Polscy rugbiści pokonali Szwecję w PNE

6 września 2014 (artykuł sprzed 9 lat)
Najnowszy artykuł o klubie Drew Pal 2 Lechia Rugby Lechia Gdańsk - Ogniwo Sopot 12:36. Jednostronne derby, dobry mecz młodzieży
Grzegorz Buczek (nr 2) zapewnił Polsce zwycięstwo z punktem bonusowym nad Szwecją, zdobywając przyłożenie w doliczonym czasie gry. Asystę zaliczył Marek Płonka (nr 11). Grzegorz Buczek (nr 2) zapewnił Polsce zwycięstwo z punktem bonusowym nad Szwecją, zdobywając przyłożenie w doliczonym czasie gry. Asystę zaliczył Marek Płonka (nr 11).

Od pięciu punktów reprezentacja Polski rozpoczęła rywalizację w dywizji 1B Pucharu Narodów Europy edycji 2014-16. W inauguracyjnym spotkaniu biało-czerwoni pokonali Szwecję 29:17. Bonus, równoznaczny z czwartym przyłożeniem zapewnił w Warszawie Grzegorz Buczek, który sforsował defensywę rywali w ostatniej akcji pojedynku, już w doliczonym czasie gry. W drużynie narodowej zagrało aż 18 rugbistów z trójmiejskich klubów.

Punkty:
Polska:
Tomasz Gasik 10, Dawid Banaszek 9, Piotr Zeszutek 5, Grzegorz Buczek 5
Szwecja: Neil Erasmus 7, Tony Edwards 5, Ian Gowland 5 (karna piątka)

POLSKA: Witoszyński (41 Rafał Kwiatkowski, 72 Buczek), Janiec (46 Chróściel), Bobryk (60 Bysewski) - Zeszutek, Karpiński - Majcher, Płonka, Dąbrowski - Szostek (63 Janeczko) - Banaszek - Rokicki, Szrejber (55 Wilczuk), Gasik, Rakowski (68 Przychocki) - Jurkowski (41 Robert Kwiatkowski)

O CO GRAJĄ RUGBIŚCI W PUCHARZE EUROPY NARODÓW

Na stadion stołecznej Polonii przyszło około pięciu tysięcy kibiców. Gospodarze rozpoczęli z dużym animuszem. Niewiele brakowało, aby już w 3. minucie akcja rugbisty Arki Gdynia i Lechii Gdańsk otworzyła wynik. Dobrego przekopu Dawida Banaszka na punkty nie zamienił Tomasz Rokicki, gdyż piłka uciekła w aut.

Jednak już w 6. minucie Polacy przeprowadzili jeszcze lepszą akcję. Na połowie rywali piłka jak po sznurku krążyło między Rokickim, Markiem Płonką, Rafałe SzrajberemTomaszem Gasikiem. Ten ostatni zaniósł jajo na pole punktowe. Banaszek z podwyższenia poprawił na 7:0.

Polacy prowadzeniem cieszyli się niespełna kwadrans. Szwedzi przeprowadzili akcję przez pół boiska. Co prawda wydawało się, że Tony Edwards został obsłużony podaniem do przodu, ale Radu Petrescu puścił grę. Jak się okazało była to pierwsza, ale nie ostatnia kontrowersyjna decyzja rumuńskiego arbitra przeciwko gospodarzom.

W 24. minucie sędzia pokazał żółtą kartkę Piotrowi Jurkowskiemu. Polski obrońca, żegnający się tym meczem z reprezentacją, przy wyprowadzaniu piłki raczej przypadkowo uderzył łokciem atakującego go rywala.

34-latek musiał jednak na 10 minut opuścić boisko, a rywale otrzymali jeszcze karnego. Dzięki niemu Neil Erasmus wyprowadził Szwedów na prowadzenie 10:7.

Biało-czerwoni ponownie przejęli inicjatywę, gdy siły na boisku się wyrównały. Po wygraniu formacji autowej i szybkiemu rozegraniu piłki ponownie rywali zaskoczył Gasik. Natomiast wynik pierwszej połowy na 14:7 dla Polki ustalił z podwyższenia Banaszek.

W przerwie selekcjonerzy Marek PłonkaDariusz Komisarczuk przeprowadzili od razu dwie zmiany. Nowy zasób sił przydał się w 46. minucie. Jeden z wprowadzonych do gry, Rafał Kwiatkowski szybko, ręką rozegrał rzut karny, a na pole punktowe, z kilkoma rywalami "na plecach" przedarł się Piotr ZeszutekOgniwa Sopot. Banaszek znów trafił z podwyższenia i było już 21:10 dla Polski.

Niestety, potem do głosu doszli Szwedzi. Nerwowo zaczęło się robić po kolejnych decyzjach sędziowskich. W 58. minucie polski młyn był dosłownie o centymetry od kolejnego przyłożenia, ale arbiter zauważył, że przy ustawianiu się do następnego karnego, przepycha się dwóch zawodników. Mimo to żółtą kartkę zobaczył tylko Cyprian Majcher.

Gdy nasza reprezentacja grała w "14", ukarana została jeszcze karną piątką. Arbiter uznał bowiem, że Robert Kwiatkowski nieprzepisowo szarżował próbującego przyłożyć rywala, choć zdaniem wielu, wszystko było zgodnie z przepisami.

W 73. minucie Szwedzi zmniejszyli zatem straty na 17:21. Gdyby takim wynikiem zakończył się mecz to oni mieliby bonus, a nie Polacy. Co więcej każde kolejne przyłożenie rywali to im dałoby zwycięstwo.

Biało-czerwoni uspokoili sytuację dopiero w doliczonym czasie gry. Najpierw z karnego trafił Banaszek. Natomiast w ostatniej akcji meczu doskonale zagrali lechiści. Rafał Janeczko po przechwycie wykopnął piłkę w aut pięć metrów od pola punktowego rywali.

Wrzut piłki z boku należał do Szwedów. W powietrzu doskonale popracował Płonka. Zbitą przez niego piłkę przejął Grzegorz Buczek i zaniósł jajo na pole punktowe rywali. Jako że było to czwarte przyłożenie Polaków to na ich konto powędrował bonus i wygrali spotkanie z dorobkiem 5 punktów. Szwedzi do domu wracają z pustym kontem.

Opinie (37)

• brawo za walkę chłopaki. AVE LECHIA

• 6 7

• Podoba mi sie w rugby...

...ze pomimo nienawisci np. miedzy Gdanskiem a Gdynia, panuja zupelnie inne klimaty. Ten kto lazi na mecze, zapewne wie o co mi chodzi. Potrafi przyjsc taki pan znany z tvn-u i luzik. Sa pewne, twarde zasady. Sport nie dla wszystkich i pomimo wielkich sukcesow, wielu Gdanszczan olewa mecze rugbystow.
    Teraz jest moda na PGE Arene, teraz wszyscy nosza majtki, skarpetki, koszulki, czapki z symbolami Lechii...a jeszcze te 10-12 lat mieli to w d*pie, bo nie grali z Legia, bo nie bylo "specjali", wtedy trzeba bylo sie tulac po wioskach jakimis pks-ami.