• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia Gdańsk straciła 16 młodych piłkarzy. "Wyrwa w szkoleniu". Rezerwy nie wrócą

Jacek Główczyński
18 czerwca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (78)

Lechia Gdańsk

Lechia Gdańsk nie mogła uzupełnić wakatów w pierwszej drużynie po odchodzących doświadczonych piłkarzach zawodnikami, którzy kończą wiek juniora, gdyż ten rocznik "wypadł" z systemu szkolenia w akademii. Lechia Gdańsk nie mogła uzupełnić wakatów w pierwszej drużynie po odchodzących doświadczonych piłkarzach zawodnikami, którzy kończą wiek juniora, gdyż ten rocznik "wypadł" z systemu szkolenia w akademii.

Lechia Gdańsk nie może uzupełnić pierwszej drużyny piłkarzami, którzy właśnie kończą wiek juniora. - Między U-15 a U-19 straciliśmy 16 zawodników. Takie rzeczy nie mogą się wydarzyć. To wyrwa w szkoleniu - przyznał niedawno Paweł Wolański. Dyrektor akademii piłkarskiej wyjaśniał jednocześnie, dlaczego nie wrócą rezerwy i co się z tym wiąże.Sprawdź, co Kristers Tobers powiedział na pożegnanie oraz jak grali piłkarze Lechii Gdańsk w drużynach narodowych Sprawdź, co Kristers Tobers powiedział na pożegnanie oraz jak grali piłkarze Lechii Gdańsk w drużynach narodowych

Lechia Gdańsk pożegnała już 10 piłkarzy, a trzej kolejni otrzymali wolną rękę w poszukiwaniu nowego pracodawcy. Konieczność przebudowy kadry pierwszej drużyny spotkała klub w najgorszym z możliwych momentów. I nie chodzi tylko o degradację z ekstraklasy.

Gdy trzeba pożegnać doświadczonych zawodników, a decyduje o tym nie tylko kryterium oceny sportowej, ale w dużej mierze kryterium finansowe i konieczność szukania oszczędności, to najprościej uzupełnić kadrę seniorską juniorami.Szkopuł tylko w tym, że rocznikiem kończącym w tym roku tę kategorię wiekową jest rocznik 2004, a on w Lechii... praktycznie przestał istnieć.

- Między U-15 a U-19 straciliśmy 16 zawodników. Takie rzeczy nie mogą się wydarzyć. To wyrwa w szkoleniu. Centralną Ligę Juniorów kończyliśmy z jednym zawodnikiem rocznika 2004 w składzie, gdy w innych klubach ta liczba była znacząca. My graliśmy głównie rocznikiem 2005, a innym drużynom nie ustępowaliśmy liczbą zawodników z roczników 2006-07. Nie ma możliwości, aby przy takich zaburzeniach kadrowych, mieć jakość - tak m.in. mówił Paweł Wolański, gdy niedawno tłumaczył także degradację Lechii z CLJ.
Przeczytaj, kto jako pierwszy podpisał kontrakt z Lechią Gdańsk po degradacji z ekstraklasy Przeczytaj, kto jako pierwszy podpisał kontrakt z Lechią Gdańsk po degradacji z ekstraklasy

Dlatego nowy trener seniorów biało-zielonych - Szymon Grabowski nie otrzymał do seniorskiej drużyny 19-latków. Jego ekipę zasiliło pięciu graczy z młodszych roczników: Mateusz Rzeźnik, Wiktor Rachwał (obaj 2005) oraz Bartosz Nowakowski, Adam Kardaś, Bartosz Borkowski (wszyscy 2006). W najbliższym tygodniu dołączy jeszcze Antoni Mikułko (2005), który był na wypożyczeniu w III-ligowej Wieczystej Kraków.Dlaczego Lechia "zgubiła" jeden rocznik, a na miejsce odchodzących nie sprowadziła innych zawodników rocznika 2004?

- Drużyna U-16 mogła wtedy grać tylko w lidze wojewódzkiej. Została ona zlikwidowana. Ci co nie załapali się do U-17 Centralnej Ligi Juniorów, do rocznika 2003, odeszli, bo nie mieli gdzie grać. Część z nich jest teraz w innych klubach na szczeblu centralnym, a część gra w innych akademiach. Kupno juniora, płacąc jedynie ekwiwalent za wyszkolenie, to wydatek około 50 tysięcy złotych. W roczniku 2004, ci co byli dostępni na rynku, to nie byliby wiodącymi postaciami w zespole naszych juniorów. Wybitni zawodnicy takiego rocznika często są już na zawodowych kontraktach. Dlatego szukaliśmy młodszych. Udało się dopiąć kilka transferów. Możliwe, że jeden czy dwóch z tych, którzy przyszli, na stałe wejdzie do I-ligowej drużyny. Ponadto, gdyby nie zaciąg piłkarzy z zewnątrz, nie byłoby dziś drużyny Centralnej Ligi Juniorów U-15, w której pozyskani stanowią 43 procent. To też duży kamyczek do szkolenia. Nie zmienia to faktu, że akademia to nie jest kraina mlekiem i miodem płynąca. Często nasi trenerzy pracują ponad stan, aby wychować profesjonalnych zawodników - dodał dyrektor akademii.
Co Adam Mandziara obiecał, a w czym pomaga Paweł Żelem prezesowi Lechii Gdańsk? Co Adam Mandziara obiecał, a w czym pomaga Paweł Żelem prezesowi Lechii Gdańsk?

W sezonie 20023/24 w Lechii nadal nie będzie drużyny seniorskich rezerw. Tu ma nie chodzić jedynie o oszczędności finansowe, ale przemyślany plan szkoleniowy. Strategia dla całej akademii na przykład przygotowana została aż na lata 2022-28 i obejmuje trzy obszary: sport, zasoby akademii, podmioty zewnętrzne.- Lechia ma bardzo dużo wychowanków. Nie ma takiego klubu w regionie, który taka liczbę wychowanków doprowadził do poziomu centralnego, a dużo z nich urodzonych jest w Gdańsku. Właśnie poprzez rezerwy możemy więcej zawodników dostarczyć na poziom I, II czy III ligi. Natomiast naszym zadanie jest dostarczenie wybitnych jednostek pierwszej drużynie Lechii. Dla takich jednostek, czy zespół rezerw jest czy nie ma, nie zamyka to drogi do ekipy seniorów. Tacy zawodnicy muszą być powtarzali, cierpliwi, zaangażowani, a gdy będą mieli osobowość i jakość piłkarską, to na pewno trafią do pierwszej drużyny Lechii - zapewnił Paweł Wolański.


Aby pozyskiwać zdolną młodzież z regionu Lechia pracuje nad systemem klubów partnerskich. Pierwsze umowy mają być podpisywane w lipcu i sierpniu. Natomiast, by proces szkolenia w akademii był jak najbardziej wydajny, do coraz młodszych roczników wchodzić będzie wsparcie techniczne. Obecnie już ekipa U-15 korzysta z systemu GPS dla monitorowania zawodników, a trenerzy mają możliwość nagrywania meczów i treningów także za pomocą dronów.

Lechia Gdańsk - transfery lato 2023Przyszli:
Miłosz Kałahur (pozycja: obrońca, ostatni klub: Resovia, wolny transfer, kontrakt w Lechii do 30.05.2025)
Jan Biegański (pomocnik, powrót po wypożyczeniu z GKS Tychy, 30.05.2025)
Tomasz Neugebauer (pomocnik, powrót po wypożyczeniu do Podbeskidzia Bielsko-Biała), 30.05.2025)
Łukasz Zjawiński (napastnik, powrót po wypożyczeniu do Widzewa Łódź, 30.06.2023)
Antoni Mikułko (bramkarz, skrócone wypożyczenie do Wieczystej Kraków, 30.06.2025)

Mogą przyjść
Miłosz Szczepański (pomocnik, powrót po wypożyczeniu do Warty Poznań, 30.06.2024)
Bartosz Nowakowski (bramkarz), Wiktor Rachwał (obrońca), Adam Kardaś, Mateusz Rzeźnik (obaj pomocnicy), Bartosz Borkowski (napastnik)

Mogą odejść:
Dusan Kuciak (Słowacja, bramkarz, 30.06.2024)
Maciej Gajos (pomocnik, 30.06.2024)
Mario Maloca (Chorwacja, obrońca, 30.06.2024)

Odeszli:
Kevin Friesenbichler (paszport: Austria, pomocnik/napastnik, rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron, nowy klub: DSV Leoben, Austria)
Kristers Tobers (Łotwa, obrońca/pomocnik, koniec kontraktu)
Marco Terrazzino (Niemcy/Włochy, pomocnik, koniec kontraktu)
Joel Abu Hanna (Izrael/Niemcy/Palestyna, obrońca, powrót po wypożyczeniu do Legii Warszawa)
Łukasz Zwoliński (napastnik, nowy klub: Raków Częstochowa, wolny transfer)
Henrik Castegren (Szwecja, obrońca, kontrakt rozwiązany za porozumieniem stron)
David Badia (Hiszpania, I trener, koniec kontraktu)
Rafał Pietrzak (obrońca, koniec kontraktu)
Flavio Paixao (Portugalia, napastnik, koniec kariery)
Jakub Kałuziński (pomocnik, koniec kontraktu, należny ekwiwalent za wyszkolenie)

Lechia Gdańsk - aktualna kadra pierwszej drużyny

Kluby sportowe

Opinie (78) 4 zablokowane

 • To wszystko to wielka lipa

  • 19 1

 • W Polsce przez to, co zrobiono po 1989, po pierwsze nie ma odpowiedniej liczby dzieci, małolatów. To jest główny problem (2)

  Nie ma do pracy, do wojska, do policji, to nie ma i do futbolu. Prawie nie było przyzwoitej pracy, no to są efekty - bo ludzie ograniczali dzietność czy wręcz zakładanie rodzin. W necie widziałem klipy typka z USA (Michigan) o Polsce, faceta pochodzenia arabskiego czy raczej pak!stańskiego. Gościu mówił, że jedna z 7 rzeczy, które go najbardziej zaskakują w Polsce, to jak mało widzi się kobiet z małymi dziećmi. Szedł z kamerką w Krakowie, ale powiedział, że już był w Lublinie i Warszawie - to samo, w porównaniu z USA. Pamiętam b. seksowną dziewczynę (ok. 22 lata) widzianą w autobusie w 2011 (a stąd tak dokładnie pamiętam, bo rok przed EURO 2012). Teraz (takich ładnych i atrakcyjnych się już praktycznie nie widuje) przyszła mi refleksja, że to był przedostatni "normalny" rocznik w Polsce.

  • 9 9

  • Klipy typka.z USA w necie widziałeś

   Pochodzenia wschodniego.
   Aha i raz 10 lat temu widziałeś seksowna dziewczyne i na podstawie tego wysnuwasz wnioski że to wina tego że w Lechii nie ma juniorów.
   Nie no sprytnie to sobie wymyśliłeś, pamiętaj o planowej wizycie u psychiatry na NFZ, bo Ci termin przepadnie.

   • 10 2

  • I oczywiście 11 lat temu tych ładnych dziewczyn było dużo, a w ogóle multum. Tamtą pamiętam, bo była sek sb0m bą w miniówie

   Gdybym wtedy miał kasę na wylot na prywatną wyspę, zaraz bym ją zapraszał :-). Z tym, że to była studentka (uczelni państwowej, ale nie z tych największych i najtrudniejszych), a to był kwiecień, to mogłaby się nie zgodzić ze względu na studia. A co do piłki, dla której to tylko tło demograficzne, kilometr dalej od nas jest klubik, który ma dwa boiska. Natomiast też jakoś wtedy nieraz chodziłem w tamten rejon na spacery. Od lat młodych osób coraz mniej - i jest dowód. Od 15 lat jest tam tylko piłka młodzieżowa. I te 11-12 lat temu były tam ze 4 grupy małolatów, każda trenująca na połówce boiska. W ostatnich dwóch latach rzadziej tam chodzę na spacery, ale albo - już w cieplejszej porze roku - nikt nie trenuje, albo jedna grupa. Nie wiem, może mają ogółem ze 2? Czasem mecz grają z kimś, ale rzadko.

   • 0 0

 • Kolejny ,,sukces" Lechii.

  Co robił zarząd? Co na to Rada Nadzorcza? Nie podają się do dymisji?!?!?

  • 14 2

 • Szkolenie

  A pan dyrektor teraz się obudził ze jest wyrwa w roczniku ? Ta dziura nie powstała nagle tylko to efekt pracy ludzi odpowiedzialnych za szkolenie. Przecież tam myśli szkoleniowe pomysły na akademie nie ma i nie było. Każdego roku zmiany tenerow w czerwcu , nie wiedzieli czy zostaną a jak zostaną to jaki rocznik obejmą , wymiana składu zaciąg nowych z innych woj bo w naszym nie ma zdolnych, którzy w dodatku na codzien kibicują naszej Lechii i gdyby dostali szanse to ogień byłby na boisku bo są. Stad maja sympatie do klubu często przekazana przez rodziców /pokoleniowej

  • 21 1

 • No i ok

  • 5 1

 • Kto w końcu wywali z filca mendziarze?

  • 14 2

 • Lechia? A co to jest, ta Lechia? (4)

  Mają jakiś majątek, obiekty? Czy tylko "drużynę"?

  • 24 10

  • (1)

   Jest i tak lepiej jak w twojej Arce !

   • 6 5

   • Chcielibyście, ale pomarzyć zawsze możecie

    • 5 2

  • Kibiców ma

   • 1 3

  • Arka nawet nie wie kiedy powstała hehe

   • 0 0

 • Ten klub

  Jest nie tylko śmieszny, ale i głupi

  • 21 1

 • (2)

  Panie dyrektorze, proponuję podjechać do Osi gm. Suchy Dąb i tam popatrzeć jak się pracuje z młodzieżą i dziećmi. Przypomnę tylko iż Osiczanka podpisała umowę partnerską z Rakowem i na wielką Lechię się wypieli.

  • 23 1

  • Ty jak coś pieprzniesz...

   • 0 4

  • Wypieli to się ogródek na działce.
   A gdyby się na nią wypięli...to byłoby gorzej.
   Ale ty wszędzie popisujesz się glucie " wiedzą ", tylko z pisaniem problemy.

   • 1 2

 • Super fachowcy doprowadzili drużynę na samo dno. To była naprawdę sztuka, po prostu majstersztyk. Dno sportowe, jeszcze większe dno w zakresie organizacji i zarządzania tego tworu... Może określenie za mocne, ale to naprawdę ani klub, ani drużyna. Nie może być w sporcie tak, że właściciel uprawia prywatną, geszefciarską, chociaż niby sportową radosną twórczość.

  • 14 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Typuj wyniki Mistrzostw Europy w Niemczech!

Najbliższy mecz Lechii

Śląsk Wrocław
19 lipca 2024, godz. 20:30
HIT
37% Śląsk Wrocław
25% REMIS
38% Lechia Gdańsk

Tabela

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Cracovia 0 0 0 0 0:0 0
1 GKS Katowice 0 0 0 0 0:0 0
1 Górnik Zabrze 0 0 0 0 0:0 0
1 Jagiellonia Białystok 0 0 0 0 0:0 0
1 Korona Kielce 0 0 0 0 0:0 0
1 Lech Poznań 0 0 0 0 0:0 0
1 Lechia Gdańsk 0 0 0 0 0:0 0
1 Legia Warszawa 0 0 0 0 0:0 0
1 Motor Lublin 0 0 0 0 0:0 0
1 Piast Gliwice 0 0 0 0 0:0 0
1 Pogoń Szczecin 0 0 0 0 0:0 0
1 Puszcza Niepołomice 0 0 0 0 0:0 0
1 Radomiak Radom 0 0 0 0 0:0 0
1 Raków Częstochowa 0 0 0 0 0:0 0
1 Stal Mielec 0 0 0 0 0:0 0
1 Śląsk Wrocław 0 0 0 0 0:0 0
1 Widzew Łódź 0 0 0 0 0:0 0
1 Zagłębie Lubin 0 0 0 0 0:0 0
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Trzy najlepsze drużyny po 34. kolejce zdobędą prawo gry w europejskich pucharach, a trzy ostatnie zespoły spadną do I ligi.

Ostatnie wyniki Lechii

26 maja 2024, godz. 15:00
9% Miedź Legnica
17% REMIS
74% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane