Dlaczego Anastasi nie wpuścił na boisko Miki?

14 marca 2016 (artykuł sprzed 8 lat)

Trefl Gdańsk

Mateusz Mika patrzył w sobotę z kwadratu dla rezerwowych jak jego drużynie ucieka finał PlusLigi. Pytaniem pozostaje, czy żółto-czarni będą w stanie jeszcze go dogonić. Mateusz Mika patrzył w sobotę z kwadratu dla rezerwowych jak jego drużynie ucieka finał PlusLigi. Pytaniem pozostaje, czy żółto-czarni będą w stanie jeszcze go dogonić.

W trzech marcowych meczach Lotos Trefl nie ugrał nawet seta. Siatkarze z Gdańska zaczynają odstawać do czołówki ligi. Do tego w ostatnim spotkaniu nie zagrał ich lider, Mateusz Mika, choć znajdował się w składzie drużyny. - Mateusz nie trenował na początku tygodnia z powodu przeziębienia. Dlatego podjąłem decyzję o nie ruszaniu go z kwadratu dla rezerwowych - tłumaczy Włoch.

Czy Anastasi zrobił dobrze zostawiając Mikę w rezerwie w meczu z AZS?

Mateusz Mika wyszedł w sobotę na rozgrzewkę, wyglądał na gotowego na grę, ale nie pojawił się na boisku w meczu z AZS Politechniką Warszawską. Podczas spotkania jego wejście w grę wydawało się jednak niezbędne. Co się stało, że trener Andrea Anastasi nie wspomógł swoich siatkarzy liderem, który wyróżnia się tak w obronie, jak i w ataku?

- Niestety tydzień przygotowań do meczu z AZS zaczął się dla nas pechowo. Mateusz złapał przeziębienie i nie mógł z nami normalnie trenować. Z drugiej strony nie mogliśmy brać tego jako okoliczność łagodzącą. W końcu w tym sezonie radziliśmy już sobie bez niego - mówi Anastasi.
LOTOS TREFL ZNÓW BEZ PUNKTU I SETA

Dlaczego wypuszczenie Miki na boisko wydawało się niezbędne? Żółto-czarni walczą o miejsce w finale PlusLigi i każde trzy punkty przybliżają ich do tego. Zwłaszcza, że przed sobotnim meczem to właśnie oni rozdawali karty co do pozycji wicelidera tabeli, która po sezonie zasadniczym zapewnia grę o złoto. Pomimo porażki w pierwszym i drugim secie z AZS Włoch nie zdecydował się jednak na taki ruch.

- Byłoby niesprawiedliwym wobec Mateusza, gdybym wypuścił go na boisko. Według mnie nie był w pełni zdrowy, dlatego zostawiłem go w kwadracie dla rezerwowych - dodaje Włoch.
To jednak nie zmieniło sytuacji jego drużyny. Ta w marcu nie wygrała choćby seta. Po 0:3 kończyły się jej starcia z Zenitem Kazań, Cuprum Lubin oraz właśnie AZS. O ile w Lidze Mistrzów można było spodziewać się takiego rezultatu, to ligowe starcia sugerują, że gdańszczanie złapali dołek formy.

LOTOS TREFL NIE WIE GDZIE ZAGRA Z RESOVIĄ

- Każdy zespół przeżywa w sezonie obniżkę formy. Nam przytrafiło się to właśnie teraz. Za nami seria trzech nieudanych występów. Zdajemy sobie sprawę z tego, że gramy źle i prezentując taki poziom nie jesteśmy w stanie wygrywać z drużynami PlusLigi. Dlatego w tym tygodniu, podczas treningów musimy to zmienić. Przed nami przecież kolejny, trudny mecz w Radomiu. Wciąż jednak jesteśmy bliscy zrealizowania celu jakim jest miejsce w czołowej czwórce - twierdzi Anastasi.
Szkoleniowiec Lotosu Trefla ratował się zmianami na pozycjach atakującego, rozgrywającego czy środkowego - żadne z nich nie pomogły.

- Trudno powiedzieć co się z nami dzieje. Tak z Cuprum jak i AZS wygrywaliśmy wysoko po drugich przerwach technicznych, a i tak przegrywaliśmy sety. Rywale zachowywali więcej chłodnej głowy, a my staraliśmy się grać siłowo. Uważam, że wypadamy dobrze, tylko brakuje wykończenia - uważa Damian Schulz, atakujący żółto-czarnych.
To pierwszy tak słaby okres gry Lotosu Trefla prowadzonego przez Anastasiego. W zeszłym sezonie nie zdarzyło się, aby drużyna przegrała choćby dwa mecze pod rząd bez ugranego seta. Mało tego, w sezonie zasadniczym żółto-czarni przegrywali maksymalnie dwa mecze pod rząd. Obecnie też mają tak złą passę.

Powoduje ona, że gdańszczanie są coraz bliżej wypadnięcia z czwórki. Piąte w tabeli Cuprum traci do nich tylko punkt. Z drugiej strony żółto-czarni mają jeszcze w zapasie zaległy mecz z BBTS Bielsko-Biała.

- W weekend padły jednak dobre wyniki dla nas. Cuprum, Czarni i Jastrzębski Węgiel przegrały dlatego dalej wierzę, że zostaniemy w czwórce - kończy Anastasi.

Wyniki 22 kolejki

• LOTOS Trefl Gdańsk - AZS Politechnika Warszawska 0:3 (28:30, 28:30, 20:25)
  • BBTS Bielsko-Biała - Indykpol AZS Olsztyn 3:1 (26:24, 25:21, 23:25, 25:18)
  • AZS Częstochowa - Łuczniczka Bydgoszcz 0:3 (20:25, 21:25, 22:25)
  • Asseco Resovia Rzeszów - Cerrad Czarni Radom 3:1 (25:19, 23:25, 25:22, 25:20)
  • Effector Kielce - MKS Będzin 1:3 (25:23, 26:28, 22:25, 19:25)
  • Jastrzębski Węgiel - ZAKSA Kędzierzyn-Koźle 0:3 (15:25, 23:25, 18:25)
  • PGE Skra Bełchatów - Cuprum Lubin 3:1 (25:19, 26:28, 25:19, 25:21)
  • Awansem z 23. kolejki:
  • Cuprum Lubin - Jastrzębski Węgiel 3:1 (25:19, 20:25, 36:34, 25:16)

Opinie (11)

• (6)

Bla, bla ,bla. Drużyna się rozsypała. Prawdopodobnie po sezonie większość zawodników odejdzie i w ten sposób kończy się siatkówka w Gdańsku.

• 22 20

• Bo zabalował w Sopocie.

• 7 4

• Wstrząsnąć ... trenerem! (4)

Zespół się sypie ,to fakt. Od czego jednak jest trener? Czy tylko od brania wysokich apanaży i blokowania miejsca polskim szkoleniowcom, czy od konsolidacji zespołu i solidnej w pocie czoła pracy.Wydaje mi się Panie Prezesie że czas na męską rozmowę z trenerem do puki jeszcze nie jest za późno.