• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Lechia znów na Traugutta? Nie ma na to środków ani czasu

Maciej Korolczuk
13 maja 2023, godz. 09:00 
Opinie (376)

Lechia Gdańsk

Lechia po spadku mogłaby tam grać.

Pod koniec maja minie 12 lat od ostatniego meczu Lechii Gdańsk na miejskim stadionie przy ul. Traugutta. Po spadku do I ligi część kibiców chciałaby, aby biało-zieloni znów grali swoje mecze we Wrzeszczu, a nie w Letnicy. Sprawdziliśmy, czy jest to możliwe.12 maja PZPN wbił ostatni, formalny gwoźdź do degradacji Lechii Gdańsk z ekstraklasy 12 maja PZPN wbił ostatni, formalny gwoźdź do degradacji Lechii Gdańsk z ekstraklasy

Lechia w I lidze powinna swoje mecze rozgrywać:

Po spadku Lechii z Ekstraklasy (piłkarzom pozostały jeszcze do rozegrania trzy mecze, ale nie mają już nawet matematycznych szans na utrzymanie), odezwały się głosy - głównie w internecie - że klub potrzebuje zmian. Nie tylko personalnych - co wydaje się oczywiste i zrozumiałe - ale i organizacyjnych.

- Lechia powinna wrócić do domu. Na Traugutta. Tam jest jej miejsce, tam osiągała sukcesy - mówią kibice, wspominając z nostalgią czasy sprzed ponad dekady, gdy stadion w Letnicy dopiero powstawał, a Lechia pierwsze trzy sezony po powrocie do najwyższej klasy rozgrywkowej rozgrywała właśnie na stadionie we Wrzeszczu.

Sprawdziliśmy, w jakim stanie jest obiekt, na którym piłkarze ostatni raz o ligowe punkty grali 29 maja 2011 roku.

Europejskie puchary ponownie na Polsat Plus Arena Gdańsk? Możliwa Liga Mistrzów Europejskie puchary ponownie na Polsat Plus Arena Gdańsk? Możliwa Liga Mistrzów

Najpilniejszą potrzebą jest naprawa przeciekającego dachu nad tarasem na głównej trybunie. Najpilniejszą potrzebą jest naprawa przeciekającego dachu nad tarasem na głównej trybunie.

Przeciekający dach- Od tamtej pory to głównie obiekt treningowy - mówi nam Leszek Paszkowski, dyrektor Gdańskiego Ośrodka Sportu. - Z obiektu na co dzień korzysta głównie pierwsza drużyna Lechii, rezerwy, juniorzy i zespoły kobiece. Czasem, gdy na stadionie w Letnicy gra reprezentacja, tutaj odbywają się pojedyncze treningi. Imprez masowych w zasadzie już nie organizujemy. To pojedyncze mecze rugbistów czy sparing Lechii np. z Panathinaikosem Ateny (4:0). Żeby Lechia mogła tu wrócić obiekt wymaga wielu inwestycji i napraw. Nie mamy na to ani środków, ani czasu - przyznaje Paszkowski.
Wielu kibiców Lechii z sentymentem wspomina mecze przy Traugutta. Urzędnicy z Gdańskiego Ośrodka Sportu wykluczają jednak powrót Lechii na stadion we Wrzeszczu ze względu na brak środków i czasu, by przeprowadzić tam niezbędne remonty. Wielu kibiców Lechii z sentymentem wspomina mecze przy Traugutta. Urzędnicy z Gdańskiego Ośrodka Sportu wykluczają jednak powrót Lechii na stadion we Wrzeszczu ze względu na brak środków i czasu, by przeprowadzić tam niezbędne remonty.
29.05.2011 Trojmiasto.pl. Przeczytaj naszą relację, zobacz zdjęcia z pożegnalnego meczu Lechii Gdańsk w ekstraklasie na Traugutta 29 29.05.2011 Trojmiasto.pl. Przeczytaj naszą relację, zobacz zdjęcia z pożegnalnego meczu Lechii Gdańsk w ekstraklasie na Traugutta 29

Najpilniejszą potrzebą jest naprawa przeciekającego dachu nad tarasem na głównej trybunie. Obecnie trwa przetarg na wyłonienie wykonawcy. Remont trzeba przeprowadzić, bo woda wdziera się do szatni, zalewając strop obiektu. Władze GOS szacują, że naprawa pochłonie ok. 1,3 mln zł.Adam Mandziara: Spadek to nie koniec świata Adam Mandziara: Spadek to nie koniec świata

 • Kosztowna ma być też naprawa systemów bezpieczeństwa. M.in. systemu kołowrotków i monitoringu.
 • Kosztowna ma być też naprawa systemów bezpieczeństwa. M.in. systemu kołowrotków i monitoringu.

Nakładów wymaga też system monitoringu i kołowrotkiAle to nie wszystko.

Kolejny 1 mln zł potrzebny jest na naprawę i przegląd systemu monitoringu. Na stadionie i wokół niego znajduje się ponad 60 kamer. I choć wszystkie działają, to część z nich kwalifikuje się do wymiany.

- To tak jakby od 10 lat non stop miał pan włączony telewizor. Kolory już nie te, a sama technologia przez dekadę poszła tak do przodu, że inwestycje są niezbędne - mówią pracownicy GOS.
W podobnym stanie jest system dostępu, a więc tzw. bramofurty, zwane przez kibiców kołowrotkami. To przez nie kibice dostają się do obiektu. Problem w tym, że one także wymagają przeglądu.

- W sumie na naprawę wszystkich trzech elementów, a więc dachu, kamer i kołowrotków potrzebujemy ok. 3 mln zł - dodaje Grzegorz Pawelec, rzecznik prasowy GOS, z którym robimy obchód po obiekcie.
Potencjalny właściciel złożył ofertę za Lechię. Piłkarze bez pensji Potencjalny właściciel złożył ofertę za Lechię. Piłkarze bez pensji

 • Szatnie przy Traugutta także najlepsze lata mają za sobą.
 • Szatnie przy Traugutta także najlepsze lata mają za sobą.
 • Szatnie przy Traugutta także najlepsze lata mają za sobą.
 • Szatnie przy Traugutta także najlepsze lata mają za sobą.
 • Szatnie przy Traugutta także najlepsze lata mają za sobą.
 • Szatnie przy Traugutta także najlepsze lata mają za sobą.

W Letnicy są lepsze warunkiNa pierwszy rzut oka stadion wygląda, jakby mecz mógłby się na nim odbyć choćby zaraz. Zadbana murawa przygotowana na Regionalny Finał Pucharu Tymbarku, jupitery, 12 tys. krzesełek. Wokół mnóstwo zieleni.

Gdyby tylko nie ta ponura wizja przyszłego sezonu w I lidze.

Właśnie kończy się trening jednej z grup młodzieżowych. Zaglądamy do szatni pod główną trybuną. Na szafkach nazwisk piłkarzy pierwszej drużyny już nie ma. Gdy trenerem przestał być Piotr Stokowiec, pierwsza drużyna nie korzysta już z szatni i na treningi na Traugutta przyjeżdża autokarem.

- Tak jest im wygodniej, poza tym na stadionie w Letnicy mają lepsze warunki - mówi Paszkowski.
Lechia przy Traugutta ostatni mecz o punkty rozegrała 29 maja 2011 roku z Zagłębiem Lubin (1:2). Lechia przy Traugutta ostatni mecz o punkty rozegrała 29 maja 2011 roku z Zagłębiem Lubin (1:2).

Trzeba było zrezygnować z maratonuRoczny budżet GOS-u wynosi 39 mln zł. Z tych środków musi utrzymać nie tylko stadion, ale też plażę czy miejskie pływalnie. I choć pieniędzy jest nieco więcej, niż w ubiegłych latach, to przez drastyczne podwyżki cen energii elektrycznej, wody czy ciepła, finansowa kołdra jest krótsza.

- Przez to w tym roku musieliśmy zrezygnować z organizacji maratonu - mówi Paszkowski.
Organizacja największej biegowej imprezy w Trójmieście pochłaniała ok. 1,5 mln zł. Teraz te środki trzeba przeznaczyć na bieżące wydatki. • Przy Traugutta w dobrym stanie pozostaje murawa, jupitery i same trybuny. Innych wydatków jest jednak sporo.
 • Przy Traugutta w dobrym stanie pozostaje murawa, jupitery i same trybuny. Innych wydatków jest jednak sporo.
 • Przy Traugutta w dobrym stanie pozostaje murawa, jupitery i same trybuny. Innych wydatków jest jednak sporo.

Lechia w I lidze tylko na rok?Ale brak środków finansowych to nie wszystko. Na przeszkodzie w ewentualnym powrocie Lechii na Traugutta stoi też czas. A w zasadzie jego brak.

- Na wszystkie działania, a więc ekspertyzy, przygotowanie dokumentacji, rozpisanie i rozstrzygnięcie przetargów, a potem prace budowlane potrzebujemy ok. 12 miesięcy - przyznaje Pawelec. - Do tego czasu Lechia zakończy już sezon w I lidze i wszyscy liczymy, że będzie świętować powrót do ekstraklasy.
Nowy prezes ogłosił: Lechia Gdańsk w I lidze i na Letnicy. Jak głosowaliście 12.04.2022, na którym stadionie grać? Nowy prezes ogłosił: Lechia Gdańsk w I lidze i na Letnicy. Jak głosowaliście 12.04.2022, na którym stadionie grać?

Wyprowadzka z Letnicy jest też niemożliwa z kilku innych powodów. Urzędnicy, z którymi rozmawialiśmy przyznają, że nie po to przed 2012 rokiem za 800 mln zł powstał stadion, by Lechia - gdy już nie będzie grać w najwyższej klasie rozgrywkowej - miała się z niego wyprowadzić.

Na przenosiny do Wrzeszcza nie ma też woli władz miasta. Jak słyszymy, nawet w I lidze, Lechia swoje mecze powinna rozgrywać w Letnicy. Wszyscy wierzą bowiem, że rozbrat z elitą potrwa tylko rok.

Tegoroczne imprezy na stadionie w LetnicyBiało-zielony dekalogGdy wychodzimy z budynku szatni, w oczy rzuca się tablica ogłoszeń, na której w plastikowej ramce wisi kartka.

Lechia Gdańsk na Trojmiasto.pl - znajdziesz m.in. relacje ze wszystkich meczów, także na T29, od 2006 roku do dzisiajTo dziesięć przykazań Lechii Gdańsk.

 1. Najważniejsza jest drużyna. Jeśli drużynie idzie dobrze, to wszystkim się powodzi.
 2. Piłka nożna jest grą drużynową. Doceniaj swoich partnerów ze wszystkimi ich zaletami i słabościami.
 3. Trener ma zawsze rację. Kto myśli, że wie coś lepiej, ten prosi się o rozmowę w cztery oczy.
 4. Każdy trening wymaga absolutnej koncentracji. Czego się nie opanuje na treningu, to nie może się udać w trakcie meczu.
 5. Myśl zawsze pozytywnie. Każdy mecz może być wygrany, jeśli tylko wszyscy są o tym przekonani.
 6. Obchodź się dobrze z piłką. W przeciwnym razie ona obędzie się bez ciebie.
 7. Nigdy nie trać celu z oczu. Piłka musi znaleźć się w bramce.
 8. Z tyłu musi być zero. Prowadź każdy pojedynek jeden na jeden, tak jakby miał być ostatnim.
 9. Piłka nożna sprawia przyjemność. Największe osiągnięcia przychodzą tylko z radosnym sercem.
 10. Lechia to religia. Piłka jest naszym przyjacielem. A trener jest naszym prorokiem.


10 przykazań piłkarzy Lechii Gdańsk. 10 przykazań piłkarzy Lechii Gdańsk.


Wydarzenia

LECHIA Gdańsk - Legia Warszawa

15-45 zł
mecz

Miejsca

Kluby sportowe

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (376)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Lechii

Znicz Pruszków
25 lutego 2024, godz. 15:00
5% Znicz Pruszków
11% REMIS
84% LECHIA Gdańsk

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Lechii

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Matusiak 21 41 61.9%
2 Miś Beżuś 21 39 61.9%
3 Mirosław P. 21 37 57.1%
4 Grzegorz Szlachcikowski 21 37 57.1%
5 Rafał Kowalczyk 21 36 57.1%

Tabela

Piłka nożna - I liga
Drużyny M Z R P Bilans Pkt.
1 GKS Tychy 21 13 1 7 28:22 40
2 Arka Gdynia 20 11 4 5 31:20 37
3 Motor Lublin 20 11 2 7 27:24 35
4 Lechia Gdańsk 20 10 5 5 29:18 35
5 Wisła Kraków 21 9 7 5 40:24 34
6 Odra Opole 21 10 4 7 24:20 34
7 Wisła Płock 21 9 6 6 30:28 33
8 Miedź Legnica 20 8 8 4 30:20 32
9 Górnik Łęczna 20 7 10 3 20:18 31
10 Bruk-Bet Termalica Nieciecza 21 7 7 7 34:28 28
11 GKS Katowice 20 7 6 7 29:24 27
12 Znicz Pruszków 20 8 2 10 16:22 26
13 Stal Rzeszów 20 6 5 9 27:31 23
14 Chrobry Głogów 20 6 4 10 20:33 22
15 Polonia Warszawa 21 5 4 12 25:33 19
16 Resovia 20 5 4 11 21:36 19
17 Podbeskidzie Bielsko-Biała 20 3 8 9 16:29 17
18 Zagłębie Sosnowiec 20 2 5 13 14:31 11
Każdy gra z każdym mecz i rewanż. Dwie najlepsze drużyny wywalczą bezpośredni awans do ekstraklasy. Zespoły z pozycji 3-6 zagrają w dwustopniowych barażach o jeszcze jedno miejsce premiowane awansem.
Natomiast trzy najsłabsze drużyny zostaną zdegradowane do II ligi.

Wyniki 21 kolejki

 • ARKA GDYNIA - Stal Rzeszów (niedziela, godz. 12:40)
 • Znicz Pruszków - LECHIA GDAŃSK (niedziela, godz. 15)
 • Miedź Legnica - Polonia Warszawa 2:1 (0:1)
 • Wisła Kraków - GKS Tychy 0:1 (0:1)
 • Podbeskidzie Bielsko-Biała - Odra Opole 1:2 (0:1)
 • Wisła Płock - GKS Katowice 2:1 (1:1)
 • Motor Lublin - Bruk-Bet Termalica Nieciecza 1:0 (0:0)
 • niedziela
 • Resovia - Zagłębie Sosnowiec
 • poniedziałek
 • Chrobry Głogów - Górnik Łęczna
 • Mecz zaległy z 18. kolejki
 • Katowice - Miedź (wtorek)
 • Mecz zaległy z 17. kolejki
 • Podbeskidzie - Motor (środa)

Ostatnie wyniki Lechii

81% LECHIA Gdańsk
11% REMIS
8% Wisła Płock
16 grudnia 2023, godz. 20:00
25% Motor Lublin
29% REMIS
46% LECHIA Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane