - 31 sierpnia 2022, asystent Tomasza Kaczmarka (40 meczów)
 • 17 listopada 2014 - 31 lipca 2020, asystent Jerzego Brzęczka (30 meczów), Thomasa von Heesena (12 meczów), Dawida Banaczka (3 mecze), Adama Owena (16 meczów), Piotra Nowaka (66 meczów) i Piotra Stokowca (100 meczów)
 • 21 września - 17 listopada 2014, pierwszy szkoleniowiec wspólnie z Tomaszem Untonem (7 meczów)
 • 6 czerwca 2012 - 28 marca 2014, asystent Bogusława Kaczmarka (32 mecze) i Michała Probierza (31 meczów)


Kalkowski, Paweł Primel (trener bramkarzy) oraz Zbigniew Oszłama (analityk) to jedni szkoleniowcy, nie licząc sztabu medycznego i organizacyjnego, którzy pozostają w sztabie. Natomiast pracę stracili: Damian Korba (trener przygotowania motorycznego) i Łukasz Jankowski (asystent). Pierwszy z nich był w sztabie nieprzerwanie od 9 marca 2017 roku. Drugi staż miał dużo krótszy, gdyż od od 1 listopada 2021 roku.

Dlaczego nowy trener nie przyjechał do Lechii Gdańsk ze Szwecji?Zwolnione przez nich miejsca wypełniło dwóch nowych szkoleniowców. Maciej Bagrowski ma pomóc "ogarnąć" Lechię pod względem motorycznym. Wspólnie z trenerem Kaczmarkiem w tej roli pracował w Wiśle Płock, gdzie był awans do ekstraklasy. Zresztą jak przyznał obecny pierwszy szkoleniowiec biało-zielonych, to wówczas miała tak naprawdę jedyną poważną propozycję powrotu do Lechii oczywiście przed tą obecną.

- Po rundzie jesiennej byliśmy liderem I ligi z Wisłą Płock. Wówczas była propozycja z Lechii. Lojalnie uprzedziłem o niej mojego ówczesnego pracodawcę, a że nie było z jego strony woli, abyśmy się rozstali, również i ja zdecydowałem się kontynuować pracę w Płocku, co skończyło się awansem. Łącznie do różnych ligi awans zdobyłem aż ośmiokrotnie - przypomniał Marcin Kaczmarek.
Kolejną nową osobą w jego sztabie jest Maciej Patyk. To trener-analityk, który do 5 września wypełniał tę funkcję w Jagiellonii. Natomiast poza klubem w Białymstoku pracował także w Olimpii Grudziądz.

Sprawdź, jakimi zagadnieniami zajmuje się Maciej PatykW przerwie zimowej trener Kaczmarek nie wyklucza, że w sztabie pojawi się równie osoba odpowiedzialna za sprawy związane z psychologią. Na razie z tą kwestią musi poradzić sobie pierwszy szkoleniowiec samodzielnie. Dlatego odkłada wybór kapitana drużyny na później, a poza powitalną odprawą z drużyną rozpoczął od rozmów indywidualnych. Na pierwszy ogień wybrał do rozmów indywidualnych z 6 zawodników.

Okres, który pozostał do zakończenia tegorocznych rozgrywek, ma być czasem weryfikacji dla obecnej kadry zawodniczej. Na tej też podstawie zapadać będą decyzję zimą. Możliwe jest też skrócenie niektórych wypożyczeń, ale nie wszystkich. Prezes Żelem przyznał, że nie ma takich opcji w umowach: Omrana Haydary'ego (obecnie Arka Gdynia), Miłosza Szczepańskiego (Warta Poznań) i Łukasza Zjawińskiego (Widzew Łódź).

Typowanie wyników

1 października 2022, godz. 20:30
3 pkt.

Zyskaj +1 pkt, ale możesz też stracić -3 pkt

Zaznaczenie tej opcji podczas typowania skutkuje tym, że w przypadku trafienia rozstrzygnięcia zostanie przyznany dodatkowy 1 punkt, jednakże jeśli nie uda się poprawnie wytypować takiego spotkania zostaną odjęte aż 3 punkty.

Korzystanie z tej opcji jest nieobowiązkowe i jest dodatkowym elementem strategii pozwalającym na uzyskanie dodatkowych punktów. Sugerujemy z niej korzystać tylko w przypadku gdy jesteśmy pewni proponowanego rozstrzygnięcia, w przeciwnym wypadku możemy być narażeni na straty punktowe.

Jak typują inni?

69% 133 typowania Pogoń Szczecin
16% 32 typowania REMIS
15% 28 typowań LECHIA Gdańsk

Twoje daneTabela po 10 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Legia Warszawa 10 6 2 2 14:13 20
2 Raków Częstochowa 9 6 1 2 18:9 19
3 Pogoń Szczecin 10 5 3 2 16:11 18
4 Wisła Płock 10 5 2 3 21:12 17
5 Widzew Łódź 10 5 1 4 14:10 16
6 Cracovia 10 4 2 4 12:9 14
7 Lech Poznań 9 4 2 3 11:9 14
8 Radomiak Radom 10 4 2 4 11:13 14
9 Jagiellonia Białystok 10 3 4 3 15:12 13
10 Górnik Zabrze 9 3 4 2 14:13 13
11 Zagłębie Lubin 10 3 4 3 8:11 13
12 Śląsk Wrocław 10 3 4 3 9:13 13
13 Stal Mielec 10 4 1 5 12:17 13
14 Piast Gliwice 9 3 2 4 11:11 11
15 Korona Kielce 10 3 2 5 12:13 11
16 Warta Poznań 10 3 2 5 8:12 11
17 Miedź Legnica 9 1 2 6 11:18 5
18 LECHIA GDAŃSK 9 1 2 6 8:19 5
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2022-09-18

Wyniki 10 kolejki

 • LECHIA GDAŃSK - Jagiellonia Białystok 2:2 (0:1)
 • Piast Gliwice - Śląsk Wrocław 1:1 (1:1)
 • Legia Warszawa - Miedź Legnica 3:2 (2:2)
 • Stal Mielec - Widzew Łódź 0:3 (0:0)
 • Raków Częstochowa - Radomiak Radom 3:0 (1:0)
 • Cracovia - Pogoń Szczecin 1:1 (0:0)
 • Korona Kielce - Górnik Zabrze 1:2 (1:1)
 • Zagłębie Lubin - Wisła Płock 2:1 (1:1)
 • Warta Poznań - Lech Poznań 0:1 (0:0)

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (76)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Pogoń Szczecin
1 października 2022, godz. 20:30
69% Pogoń Szczecin
16% REMIS
15% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Radosław Dymkowski 13 24 61.5%
2. Marcin Bqrczewski 9 22 77.8%
3. Henryk Kiszka 12 22 58.3%
4. Renata Koczyńska 13 22 53.8%
5. Katarzyna Ziembicka 13 22 53.8%

Ostatnie wyniki Lechii

Jagiellonia Białystok
49% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
36% Jagiellonia Białystok
Śląsk Wrocław
10 września 2022, godz. 15:00
51% Śląsk Wrocław
30% REMIS
19% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane