Lechia Gdańsk w reprezentacjach. Makowski z golem, Fila dwie żółte kartki

Tomasz Makowski (z lewej) był kapitanem reprezentacji Polski U-20 w wygranym meczu ze Szwajcarią 5:1 w ramach  Elite League. Pomocnik Lechii Gdańsk strzelił gola na 2:0.
Tomasz Makowski (z lewej) był kapitanem reprezentacji Polski U-20 w wygranym meczu ze Szwajcarią 5:1 w ramach Elite League. Pomocnik Lechii Gdańsk strzelił gola na 2:0. fot. Grzegorz Radtke/400mm.pl

Reprezentacja Polski przegrała z Bułgarią 0:3 (0:1) w el. mistrzostw Europy U-21 2021, a Karol Fila w 69. minucie ujrzał drugą żółtą i w konsekwencji czerwoną kartkę. Tomasz Makowski był kapitanem reprezentacji Polski U-20 w meczu ze Szwajcarią w ramach rozgrywek Elite League. Biało-czerwoni w Chojnicach zwyciężyli aż 5:1 (1:0). Pomocnik Lechii Gdańsk rozegrał całe spotkanie i strzelił gola na 2:0. Pełne 90 minut w spotkaniu eliminacyjnym mistrzostw Europy zaliczył Filip Mladenović, a Serbia pokonała Luksemburg 3:2 (2:0). Mniej powodów do zadowolenia mieli ich koledzy klubowi: Egy Maulana Vikri i Filip Dymerski. Do gry wchodzili z ławki, a ich drużyny nie wygrały.

Lechia Gdańsk - komplet relacji, wyników sezon 2019/20 i nie tylko

Aktualizacja, piątek, godz. 18:53

Karol Fila jest najbardziej eksploatowanym piłkarzem Lechii Gdańsk, mimo że to dla niego dopiero drugi sezon w ekstraklasie. 21-latek w oficjalnych meczach biało-zielonych jesienią rozegrał już 1552 minuty. To najwięcej ze wszystkich piłkarzy, którzy są w kadrze pierwszego zespołu.

Warto dodać, że Karol to również etatowy reprezentant młodzieżowej reprezentacji Polski. W kwalifikacjach do Euro U-21 w 2021 roku zagrał kolejno z: Łotwą, Estonią, Rosją i Serbią po pełnych 90 minut. Tym samym łącznie w oficjalnych meczach, na rozmaitych boiskach Fila spędził aż 1912 minut do piątkowego wieczoru.

Karol Fila, najbardziej eksploatowany piłkarz Lechii Gdańsk

el. ME U-21, Sofia: Bułgaria - Polska 3:0 (1:0)

Tonisław Jordanow 43, Stanisław Iwanow 51, 61

POLSKA: Grabara - Gumny, Walukiewicz, Sobociński, Pestka - Listkowski (46 Płacheta), Fila, Ambrosiewicz (46 Kowalczyk), Bogusz (68 Bida), Jóźwiak (74 Lusiusz) - Klimala (74, Slisz

6. Łotwa 5 2 2- 6

Pomocnik Lechii w pierwszym składzie wystąpił również w meczu z Bułgarią. Tego spotkania nie zaliczy jednak do udanych. Pierwszą żółtą kartkę zobaczył tuż po zmianie stron. Natomiast drugą i w konsekwencji czerwoną sędzia pokazał mu w 69. minucie gry za faul, gdy biało-czerwoni przegrywali już 0:3.

Kadrę U-21 nadal prowadzi mieszkający w Gdyni Czesław Michniewicz, a w jego sztabie są m.in. obecni i byli przedstawiciele Arki: Grzegorz Witt (w kadrze trener przygotowania fizycznego) i Marek Gaduła (fizjoterapeuta). Ten ostatni opuścił jednak zgrupowanie przez zerwane ścięgno Achillesa.

Młodzieżowa kadra zajmuje drugie miejsce w grupie piątej., tracąc do liderującej Rosji jedno "oczko". Awans uzyska zwycięzca, a sześć najlepszych z dziewięciu zespołów, które zajmą drugie miejsca, weźmie udział w barażach. Młodzi piłkarze zagrają kolejny mecz w Podgoricy z Czarnogórą. Początek o godz. 15.

Tomasz Makowski w Lechii Gdańsk balansuje między podstawową "11", a ławką rezerwowych. W tym sezonie wystąpił w 15 oficjalnych meczach, a 10 z nich rozpoczął w podstawowym składzie.

Gola jeszcze nie strzelił. Środkowy pomocnik w klubowych barwach wykazuje się za to uniwersalnością. Poza swoją nominalną pozycją, na środku drugiej linii, grywał także na prawej i lewej obronie.

Natomiast w reprezentacji Polski U-20 (rocznik 1999 i młodsze) Tomek jest kapitanem, a w ostatnich meczach także jej czołowym snajperem. Makowski strzelił gola w trzecim spotkaniu z rzędu rozgrywek Elite League, zwanych także Turniejem Ośmiu Narodów. Łącznie w tej drużynie był to jego 12. występ i 4. bramka.

Piłkarze Lechii Gdańsk mają problem z butami, czy murawą?

Elite League U-20, Chojnice: Polska - Szwajcaria 5:1 (1:0)

Mateusz Bondarenko 35, Tomasz Makowski 46, Aron Stasiak 59, Łukasz Poręba 67, Jakub Bednarczyk 86 - Yannick Marchand 61

POLSKA: Mrozek - Szota, Bondarenko (88 Skrzypczak), Kiwior - Bednarczyk (87 Piątkowski), Makowski, Skóraś, Poręba (87 Szpakowski), Puchacz - Stasiak (59 Rakoczy), Kurminowski (82 Czubak)

8. Szwajcaria 5 2 4:10

Lechia Gdańsk - Pogoń Szczecin 0:1. Relacja, zdjęcia, możliwość wystawiania ocen

Pomocnik Lechii w meczu ze Szwajcarią w Chojnicach wpisał się na listę strzelców w 46. minucie. Zdobył gola na 2:0 po podaniu z prawej strony boiska Jakuba Bednarczyka.

Przypomnijmy, że w październiku w tych rozgrywkach strzelał bramki: Niemcom (4:3) i Holandii (1:2). Natomiast debiutanckie trafienie w narodowej drużynie 20-latków Tomek zaliczył w marcu tego roku, w towarzyskiej potyczce z Japonią (4:1).

Dla Polski, prowadzonej przez Jacka Magierę było to 2. zwycięstwo w 5. występie w Elite League sezonu 2019/20. Do zakończenia rywalizacji czekają naszą drużynę jeszcze mecze z: Czechami i Anglią.

więcej »

W seniorskiej reprezentacji narodowej ze zwycięstwa cieszył się Filip Mladenović. Lewy obrońca Lechii Gdańsk rozegrał pełne 90 minut w reprezentacji Serbii, która w Belgradzie pokonała Luksemburg 3:2 (2:0). Dl 28-latka był to 10. występ w pierwszej reprezentacji. Nadal pozostaje w niej bez gola.

Przed ostatnią kolejką rywalizacji o bezpośredni awans do Euro 2020 w grupie B Serbia traci punkt do Portugalii. 17 listopada u siebie ugości pewną już awansu Ukrainę, która już zapewniła sobie 1. miejsce. Natomiast Portugalia zagra na wyjeździe z Luksemburgiem. Serbowie awansują, jeśli wygrają, a aktualni mistrzowie Europy stracą punkty.

Filip Mladenović - wywiad

Dwaj kolejny piłkarze Lechii Gdańsk wystąpili w drużynach narodowych, mimo że w klubowych barwach rzadko mogą wykazać się w pierwszej drużynie. Egy Maulana Vikri zaliczył 2 występy, ale ostatni miał miejsce 28 lipca. Natomiast Filip Dymerski w tym sezonie nie zagrał ani minuty ani w ekstraklasie, ani w meczach pucharowych.

W Indonezji pomocnik Lechii nadal cieszy się dużym uznaniem. 19-latek gra już w drużynie narodowej do lat 23. W pierwszym z dwóch zaplanowanych meczów towarzyskich z Iranem Vikri zaprezentował się w drugiej połowie. Mecz zakończył się remisem 1:1 (1:0). Rewanż w sobotę.

Również Dymerski gra w kadrze, w której należy do młodszych zawodników. W drużynie U-19 mogą występować piłkarze z rocznika 2001 i młodszych, a środkowy obrońca Lechii dopiero w kwietniu osiągnie pełnoletność.

Biało-czerwoni źle rozpoczęli turniej w Walii, który jest pierwszym etapem eliminacji do mistrzostw Europy 2020 w tej kategorii wiekowej. Przegrali z gospodarzami 0:3 (0:2). Dymerski wszedł na boisko w 74. minucie, gdy końcowy rezultat był już ustalony.

Przed Polską, prowadzoną przez Bartłomieja Zalewskiego, jeszcze mecze w tej grupie z: Kosowem i Rosją. Do drugiej rundy awansują dwie najlepsze drużyny.

Pavels Steinbors, eliminacje Euro 2020, Słowenia - Łotwa, Ljublana, godz. 18
Filip Dymerski, turniej eliminacji mistrzostw Europy U-19, Kosowo - Polska, Cardiff, godz. 14