Lechia Gdańsk o włos od pozycji lidera. Porażka zamiast wygranej w ostatniej minucie

18 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku)

Drew Pal 2 Lechia Rugby

Rugbistom Lechii Gdańsk wydawało się, że Paweł Boczulak trafił z ostatniego podwyższenia. Jednak sędziowie zdecydowali inaczej, a tym samym biało-zielonym nie udało się zremisować w Sochaczewie. Rugbistom Lechii Gdańsk wydawało się, że Paweł Boczulak trafił z ostatniego podwyższenia. Jednak sędziowie zdecydowali inaczej, a tym samym biało-zielonym nie udało się zremisować w Sochaczewie.

Lechia Gdańsk była o minutę od pozycji lidera w ekstralidze rugby. W 4. kolejce biało-zieloni przegrali po rzucie karnym kończącym mecz na wyjeździe z Orkanem Sochaczew 25:27 (10:14). Tym samym podopiecznym Pawła Lipkowskiego zamiast 4 dopisano tylko 1 punkt w tabeli. Jest jednak satysfakcja, gdyż mistrzowie Polski zostali zmuszeni do najwyższego wysiłku i to mimo że rozpoczęli od prowadzenia 14:0. Był nawet wątpliwości, czy nie powinien być... remis, gdyż gościom wydawało się, że powinny być punkty po podwyższeniu Pawła Boczulaka.

Przeczytaj o wygranej Ogniwa Sopot i zmianie lidera w ekstralidze rugby

Przeczytaj o pierwszej wygranej w tym sezonie rugbistów Arki Gdynia

Punkty dla Orkana:
Pieter Willem Steenkamp 12, Artem Zarovnyi 5, Jonathan O'Neill 5, Jakub Budnik 5

Punkty dla Lechii:
Paweł Boczulak 10, Bartosz Kruszczyński 5, Marek Płonka 5, Dillon Jimmy Steve Afrika 5

LECHIA: Ngonyama (73 Olszewski), Buczek, Wojnicz - Dabkiewicz (61 Nyaoda), Krużycki - Smoliński, Płonka, Afrika - Boczulak - Xolela - Kruszczyński, Klaasen, K.Bracik, M.Bracik - Wójtowicz

Lechia Gdańsk źle weszła w mecz. W 10. minucie przegrywała w Sochaczewie 0:14. Tym większe słowa uznania należą się biało-zielonym, że zdołali się pozbierać i podjąć jeszcze walkę o zwycięstwo na terenie mistrza Polski.

- Co prawda mieliśmy dość czasu, aby przygotować się do meczu, ale może rzeczywiście to podróż w dniu meczu sprawiła, że ten początek był tak nieudany. Jednak ogólnie jestem dumny z zespołu po tym jak zareagował i jak grał na terenie mistrza Polski. Graliśmy o zwycięstwo, zdobyliśmy punkt, ale przy tak wyrównanej lidze i on może w dalszej perspektywie okazać się bardzo cenny - ocenił Paweł Lipkowski, trener Lechii Gdańsk.

Sprawdź, co przez 4. kolejką ekstraligi rugby mówili trenerzy trójmiejskich klubów

Przed przerwą biało-zieloni zbliżyli się na 10:14 do Orkana. Celnie kopał Paweł Boczulak, a przyłożenie po dobrym "rozrzuceniu" akcji, z lewego skrzydła zdobył Bartosz Kruszczyński.

Po zmianie stron Boczulak kopnął z rzutu karnego na 13:14. Jednak rywale mieli Pietera Willema Steenkampa. Nie tylko celnie kopał, ale także popisał się przechwytem, który otworzył Orkanowi drogę do przyłożenia. Gdy miejscowi odskoczyli na 24:13 wydawało się, że jest po meczu.

Orkan Sochaczew - Lechia Gdańsk. Relacja video

Ale gdańscy zawodnicy ani tak przez moment nie pomyśleli. Dwie akcje formacji młyna, w tym jednak po wygranym aucie przez Michała Krużyckiego sprawiły, że to Lechia wyszła na prowadzenie 25:24. Na pole punktowe gospodarzy przebili się: Marek PłonkaDillon Afrika.

Co więcej są kontrowersje, czy biało-zieloni nie powinni mieć o 2 punkty więcej.

- Wydawało nam się, że podwyższenie Pawła Boczulaka było udane, a może tak tylko serce widziało? Sędziowie nie zaliczyli punktów - przyznał trener Lipkowski.
Gdyby te punkty zostały zaliczone, to Orkan po karnym mógłby co najwyżej wyrównać. A tak w ostatniej minucie Steenkamp kopał na zwycięstwo i się nie pomylił. Łącznie punktował trzykrotnie po podwyższeniach i dwukrotnie po karnych.

Boczulak miał o jedno podwyższenie mniej i jak się okazało to przesądziło. Tym samym Lechia straciła miano drużyny niepokonanej w tym sezonie, a do tabeli może dopisać tylko 1 punkt za przegraną nie wyższą niż różnicą 7 punktów. Nie było bonusów za przyłożenia, bo obie drużyny poprzestały na trzech.

10 Posnania Poznań 4 0 0 4 44:291 0
W sezonie zasadniczym każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zmierzą się następnie o złoto, a dwie kolejne o brąz. Gospodarzem meczów o medale będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli.
Nikt nie spada bezpośrednią. Ostatnia drużyna gra baraż z mistrzem I ligi. Zespoły z miejsc 5-9 kończą rozgrywki po rundzie zasadniczej.
Tabela wprowadzona: 2022-09-19