Lechia Gdańsk może zarobić 750 tys. zł, a nawet więcej w Pro Junior System

Jacek Główczyński
14 marca 2022 (artykuł sprzed 2 lat)

Filip Koperski (z lewej) i Kacper Sezonienko zdobyli w Gliwicach kolejne punkty dla Lechii Gdańsk do klasyfikacji Pro Junior System, które przybliżają klub do premii finansowej na koniec sezonu. Filip Koperski (z lewej) i Kacper Sezonienko zdobyli w Gliwicach kolejne punkty dla Lechii Gdańsk do klasyfikacji Pro Junior System, które przybliżają klub do premii finansowej na koniec sezonu.

Filip Koperski, wychodząc do gry w drugiej połowie z Piastem Gliwice, wypełnił limit meczów, który pozwala, aby jego dorobek został zaliczony Lechii Gdańsk do Pro Junior System. Obecnie klub zajmuje w tej klasyfikacji 5. miejsce. Jeśli ją utrzyma do końca sezonu, zarobi 750 tysięcy złotych, a awans o kolejną pozycję w górę to dodatkowo 0,5 miliona złotych.

Przeczytaj, jak trener i bramkarz komentują przegraną Lechii Gdańsk z Piastem Gliwice 0:1

Ekstraklasa SA dodatkowymi premiami nagradza kluby, który odważnie stawiają na młodzież. Klub który robi to najlepiej, na koniec sezonu zarobi 3,25 miliona złotych. Łącznie nagrodzonych zostanie siedem najlepszych klubów. Lechia Gdańsk jest na dobrej drodze, aby jedną z tych premii zainkasować.

7. 250 tys. zł

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk 1:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Młodzieżowcy, czyli piłkarze urodzeni 2000 roku i później, za każdą minutę spędzoną na ligowym boisku otrzymują 1 lub 2 punkty. Dwukrotnie wyższa stawka przynależna jest tym zawodnikom, którzy między 12. a 21. rokiem życia reprezentowali klub (z przerwami lub nie) przez okres trzech pełnych sezonów lub przez 36 kolejnych miesięcy.

Niezbędnym warunkiem, aby te punkty doszły na konto klubu, jest to, aby dany zawodnik rozegrał co najmniej 270 minut oraz 5 meczów.

Przeczytaj, co jeszcze mówił trener Tomasz Kaczmarek przed meczem Piast Gliwice - Lechia Gdańsk

Lechia po meczu w Gliwicach zyskała do klasyfikacji Pro Junior System dodatkowo aż 304 punkty. To zasługa Filipa Koperskiego. Limit minut wypełnił on już wcześniej, ale dopiero zaliczenie 5. spotkania w tym sezonie w ekstraklasie, co nastąpiło właśnie przeciwko Piastowi, sprawiło, że punkty zdobywa przez 18-latka mogą być zaliczone biało-zielonym.

Na razie minuta Koperskiego to jeden punkt, ale w przyszłym sezonie, który będzie jego czwartym z rzędu w Lechii, jego minuta będzie miała wartość już 2 punktów. Nic zatem dziwnego, że klub inwestuje w tego nastolatka.

Dlaczego Lechia Gdańsk wymieniła bocznych obrońców?

Kto powinien grać w ataku Lechii Gdańsk? Zagłosuj

Natomiast już w tym sezonie każda minuta punktowana jest podwójnie w przypadku Jakuba Kałuzińskiego. Dzięki temu pomocnik zgromadził dla Lechii 808 punktów.

Podobnie było w przypadku Mateusza Żukowskiego, który był podstawowym młodzieżowcem biało-zielonych jesienią. Jego udziałem było aż 2430 punktów z 4191, które obecnie są na koncie Lechii.

Poza wymienionymi zawodnikowi na ten dorobek zapracował również Kacper Sezonienko, który od siebie dołożył 649 minut.

Co mogą osiągnąć juniorzy Lechii Gdańsk w mistrzostwach Polski U-17?