• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Siatkarskie Ligi Mistrzów za około pół miliona

Marcin Dajos
12 maja 2016 (artykuł sprzed 7 lat) 

Udział w siatkarskich Ligach Mistrzów u mężczyzn i kobiet to koszt około pół miliona złotych. W Pucharze CEV, przy dotarciu do fazy półfinałowej kwota jest podobna. Trudno więc się dziwić, że trójmiejskie zespoły zrezygnowały z tych rozgrywek, aby móc walczyć o wyższe cele na krajowych boiskach. Zaoszczędzone pieniądze powinny pozwolić na zakontraktowanie lepszych siatkarzy lub siatkarek. W przypadku tych pierwszych, przy pozostaniu głównego sponsora, budżet powinien być na podobnym poziomie jak w minionych rozgrywkach. W PGE Atomie Trefli pieniędzy będzie nieco mniej.PGE ATOM TREFL BEZ LIGI MISTRZYŃ, LOTOS TREFL POZA PUCHAREM CEV

Niespodzianką było ogłoszenie przez PGE Atom Trefl SopotLotos Trefl Gdańsk rezygnacji z gry w europejskich pucharach. Wicemistrzynie Polski wycofały się z Ligi Mistrzyń, w której grały czterokrotnie i za każdym razem odpadały w drugiej fazie rozgrywek, będąc wśród 13 najlepszych zespołów Europy. Na ten sam poziom wskoczył w debiutanckim sezonie w Lidze Mistrzów Lotos Trefl Gdańsk. W kolejnym, ze względu na 4. miejsce w PlusLidze miał rywalizować w Pucharze CEV, ale wycofał się z rozgrywek.

ANASTASI: TRZEBA TROCHĘ ODŚWIEŻYĆ ZESPÓŁ

Przy obecnych możliwościach trójmiejskich drużyn awans do finałowej fazy europejskich pucharów wydawał się mało realny, choć w minionych rozgrywkach mógł tego dokonać PGE Atom Trefl. W sopockim klubie muszą jednak poszukać oszczędności na nowy sezon. Ważna jest wciąż umowa sponsorska z PGE, ale pieniędzy w budżecie będzie mniej. A dzięki odpuszczeniu europejskich pucharów, które poza prestiżem generują same koszty, zespół wicemistrza Polski ponownie ma być stać na walkę w czołówce ligi.

Marco Falaschi opuścił Lotos Trefl

W następnych rozgrywkach w barwach Lotosu Trefla Gdańsk nie wystąpi włoski rozgrywający, Marco Falaschi. Kontrakt zawodnika obowiązywał do końca sezonu 2015/2016. Włoch reprezentował Lotos Trefl przez dwa sezony. W pierwszym z nich wydatnie przyczynił się do wywalczenia przez gdański klub Pucharu Polski oraz tytułu wicemistrza kraju. We wszystkich ligowych i pucharowych meczach wychodził w pierwszym składzie, czterokrotnie zostawał najlepszym graczem zwycięskich spotkań Lotosu Trefla, a w statystycznej klasyfikacji rozgrywających PlusLigi uplasował się w czołowej piątce. W minionych rozgrywkach zawodnik wywalczył z drużyną Superpuchar Polski, awans do półfinału Pucharu Polski, a także najlepszej "12" Europy. W wyjściowym składzie Włoch rozpoczynał 39 spotkań. Tylko raz, w wyjazdowym starciu z Vojvodiną NS Semi Nowy Sad, Falaschi nie przystąpił do gry od pierwszej akcji meczu. W rozgrywkach ligowych zawodnik jeden raz został wybrany MVP spotkania. Zgodnie z rankingami PlusLigi jego skuteczność rozegrania zmniejszyła się w porównaniu do poprzedniego sezonu, co zaowocowało wypadnięciem Włocha z czołówki klasyfikacji graczy występujących na tej pozycji. W miejsce Włocha w składzie Lotosu Trefla pojawi się Michał Masny.


MASNY ZMIENI FALASCHIEGO

Na to samo decyduje się Lotos Trefl. W tym klubie kończy się umowa z głównym sponsorem, ale ma zostać ona przedłużona w czerwcu. Lotos dawał ostatnio na siatkówkę około 3 mln. złotych i tak też powinno pozostać. A jeśli oszczędzi się pieniądze z Ligi Mistrzów, żółto-czarni powinni mieć skład na utrzymanie się w czwórce PlusLigi.

O jakich kosztach związanych z pucharami mowa?Przy awansie do pierwszej fazy play-off Lotos Trefl wydał na międzynarodowe zmagania w minionym sezonie około 500 000 zł. Koszty, które poniósł to m.in. opłaty: wpisowe - za udział w fazie grupowej 25 tys. euro, za udział w Playoff12 8 tys. euro, mniejsze koszty to m.in. zgłoszenie zawodnika - 85 euro za jednego, czy opłata ubezpieczeniowa - 15,5 euro za zawodnika.

Gratyfikacje, które przeznacza organizator zmagań, czyli CEV: w fazie grupowej 4 tys. euro za wygraną i 2,6 tys. euro za przegraną, w Playoff12 5 tys. za wygraną i 3 tys. euro za przegraną.

LOTOS TREFL SZUKA NOWEGO ATAKUJĄCEGO

PGE Atom Trefl prowadzi nabór do klasy siatkarskiej

13 maja odbędzie się pierwszy nabór do klasy siatkarskiej na poziomie gimnazjum. Sopocki klub rozpoczął współpracę z trenerami Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Gdańsku i startuje z projektem pierwszej żeńskiej klasy siatkarskiej na poziomie gimnazjum w regionie Pomorza. Gdański SMS funkcjonuje od 2006 roku i dotychczas kształcił tylko siatkarzy. Teraz na poziomie gimnazjum naukę połączoną z treningami będą mogły rozpocząć także dziewczęta. Dla młodych pasjonatek siatkówki będzie to pierwsza i jedyna w tym regionie okazja, aby w tej samej placówce uczęszczać i na ogólne zajęcia edukacyjne, i sportowe. Treningi siatkarskie odbywać się będą - podobnie jak wcześniej przy szkoleniu mężczyzn - zgodnie z programem zatwierdzonym przez Polski Związek Piłki Siatkowej. Innowacją pedagogiczną będą nowatorskie metody wychowawcze oparte o mediacje rówieśnicze. Grupy młodzieżowe będą funkcjonowały pod nazwą PGE Atom Trefl Gdańsk. Jest to bowiem projekt pod patronatem PGE Atomu Trefla Sopot, Miasta Gdańsk oraz Stowarzyszenia Trefl Pomorze. Przez grupy młodzieżowe w dalszej perspektywie rozumie się nie tylko klasę gimnazjum, ale także szkolenie na poziomie szkoły podstawowej, a także liceum. Te dwie ostatnie zostaną jednak uruchomione w najbliższych latach. Trenerem klasy siatkarskiej będzie Adam Miotk, a jej koordynatorem Edward Pawlun. Pierwszy nabór do klasy siatkarskiej odbędzie się 13 maja w hali MOSiR przy ul. Kołobrzeskiej 61 w Gdańsku w godzinach od 15:00 do 17:00. Druga okazja do wzięcia udziału w naborze będzie dwa tygodnie później, 27 maja, również w gdańskiej hali MOSiR (15:00-17:00). Kandydatki do klasy siatkarskiej powinny pamiętać o zabraniu ze sobą stroju siatkarskiego.


Podobne koszty mamy w przypadku PGE Atomu Trefla. W przypadku wicemistrzyń Polski każdy dwumecz to wydatek rzędu 100 000 zł. Oczywiście może się on wahać w zależności od wyprawy, ale generalnie raz klub poleci do Czech, innym razem do Azerbejdżanu i z tego wyjdzie podana średnia. Opłata rejestracyjna drużyny w LM wynosi 10 tys. euro, jednej zawodniczki (musi być min. 12) - 34 euro, ubezpieczeniowa za jedną zawodniczkę: 15,50 euro. Za udział w fazie grupowej CEV wypłaca 5 tys. euro, za udział w fazie PlayOff12 6 tys. euro.

Podsumowując, jeżeli PGE Atom Trefl zagrał 3 rundy w fazie grupowej i jedną play-off, koszty udziału wyniosły około 445 000 zł. Za ten występ otrzymał z powrotem 48 000 zł

Brak udziału w europejskich pucharach może być plusem dla obu drużyn w jeszcze jednym aspekcie. Po ciężkim sezonie reprezentacyjnym można będzie przyciągnąć siatkarzy lub siatkarki mniejszą intensywnością meczów w rozgrywkach 2016/2017. A jak pokazuje przykład Zaksy Kędzierzyn-Koźle z PlusLigi, mniej meczów oznacza lepszą formę w lidze. A ta poprowadziła ten zespół do mistrzostwa Polski 2016.

Co do PGE Atomu Trefla warto dodać, że nie jest jedyną polską drużyną, która wycofała się z LM. To samo uczynił Impel Wrocław.

Dekoracja wicemistrzyń Polski 2016.

Opinie (13)

 • Hehe

  W siatkowkach czy koszykowka pobieraja pieniadze za udzial w europejskich pucharach,a placa smieszne 4 tus euro za wygrana hahah :D

  W pilce noznej jest zupelnie odwrotnie, za pojedyncza wygrana w fazie grupowej jest ponad 100 tys ojro nie liczac milionow za samo wejscie do fazy grupowej. Nie wspomne o pozniejszych fazach.
  Jedyne oplaty to oczywiscie za podroz, zakwaterowanie...

  • 23 1

 • (2)

  Zaksa nie grała w pucharach bo nie było jej w 4 tamtego sezonu a nie dlatego, że jest za biedna.
  Niech grają juniorki, oszczędzać na marketingu i tak wyrzucamy w błoto. Zapracowal ktoś na Ligę Mistrzów a teraz mu się mówi, że nie stać. To tak jakby komuś obiecać dodatek do wypłaty za wynik który osiągnie a potem mu powiedzieć nas nie stać jednak.

  • 7 13

  • (1)

   Przyciągnąć mniejszą intensywnością meczów. No,nie mogę a co to sport amatorski? Kasa misiu kasa i prestiż gry np. w Lidze Mistrzów.... i te dane kto je przekazał. Artykuł sponsorowany przez klub?

   • 4 6

   • czytales w przegladzie sportowym co powiedzial prezydent cev o udziale w lm? no wlasnie pewnie nie. to cyrk i smiech na sali. a dane sa powszechne i do sprawdzenia na stronie federacji - fajnie ze ktos to wreszcie napisal jak wszyscy tylko placza i stekaja a kwotami nikt nie rzuca. sprawa nieoplacalna chociaz prestizowa. na dluzsza mete bez sensu.

    • 8 0

 • Po co tym kLUBOM ZWIĄZANYM Z Platformą Obywatelską (obrońcy koryta) pieniądze od państwa

  niech se sposorów prywatnych poszukają, od czego mają marketing?

  • 12 50

 • Ok. rozumiem

  Tylko co z pozostałymi klubami sponsorowanymi przez KGHM, PGE, Orlen, Azoty, PGNiG itd.? Też dostaną prikaz wycofania się? No to jak, będzie sprawiedliwa opcja czy raczej "obecna jedyna słuszna"?

  • 21 1

 • LIga Mistrzow

  O co kruszyć kopie,fakty są takie,że trójmiejscy kibice mają w nosie LM,frekwencja na meczach z Modeną czy Zenitem nie powalała,nie mówiąc już o pozostałych pojedynkach,a największa frekwencja nieustannie na Skrze

  • 9 7

 • Udział w rozgrywkach międzynarodowych daje tylko prestiż a generuje same koszty

  A w krajowych jest inaczej? Główne przychody pozwalające istnieć klubowi są z reklam a nie z biletów od kibiców czy nagród od federacji międzynarodowej bo krajowa i tak nic nie daje

  • 8 1

 • organizator rozgrywek powinien

  nałozyć karę finansowa na taki pseudo klubik

  • 3 9

 • Artykuł sponsorowany (1)

  Portal Trójmiasto obrońcą platformianego sztucznego tworu jakim jest TREFL. Napiszcie uczciwie,że artykuł na zamówienie i nie będziecie się kompromitować.

  • 2 15

  • Adamowicz sponsorem ?

   Sopocki TREFL za pieniądze gdańszczan będzie szkolił siatkarki dla sopockiego klubu dezorganizując pracę szkoleniową gdańskich klubów wykorzystując i tak kompromitująco małą bazę treningową w Gdańsku , a szkolni nauczyciele opłacani z podatków gdańszczan będą pracować na rzecz Karnowskiego i jego klubu.

   • 1 10

 • Drzyzga do Lotosu, Masny wypozyczony, Romać na atak (1)

  Lotos wykupuje kontrakt Masnego, wypożycza go do Bydgoszc zy lub do jednego z tureckich klubów. Drzyzgi w Rzeszowie mają już dosyć, jest naburmuszony i leniwy, nie ma charyzmy potrzebnej rozgrywającemu, ale... w Gdańsku pasowałby jak ulał. Pierwszy atakującym zostanie Damian Szulc, zakontraktowany zostanie Szymon Romać na drugiego.
  Kasa z Europejskich pucharów i wypozyczenia Masnego przejdzie na porządnego przyjmującego w miejce Schwarza

  • 0 4

  • i co, nie mówiłem?!

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najbliższy mecz Trefla

Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle
35% TREFL Gdańsk
65% Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle

Najlepiej oceniani

Najlepiej typujący wyniki Trefla

Imię i nazwisko Typ. Pkt. Skuteczność
1 Piotr Fritza 10 29 90%
2 Filippo Xyz 10 28 100%
3 Karol Madajczyk 10 27 90%
4 Krzysztof Beksa 10 27 90%
5 Ada Bert 10 27 90%

Tabela

Siatkówka - PlusLiga mężczyzn
Drużyny M Z P Sety Pkt.
1 Jastrzębski Węgiel 10 10 0 30:3 30
2 Projekt Warszawa 9 8 1 25:7 23
3 Asseco Resovia 10 8 2 26:11 22
4 Aluron CMC Warta Zawiercie 9 7 2 24:9 21
5 Trefl Gdańsk 10 6 4 21:14 19
6 Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 9 6 3 20:13 17
7 PSG Stal Nysa 9 4 5 20:18 16
8 Bogdanka LUK Lublin 9 5 4 19:17 15
9 Indykpol AZS Olsztyn 8 5 3 16:13 14
10 Ślepsk Malow Suwałki 10 4 6 13:20 12
11 Barkom Każany Lwów 9 3 6 11:22 8
12 KGHM Cuprum Lubin 9 2 7 10:21 8
13 PGE GiEK Skra Bełchatów 9 3 6 14:23 7
14 Exact Systems Hemarpol Częstochowa 9 2 7 11:23 7
15 GKS Katowice 10 1 9 8:29 3
16 Enea Czarni Radom 9 0 9 2:27 0

Wyniki 10 kolejki

 • Jastrzębski Węgiel - TREFL GDAŃSK 3:0 (25:20, 25:20, 30:28)
 • PGE GiEK Skra Bełchatów - Ślepsk Malow Suwałki 1:3 (21:25, 21:25, 25:20, 23:25)
 • Asseco Resovia - GKS Katowice 3:0 (25:20, 28:26, 32:30)
 • środa
 • Aluron CMC Warta Zawiercie - Projekt Warszawa
 • Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle - LUK Lublin
 • Indykpol AZS Olsztyn - Barkom Każany Lwów
 • czwartek
 • Exact Systems Hemarpol Częstochowa - Enea Czarni Radom
 • PSG Stal Nysa - KGHM Cuprum Lubin (przełożony na 21.12)

Ostatnie wyniki Trefla

Jastrzębski Węgiel
5 grudnia 2023, godz. 21:00
HIT
96% Jastrzębski Węgiel
4% TREFL Gdańsk
Aluron CMC Warta Zawiercie
3 grudnia 2023, godz. 14:45
HIT
74% Aluron CMC Warta Zawiercie
26% TREFL Gdańsk

Relacje LIVE

Najczęściej czytane