Lider pewnie wygrał derby

6 września 2008 (artykuł sprzed 15 lat)

Rugbiści Lechii umocnili się na prowadzeniu w tabeli ekstraklasy, a Arka po raz kolejny w tym sezonie zmartwiła swych sympatyków. Na bocznym boisku GOSiR gdynianie przegrali derby z gdańszczanami 13:22 (8:12). Zwycięzcy zdobyli maksymalną liczbę punktów - pięć. Pokonani nie wzbogacili dorobku.

Portal trojmiasto.pl przeprowadził transmisję live. Poniżej jej zapis.

Punkty: Kamil Simionkowski 5, Michał Rogowski 5, Piotr Wójcik 3 - Zurabi Zwiadadze 7, Piotr Jurkowski 5, Robert Kuźmiński 5, Bakuri Czubinidze 5.

ARKA: Ruszkiewicz (75 Kamoń), Wojaczek, Bartkowiak - Skindel, Andrzejczuk (70 Rogowski) - Dąbrowski, Raszpunda (41 Madajewski), Nowak - Szostek - Wójcik, Zembroń, Chromiński (65 Korbolewski), Głuszek (65 Zakaszewski), Motyl, Simionkowski.

LECHIA: Witoszyński, Urbanowicz, Kaszuba (61 Zieliński) - Kowalewski (77 Laskowski), Wiktorski (61 Sienkiewicz) - Więciorek, Hedesz, Brażuk - Piszczek (41 Lenartowicz) - Zwiadadze, Michalak, Aszwetia, Czubinidze, Rokicki - Jurkowski (45 Kuźmiński).

0' niespodzianki w składach. Janusz Urbanowicz, grający trener Lechii rozpoczyna mecz na pozycji młynarza. W Arce niespodzianką jest miejsce na ławce rezerwowych dla Krzysztofa Korbolewskiego. Rugbiści wychodzą na boisko w szpalerze rac świetlnych, które odpalili kibice. W tej dyscyplinie, w przeciwieństwie do absurdalnych przepisów piłkarskich, za te efekty nie grożą sankcje finansowe.

1' na trybunach około tysiąca kibiców, w tym Jan Kozłowski, prezes Polskiego Związku Rugby. -Trudno wskazać faworyta - ocenia prezes. Są też piłkarze, którzy derby mają w poniedziałek m.in. Grzegorz Niciński (Arka) oraz Maciej Kalkowski i Krzysztof Brede (Lechia).

2' Jest ciepło, ale z ciemnych chmur od czasu do czasu kropi deszcz. Zdecydowany atak Arki. Gospodarze kilka metrów od pola punktowego. Jednak piłka zbyt długo przetrzymana na ziemi i sędzia przyznaje piłkę gdańszczanom.

5' rzut karny dla Arki. Około 25 metrów od celu. Piotr Wójcik kopie mocno niecelnie.

9' spóźniona szarża gdynian. Karny dla Lechii. To połowa boiska, ale gdańszczanie zgłaszają próbę kopa na słupy. - Na tym boisku połowa jest 47 metrów od słupów - informuje Dariusz Szwarc, wicedyrektor GOSiR. Zurabi Zwiadadze długo się koncentruje. Piłka przewraca się i arbiter zarządza karnego w drugą stronę!

Tabela wprowadzona: 2010-09-18
17' groźna akcja po prawym skrzydle Mariusza Michalaka. Arkę ratuje Mariusz Motyl, który zdecydowanym atakiem wypycha rywala na aut.

20' efektowna szarża Łukasza Szostka na Zwiadadze. także skuteczna, bo Gruzinowi piłka wypada do przodu.

21' karny dla Arki. Około 35 metrów na wprost słupów. Strzał Wójcika tuż obok słupka.

23' ostry atak trzech gospodarzy na Michalaku. Szarża była zakładana na... szyję. Z karnego Lechia w aut. Tę akcję kończy heroiczna obrona "Buldogów" i piłka wypuszczona do przodu przez "Lwy"

28' po indywidualnej akcji pierwsze przyłożenie derbów zdobywa Zwiadadze, który środkiem sforsował miejscową defensywę. Łącznik ataku w tej sytuacji nie ma kłopotu z podwyższeniem. Lechia prowadzi w Gdyni 7:0. Tym razem piłkę przytrzymał ręką, leżąc na murawie Marek Płonka, aby piłka ponownie się nie przewróciła.

30' Arka od razu rzuca się do odrabiania strat. Za niebezpieczny atak żółtą kartkę otrzymał Zwiadadze. Lechia przez dziesięć minut będzie grać w osłabieniu.

31' po faulu Gruzina podyktowano rzut karny. Wójcik trafia z około 30 metrów. Arka zmniejsza straty do 3:7.

35' kolejny karny dla Arki. Tym razem w okolicach linii 22. metra. Wójcik źle trafił w piłkę. "Jajo" nie tylko nie przeszło między słupami, ale nawet nie opuściło boiska.

37' zespołowa akcja Arki. Piłka jak po sznurku poszła wzdłuż boiska. Tuż przy narożniku boiska na pole punktowe przedarł się Kamil Simionkowski, mimo że był ostro szarżowany przez gdańszczan. "Buldogi" objęły prowadzenie 8:7.

38' próba podwyższenia Wójcika, z bardzo trudnej pozycji nieskuteczna.

39' błyskawiczna odpowiedź Lechii. Tym razem przyłożenie po solowej akcji obrońcy Piotra Jurkowskiego. Gdańszczanie prowadzą 12:8.

40' karę odbywa etatowy kopacz Zwiadadze. Do próby podwyższenia podchodzi Urbanowicz. Kop bardzo nieudany.

Sędzia kończy pierwszą połowę przy prowadzeniu Lechii 12:8.

41' rozpoczęła się druga połowa. Arka bez zmian. W Lechii na łączniku młyna Piotra Piszczka zmienia Paweł Lenartowicz. Koniec kary dla Zwiadadze. Lechia w "15"

45' kontuzja Jurkowskiego. Podejrzenie złamania żeber. W miejsce popularnego "Gacka" na "15" Robert Kuźmiński, który ostatnio grywał w... młynie.

47' piękny przekop Wójcika. Dzięki temu Arka przesuwa akcje z własnej połowy tuż pod pole punktowe rywali. Przewinienie Jacka Wojaczka kładzie kres tej szansie na punkty.

50' składna, na dużej szybkości akcja Lechii. Kończy ją przyłożeniem rezerwowy Kuźmiński. Gdańszczanie poprawiają wynik na 17:8. Podwyższenie Zwiadadze nieskuteczne.

55' solowa akcja Pawła Nowaka. Jednak przekop Wójcika wprost w ręce Karola Hedesza. Gdańszczanin obronił się przyklepaniem obronnym.

61' Lechia wzmacnia młyn. Jednocześnie dwie zmiany. Za Sławomira Kaszubę i Jakuba Wiktorskiego weszli Krzysztof Zieliński i Paweł Sienkiewicz.

63' rośnie przewaga Lechii. Gdańszczanie prowadzą już 22:8. Przechwytem popisał się Tornike Aszwetia, podał do innego Gruzina - Bakuri Czubinidzego, który dopełnił formalności. To już czwarte przyłożenie gdańszczan. W nagrodę otrzymają punkt bonusowy.
Podwyższenie Zwiadadze nieskuteczne.

65' Arka dokonuje zmian w ataku. Wchodzą Korbolewski i Karol Zakaszewski. Nie zmienienia to jednak obrazu gry. Kolejna akcja gospodarzy bez szybkości na stojąco, co jest łatwe do rozbicie dla bardzo dobrze przygotowanych fizycznie i taktycznie gości.

70' Lechia czujnie też wzmacnia atak. Grzegorz Śliwiński za Aszwetię. Przewagę osiąga Arka, ale nie ma z niej punktów.

76' kontuzjowany boisko opuszcza Robert Andrzejczuk.

80' przyłożenie dla Arki zdobył rezerwowy Michał Rogowski.

80' podwyższenie Korbolewski. Gdyby trafił, Arka przegrałaby różnicą siedmiu punktów i zdobyłaby bonus. Niestety, kop nieudany. Sędzia nie pozwala już na wznowienie gry. Pewne i zasłużone zwycięstwo Lechii.

Nagrodę dla najlepszych zawodników otrzymali Maciej Brażuk i Nowak. Fundatorem graczy dla przedstawicieli obu drużyn jest Barbariens Polska.

Powiedzieli po meczu:

Janusz Urbanowicz: - Na co dzień się szanujemy, jesteśmy przyjaciółmi, ale na boisku chcemy udowodnić, że to my jesteśmy lepsi. W derby zawsze jest większa adrenalina. Dziś doskonale graliśmy w obronie. Najbardziej cieszy, że choć wypadają nam kluczowi zawodnicy, to wchodzą zmiennicy i stają na wysokości zadania. Na boisko przenosi się bardzo dobra atmosfera, która jest w klubie. Ostatni przykład, zmienił się prezes, ale ten poprzedni nadal jest z nami duchem.

Maciej Stachura: - Przegraliśmy, gdyż zabrakło dobrych przekopów oraz dobrego kopania na słupy. Ponadto Kilkakrotnie byliśmy 5-10 metrów od pola punktowego przeciwnika, ale nie potrafiliśmy wykończyć tych akcji. Sami zaś traciliśmy przyłożenia po banalnych akcjach, prostych błędach z naszej strony.

Punkt dla Ogniwa

Nadal bez zwycięstwa w tym sezonie pozostają rugbiści Ogniwa, ale zdobyli już pierwszy punkt w tym sezonie. Sopocianie przegrali na wyjeździe z beniaminkiem, Pogonią Siedlce 25:26, choć nie musieli. Do przerwy prowadzili 13:12, a tuż przed zakończeniem spotkania Robert Rogowski mógł zdobyć zwycięskie punkty z podwyższenia. Niestety, kopnął niecelnie. Na domiar złego czerwoną kartkę otrzymał Pawła Schulte-Noelle, który pobił się z jednym z rywali.

Punkty: Paweł Żelazowski 10, Grzegorz Pliszka 5, Przemysław Ilczuk 5, Paweł Plichta 2, Paweł Rzewuski 2, Marek Mirosz 2 - Robert Rogowski 10, Marcin Malochwy 5, Daniel Podolski 5, Michał Pietryk 5.

OGNIWO: Koper, Janiec, M. Plich - Anuszkiewicz, Wantoch-Rekowski - Iwańczuk, Ledemann (60 Graban), Rogowski - Kurdelski - M. Pogorzelski, Pietryk, Malochwy, Podolski, Elend - Schulte-Noelle.

Czarni ponownie na czwórkę

Co prawda to dopiero początek sezonu, ale podopieczni Pawła Lipkowskiego gromadzą kapitał, który może zapewnić im na koniec rozgrywek pozostanie w ekstraklasie. Czarni po raz drugi wykorzystali atut boiska w Pruszczu Gdański i zwyciężyli za cztery punkty. Tym razem sukces miejscowym zapewniła akcja Dariusza Lechmyca w ostatniej minucie gry! Beniaminek zwyciężył nad WMPD- PUDiZ Olsztyn 18:17 (10:12).

Punkty: Patryk Narwojsz 8, Dariusz Lechmyc 5, Adam Latopolski 5 - Donatas Streckis 10, Piotr Silwanowicz 5, Grzegorz Buczek 2.

CZARNI: Klusek (65 Marciniak), Wenta, Skonieczny (78 Ślęzak) - Sielski (65 Bedynek), Dębski - Lechmyc, Krakowski, Chlebicz - Werszał (75 Luboszczyk) - Bistram, Latopolski, Gendek (41 Ronowicz), Kasperek, Kiereński (60 Rybka) - Narwojsz.

Pozostałe wyniki 3. kolejki: Salwator Juvenia Kraków - Budowlani Łódź 22:18 (15:11), Folc AZS AWF Warszawa - Posnania Poznań 17:28 (17:15).