Lotos PKO BP - mistrz, mistrz, mistrz!

Marta
26 kwietnia 2009 (artykuł sprzed 15 lat)

Gdyńskie koszykarki po czterech latach odzyskały złoto i sięgnęły po tytuł mistrzyń Polski po raz dziesiąty w historii klubu. Gdyńskie koszykarki po czterech latach odzyskały złoto i sięgnęły po tytuł mistrzyń Polski po raz dziesiąty w historii klubu.

Po trzech sezonach, w których miano najlepszej drużyny żeńskiej koszykówki w Polsce przejęła Wisła Kraków, gdynianki odzyskały tytuł! Dzięki niedzielnemu zwycięstwu na własnym parkiecie nad KSSSE AZS PWSZ Gorzów 73:58 (15:17, 19:15, 25:10, 14:16) Lotos PKO BP wygrał finał play-off 4-1. To już dziesiąty tytuł w historii klubu.

LOTOS PKO BP Leciejewska 20, Matović 17 (1x3), Beard 13 (1x3), Catchings 11 (1x3), Pawlak 8 (2x3), Snitsina 2, Podrug 2, Jujka 0, Tomiałowicz 0, Sosnowska 0, Zawadka 0.

KSSSE AZS PWSZ: Anosike 16, Richards 13, Żurowska 11 (1x3), Koryzna 7 (1x3), Breitreiner 7 (1x3), Czubak 2, Taylor 2,
Kaczmarczyk 0, Zohnova 0, Chaliburda 0, Trębicka 0, Maruszczak 0.

W pierwszych akcjach piątego meczu finałowego skuteczniejsze były gorzowianki. Wynik otworzyła rzutem za 3 punkty Justyna Żurowska. Po 4 minutach meczu gdynianki przegrywały 4:7.

Kilka chwil później Anna Breitreiner podwyższyła na 9:4, wówczas pierwsze punkty w meczu zdobyła Tamika Catchings. Po amerykańskiej koszykarce "trójkę" dorzuciła Paulina Pawlak gdynianki zniwelowały straty do 1 punktu (10:11). Po bolesnej kontuzji, której Catchings nabawiła się w czwartek w Gorzowie pozostała "pamiątka" w postaci zaczerwienionego mocno oka i specjalnych okularów, w których wyszła do gry.

Gospodynie nie mogły jednak znaleźć właściwego rytmu gry, wyglądały jakby nie grały na najwyższych obrotach stąd po pierwszych 10 minutach minimalnie lepsze były gorzowianki 17:15.

Na początku drugiej odsłony po punktach Catchings i Emiliji Podrug gdynianki wyszły na prowadzenie 19:17. Później przez kilka minut trwała "wymiana ciosów" a wynik oscylował wokół remisu. W 15 minucie Lotos PKO BP prowadził 25:23.

W drugiej części tej odsłony koszykarki z Gdyni częściej były na prowadzeniu, nie było ono jednak okazałe, największa przewaga podopiecznych Jacka Winnickiego to 5 punktów (34:29) w 19 minucie po rzucie wolnym Magdaleny Leciejewskiej. Ostatecznie pierwsza połowa piątego meczu finałowego zakończyła się prowadzeniem gospodyń 34:32.

Po pierwszej połowie najskuteczniejsze w ekipie gdyńskiej są: Ivana Matović - 8 punktów oraz Catchings i Leciejewska po 7 punktów. Dla zespołu z Gorzowa Wlkp. 8 punktów zdobyła Nikolika Anosike. Obydwa zespoły miały niemal identyczną skuteczność, różnica w zbiorkach była minimalna, gdynianki zebrały 14, rywalki 13 piłek.

Początek drugiej połowy to pewniejsza i dokładniejsza gra koszykarek z Gdyni. Najpierw Matović po akcji 2+1 wyprowadziła swój zespół na 37:32 później kolejne punkty serbskiej środkowej a także Magdaleny Leciejewskiej i niezawodnej Catchings i Lotos PKO BP prowadził w 25 minucie 47:38.

Gdynianki właśnie w trzeciej kwarcie przypuściły decydujący o losach meczu i finałów atak, po składnych akcjach i skutecznych rzutach niemal z każdą akcją budowały swoją przewagę w 27 minucie było 55:40, w 29 już 57:42 a ostatecznie przed ostatnią odsłoną gdynianki prowadziły 59:42.

Podopieczne Jacka Winnickiego w ostatniej kwarcie kontrolowały już wydarzenia na parkiecie. Gdyński szkoleniowiec w końcówce spotkania wypuścił na parkiet wszystkie swoje podopieczne, nie zagrała jedynie Monique Currie.

Po wybrzmieniu ostatniej syreny w gdyńskiej hali zapanował szał radości oczywiście przy okazji dekoracji nie obyło się bez szampana, obcinania krawatów oficjelom gdyńskiego klubu a siatkę z gdyńskiego kosza, nożem odcięła Paulina Pawlak. MVP finałów wybrano oczywiście Catchings.

- Ja od początku wiedziałam, że Gorzów będzie czarnym koniem tej ligi i tak się stało, Gorzów pokonał CCC, Gorzów pokonał Wisłę i jak najbardziej zasłużenie był w finale. Trener Maciejewski robi tam olbrzymią robotę, on stworzył tą drużynę i krok po kroku doszedł do finału. Ja bardzo się cieszę, że udało się nam odzyskać ten tytuł, że stworzyliśmy kolektyw i krok po kroku udowadnialiśmy to na boisku. Bardzo cieszę się i gratuluję wszystkim dziewczynom, wszystkim sponsorom, prezesowi Krawczykowi, osobom które nam pomagały w tym sukcesie i przede wszystkim trenerowi Jackowi Winnickiemu. Wiemy, że nie było mu łatwo przestawić się na żeński basket. Doszliśmy do porozumienia i razem stworzyliśmy drużynę, która odniosła sukces - powiedziała po meczu kapitan Lotosu PKO BP Paulina Pawlak.

Jednocześnie gdyńska koszykarka kategorycznie zdementowała pojawiające się niekiedy informacje o zatargach pomiędzy nią a kapitan ekipy z Gorzowa Justyną Żurowską, z którą wspólnie gra w reprezentacji kraju.

- Mecze były bardzo zacięte, wszystkie. Przyszedłem tutaj na początku sezonu z jednym zadaniem, jak obiecałem prezesowi Krawczykowi - cieszę się bardzo i dziękuję mu za to, że mnie zatrudnił - że tytuł wróci do Gdyni. Zawsze powtarzałem, że ten zespół i te dziewczyny grają o mistrzostwo Polski i te dziewczyny - i z tego jestem dumny i za to im dziękuję - stworzyły taki zespół, zespół najlepszy w Polsce na tą chwilę. Ten sukces to też efekt pracy moich współpracowników - powiedział po meczu trener Lotosu PKO BP Jacek Winnicki.