Lewa ręka Rosjanina.

22 lipca 2001 (artykuł sprzed 22 lat)
Szamil Karażajew zwyciężył w inauguracyjnych zawodach Profesjonalnej Ligi Armwrestlingu, czyli siłowania na rękę. Rosyjski atleta okazał się najlepszy w zmaganiach siedmiu zawodników w kategorii do 75 kilogramów z sześciu państw, które odbyły się w Centrum Gemini w Gdyni.

W Armwrestlingu zawody ogranizowane są w ośmiu rozmaitych federacjach. Inicjatywa podjęta przez Klub Sportowy Złoty Tur ma położyć kres podziałom. W planach jest przeprowadzenie tego typu zawodów jeszcze w trzech innych kategoriach wagowych 90, 105 i powyżej 105 kilogramów.

W Gdyni każdy ze startujących stoczył po 12 pojedynków, po 6 prawą i lewą ręką. Ich wyniki przeliczane były na punkty. Od początku do końca przewodził wielokrotny mistrz Rosji. Zwyciężył on we wszystkich pojedynkach na lewą rękę, które rozpoczynały turniej, a później umiejętnie pilnował przewagi. Z kolei prawą ręką najlepiej walczył Cwetan Gaszewski. W tej konkurencji to on nie miał sobie równych, dzięki czemu awansował z piątego aż na drugie miejsce w klasyfikacji końcowej. Tę pozycję zapewnił sobie dopiero w ostatniej walce, w której pokonał Karażajewa. Zaledwie jednym punktem wyprzedził Grigorija Bondaruka.

Największym przegranym zawodów był Alan Fisher. Amerykanin, który rekomendował się jako 18-krotny mistrz świata i 50-krotny zwycięzca zawodów w USA, gdy przegrał wszystkie pojedynki na lewą rękę, tłumaczył, że tą kończynę miał poważnie kontuzjowaną. Jednocześnie deklarował, że w siłowaniu na prawą rękę nie będzie miał sobie równych. Ostatecznie i w tej konkurencji przegrał dwie walki, a w końcowej klasyfikacji był dopiero przedostatni.

Zdjęcia, które namiętnie sobie robił niemal w każdej sytuacji, nie będą dla niego miłą pamiątką z Gdyni. Za Amerykaninem uplasował się tylko gruziński atleta, który z 12 pojedynków zdołał wygrać 1.