Legia Warszawa - Trefl Sopot 79:71. Niemoc w starciu z wicemistrzami Polski

mip.
15 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku)
Opinie (19)

Andrzej Pluta wiele razy w Warszawie dawał kolegom sygnał do odrabiania strat. Treflowi się to nie udało i przegrał po raz drugi z rzędu. Andrzej Pluta wiele razy w Warszawie dawał kolegom sygnał do odrabiania strat. Treflowi się to nie udało i przegrał po raz drugi z rzędu.

Trefl Sopot przegrał na wyjeździe z wicemistrzem Polski, Legią Warszawa 71:79 (14:25, 16:11, 16:21, 25:22) w 12. kolejce Energa Basket Ligi. Podopieczni Żana Tabaka, tak jak w meczu ze Śląskiem Wrocław, po słabym początku gonili wynik, ale oprócz zbliżenia na 4 "oczka" nie udało się odbić prowadzenia. Sopocianie przegrali zatem z drugi mecz z rzędu z finalistami z zeszłego sezonu. Liderem był Andrzej Pluta, który zdobył 19 punktów.

Legia: Leslie 23 pkt (3x3), Mccallum 11 (1x3, 5 as.), Groselle 10 (17 zb., 5 as.), Kulka 9 (1x3), Garrett 7 oraz Koszarek 9 (3x3, 5 as.), Wyka 6, Berzins 4, Kamiński

TREFL: Salumu 17 (3x3), Radić 7, Wells 6, Kolenda 6, Zyskowski oraz Pluta 19 (5x3), Nevels 8 (1x3), Freimanis 8 (2x3, 6 zb.), Watson

Mecz Legii Warszawa z Treflem Sopot otworzył 12. kolejkę zmagań w Energa Basket Lidze. Lepiej rozpoczął się on dla stołecznych, którzy grali z wielkim animuszem. Chcieli bowiem "odkuć się" po wstydliwej porażce z GTK Gliwice. To właśnie Legia dzięki rzutom 3-punktowym odskoczyli z wynikiem. W 6. minucie przy stanie 16:8 dla Legii o czas poprosił Żan Tabak.

Sprawdź, czy Trefl Sopot zamierza zastąpić kontuzjowanego Wesley'a Gordona?

Przy stanie 18:8 po "trójce" rzucili Jean SalumuAndrzej Pluta i Trefl zbliżył się na 4 "oczka". W końcówce lepiej zagrali jednak miejscowi i po 10 minutach prowadzili 25:14. Spory wpływ na to miało aż 6 strat żółto-czarnych, przy zaledwie jednej Legii. Gospodarze w drugiej odsłonie stracili jednak swoją skuteczność, a dzięki serii 10:2, Trefl zbliżył się na 27:24.

Lepsza gra w ofensywie Trefla pozwoliła na złapanie kontaktu, ale brak pomysłu na zatrzymanie Geoffrey Groselle'a pod koszem sprawił, że do przerwy Legia utrzymała prowadzenie (36:30). Sopocianie musieli poprawić ten aspekt w drugiej połowie, jeśli chcieli myśleć o zwycięstwie w Warszawie.

Trefl Sopot - Śląsk Wrocław 74:88. Przeczytaj relację, zobacz zdjęcia, wystaw oceny koszykarzom i trenerowi

Już po dwóch minutach gry w trzeciej kwarcie trener Tabak musiał zareagować, biorąc czas. Legia w tym czasie zaliczyła serię 9:2 (46:32). Wprawdzie "trójkę" i 3 rzuty wolne trafił Garrett Nevels, ale żółto-czarni wciąż mieli spore kłopoty w defensywie, co raz po raz wykorzystywali "Legioniści". Wynik w końcówce nieco podreperowały rzuty "zza łuku" Andrzeja Pluty i Rolanda Freimanisa, choć przed czwartą odsłoną Trefl przegrywał 46:57. Fatalnie wyglądała statystyka rzutów za 2 punkty - zaledwie 28 proc. skuteczności (8/28)!

W ostatnich 10 minutach Trefl postawił na rzuty ze 3 punkty. Trafiali: 2 razy Pluta, Freimanis i Salumu i na tablicy wyników było już tylko 64:58. W 35. minucie goście stracili jednak Ivicę Radicia, który "uzbierał" 5 fauli, a chwilę później było 70:58 i ostatni "timeout" wykorzystał Tabak.

Przeczytaj wywiad z Garrettem Nevelsem

Sopocianie nie poddali się i seria 6:0 znów zbliżyli się na odległość 6 "oczek". "Trójki" Travisa LesliegoŁukasza Koszarka załatwiły jednak sprawę i Legia utrzymała prowadzenie do końcowej syreny. Ostatecznie Trefl przegrał 71:79. Dla żółto-niebieskich to druga porażka z rzędu. Poprzednie ulegli mistrzom Polski. Jeszcze przed świętami, 23 grudnia podopieczni Żana Tabaka zagrają na wyjeździe z Anwilem Włocławek.

Wyniki 12 kolejki

• Śląsk Wrocław - SUZUKI ARKA GDYNIA 87:80 (22:19, 19:16, 18:25, 28:20)
  • Legia Warszawa - TREFL SOPOT 79:71 (25:14, 11:16, 21:16, 22:25)
  • PGE Spójnia Stargard - Enea Zastal BC Zielona Góra 82:77 (21:18, 24:20, 17:25, 20:14)
  • Astoria Bydgoszcz - King Szczecin 104:103 (30:26, 25:24, 19:32, 30:21)
  • Rawlplug Sokół Łańcut - BM Stal Ostrów Wielkopolski 70:67 (17:22, 24:15, 16:16, 13:14)
  • MKS Dąbrowa Górnicza - Twarde Pierniki Toruń 96:106 (29:22, 16:29, 25:30, 26:25)
  • GTK Gliwice - Anwil Włocławek 80:82 (24:29, 25:15, 17:15, 14:23)
  • Grupa Sierleccy Czarni Słupsk - Polski Cukier Start Lublin 82:60 (20:15, 19:25, 19:12, 24:8)