Rafał Sumowski
3 lipca 2016 (artykuł sprzed 7 lat)

Energa Wybrzeże - żużel

Najnowszy artykuł o klubie Energa Wybrzeże - żużel DME inauguruje sezon żużlowy w Gdańsku. Kibice zobaczą je za darmo

Żużlowcy Renault Zdunek Wybrzeża Gdańsk przegrali na własnym torze z Speedway Instal Wandą Kraków 44:46. To pierwsza porażka podopiecznych Grzegorza Dzikowskiego na swoim terenie. Na domiar złego mecz w karetce zakończył Linus Sundstroem po brutalnym ataku Edwarda Mazura. Szwed udał się do szpitala na prześwietlenie, które wykluczyło złamania.

WYBRZEŻE WYBRZEŻE
WANDA WANDA
9. Magnus Zetterstroem 12+1 (3,2*,2,3,2)
10. Aureliusz Bieliński 0 (0,-,-,-)
11. Renat Gafurow 9 (2,1,3,3,0)
12. Kamil Brzozowski 6 (3,0,1,0,2)
13. Linus Sundstroem 5 (2,1,0,2,u/-)
14. Dawid Wawrzyniak 5 (3,0,0,1,1)
15. Dominik Kossakowski 8+2 (2*,1*,3,1,1)
7. Eryk Budzyń 0 (0,-,0)

Drugi mecz w tym sezonie opuści Oskar Fajfer. Krajowy lider Wybrzeża, mimo intensywnej rehabilitacji wciąż nie doszedł do pełni sił po upadku w meczu z Polonią Bydgoszcz. Przypomnijmy, że wychowanek Startu Gniezno nabawił się podwichnięcia kości guzicznej. Pod numerem 10 zastąpi go dziś junior Aureliusz Bieliński (WYBRZEŻE). Poza składem jest Krzysztof Jabłoński, któremu klub przedstawił propozycję rozwiązania kontraktu. Na razie wciąż jest zawodnikiem Wybrzeża, ale nie jest brany pod uwagę do wystawienia go w meczach.
Na 20 minut przed meczem na trybunach zasiada zaledwie około 500 widzów.
Na próbę toru wyjechali najpierw Walasek i Mazur, a następnie Zetterstroem i Bieliński.
Rozpoczęła się prezentacja.
Kibice brawami nagrodzili także Oskara Fajfera, który jest obecny w parku maszyn.
  Patrick Hougaard.
Zawody zostaną rozegrane wg II zestawu startowego. Wybrzeże rozpocznie mecz z pól A i C.
bieg 3:3
I
[3:3] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Magnus Zetterstroem (3 pkt), Zbigniew Suchecki (2 pkt), Patrick Hougaard (1 pkt), Aureliusz Bieliński (0 pkt).

Pewne prowadzenie Zetterstroema od startu do mety. Bieliński gonił rywali na pierwszych okrążeniach, ale z kolejnymi tracił dystans.
II
[8:4] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Dawid Wawrzyniak (3 pkt), Dominik Kossakowski (2 pkt), Igor Kopeć-Sobczyński (1 pkt), Eryk Budzyń (0 pkt).

Świetny start gdańszczan. Jazda parowa wyglądała jednak u nich dość kiepsko i Kopeć-Sobczyński nękał ich aż do mety.
III
  Renat Gafurow,
  Sam Masters,
  Kamil Brzozowski,
  Edward Mazur.
3'
Nierówny start. Sędzia zarządził powtórkę.
3'
Ostrzeżenie otrzymał Mazur
bieg 4:2
III
[12:6] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Kamil Brzozowski (3 pkt), Sam Masters (2 pkt), Renat Gafurow (1 pkt), Edward Mazur (0 pkt).

Znakomicie w pierwszym łuku po zewnętrznej zaatakował Brzozowski i uciekł do przodu. Gafurow do samej mety naciskał Mastersa, ale nieskutecznie.
IV
  Linus Sundstroem,
  Igor Kopeć-Sobczyński,
  Grzegorz Walasek.
Kopeć-Sobczyński jako rezerwa taktyczna za Budzynia.
bieg 3:3
IV
[15:9] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Grzegorz Walasek (3 pkt), Linus Sundstroem (2 pkt), Dominik Kossakowski (1 pkt), Igor Kopeć-Sobczyński (0 pkt).

Znakomita walka w tym wyścigu. Start wygrał Kossakowski, ale po zewnętrznej przemknęli obok niego na wyjściu z łuku Sundstroem i Walasek. Zawodnik gości do mety naciskał gdańszczanina aż wreszcie przed samą metą minimalnie wyprzedził go przy samej bandzie! Fenomenalna jazda Walaska. Pierwsze indywidualne zwycięstwo gości i od razu w znakomitym stylu.
Przerwa na równanie toru.
V
bieg 5:1
V
[16:14] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Zbigniew Suchecki (3 pkt), Patrick Hougaard (2 pkt), Renat Gafurow (1 pkt), Kamil Brzozowski (0 pkt).

Zacięta walka w pierwszym łuku. Gdy wydawało się, że Gafurow wyjdzie na pierwszą pozycję, prędkości nabrali gości i odskoczyli gdańszczanom. Gafurow zawzięcie gonił Hougaarda, ale nic nie wskórał.
VI
bieg 5:1
VI
[17:19] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Sam Masters (3 pkt), Edward Mazur (2 pkt), Linus Sundstroem (1 pkt), Dawid Wawrzyniak (0 pkt).

Fatalny start Wawrzyniaka, dobry Sundstroema. Cóż z tego, skoro Szwed dał się "ogolić" oby rywalom już na wyjściu z pierwszego łuku. Mocne uderzenie Wandy, drugie 5:1 z rzędu.

VII
Kossakowski jako rezerwa zwykła za Bielińskiego.
bieg 5:1
VII
[22:20] Wynik biegu: 5:1. Kolejność: Dominik Kossakowski (3 pkt), Magnus Zetterstroem (2 pkt), Grzegorz Walasek (1 pkt), Igor Kopeć-Sobczyński (0 pkt).

Znakomicie w pierwszym łuku zaatakował po zewnętrznej części toru Kossakowski. Razem z nim zabrał się Zetterstroem i obaj znaleźli się przed Walaskiem. Dalsza część wyścigu to już popisowa jazda parą gdańszczan.
7'
Przerwa na równanie toru
VIII
bieg 5:1
VIII
[23:25] Wynik biegu: 1:5. Kolejność: Zbigniew Suchecki (3 pkt), Patrick Hougaard (2 pkt), Dominik Kossakowski (1 pkt), Linus Sundstroem (0 pkt).

Fatalny start gdańszczan i taka sama jazda na dystansie. Suchecki wygrał z dużą przewagą. Były zawodnik Wybrzeża prezentuje się dziś znakomicie na tle rywali.
IX
Wawrzyniak jako rezerwa zwykła za Bielińskiego.
bieg 4:2
IX
[25:29] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Edward Mazur (3 pkt), Magnus Zetterstroem (2 pkt), Sam Masters (1 pkt), Dawid Wawrzyniak (0 pkt).

Znów fatalny start gdańszczan. Zetterstroem na drugim okrążeniu na wyjściu z pierwszego łuku minął Mastersa, ale Mazur był poza jego zasięgiem.
X
X
Z trybun doping "GKS Wybrzeże"
bieg 4:2
X
[29:31] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Renat Gafurow (3 pkt), Grzegorz Walasek (2 pkt), Kamil Brzozowski (1 pkt), Eryk Budzyń (0 pkt).

Gdańszczanie wygrali start 4:2. Wydawało się, że wyprzedzenia Gafurowa przez Walaska jest kwestią czasu, ale Rosjanin jechał mądrze, a w walkę wplątał się jeszcze Brzozowski. Walasek obronił się przed jego atakiem, ale Gafurowa już nie dogonił.
XI
11'
Nierówny start. Wyścig przerwany.
11'
Drugie upomnienie za nieprzepisowy start w tym meczu otrzymał Mazur. Tym samym został wykluczony z wyścigu.
bieg 3:3
XI
[32:34] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Zbigniew Suchecki (3 pkt), Linus Sundstroem (2 pkt), Dominik Kossakowski (1 pkt), Edward Mazur (w/0 pkt).

Suchecki wygrał start i nie dał sobie odebrać prowadzenia.
XII
bieg 4:2
XII
[36:36] Wynik biegu: 4:2. Kolejność: Renat Gafurow (3 pkt), Patrick Hougaard (2 pkt), Dawid Wawrzyniak (1 pkt), Igor Kopeć-Sobczyński (0 pkt).

Ze startu 5:1 dla gospodarzy. Na wejściu w łuk Wawrzyniak wygrał walkę na łokcie z juniorem gości i jechał na podwójnym prowadzeniu za Gafurowem. Przed atakami Hougaarda zdołał obronić się tylko przez 1,5 okrążenia.
XIII
13'
Nierówny start. Masters nie zerwał wprawdzie taśmy, ale puścił sprzęgło za szybko.
13'
Masters został upomniany przez sędziego, ale powtórka w czterech.
bieg 3:3
XIII
[39:39] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Magnus Zetterstroem (3 pkt), Sam Masters (2 pkt), Grzegorz Walasek (1 pkt), Kamil Brzozowski (0 pkt).

Dobry start Zetterstroema, który napędził się po zewnętrznej części toru i uciekł do przodu. Brzozowski ambitnie atakował Walaska, ale ten z pomocą Mastersa zdołał się obronić.
Przerwa na równanie toru. Gdańszczanie muszą podwójnie wygrać dwa ostatnie wyścigi, by nie oddać punktu bonusowego za dwumecz krakowianom. Sami jednak go nie zdobędą jeśli rywale ukończą oba wyścigi. W razie wygranej 49:41, bonusa nie dostanie bowiem żaden z zespołów.
XIV
  Edward Mazur,
XIV
Wyścig przerwany. Pierwszy jechał Hougaard, a za nim Brzozowski. Mazur walczył o trzecie miejsce z SUndstroemem. Najpierw starli się na łokcie na trzecim okrążeniu, a następnie Mazur zbyt agresywnie zaatakował Szweda i obaj z impetem wlecieli w bandę. Ten wypadek wyglądał bardzo groźnie. Zawodnicy leżą na torze. Wyjechała po nich karetka.
XIV
Zawodnicy zaklinowali się pod dmuchaną bandę. Trwa jej podważanie.
14'
Sędzia wykluczył już Mazura, ale w tej chwili najważniejsze jest zdrowie zawodników.
14'
Mazur wstał o własnych siłach i w asyście mechaników oraz głośnych gwizdów z trybun wraca do parku maszyn.
XIV
Z trybun głośne wsparcie dla Sundstroema. Kibice skandują jego imię, a zawodnik wciąż leży zaklinowany pod bandą
XIV
Sundstroem opuszcza tor na noszach
14'
Z miejsca wypadku do parku maszyn wraca Zetterstroem, który pokazał kibicom, że Sundstroema bolą plecy, ale potem uniósł kciuk w górę i krzyknął, że z Linusem będzie dobrze.
14'
Karetka zwozi Sundstroema do parku maszyn. Trwa naprawa bandy i roszenie toru.
14'
Sundstroem nie pojedzie w powtórce wyścigu. Zastąpi go Wawrzyniak. Nie może tego zrobić Kossakowski, który wyczerpał limit startów bez rezerwy taktycznej.
bieg 3:3
XIV
[42:42] Wynik biegu: 3:3. Kolejność: Patrick Hougaard (3 pkt), Kamil Brzozowski (2 pkt), Dawid Wawrzyniak (1 pkt), Edward Mazur (w/0 pkt).

Hougaard wygrał start, a następnie bronił się przed wściekłymi atakami Brzozowskiego. Wiemy już, że goście wywiozą z Gdańska bonus, ale zwycięstwo w meczu rozstrzygnie się w ostatnim wyścigu.
XV
  Zbigniew Suchecki.
bieg 4:2
XV
[44:46] Wynik biegu: 2:4. Kolejność: Sam Masters (3 pkt), Magnus Zetterstroem (2 pkt), Zbigniew Suchecki (1 pkt), Renat Gafurow (0 pkt).

Masters wygrał start, a gonił go Zetterstroem. Gafurow jechał czwarty i na drugim okrążeniu na skutek błędu Sucheckiego minął go, ale tylko na chwilę, bo ten błyskawicznie odbił pozycję. Renat naciskał do ostatnich metrów, ale nieskutecznie. Pierwsza w tym sezonie porażka Wybrzeża na własnym torze stała się faktem.

11 Holistic-Polska Rawicz 6 0 0 6 174:327 0

*Kolejarz Opole i Holistic-Polska Rawicz dwumecz rozgrywają wyłącznie między sobą. Z pozostałymi drużynami mierzą się tylko na własnych torach.

Tabela wprowadzona: 2016-07-03

Wyniki 12 kolejki

• RENAULT ZDUNEK WYBRZEŻE GDAŃSK - Speedway Wanda Instal Kraków 44:46 (bonus dla Wandy)
  • Orzeł Łódź - Lokomotiv Daugavpils 56:34 (bonus dla Orła)
  • Kolejarz Opole - Polonia Piła 33:57
  • KSM Krosno - Polonia Bydgoszcz 47:43 (bonus dla Polonii)