Wiadomości

stat

Lewa ręka Rosjanina.

Szamil Karażajew zwyciężył w inauguracyjnych zawodach Profesjonalnej Ligi Armwrestlingu, czyli siłowania na rękę. Rosyjski atleta okazał się najlepszy w zmaganiach siedmiu zawodników w kategorii do 75 kilogramów z sześciu państw, które odbyły się w Centrum Gemini w Gdyni.

W Armwrestlingu zawody ogranizowane są w ośmiu rozmaitych federacjach. Inicjatywa podjęta przez Klub Sportowy Złoty Tur ma położyć kres podziałom. W planach jest przeprowadzenie tego typu zawodów jeszcze w trzech innych kategoriach wagowych 90, 105 i powyżej 105 kilogramów.

W Gdyni każdy ze startujących stoczył po 12 pojedynków, po 6 prawą i lewą ręką. Ich wyniki przeliczane były na punkty. Od początku do końca przewodził wielokrotny mistrz Rosji. Zwyciężył on we wszystkich pojedynkach na lewą rękę, które rozpoczynały turniej, a później umiejętnie pilnował przewagi. Z kolei prawą ręką najlepiej walczył Cwetan Gaszewski. W tej konkurencji to on nie miał sobie równych, dzięki czemu awansował z piątego aż na drugie miejsce w klasyfikacji końcowej. Tę pozycję zapewnił sobie dopiero w ostatniej walce, w której pokonał Karażajewa. Zaledwie jednym punktem wyprzedził Grigorija Bondaruka.

Największym przegranym zawodów był Alan Fisher. Amerykanin, który rekomendował się jako 18-krotny mistrz świata i 50-krotny zwycięzca zawodów w USA, gdy przegrał wszystkie pojedynki na lewą rękę, tłumaczył, że tą kończynę miał poważnie kontuzjowaną. Jednocześnie deklarował, że w siłowaniu na prawą rękę nie będzie miał sobie równych. Ostatecznie i w tej konkurencji przegrał dwie walki, a w końcowej klasyfikacji był dopiero przedostatni.

Zdjęcia, które namiętnie sobie robił niemal w każdej sytuacji, nie będą dla niego miłą pamiątką z Gdyni. Za Amerykaninem uplasował się tylko gruziński atleta, który z 12 pojedynków zdołał wygrać 1.

Klasyfikacja końcowa:
1. Karażajew 227 punktów,
2. Gaszewski 201,
3. Bondaruk 200,
4. Bogdan Borysenko (Ukraina) 195,
5. Andreas Rundstrom (Szwecja) 192,
6. Fisher 172,
7. Thomas Czutkeraszwili (Gruzja) 143.

Pierwsza "piątka" automatycznie zakwalifikowała się do kolejnej edycji Profesjonalnej Ligi Armwrestlingu. W tych zawodach wystąpi też Alex Mundiszwili (Rosja), który do Gdyni nie mógł przyjechać z powodu kontuzji.

jag.Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Najczęściej czytane