Lokomotiw rozstrzelał sopocian trójkami

14 listopada 2012 (artykuł sprzed 11 lat)

Po porażce na własnym parkiecie z Galatasaray, Frank Turner i jego koledzy z Sopotu odebrali w Rosji kolejną cenną, lecz bolesną lekcję koszykówki. Po porażce na własnym parkiecie z Galatasaray, Frank Turner i jego koledzy z Sopotu odebrali w Rosji kolejną cenną, lecz bolesną lekcję koszykówki.

Trefl Sopot przegrał wyjazdowe spotkanie z Lokomtiwem Kubań Krasnodar 79:99 (22:27, 17:22, 17:16, 23:34). Katem wicemistrzów Polski okazał się amerykański rzucający Jimmy Baron, któremu 28 minut gry wystarczało by zdobyć 29 punktów. W przeciwieństwie do gospodarzy sopocianie fatalnie rzucali zza łuku. Bezapelacyjnie też przegrali walkę na tablicach.

LOKOMOTIW: Baron 29, Calathes 16, Jasaitis 14, Maric 11 (14 zb.), Zubkow 4 - Grigorjew 14,, Szeleketo 9, Szabalkin 2, Sawrasienko 0, Brown 0, Koljuszkin 0.

TREFL: Turner 15, Dylewicz 13, Waczyński 10, Looby 6, Dąbrowski 5 - Stefański 11, Spralja 9, Harrington 5, Michalak 5, Zamojski 0.

14 listopada 2012, godz. 16:30
2 pkt.
Lokomotiv Kubań Krasnodar

90% 324 typowania Lokomotiv Kubań Krasnodar
0% 1 typowanie REMIS
10% 37 typowań TREFL Sopot

Spotkanie rozpoczęło się lepiej dla sopocian, którzy po rzucie za trzy punkty Piotra Dąbrowskiego prowadzili 7:2. Dobrze na dystansie prezentował się jednak Jimmy Baron, który w czwartej minucie meczu miał już na koncie dwie celne "trójki", doprowadzając do remisu 11:11. Amerykanin po chwili popisał się także wsadem, po którym Rosjanie objęli prowadzenie 15:11 (wcześniej z linii rzutów wolnych dwukrotnie trafił Maksim Grigorjew).

Dopiero czwarty rzut z dystansu wyszedł za to Sime Spralji, który zdołał zmniejszyć stratę do jednego punktu, ale po raz kolejny odpowiedział Baron zapewniając sobie w tym momencie już dwucyfrową zdobycz. Akcję dwa plus jeden wykorzystał Frank Turner i było już 17:17, gdy zza łuku "sypnął" Simas Jasaitis. Do końca kwarty gospodarze powiększyli jeszcze prowadzenie, które na dwie sekundy przed końcem wynosiło już osiem punktów, ale w ostatniej chwili po raz drugi za trzy trafił Spralja.

W drugiej kwarcie Trefl, który znacząco przegrywał walkę na tablicach zupełnie nie miał pomysłu na powstrzymanie Barona, który po niespełna 15 minutach gry miał już koncie 19 punktów i stuprocentową skuteczność za trzy punkty (3/3). Po jego rzutach wolnych prowadzenie Lokomotiwu wynosiło już 38:28, ale wówczas sześciopunktową serię zaliczyli żółto-czarni. Kolejno trafiali Marcin Stefański, Adam Waczyński i Dąbrowski. Przewagę Rosjan odrobił jednak Nick Calathes, który najpierw popisał się wsadem, a następnie po raz trzeci w tym spotkaniu trafił za trzy (46:37).

Do przerwy było 49:39 dla podopiecznych Jewgienija Paszutina, którzy zawdzięczali to głównie rewelacyjnej skuteczności w rzutach z dystansu, do której daleko było sopocianom. Gospodarzom nie przeszkadzała nawet większa ilość strat. Dopiero w trzeciej kwarcie swoje pierwsze punkty zdobył Filip Dylewicz, ale na jego wsad szybko odpowiedział fenomenalny Baron (51:41). Blisko 10-punktowe prowadzenie gospodarze utrzymywali przez całą trzecią kwartę i choć rozrzucał się Dylewicz, na kwartę przed końcem spotkania Trefl do odrobienia miał ich dziewięć.

Podopieczni Żana Tabaka z pewnością poczuli ulgę, gdy chwilę po rozpoczęciu ostatniej partii z boiska wyleciał Baron. Amerykanin choć zdobył aż 29 punktów, okupił to pięcioma faulami i po przewinieniu na Zamojskim zakończył swój udział w spotkaniu przy stanie 67:56.

Nieobecność najlepszego strzelca wcale jednak nie odbiła się negatywnie na grze Lokomotiwu. Wręcz przeciwnie, za zdobywanie punktów wzięli się pozostali gracze, a po rzucie Calathesa "Kolejarze" prowadzili już 75:60. Na nieco ponad trzy minuty do końca meczu zza łuku trafił Grigorjew zdobywając swoją czwartą "trójkę" w meczu i strata Trefla wynosiła 19 punktów (71:90).

W końcowym rozrachunku o wysokim zwycięstwie gospodarzy zadecydowała wygrana walka na deskach (38 do 20 w zbiórkach) i rewelacyjna skuteczność w rzutach za trzy punkty (14 celnych rzutów na 17 oddanych!). Wicemistrzom Polski ewidentnie piłka zza łuku nie "siedziała". Choć oddali aż 24 próby, trafili zaledwie pięciokrotnie przy czym trzy razy ta sztuka udała się Sprajli, zaś po razie Dąbrowskiemu oraz Lorinzie Harringtonowi.

Po dwóch kolejkach Trefl pozostaje bez zwycięstwa w EuroCup, podobnie jak BC Donieck, który w środę w Stambule przegrał z Galatasaray 68:72 (18:14, 15:25, 14:17, 21:16).

Tabela Grupy E EuroCup
(kolejno: mecze, zwycięstwa, porażki, bilans, punkty)

Ważne, że walczyli..
    no cóż prawda jest taka, że i tak chyba nikt nie wierzył w inny rezultat..
    Ja mam mieszane uczucia w kwestii naszych graczy na pozycji centra.. - coś mizernie to wygląda.. no i ten Harrington - jest lepszy od Ackera?
    eeeh.. Będzie dobrze!

• 19 1

• Dobre trzy pierwsze kwarty!!

Walczyć, nie poddawać się!!

• 11 6

• Porównując mecz APG, który była okazja śledzić na żywo, z niniejszym spotkaniem via wątpliwej jakości streaming nasuwa się zwłaszcza refleksja nt obrony. Ta w wykonaniu Trefla była bardzo agresywna i mogła się podobać. Niestety, podobnie jak w przypadku konkurencji zza miedzy, przeciwnik potrafił kąsać z dystansu. Może nie tak boleśnie, ale zawsze. Z kolei pod koszem Trefl nie istniał. Rozumiem, że Dylewicz daje radę, ale to nie ma prawa być w zasadzie jedyna opcja! Fajna atmosfera po meczu, na trybunach sami stoicy.

Pozdrowienia z Gdyni.

• 15 2

• (3)

Kolejny już raz zabrakło skutecznej gry pod koszem, oraz w zagrywki rzutowej "from balcony" - bez tych dwóch elementów będzie trudno wygrać na europejskich parkietach...

• 10 3

• te from balcony to jest nudne (2)

musi ci sie ostro nudzic zeby wspierac taka czeresniacka plotke

• 9 7

• 5 minusow (1)