Lechia nie obroni tytułu

Tomasz Napiórkowski
15 czerwca 2003 (artykuł sprzed 20 lat)
Na półfinałowy mecz pomiędzy rugbistami Lechii oraz Ogniwa przyszła cała rzesza kibiców. Większoć to kibice Sopoccy. Gdańskim rugbistom nie pomógł atut własnego boiska. Po dogrywce Gdańscy rugbiści ulegli Sopocianom 10-22 (5-7). Mecz ten można uznać za przedwczesny finał (podobnie jak uznano ćwierćfinałowy mecz Ligi Mistrzów pomiędzy Realem a Manchesterem). Był to najważniejszy mecz sezonu dla obu drużyn. Zwycięstwo gwarantowało awans do finału.

Zapewne w dużej mierze do zwycięstwa gości przyczynił się głośny doping kibiców Ogniwa, którzy licznie przyjechali na ten mecz.

W meczu zagrali debiutant w drużynie Ogniwa Michael Gawroński, cały mecz zagrał również pełniący funkcję trenera Grzegorz Kacała, oraz pełniący funkcję II trenera Sylwester Hodura (zagrał tylko w pierwszej połowie).

Gotowy do gry był również trener Marek Płonka, oraz do gry powrócili rekonwalescenci Andrzej Potarowicz, Jacek Grebasz i Janusz Urbanowicz.

Mecz był bardzo wyrównany i co najważniejsze bez większych incydentów na boisku. Wynik 0-0 utrzymywał się aż do 32 min gry, kiedy to punkty dla gospodarzy zdobył Sławomir Więciorek, okazji do podwyższenia nie wykorzystał Tomasz Fedde (5-0). Zawodnicy Ogniwa szybko otrząsnęli się po stracie punktów i zaledwie po upływie 5 min gry Marcin Baraniak wyprowadził swoją drużynę na prowadzenie najpierw przykładając punkty, potem kopiąc podwyższenie (5-7). Na przerwę z minimalną przewag schodziła drużyna gości.

Druga połowa to nieco nerwowa gra drużyny Ogniwa, wynikiem czego była żółta kartka dla kapitana zespołu Marcina Baraniaka, zaledwie 3 min później ten sam kolor kartonika obejrzał zawodnik Lechii Rafał Kochański. Gdańszczanie po upływie kilkunastu minut gry drugiej połowy ponownie wyszli na prowadzenie, zdobywcą punktów był Grzegorz Leszczyński, i tym razem podwyższenia nie wykorzystał Tomasz Fedde (10-7). Sopocianie rozpaczliwie ruszyli do ataku co w końcówce przyniosło efekt. Sędzia podyktował rzut karny dla Ogniwa, na 3 punkty zamienił go Marcin Baraniak doprowadzając do remisu (10-10). Wynik ten nie uległ zmianie do końca regulaminowego czasu gry. O końcowym wyniku miała zadecydować dogrywka dwa razy po 15 min.

Pierwsza część dogrywki zakończyła się remisem. Na twarzach zawodników było widać już zmęczenie, jednak lepszą wytrzymałością popisali się zawodnicy Ogniwa, kiedy to w drugiej czści dogrywki punkty zdobył Marcin Wilczuk, tym razem nie udało się podwyższyć wyniku Marcinowi Baraniakowi (10-15). Po upływie 25 min dogrywki punkty za sprawą Mariusza Wilczuka ponownie zdobyli Sopocianie, wynik ten podwyższył jeszcze Marcin Baraniak (10-22). Wynik do końca meczu nie uległ już zmianie i po upływie 110 min gry Ogniwo Sopot zwyciężyło Lechię Gdańsk 22-10 zapewniając sobie udział w finale. Gdańszczanom pozostał na pocieszenie mały finał o brązowy medal.

Składy drużyn:
Lechia Gdańsk: Janusz Urbanowicz, Rafał Sajur, Sławomir Kaszuba, Paweł Sienkiewicz, Łukasz Doroszkiewicz, Sławomir Więciorek (5 punktów), Rafał Kochański, Rafał Wojcieszak, Paweł Lenartowicz, Tomasz Fedde, Andrzej Potarowicz, Wojciech Jeryś, Grzegorz Śliwiński, Karol Hedesz, Jacek Grebasz.
Rezerwowi: Grzegorz Leszczyński, Mirosław Klusek, Łukasz Rybak, Łukasz Jurczak, Marek Płonka, Rafał Polter, Artur Zaniewski.

Ogniwo Sopot: Łukasz Mikołajczak, Grzegorz Kacała, Marcin Wilczuk, Sylwester Hodura, Przemysław Tubielewicz, Tomasz Wysiecki, Adam Pogorzelski, Tomasz Jarowicz, Wojciech Czaja, Maciej Szablewski II, Marcin Baraniak, Michael Gawroński, Łukasz Jasiński, Łukasz Szostek, Filip Cackowski.
Rezerwowi: Rafa Witoszyński, Maciej Kossakowski, Tomasz Nikielski, Dariusz Rekowski-Wantoch, Milan Ignatowicz, Michał Dembicki, Mariusz Wilczuk.

Opinie (43)

• BRAWO OGNIWO.BARDZO ZAŁUJE ZE NIE MOGLEM PRZYJSC NA MECZ I ZOBACZYC JAK MÓJ KOCHANY KLUB Z KTÓRYM JESTEM JUZ ZWIONZANY OD PARU DOBRYCH LAT ODNOSI ZWYCIENSTWO NAD LECHIA.

• 0 0

• Wygraliśmy ,przegrać nie mogliśmy

Ogniwo to jest potęga ogniwo najlepsze jest do boju aby tak dalej!!!!!!!!

• 0 0

• Szacunek dla Ogniwa od kibica Gdyńskiej Arki!

• 0 0

• Finał

Wszystko bardzo ładnie i cieszę się, że Ogniwo wygrało, przy całym szacunku - jeśli będą tak grać w finale, jak dziś z Lechią, to nie wróżę im dobrze. Trzeba przyznać, że wiele sytuacji mogło się obrócić przeciwko Ogniwu i tylko dzięki szczęściu (i kilku pomyłkom sędziego) nie skończyło się gorzej. Tak, czy owak kibicuję swojej drużynie do końca i mam nadzieję, że zaskoczą nas w finale i pokonają Budowlanych. Pozdrawiam wszystkich kibiców Rugby (bo przecież w tym sporcie trzymamy się wszyscy razem!).

jest przynajmniej nie na miejscu.
    Wszyscy wiedza ze najlepsza druzyna w tym sezonie sa Budowlani Łódź.
    W finale spuszcza tęgie lanie Ogniwu któremu nie pomoze Kacala,
    Hodura czy Gawroński

• 0 0

• PODZIĘKUJCIE SĘDZIEMU ZA AWANS DO FINAŁU...

OGNIWO PODZIĘKUJCIE SĘDZIEMU ZA AWANS DO FINAŁU !!! WSZYSCY WIDZIELI JAK ŁADNIE SŁUCHAŁ SIĘ KACAŁY I ZACHOWYWAŁ SIĘ JAKBY BYŁ JEGO PODWŁADNYM !!! TYLE KARNYCH PRZECIW LECHII ZA NIC, TAK W PREZENCIE OD SĘDZIEGO PIOTROWICZA DLA OGNIWA !!! MOZNA WRĘCZ POWIEDZIEĆ ŻE W DOGRYWCE TO SĘDZIOWAŁ KACAŁA !!! JAK TAKI KRETYN I PROSTAK JAK WIESŁAW PIOTROWICZ Z LUBLINA MOŻE PROWADZIĆ MECZ PÓŁFINAŁOWY MISTRZOSTW POLSKI !!! PODOBNO MECZ FINAŁOWY BĘDĄ PROWADZILI SĘDZIOWIE Z ZAGRANICY WIĘC DLACZEGO NIE MOŻNA BYŁO ICH ZATRUDNIĆ RÓWNIEŻ NA PÓŁFINAŁY !!! NIE STARCZYŁO KASY A MOŻE POLSKI ZWIĄZEK RUGBY TAK OSZCZĘDZA... PRZECIEŻ TYLE KASY WYDAJĄ NA NASZYCH KADROWICZÓW...
    WOGÓLE SKANDAL JAK CHOLERA Z TYM SĘDZIOWANIEM W NASZEJ LIDZE W PRZEKROJU CAŁEGO SEZONU !!! U NAS NIE MA DOBRYCH SĘDZIÓW, JEDYNYM WYJĄTKIEM MOŻE BYĆ MIROSŁAW ŻÓRAWSKI Z ŁODZI ALE I JEMU CZASEM PRZYTRAFIAJĄ SIĘ BABOLE !!! NAJGORSZE W TYM WSZYSTKIM JEST TO ŻE ZAWODNICY HARUJĄ, WALCZĄ, ZOSTAWIAJĄ SERCE NA BOISKU (czyt. LECHIA) A PRZYJEŻDŻA TAKI DEBIL JAK SĘDZIA PIOTROWICZ Z LUBLINA I CAŁKOWICIE WYPACZA WYNIK JEDNEGO Z NAJWAŻNIEJSZYCH MECZÓW W SEZONIE !!!

• 0 0

• sedzia kalosz

Zgadzam sie że Piotrowicz sedziował slabo a nawet bardzo slabo ale nie sedziował pod Ogniwo.
    Jak wytlumaczyc fakt ze kapitan Sopocian M.Baraniak dostal kartke za dyskusje(jest to przywilej kapitana)
    a bez konsekwencji pozostaje wyczyn J. Grebasza (Strzaly) ktory wyzywa sędziego od ch..i i grozi mu.
    cyt: "ty ch..u widziales ze to ja? (...) zaraz ci z.......e"
    Sedzia z poza naszego kraju zapanowałby nad widowiskiem i nie poddałby sie sugestom zawodnikow.
    (chocby dlatego ze w wiekszosci przypadkow by ich nie rozumial).
    Jesli nie bylo pieniedzy na Francuza moglby byc Czech lub Ukrainiec -oni maja zapewne nizsze stawki
    Mam nadzieje ze w finale Francuz nie wypaczy wyniku,
    ale liniowi nie sa rownierz bez znaczenia - na to co wczoraj robił Janeczko szkoda czcionki.

• 0 0

• frajerstwo

to polskie sedziowanie jest do d***.wczoraj piotrowicz sedziowal tylko pod lechie a nie pod ogniwo .swiadczylo tym fakt ze przedluzal jak tylko mogl dogrywke i wogle popelnil duzo h******* bledow a liniowi tez jak c*** .stali i jak by slepi byli.kompletne zero.a piotrowicz sie bal strzaly czy co ze se tak pozwalal wrzucac.no frajerstwo na maxa.bary sie odezwal to od razu zolta,a strzala mu wrzuca a ten nic.u nas nie ma dobrego sedziego.tu sa sami frajerzy ktorzy za koperte sa gotowi zepsuc ludzia i zawodnikom dobry mecz.

• 0 0

• Śmieszne.

Porównać ten mecz do meczu Real-Menchester.Wpływy z biletów były podobne i tyle samo stacji transmitowało to megawydarzenie sportowe.

9 Budowlani WizjaMed Łódź 11 0 0 11 68:679 0
Każdy zagra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny zagrają o złoty medal, a dwie kolejne o brązowy. Gospodarzem meczów będą zespoły wyżej klasyfikowane w tabeli. Nikt nie spada bezpośrednio. Najsłabsza drużyna ma zagrać baraż z mistrzem I ligi o prawo gry w ekstralidze 2024/25.