• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia Gdańsk wymienia piłkarzy oraz członków sztabu drużyny i rady nadzorczej klubu

Jacek Główczyński
31 maja 2023, godz. 14:00 
Opinie (113)

Lechia Gdańsk

Łukasz Smolarow poinformował, że nie jest jednym z sześciu kandydatów na nowego trenera Lechii Gdańsk. Łukasz Smolarow poinformował, że nie jest jednym z sześciu kandydatów na nowego trenera Lechii Gdańsk.

Lechia Gdańsk przygotowania do nowego sezonu rozpocznie 14 czerwca. Z wypożyczeń wrócą: Jan Biegański, Miłosz Szczepański, Łukasz Zjawiński, Tomasz Neugebauer i Antoni Mikułko. Do tego dnia najpóźniej poznamy nowego trenera biało-zielonych. Kandydatów jest sześciu, ale nie ma wśród nich Łukasza Smolarowa, obecnego dyrektora ds. sportu, który na konferencji prasowej mówił o przyczynach degradacji, ale bez wskazywania winnych zaistniałej sytuacji. Są zwolnienia w sztabie organizacyjnym pierwszej drużyny. 5 czerwca zaplanowane jest Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy, które m.in. uzupełni wakat we władzach, a konkretnie w radzie nadzorczej po rezygnacji Bogdana Oworuszko.

Lechia Gdańsk dotkliwie ukarana przez Komisję Ligi: walkower, grzywna, zakaz wyjazdowy Lechia Gdańsk dotkliwie ukarana przez Komisję Ligi: walkower, grzywna, zakaz wyjazdowy

Lechia Gdańsk rozpocznie przygotowania 14 czerwcaLechia Gdańsk przygotowania do sezonu rozpocznie 14 czerwca. Pięć tygodni później planowana jest inauguracja Fortuna 1. Ligi. W ramach przygotowań ma się odbyć zgrupowanie w Gniewinie.

Ile pieniędzy mógłby Ile pieniędzy mógłby "włożyć" do klubu ewentualny nowy właściciel Lechii Gdańsk?

Nie do końca wiadomo, kogo zobaczymy na pierwszym treningu z obecnej kadry zespołu.

- Przedstawiłem dwie wizje budowy drużyny. Jest plan A i B. Potrzeba akceptacji i decyzji, w którą wersje idziemy. Trwają rozmowy z dotychczasowymi zawodnikami. Jest szkielet drużyny i do niego dobieramy. To nie są proste sprawy. M.in. od tego czy zostanie jeden, niekiedy zależy też to, co zrobimy z drugim. Pojawiają się też oferty, zapytania transferowe, ale na razie są na niskim poziomie. Dlaczego wstrzymujemy się w oczekiwaniu na wyższe propozycje. Ciągle nie wiemy do końca, kto zostanie - mówi Łukasz Smolarow, dyrektor ds. sportu Lechii.


Pięciu piłkarzy wróci z wypożyczeńJuż wcześniej klub ogłosił, że skróci wypożyczenie Antoniego Mikułko z III-ligowej Wieczystej Kraków. Okazuje się, że bramkarz nie będzie jedyny zawodnikiem, który ponownie dostanie szansę w Lechii. Do Gdańska wrócą również wypożyczeni do I-ligowych GKS Tychy - Jan Biegański i Podbeskidzia Bielsko-Biała - Tomasz Neugebauer.

Lechia Gdańsk po 32 sezonach w ekstraklasie. Zagłosuj - kiedy wróci? Sprawdź, co mówi historia? Lechia Gdańsk po 32 sezonach w ekstraklasie. Zagłosuj - kiedy wróci? Sprawdź, co mówi historia?

Ponadto 14 czerwca na treningu w Gdańsku mają się stawić również: Miłosz SzczepańskiŁukasz Zjawiński, których ekstraklasowe kluby - odpowiednio - Warta Poznań i Widzew Łódź nie skorzystały z prawa pierwokupu po wypożyczeniach.

Do pierwszej drużyny ma być ponadto włączonych 4-5 zawodników, którzy w tym sezonie grali w drużynie Lechii w Centralnej Lidze Juniorów i też w tych rozgrywkach zaznali gorycz degradacji.Jakie transfery do Lechii Gdańsk?Lechia Gdańsk chciałaby zostawić 4-5 doświadczonych piłkarzy z obecnej kadry drużyny, a generalnie opowiada się za jej odmłodzeniem. Transferów zawodników z bardzo znanymi nazwiskami raczej nie należy się spodziewać.

David Badia ogłasza odejście, a Lechia Gdańsk potępia wydarzenia w Gliwicach David Badia ogłasza odejście, a Lechia Gdańsk potępia wydarzenia w Gliwicach

- Zmiany w drużynie będą duże albo bardzo duże. Mamy listę zawodników z pogranicza I ligi i ekstraklasy, czyli takich, którzy jak już posmakowali gry w elicie to nie zrobili furory. Optymalny przedział wiekowy graczy, po których chcielibyśmy sięgnąć, to 22-26 lat. Z jednej strony szukamy nowego, świeżego oblicza zespołu, jego odmłodzenia, a z drugiej zmierzamy do drużyny zbilansowanej, czyli 4-5 doświadczonych piłkarzy by zostało - przyznał Łukasz Smolarow.
Piłkarze pierwszej drużyny Lechii Gdańsk, którzy sami ogłosili bądź zrobił to klub, że odchodzą 30 czerwca

 • Joel Abu Hanna - 30.06.2023 kończy się jego wypożyczenie z Legii Warszawa, a w umowie nie ma zapisu o pierwokupie dla Lechii
 • Jakub Kałuziński - już w lutym klub ogłosił, że nie przedłuży kontraktu
 • Flavio Paixao - został już pożegnany, gdyż kończy karierę piłkarską
 • Łukasz Zwoliński - podpisał kontrakt z Rakowem Częstochowa ważny od 1 lipca
 • Rafał Pietrzak - poinformował, że klub nie zaproponuje mu nowego kontraktu
 • Henrik Castegren - klub poinformował, że 31 maja nastąpi rozwiązanie kontraktu za porozumieniem stron

Lechia Gdańsk - kadra wiosna 2023Kto i kiedy nowym trenerem Lechii Gdańsk?Nowego trenera poznamy najpóźniej w dniu pierwszego treningu, czyli 14 czerwca. Dyrektor Smolarow potwierdził, że kandydatów jest sześciu, wyłącznie z Polski.

- Było mi bardzo miło, że w mediach byłem brany pod uwagę i to niemal jako pewniak, ale nie jestem w tej szóstce kandydatów. Chciałbym, aby nowy szkoleniowiec miał sztab porównywalny do 1-ligowej czołówki, by przyszedł z trzema swoimi asystentami i tworzyli zgraną grupę - dodaje dyrektor Lechii.
Według naszych ustaleń do zmian dojdzie również w sztabie organizacyjnym, który pracował przy pierwszej drużynie. Są już pierwsze wypowiedzenia. Odchodzą: Patryk Dittmer oraz Leszek Matejak.Przyczyny degradacji według Łukasza SmolarowaJednak głównym celem konferencji prasowej Łukasza Smolarowa było wskazanie przyczyn degradacji Lechii Gdańsk. Dyrektor ds. sportu wskazał m.in. na:

* kryzys w drużynie, podkreślając, że "przez cały rok na wielu poziomach byliśmy podzieleni, nie byliśmy jednością, mimo prób nie udało się połączyć, był to rok kryzysowy oparty na podziale, współpraca codzienna była bardzo szarpana od wydarzenia do wydarzenia. Czasami sytuacja się naprawiała, ale nie na długo, czasami pozytywny oddźwięk, ale krótkotrwały"

Piast Gliwice - Lechia Gdańsk. Przeczytaj relację z przerwanego meczu oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Piast Gliwice - Lechia Gdańsk. Przeczytaj relację z przerwanego meczu oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

* zbytnie zaawansowanie wiekowe drużyny, której średnia systematycznie rosła: 27,4 (sezon 2020/21), 28,3 (2021/22) i 29,6 (2022/23). "Byliśmy zdecydowanie najstarszą drużyną, a trzy z pięciu najstarszych spadły. Stopniowo się starzeliśmy aż przekroczyliśmy granicę" - podkreślił dyrektor

* zbyt wielu liderów, którzy dublowali się w swoich rolach, co potwierdza długa droga wędrowania opaski kapitana. Być może zabrakło tych co, byli w stanie się poświęcić i odgrywać rolę drugoplanową

* słabość w polu karnym tak własnym jak i przeciwnika, która zdaniem dyrektora przejawiała się w tym, że "nie byliśmy zachłanni na strzelani goli, a pod własną bramką brakowało tego, co pamiętamy z przeszłości, że i po trzech zawodników rzucało się, aby zablokować strzał rywala"

Dalsza współpraca na linii Lechia - Gdańsk. Miasto czeka na Adama Mandziarę Dalsza współpraca na linii Lechia - Gdańsk. Miasto czeka na Adama Mandziarę

* ograniczona liczebność sztabu szkoleniowego, co m.in. sprawiało, że brakowało ludzi i czasu na obserwowanie najbliższych przeciwników w meczach na żywo, a także były niedostatki w pracy nad zawodnikami wracających po kontuzjach oraz w dwóch ostatnich sezonach w ogóle zrezygnowano z trenera mentalnego. Gdy w sezonie 2020/21 w sztabie było 5 trenerów odpowiedzialnych za technikę, 2 za motorykę, 1 za taktykę, 1 za "mental" to w ostatnich rozgrywkach było o 3 szkoleniowców mniej (4 za technikę, po 1 za motorykę i taktykę).

* kontuzje - dyrektor wskazał następujących piłkarzy, których absencja w grze wynosiła minimum miesiąc: Durmus, Conrado, De Kamps, Nalepa, Koperski, Poznański, Sezonienko.

* komunikacja - dyrektor przyznał: "popełnialiśmy różnego rodzaju błędy w komunikacji na zewnątrz, na pewno nie był czas spokoju i mam wrażenie że z tym nie do końca sobie poradziliśmy, że konflikty sprawiały wrażenie jeszcze bardziej zaawansowanych niż w rzeczywistości były"Zmiany we władzach Lechii GdańskPewne zmiany szykują się również we władzach klubu. Na 5 czerwca zwołane jest Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy. Jeszcze nie należy spodziewać się decyzji odnośnie zmian właścicielskich, ale do uzupełnienia są wakaty m.in. w radzie nadzorczej.

Lechia Gdańsk nie otrzymuje już pieniędzy od większościowego właściciela? Lechia Gdańsk nie otrzymuje już pieniędzy od większościowego właściciela?

Jak informowaliśmy, po przejściu Arkadiusza Gerwela do pracy jako wiceprezesa zarządu, co miało miejsce w styczniu tego roku, stanowisko przewodniczącego rady pozostawało nieobsadzone. Natomiast ostatnio z zasiadania w radzie nadzorczej zrezygnował Bogdan Oworuszko. Obaj byli desygnowani przez większościowego akcjonariusza.

Obecnie w składy RN Lechii wchodzą: Adriana Mandziara (wiceprzewodnicząca), Marta Jabłońska (sekretarz) oraz Sławomir CzarnieckiDariusz Krawczyk (obaj członkowie).

Mandziara kieruje Radą Nadzorczą Lechii Gdańsk, a finansami... główna księgowa Mandziara kieruje Radą Nadzorczą Lechii Gdańsk, a finansami... główna księgowa

Tabela po 34 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Raków Częstochowa 34 23 6 5 63:24 75
2 Legia Warszawa 34 19 9 6 57:37 66
3 Lech Poznań 34 17 10 7 51:29 61
4 Pogoń Szczecin 34 17 9 8 57:46 60
5 Piast Gliwice 34 15 8 11 40:31 53
6 Górnik Zabrze 34 13 9 12 45:43 48
7 Cracovia 34 12 10 12 41:35 46
8 Warta Poznań 34 12 9 13 37:35 45
9 Zagłębie Lubin 34 12 9 13 35:44 45
10 Radomiak Radom 34 12 8 14 34:41 44
11 Stal Mielec 34 11 10 13 36:40 43
12 Widzew Łódź 34 11 8 15 38:47 41
13 Korona Kielce 34 11 8 15 39:48 41
14 Jagiellonia Białystok 34 9 14 11 48:49 41
15 Śląsk Wrocław 34 9 11 14 35:48 38
16 Wisła Płock 34 10 7 17 41:50 37
17 LECHIA GDAŃSK 34 8 6 20 28:56 30
18 Miedź Legnica 34 4 11 19 33:55 23
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. W związku ze zdobycie Pucharu Polski przez Legię Warszawa, która została wicemistrzem, w międzynarodowych rozgrywkach zagra także czwarta drużyna.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-05-31

Wyniki 34 kolejki

 • Piast Gliwice - LECHIA GDAŃSK 3:0 walkower (mecz nie został dokończony z powodu rac rzucanych na boisko z sektora gości, w momencie przerwania gry Lechia prowadziła 1:0)
 • Cracovia - Wisła Płock 3:0 (1:0)
 • Lech Poznań - Jagiellonia Białystok 2:0 (1:0)
 • Legia Warszawa - Śląsk Wrocław 3:1 (2:1)
 • Miedź Legnica - Górnik Zabrze 0:0
 • Pogoń Szczecin - Radomiak Radom 4:0 (1:0)
 • Raków Częstochowa - Zagłębie Lubin 1:1 (0:0)
 • Stal Mielec - Warta Poznań 1:0 (1:0)
 • Widzew Łódź - Korona Kielce 0:3 (0:2)

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (113)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najnowsze

Najbliższy mecz Lechii

Wisła Kraków
28 września 2023, godz. 21:00
HIT
mecz pucharowy
54% Wisła Kraków
26% REMIS
20% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Anna W 8 19 75%
2. Tomasz Brillowski 9 18 66.7%
3. Melia Milka 8 17 62.5%
4. Tomasz Dubowski 9 17 55.6%
5. Dorota Kalicka 9 17 55.6%

Ostatnie wyniki Lechii

75% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
10% GKS Katowice
16 września 2023, godz. 20:00
HIT
49% Odra Opole
19% REMIS
32% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane