Basket 90 w 1/4 EEWBL zagra z University

8 stycznia 2017 (artykuł sprzed 7 lat)

11 punktów Renne Montgomery w czwartej kwarcie przesądziło o zwycięstwie Basketu 90 nad rywalem z Wilna. 11 punktów Renne Montgomery w czwartej kwarcie przesądziło o zwycięstwie Basketu 90 nad rywalem z Wilna.

Z kompletem zwycięstw Basket 90 zakończył trzeci turniej Wschodnioeuropejskiej LIgi Kobiet. W niedzielę okazał się lepszy od gospodarza zmagań, Kibirkstis Wilno 76:67 (25:16, 14:19, 20:22, 17:10). Dzięki temu zajął pierwsze miejsce w grupie D i w Final Eight zmagań, w ćwierćfinale rozgrywek zmierzy się z Istanbul University.

Kibirkstis: Jurciute 21 (4x3), Meskonyte 9 (1x3), Sarauskaite 6 (6 zb.), Kuktiene 5 (1x3, 7 zb., 9 as.), Sniokaite 2 oraz Bobinaite 10 (2x3), Juskaite 5 (1x3), Savickaite 5, Kraujunaite 2, Kaminskzte 2, Slavickaite 0

BASKET 90: Swords 20 (7 zb.) Montgomery 20 (1x3, 7 zb., 9 as.), Grugalauskyte 7 (6 zb.), Skerović 6 (1x3, 7 zb., 9 as.), Jakubiuk 6 oraz Puss 9 (1x3, 5 zb.), Podgórna 4, Miłoszewska 4, Rembiszewska 0

Na zakończenie zmagań grupowych pewny awansu do Final Eight Basket 90 zmierzył się z Kibirkstisem Wilno. Koszykarki z Gdyni wiedziały przed tym starciem, że tylko zwycięstwo zapewni im pierwsze w grupie i starcie z 4. siłą grupy D, czyli z Istanbul University. Wszystko ze względu na wcześniejsze zwycięstwo Dynamo Moskwa z Avangard Kijów. Porażka sprawiała, że gdynianki zajmowały 2. pozycję i trafiały na Pszczółkę Lublin.

Starcie zaczęło się podobnie do tego sobotniego, czyli gdynianki szybko przejęły w nim inicjatywę, a później starały się kontrolować wynik. Nie były jednak w tym tak skuteczne jak dzień wcześniej.

NA INAUGURACJĘ ZMAGAŃ W WILNIE BASKET 90 POKONAŁ DRUŻYNĘ Z UKRAINY

Na początku za punktowanie wzięły się liderki: Carolyn Swords, Renee Montgomery oraz Jelena Skerović. Dlatego po 2 minutach gry Basket 90 prowadził 7:0. Przewaga powiększyła się, gdy do kosza trafiła także Monika Grigalauskyte, a po chwili dwa wolne skutecznie wykonała Swords (5:15). Jeszcze w tej kwarcie wskoczyła ona na pułap 11 punktów, ale większej już nie udało się osiągnąć.

DRUGIEGO DNIA TURNIEJU BASKET 90 OKAZAŁ SIĘ LEPSZY O BIAŁORUSKICH TSKOMÓW

Pierwsze 5 min. drugiej kwarty Basket 90 przegrał 3:12 więc na tablicy wyników pojawił się remis 28:28. Mało tego, za chwilę za trzy punkty trafiła Agne Bobinaite i drużyna gospodarza turnieju prowadziła (31:28), a przewagę o dwa punkty powiększyła jeszcze Laurita Jurciute. Gdynianki ocknęły się dopiero w 17. min. 100-procentowa skuteczność z linii rzutów wolnych Anny Jakubiuk oraz Karoliny Puss wyhamowała zespół z Wilna. A prowadzenie gdyniankom przywróciła trójką Montgomery (35:37).

I choć drugą połowę drużyna Marka Lebiedzińskiego zaczęła wygrywając 43:35, to przez połowę trzeciej kwarty musiała gonić wynik. Rywalki przejęły prowadzenie w 25. min, a 4 min. później było 57:52 dla nich. 5 pkt z rzędu zawodzącej od początku sezonu Puss, trafienie Swords i w ostatnią część gry Basket wchodził ponownie na czele.

11 pkt. zdobyła w niej Montgomery. Rywalki nie widziały jak ją zatrzymać. A kiedy wydawało się, że w końcu im się uda, punkty zdobywała Kamila Podgórna. Do tego gdynianki imponowały defensywą i dzięki temu nie pozostawiły złudzeń, kto jest lepszy na finiszu spotkania.

Final Eight EEWBL odbędzie się na przełomie marca i kwietnia w Koszycach. Basket 90 zagra w ćwierćfinale z 4. zespołem grupy C, czyli z drużyną z Istanbul University, która jako jedyna pokonała go w obecnym sezonie EEWBL.

8 stycznia 2017, godz. 12:00