Lotos VBW Clima. Coraz bliżej Final Four...

15 listopada 2001 (artykuł sprzed 22 lat)

Koszykarki Lotosu VBW Clima Gdynia coraz dzielniej biją się o upragniony awans do Final Four Euroligi. Do upragnionego sukcesu z pewnością przybliżyło je efektowne zwycięstwo nad Lietuvosem Telekomas Wilno 94:72 (19:20, 20:16, 27:17, 28:19) w trzeciej kolejce grupy B.

Skład Lotosu: Grubin, Ferdinand 11, Smith 21, Szakirowa 13, M. Dydek 18 - Thorius, Pantelejewa 19, Cupryś 8, Bibrzycka 4, K. Dydek.

Sędziowie: Teluch (Czechy), Brziak (Słowacja).
Widzów: 1200.

Pierwsze punkty zdobyła Ilona Sinskiene, ale chwilę potem wydawało się, że gdynianki rozniosą rywalki. Niestety, szybkie akcje wyprowadzane przez nienajlepiej dysponowaną Gordanę Grubin nieskutecznie kończyły Katie Smith i Elen Szakirowa. Z drugiej strony Litwinki trafiały z chirurgiczną prezyzją. Najbardziej bezlitosna była Jolanta Vilutyte, zdobywczyni 12 punktów w pierwszej kwarcie, niemal za każdym razem ogrywając Smith. Jeszcze w 6 min Litwinki prowadziły 12:11 (Vilutyte), ale po chwili rzutami wolnymi odpowiedziała Małgorzata Dydek (ww całym meczu Lotos wykorzystał 21 na 22 rzuty wolne!).

Gdyńskie rezerwowe Olga Pantelejewa i Joanna Cupryś popis gry dały na początku drugiej odsłony (14 min - 32:22). Niestety gdynianki w ekspresowym tempie roztrwoniły tę przewagę. W 19 min po zbiórkach Ireny Baranauskaite i szybkim wyjściu Sinskiene na tablicy pojawił się remis (36:36).

Koszykówkę na którą czekaliśmy od początku gdynianki zaczęły demonstrować dopiero w trzeciej kwarcie. Znakomitą partię rozgrywała zwłaszcza Małgorzata Dydek. "Ptyś" nie tylko zdobywał ważne punkty, ale popisywał się efektownymi asystami do Agnieszki Bibrzyckiej oraz Marie Ferdinand (79:60 w 25 min). Co ważne, mimo aktywności Dydek popełniła tylko jedno przewinienie. Z czasem rozegrała się także Katie Smith, która seryjnie zaczęła trafiać z dystansu. Na dwie minuty przed końcem (90:68) w Eurolidze zadebiutowała Katarzyna Dydek.
W dniu meczu firma Allcon, oficjalny sponsor spotkania, przystąpiła do Basketball Investments SSA.

Adam Ziemiński: - Nie jestem zadowolony z pierwszj i drugiej kwarty. Wtedy to powtórzył się scanariusz ze Stambułu, kiedy to pozwoliliśmy gościom na łatwe zbiórki. Na szczęscie później znautralizowaliśmy to, podobnie jak i szybki atak.

Algirdas Budenas: - Po udanej pierwszej pólowie nie sądziłem, że przegramy tak wysoko. Niestety, później fatalnie graliśmy w obronie. Lotos pokonał na rzutami za trzy punkty i rzutami wolnymi. Macie wielkie szanse na awans do Final Four.

Grupa B. 3. kolejka: Lotos VBW Clima Gdynia - Lietuvos Telekomas Wilno 94:72, Gambrinus Brno - ROS Walencja 64:72, Ringa Gysev Sopron - Fenerbahce Stambuł 92:69, Olympic Valenciennes - Lavezzini Parma 59:55.

1. Valenciennes 3 6 198-150
2. Sopron 3 6 241-211
3. Lotos 3 5 249-232
3. Parma 3 5 187-176
4. Valencia 3 4 194:209
5. Fenerbahce 3 4 211-231
7. Gambrinus 3 3 217-233
8. Lietuvos 3 3 169-224