• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia Gdańsk zmieniała w gabinetach i na ławce, a nie na boisku i "jest tragicznie"

Jacek Główczyński
1 maja 2023, godz. 15:00 
Opinie (146)

Lechia Gdańsk

Michał Buchalik (pierwszy z prawej) ocenia, że sytuacja jest tragiczna. Lechia Gdańsk w kończącym się sezonie wolała jednak zmieniać w gabinetach i na ławkach niż dokonać solidnych transferów. Michał Buchalik (pierwszy z prawej) ocenia, że sytuacja jest tragiczna. Lechia Gdańsk w kończącym się sezonie wolała jednak zmieniać w gabinetach i na ławkach niż dokonać solidnych transferów.

- Nie będę oszukiwał. Jest praktycznie, można powiedzieć, tragicznie - to ocena Michała Buchalika sytuacji Lechii Gdańsk w PKO BP Ekstraklasie. W sezonie 2022/23 klub skoncentrował się na zmianach w gabinetach, gdyż przez sam tylko zarząd przewinęło się siedem osób, w tym dwóch prezesów, obecnie sprawdza już czwartego trenera. Ponadto trzy osoby były do spraw transferowych, tylko że skład nie został realnie wzmocniony. W dwóch oknach transferowych do drużyny dołączyło zaledwie pięciu nowych zawodników, w tym jeden jeszcze nie zdążył nawet zadebiutować.

Michał Buchalik: Jest tragicznie- Nie będę oszukiwał. Jest praktycznie, można powiedzieć, tragicznie - tak mówił Michał Buchalik przed kamerami Canal Plus Sport po przegranej Lechii Gdańsk z Rakowem Częstochowa 0:4.
Lechia Gdańsk po decyzjach licencyjnych. Szansa czy zapowiedź kłopotów? Lechia Gdańsk po decyzjach licencyjnych. Szansa czy zapowiedź kłopotów?

To kolejna dramatyczna wypowiedź piłkarza, po tej Jakuba Bartkowskiego odnośnie "spadania". To drużyna przegrywa ten sezon na boisku, ale ma coraz bardziej świadomość, że niewiele zrobiono, aby pomóc jej skutecznie zmierzyć się z zadaniem utrzymania ekstraklasy dla Gdańska.

Prześledziliśmy, gdzie następował zmiany, począwszy od 7 lipca 2022 roku, czyli od meczu z Akademiją Pandev (4:1), który był pierwszym oficjalnym Lechii w sezonie 2022/23. W dużej mierze okaże się, że zmian było dużo, ale w najmniejszym stopniu dotyczyły one wzmocnienia drużyny.Zarząd Lechii Gdańsk - siedem osób, w tym dwóch prezesówW obecny sezon Lechia weszła z największym w historii piłkarskiej spółki w Gdańsku, czyli od 2009 roku, zarządem. Niemal dokładnie przed pierwszy meczem, gdyż 8 czerwca, zwiększono to ciało z trzech do pięciorga osób, w tym aż trzech wiceprezesów. Obecnie nie ma z tego grona nikogo!

Prezes Paweł Żelem abdykował 31 marca 2023 roku, po licznych protestach kibiców. Udał się na urlop zdrowotny, który upłynął z końcem kwietnia. Jednocześnie zachował dla siebie przynależne Lechii miejsce w Radzie Nadzorczej Ekstraklasa SA, czyli spółki prowadzącej rozgrywki piłkarskiej elity.

Jakub Bartkowski szczerze i emocjonalnie: Spada Lechia Gdańsk, drużyna, miasto, kibice. A co na to trener David Badia? Jakub Bartkowski szczerze i emocjonalnie: Spada Lechia Gdańsk, drużyna, miasto, kibice. A co na to trener David Badia?

Najszybciej z zarządem pożegnał się Michał Hałaczkiewicz. Z funkcji wiceprezesa odszedł już 31 sierpnia 2022 roku.

Wówczas też przeciwko Żelemowi wystąpił Piotr Zejer, wiceprezes, a zarazem jedyny w zarządzie przedstawiciel akcjonariuszy mniejszościowych. Jako że nie udało mu się doprowadzić do ustąpienia prezesa, sam ogłosił o zawieszeniu swojego członkostwa w zarządzie. Ostatnie przedłużenie tego okresu obowiązuje do końca czerwca 2023 roku.

2 stycznia 2023 roku z funkcją wiceprezesa pożegnała się Agnieszka Syczewska, a 11 lutego ze stanowiska członka zarządu ustąpiła Ewelina Ernest. To właśnie te panie weszły do zarządu niewiele ponad pół roku wcześniej, czyli 8 czerwca 2022 roku.

Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 4:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi Raków Częstochowa - Lechia Gdańsk 4:0. Przeczytaj relację oraz wystaw oceny piłkarzom i trenerowi

Obecnie zarząd jest dwuosobowy. 12 kwietnia urzędowanie rozpoczął prezes Zbigniew Ziemowit Deptuła. Natomiast od 18 stycznia wiceprezesem jest Arkadiusz Gerwel, który tym samym zrezygnował z funkcji przewodniczącego rady nadzorczej.

A pełnił ją zaledwie od października 2022 roku, zastępując Adama Mandziarę. Obecnie nie ma przewodniczącego, a zatem radą kieruje wiceprzewodniczący, czyli... Adriana Mandziara.

Trzy osoby od transferówZ ramienia zarządu transfery nadzorował prezes Żelem. Jednak zatrudniano także kolejnych specjalistów od tych spraw. W połowie czerwca 2022 roku do klubu wrócił Sławomir Wojciechowski. Były dyrektor Akademii Piłkarskiej Lechii otrzymał stanowisko koordynator ds. planowania kadr, w którym miały się skupić także kompetencje dyrektora sportowego.

Którzy piłkarze Lechii Gdańsk po degradacji z ekstraklasy od razu mogą odejść do nowego mistrza Polski? Którzy piłkarze Lechii Gdańsk po degradacji z ekstraklasy od razu mogą odejść do nowego mistrza Polski?

Na stanowisku wytrwał do 19 września 2022 roku, kiedy po raz drugi zmieniano w tym sezonie trenera. Wojciechowski był bardzo dobrym piłkarzem, jest wychowankiem Lechii, ale w pełnionej ostatnio roli zapisał się głównie tragikomiczną wypowiedzią z obecnej perspektywy.

- Ciężko jest nam na ten moment zrobić jakiś dobry transfer, bo mamy naprawdę świetny zespół, dobrych zawodników. Żeby podnieść jakość zespołu, musieliby przyjść lepsi zawodnicy, a to nie jest łatwe - tak zapewniał przed telewizyjną kamerą w przerwie meczu Lechii z Rapidem w Wiedniu.
21 listopada 2022 roku w Lechii była już inna koncepcja.

"Pan Sławomir Czarniecki został powołany na funkcję członka Rady Nadzorczej Lechii Gdańsk SA. Do jego obowiązków należeć będzie m.in. nadzór nad kwestiami dotyczącymi polityki transferowej klubu oraz szkolenia młodzieży i rozwoju akademii" - głosił klubowy komunikat.

Franz-Josef Wernze nie żyje. Co to oznacza dla Lechii Gdańsk? Franz-Josef Wernze nie żyje. Co to oznacza dla Lechii Gdańsk?

Czarniecki zachował jednocześnie stanowisko koordynatora akademii Bayeru 04 Leverkusen i choć w radzie nadzorczej Lechii jest do dziś, to ci co właśnie w nim widzieli dyrektora sportowego z prawdziwego zdarzania, muszą być rozczarowani.

1 stycznia 2023 roku do Lechii wrócił Łukasz Smolarow. Były asystent Piotra Stokowca został mianowany dyrektorem ds. sportu. Od tamtego czasu to on firmował ruchy kadrowe, które odbywały się w pierwszej drużynie. Przed startem rundy wiosennej "tłumaczył" się z ruchów kadrowych, a 27 marca zapewniał, że David Badia to dobry wybór na stanowisku trenera.Czterech pierwszych trenerów Lechii Gdańsk w sezonieWspomniany hiszpański szkoleniowiec to już czwarta osoba, która prowadzi Lechię w tym sezonie. Na razie ma najgorszy bilans - 1 punkt w 5 meczach.

Przypomnijmy, że Tomasz Kaczmarek został zwolniony w nocy z 31 sierpnia na 1 września ubiegłego roku, gdy akurat upłynął rok od jego zatrudnienia w klubie. Lechia po jego wodzą przeszła jedną rundę w kwalifikacjach Ligi Konferencji Europy, a w ekstraklasie w 6 meczach zdobyła 3 punkty i znajdowała się na ostatnim miejscu w tabeli.

Dlaczego Lechia Gdańsk rozmontowała defensywę przed meczem w Częstochowie? Dlaczego Lechia Gdańsk rozmontowała defensywę przed meczem w Częstochowie?

Maciej Kalkowski w roli trenera tymczasowego dostał trzy mecze, w których zdobył dwa punkty.

Natomiast Marcin Kaczmarek pracował od 19 września 2022 do 21 marca 2023 roku. Przeszedł z Lechią jedną rundę w Pucharze Polski, a z 16 meczów ligowych "wycisnął" 20 punktów.Lechia Gdańsk zmieniała nie tam, gdzie była potrzebaI tu dochodzimy do sedna naszych rozważań i przyczyn tego, że Buchalik wyznał: "sytuacja jest tragiczna".

Nie wchodząc w szczegóły, ile zmian dokonywało się w klubie na mniej eksponowanych stanowiskach, a działo się tam wiele, choćby w dziale sprzedaży, to tylko na przytoczonych stanowiska mamy karuzelę 14 osób.

Przeczytaj wywiad, po którym Dusan Kuciak został przez Lechię Gdańsk odsunięty od meczu z Rakowem Częstochowa Przeczytaj wywiad, po którym Dusan Kuciak został przez Lechię Gdańsk odsunięty od meczu z Rakowem Częstochowa

Na boisku tak liczna ekipa wystawiłaby "11" i miałaby jeszcze 3 rezerwowych. Tylko najwyraźniej po tej karuzeli stanowisk zapomniano, albo już nie starczyło pieniędzy, na zmiany w drużynie.

Dwa okna transferowe - tylko pięciu nowych piłkarzyW trakcie bieżącego sezonu były dwa okna transferowe. Letnie w ubiegłym roku skończyło się 1 września. Dopiero na tydzień przed jego zamknięciem prezes Żelem ogłosił:

"Chcemy dokonać trzech transferów. Będą to piłkarze gotowi, aby z marszu wejść do gry".
Ostatecznie skończyło się na dwóch, w tym jednym wypożyczeniu. 27 sierpnia z Legii Warszawa do Lechii przeniósł się obrońca Joel Abu Hanna, a 30 sierpnia pozyskano Joeri De Kampsa, holenderskiego defensywnego pomocnika, który poprzednio grał w Slovanie Bratysława.

Obaj grę w pierwszym składzie przeplatali absencjami z powodów zdrowotnych, a i w pełni sił też nie mieli zawsze miejsca w "11". De Kamps zaliczył 10 meczów, w tym 6 w "11" i zebrał aż 5 żółtych kartek. Abu Hanna wystąpił 15 razy, w tym 14 od pierwszej minuty, strzelił 1 gola, ale samobójczego.

Michał Nalepa o Lechii Gdańsk: Większość nas przekreśliła, ale możemy z tego wyjść Michał Nalepa o Lechii Gdańsk: Większość nas przekreśliła, ale możemy z tego wyjść

Wydawało się, że zimowe okno, które trwało do 23 lutego, będzie lepsze. Szybko pozyskano z Pogoni Szczecin Jakuba Bartkowskiego, a w trakcie zgrupowania w Turcji do drużyny dołączył Kevin Friesenbichler, który grał w Lechii w sezonie 2014/15, a ostatnio występował na Łotwie. Jednak te nadzieje zgasły, gdy jako transfer last minute ogłoszono Louisa Poznańskiego.

Najwięcej z nich grał Bartkowski (12 meczów, 9 w "11", 1 gol), choć i on najbardziej zapewne zostanie zapamiętamy z emocjonalnej i szczerej wypowiedzi po meczu z Rakowem Częstochowa.

Friesenbichler nie wzmocnił ofensywy, bo w 11 meczach, w tym w 5 w wyjściowym składzie, nie strzelił żadnego gola.

Natomiast Poznański jeszcze nie zdążył zadebiutować. Dopiero wraca do treningów po kontuzji, która wymagała miesięcznego leczenia.

Typowanie wyników

LECHIA Gdańsk
Zagłębie Lubin

Jak typowano

43% 151 typowań LECHIA Gdańsk
28% 97 typowań REMIS
29% 103 typowania Zagłębie Lubin

Twoje daneTabela po 30 kolejkach

Piłka nożna - Ekstraklasa
Drużyny M Z R P Bramki Pkt.
1 Raków Częstochowa 30 22 5 3 60:19 71
2 Legia Warszawa 30 17 9 4 48:32 60
3 Pogoń Szczecin 30 14 9 7 47:41 51
4 Lech Poznań 30 13 10 7 41:29 49
5 Warta Poznań 30 12 8 10 35:29 44
6 Piast Gliwice 30 12 7 11 33:29 43
7 Cracovia 30 11 9 10 37:30 42
8 Jagiellonia Białystok 30 9 12 9 45:40 39
9 Górnik Zabrze 30 10 8 12 38:40 38
10 Stal Mielec 30 10 8 12 35:38 38
11 Widzew Łódź 30 10 8 12 34:38 38
12 Radomiak Radom 30 10 8 12 29:34 38
13 Wisła Płock 30 10 6 14 39:42 36
14 Korona Kielce 30 9 8 13 34:43 35
15 Zagłębie Lubin 30 9 8 13 28:42 35
16 Śląsk Wrocław 30 7 10 13 26:41 31
17 LECHIA GDAŃSK 30 7 5 18 26:50 26
18 Miedź Legnica 30 4 10 16 29:47 22
Rozegrane zostaną 34. kolejki, w których każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Trzy pierwsze drużyny zapewnią sobie występy w europejskich pucharach. Taką możliwość otrzyma też czwarta drużyna, jeśli Puchar Polski zdobędzie ktoś z miejsc 1-4.
Z PKO BP Ekstraklasa zdegradowane zostaną trzy ostatnie drużyny.
Tabela wprowadzona: 2023-05-01

Wyniki 30 kolejki

 • Raków Częstochowa - LECHIA GDAŃSK 4:0 (1:0)
 • Legia Warszawa - Wisła Płock 2:0 (1:0)
 • Jagiellonia Białystok - Warta Poznań 3:1 (3:0)
 • Zagłębie Lubin - Widzew Łódź 2:0 (1:0)
 • Piast Gliwice - Pogoń Szczecin 0:0
 • Śląsk Wrocław - Radomiak Radom 0:1 (0:1)
 • Stal Mielec - Korona Kielce 2:1 (1:1)
 • Lech Poznań - Górnik Zabrze 0:1 (0:1)
 • Cracovia - Miedź Legnica 1:1 (0:1)

Kluby sportowe

Wydarzenia

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (146)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz

Górnik Łęczna
74% LECHIA Gdańsk
15% REMIS
11% Górnik Łęczna

Ostatnie wyniki

Bruk-Bet Termalica Nieciecza
1 października 2023, godz. 15:00
44% Bruk-Bet Termalica Nieciecza
28% REMIS
28% LECHIA Gdańsk
28 września 2023, godz. 21:00
HIT
mecz pucharowy
51% Wisła Kraków
21% REMIS
28% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1. Dorota Kalicka 11 23 63.6%
2. Andrzej Sobieski 11 21 63.6%
3. Marcin Lang 11 20 63.6%
4. Tomasz Dubowski 11 20 54.5%
5. Roman Perz 10 19 60%

Relacje LIVE

Najczęściej czytane