Wilki Morskie niestraszne Asseco Gdynia

27 grudnia 2015 (artykuł sprzed 8 lat)

Po dwóch słabszych meczach, w których Anthony Hickey zdobył łącznie 10 punktów, przyszło starcie z Wilkami Morskimi. W nim Amerykanin ponownie był liderem Asseco. Zdobył 23 punkty, a kiedy przebywał na boisku jego drużyny zdobyła ich 9 więcej niż rywale ze Szczecina. Po dwóch słabszych meczach, w których Anthony Hickey zdobył łącznie 10 punktów, przyszło starcie z Wilkami Morskimi. W nim Amerykanin ponownie był liderem Asseco. Zdobył 23 punkty, a kiedy przebywał na boisku jego drużyny zdobyła ich 9 więcej niż rywale ze Szczecina.

Ostatni mecz w 2015 roku w Gdynia Arenie okazał się szczęśliwy dla Asseco. Prowadzeni przez wracającego do formy Anthony'ego Hickeya oraz grającego efektownie i bardzo skutecznie - 6/8 z gry - Przemysława Żołnierewicza gospodarze, pokonali King Wilki Morskie 71:65 (16:13, 13:19, 21:16, 21:17). Tym samym Asseco zamknęło serię trzech meczów w tym tygodniu bardzo ważną wygraną, która umocniła ich w czołówce ligi.

ASSECO: Hickey 23 (3x3, 6 zb.), Żołnierewicz 14 (1x3), Parzeński 9 (6 zb.), Frasunkiewicz 5 (1x3, 8 zb.), Matczak 0 (5 zb.) oraz Kowalczyk 11 (3x3), Szczotka 5 (5 zb.), Kaplanović 4, Czerlonko 0

King Wilki Morskie: Leończyk 10 (1x3), Lucious 9 (1x3), Nikolić 7 (8 zb.), Majewski 1, Garbacz 0 oraz Kikowski 15 (2x3, 5 st.), Gaines 10, Michał Nowakowski 8 (2x3), Marcin Nowakowski 3 (1x3), Aiken 2, Brown 0 (8 zb.)

Dobry mecz we Wrocławiu ze Śląskiem (wygrana 82:60) i lekcja koszykówki w Zielonej Górze od Stelmetu (porażka 57:100) - tak wyglądał początek i środek tygodnia w wykonaniu Asseco. Na zakończenie pracowitego okresu gdynianie spotkali się w Gdynia Arenie z King Wilkami Morskimi.

Ze Stelmetem na boisku w barwach Asseco brakowało Przemysława Frasunkiewicza. Skrzydłowy powrócił do gry w niedzielę. I oczywiście pojawił się w pierwszej piątce. Starał się dyrygować kolegami z obwodu, ale w pierwszej połowie jednej i drugiej drużynie trudno było o dobrą grę w ataku.

Już w pierwszej akcji blok na Filipie Matczaku zaliczył Uros Nikolić. Gdynianie ponowili akcję, ale tym razem "czapę" od Serba dostał Jakub Parzeński. Gospodarzy otworzył w ataku Przemysław Żołnierewicz - najpierw trafił z gry, a następnie jednego z dwóch wolnych. A Wilki Morskie pierwsze punkty zdobyły dopiero w 4. minucie (3:2).

Swoje pięć minut miał w pierwszej kwarcie Anthony Hickey. Amerykanin wykorzystywał szybkość i ogrywał Jakuba Garbacza. Trafienie za trzy punkt rozgrywającego Asseco oraz skuteczne wejście pod kosz i gospodarze prowadzili 10:4.

Wtedy trener Marek Łukomski nakazał swoim koszykarzom bronić na całym boisku i zakładać pułapki przy linii bocznej czy środkowej. To spowodowało dwie straty z rzędu gdynian i kontry gości, po których było już tylko 10:8. O czas poprosił Tane Spasev, ale po nim jego zespół ponownie zaliczył dwie straty, a te przyniosły 5 punktów gościom (10:13). Obronę szczecinian rozbił wreszcie Sebastian Kowalczyk. Obie drużyny popełniły w pierwszej kwarcie aż po 5 strat.

W drugiej Asseco ponownie miało problemy z rozbijaniem kombinowanej defensywy gości. W ataku Wilków Morskich wyróżniał się Frank Gaines, który prezentował atletyczną i skuteczną koszykówkę. Tym samym próbował odgryzać się Żołnierewicz. Jego punkty dały Asseco w 14. min. prowadzenie 22:19. Cztery punkty z rzędu Gainesa i 2 min. później to goście prowadzili 25:24. Kwartę zamknął celny rzut za trzy punkty Korie'a Luciousa (29:32). Próby zza łuku były jednak tragiczne w wykonaniu obu drużyn. Goście trafili 2 z 11 rzutów za trzy, gospodarze 2 z 17 rzutów.

Zmieniło się to w trzeciej kwarcie. Nagle rzuty zza linii 6,75 m stały się atutem obu zespołów. Rozpoczął ją trójką Paweł Leończyk, szybko odpowiedział Hickey (32:35). Po celnym rzucie za dwa punkty Luciousa oraz skutecznym wolnym Łukasza Majewskiego goście prowadzili w 24. min. 41:34. Za chwilę o czas poprosił Spasev. Macedończyk przeprowadził ze swoją drużyną ostrą rozmowę motywacyjną. Przyniosła ona trójkę Żołnierewicza i dwie trójki Kowalczyka (43:41). Pod koniec kwarty dwa wejścia pod kosz zaliczył Hickey (50:45), ale trójką zamknął ją Paweł Kikowski.

W ostatnią część meczu wsadem z faulem i następnie celnym wolnym wszedł Parzeński (53:48). Na większą przewagę rywale już nie pozwolili. Mieli odpowiedź na efektowne zagrania Żołnierewicza kończone wsadami. W 36. min. za trzy trafił Michał Nowakowski, a na tablicy wyników pojawiło się 59:59. 2 min. obrony przerwał trójką Hickey (62:59). Następnie wolnego dołożył Piotr Szczotka, ale trójką odpowiedział Kikowski (63:62). Trafienie z półdystansu Hickeya i dobitka Szczotki spowodowały, że na nieco ponad 30 sekund przed końcem gospodarze mieli bezpieczną przewagę (67:62). Trójkę rzucił Nowakowski (67:65), a na 12,7 sekundy przed końcem na linię rzutów wolnych powędrował Kowalczyk. Trafił oba, trójkę przestrzelił Lucious, a kontrę na punkty zamienił Hickey (71:65).

Wyniki 12 kolejki

• Polpharma Starogard Gdański - ASSECO GDYNIA 76:46 76:46 (17:16, 21:9, 16:10, 22:11)