Lechia Gdańsk ocaliła już pół miliona złotych, ale nie uratowała drużyny CLJ

15 maja 2023 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (40)

Miejsce młodzieżowców Lechii Gdańsk wcale nie musiało być na wypożyczeniach lub na ławce rezerwowych. W Mielcu było ich trzech w "11", co nie odbiło się niekorzystnie na wyniku. Na zdjęciu od lewej: Jan Biegański, Jakub Kałuziński i Dominik Piła. Miejsce młodzieżowców Lechii Gdańsk wcale nie musiało być na wypożyczeniach lub na ławce rezerwowych. W Mielcu było ich trzech w "11", co nie odbiło się niekorzystnie na wyniku. Na zdjęciu od lewej: Jan Biegański, Jakub Kałuziński i Dominik Piła.

Lechia Gdańsk już ocaliła pół miliona złotych. Jakub Kałuziński, Kacper Sezonienko i Dominik Piła zaliczając pełny mecz ze Stalą Mielec (0:0) sprawili, że liczba minut rozegranych w tym sezonie przez młodzieżowców przekroczyła 2,5 tysiąca. Natomiast nie udało się uratować miejsca w Centralnej Lidze Juniorów. Drużyna 19-latków straciła szansę na utrzymanie w krajowej elicie tej kategorii wiekowej na trzy kolejki przed końcem rozgrywek.

Lechia Gdańsk traci napastnika. Łukasz Zwoliński zagra o Ligę Mistrzów Lechia Gdańsk traci napastnika. Łukasz Zwoliński zagra o Ligę Mistrzów

Jakub Kałuziński, Kacper SezonienkoDominik Piła w meczu ze Stalą Mielec wspólnie uzbierali 210 minut, czyli maksymalną liczbę, którą dany klub może mieć uwzględnioną w jednej ligowej kolejce.

• Razem 2583

Tym samym Lechia przekroczyła w całym sezonie 2,5 tysiąca minut, które rozegrali piłkarze co najwyżej 22-letni. Dzięki temu już ocaliła pół miliona złotych. Kara, która groziła jej przed wyjazdem do Mielca, spadła bowiem o połowę.

Przypomnijmy, żeby klub nie musiał nic wpłacać do kasy PZPN na koniec sezonu, to takich minut potrzebnych jest co najmniej 3 tysiące. Gdy ten tercet młodzieżowców w takiej skali zagra również przeciwko Legii Warszawa jak i Piastowi Gliwice, wystarczy to, aby uniknąć kary całkowicie.

Kary za brak wypełnienia wymogu minut młodzieżowców w sezonie 2022/23
  • 3 mln zł - w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry 999 minut lub krótszym;
  • 2 mln zł - w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 1000 do 1999 minut;
  • 0,5 mln zł - w przypadku udziału w rozgrywkach dowolnej liczby zawodników młodzieżowych w łącznym wymiarze czasu gry od 2500 do 2999 minut.

Co więcej David Badia, który w pierwszych meczach za swojej kadencji, w ogóle nie wystawiał młodzieżowców do gry, na pomeczowej konferencji w Mielcu bardzo ich chwalił.

Stal Mielec - Lechia Gdańsk 0:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Stal Mielec - Lechia Gdańsk 0:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

- Znam ich umiejętności i potencjał, bo trenują z nami na co dzień. Bardzo się starali, co mi się podobało. Na pewno mogło być dla nich trudne, aby zagrać pełne 90 minut, gdyż nie są w rytmie meczowym. Jeszcze będą się mogli pokazać w kolejnych meczach - zapewnił szkoleniowiec.

Przypomnijmy, że nie licząc sytuacji Ilkaya Durmusa, to właśnie młodzieżowcy stworzyli największe zagrożenie pod bramką Stali. Kałuziński oddał jedyny celny strzał w tym spotkaniu, a w doliczonym czasie gry to po jego dośrodkowaniu Piła z bliska, ale w dość trudnej sytuacji, przestrzelił.

- Była to okazja na wygraną, ale znów zabrakło skuteczności. Jednak pokazaliśmy wolę walki, a także kilka rzeczy, które mogły dać nam wygraną - dodał trener Lechii.
Sprawdź, o jaki cel chciał grac David Badia, jak zabrakło kolejnych finałów i dlaczego i jego nie uda się osiagnąć Lechii Gdańsk Sprawdź, o jaki cel chciał grac David Badia, jak zabrakło kolejnych finałów i dlaczego i jego nie uda się osiagnąć Lechii Gdańsk

O ile w Mielcu gdańscy młodzieżowcy pokazali, że nie musieli w tym sezonie głównie przesiadywać na ławce rezerwowych lub być odsyłani na wypożyczenia do niższych lig, gdyż w takiej formie, jaką prezentują starsi koledzy, na pewno im nie ustępują.

Natomiast w kolejnych latach, i to bez względu na to, czy przepisy o młodzieżowcu się utrzymają, czy ten też będą zmodyfikowane bądź zarzucone, to może być trudno o dopływ kolejnych klubowych nastolatków do pierwszej drużyny. Na grę w krajowej elicie 19-latków przynajmniej jako zespół Lechia też okazała się za słaba.

Biało-zieloni stracili szansę na utrzymanie się w Centralnej Lidze Juniorów, gdzie występuje 16 najlepszych ekip w tej kategorii w Polsce, na trzy kolejki przed końcem rozgrywek. Po porażce u siebie Polonią Warszawa mają już 10 punktów do pierwszego bezpiecznego miejsca.

Podopieczni Marka Zieńczuka po 6 meczów wygrali i zremisowali oraz 15 przegrali. To wszystko przy fatalnym bilansie bramkowym 30:60! Z dorobkiem 24 punktów zajmują 15. miejsce, wyprzedzając tylko Miedź Legnica (14 pkt).

Piast Gliwice z licencją, Lechia Gdańsk poza ekstraklasą. PZPN wbił ostatni gwóźdź Piast Gliwice z licencją, Lechia Gdańsk poza ekstraklasą. PZPN wbił ostatni gwóźdź

18 Miedź Legnica 32 4 10 18 31:51 22
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-05-15